NU se zice "am decat un mar" !! Nici "doctora" !!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

-Buna ziua, vreau si eu niste salam...
-De cit?
-Da, decit salam, va rog





Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Ah, da, Ilinca, asta cu "scriu in graba/copil in brate" e cea mai tare explicatie!
Dupa capu' meu, prima cauza a proastei ortografii este lipsa lecturii (aia, Lectura, nu cititu' pe forum). De aici, de fapt, cred ca ni se trag apoi si restul relelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Parerea mea e ca 'am decat o bomboana' n-a fost 'inventat' de vorbitorii de engleza (despre care se presupune ca au calchiat structura; de altfel, in engleza 'only' poa' sa steie in mai multe locuri in propozitie decat poate 'decat':).
'Am decat o buba' trebuie ca a fost nascut de chinurile facerii unei propozitii emfatice, pe care vorbitorul necultivat n-a stiut s-o emfatizeze altminteri. I s-a parut prea putin 'doar' sau 'numai'.

Asta a fost prima parte a prelegerii. A doua vine acusi. :D
'decat' e un element de polaritate negativa - adica poate aparea doar in prezenta negatiei sintactice. Orice element de polaritate negativa are o pereche afirmativa; in cazul asta - 'doar'.
Daca vreti sa-i invatati pe copiii mai mari sau mai mici care-i treaba cu polaritatea, dati-le exemple caraghioase de polarity items. Ca sunt din belsug. Nu zici 'Am vazut tipenie de om' si nici 'A venit picior de student la curs'. Cam asa si cu 'decat'.


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns robotzica cucului spune:

Multe zgarie rau urechea.

Nu stiu daca ati remarcat cat de des se foloseste total nepotrivit perfectul simplu! De genul "cand facui eu sarmale la Craciunul trecut...", "noi emigraram acum x ani", "fu lung travaliul cand nascusi?" (copilul fiind in prezent la scoala primara).

Mor cand vad asta. Incerc sa le iau ca pe o gluma, un efort de a parea destins si familiar, dar e incorect pana in maduva oaselor. Si chiar nu cred ca e o influenta a limbii franceze, unde perfectul simplu e (si) timp istoric. In romana nu e si pace!

Admit ca originea mea olteneasca ma face poate mai sensibila decat ar trebui . Dar vorba unui profesor de romana drag: "mancasi un mar daca inca il ai in burta nedigerat complet; daca l-ai digerat deja, inseamna ca l-ai mancat".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Robotzica, esti super simpatica, da' daca as descoperi intr-o zi ca asta a ramas singura greseala frecventa cred ca asa m-as imbata de bucurie de as zace lata o saptamana! Nu ma-ntelege gresit, nu vreau sa minimalizez eroarea de care zici, dar pe langa:"i-mi place sa cred ca vre-unul dintre voi va venii intr-o buna zii la intalnirea cu baiatul cu ochi albastrii, ce zice-ti?" ce zici (zi-ci) tu cu "mancai un mar acum o luna" imi suna ca un balsam la urechi:)))

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
19 luni
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Si-acum sunt si eu in (scubii) dubii: e "as zace" sau "as zacea"?...

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
19 luni
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

robotzica, in romana perfectul simplu e si timp narativ (blah bla blah ...zise ea, ii arse un dos de palma si pleca) si asta tine de conventiile textului literar.
In ceea ce priveste ps ca oltenism, strabunica (olteanca din inima Olteniei) lu' fiu-meu foloseste ps peste tot si tot timpul, indiferent daca maru-i digerat sau nedigerat.

Lolita, aia cu 'calitativ' ma seaca rau si pe mine. Am dezbatut intens acum vreun an la 'Lectii si know-how' (era un subiect acolo cu limba romana nushcum, mai tineti minte?) si mi-am greblat creierii dupa argumente cu ajutorul carora sa pot demonstra ca 'calitativ' :D nici macar nu-i adjectiv ci adverb (ma rog, e un adjectiv intensional, nu-i chiar orice fel de adjectiv), d-apoi sa mai insemne si 'de calitate'.




Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns robotzica cucului spune:

Ilinca, ai dreptate, exista si atrocitati mai mari!

Eu zic ca este "as zacea". Verbul cred ca este "a zacea", nu "a zace", pentru ca se conjuga similar cu "a vedea", nu cu "a merge".

Cand nu ma pricep, incerc sa gasesc vreo analogie cu ceva cunoscut. Merge daca nu e ceva excesiv de neregulat, cand numai un dictionar te mai scapa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns robotzica cucului spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

robotzica, in romana perfectul simplu e si timp narativ (blah bla blah ...zise ea, ii arse un dos de palma si pleca) si asta tine de conventiile textului literar.


De acord, dar actiunea se petrece chiar atunci, conform conventiei textului literar. Dosul de palma inca mai arde .

N-ai sa gasesti totusi texte (cred) care sa zica "Mihai Viteazul fu un mare voievod".

Citat:
In ceea ce priveste ps ca oltenism, strabunica (olteanca din inima Olteniei) lu' fiu-meu foloseste ps peste tot si tot timpul, indiferent daca maru-i digerat sau nedigerat.


Asta nu pot sa comentez. Eu zic ca in Oltenia este destul de probabil sa gasesti oameni care folosesc perfectul simplu numai pentru actiuni relativ recente. Il folosesc foarte mult, pentru ca sunt agitati din fire si li se intampla multe, repede, ca mie .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_a spune:


Mie, ca si romanca mi-ar place sa aud decat expresii corecte la copii nostrii. Unii folosesc insa cuvintele complect aiurea.

V-a mai trecea insa mult timp, va da-ti seama. Mai ales ca oamenii nu mai citeste.

PS Ultima carte care am citit-o a fost din colectia "Cartea dupa noptiera".





Mergi la inceput