ce regim de slabit e permis in timpul alaptarii?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

VICKY, vreo 8-10 kg vreau sa dau jos. Sunt grasa, am burta si deja parca am si barbie dubla, nu ma mai pot uita in oglinda

Dar nu-l voi tine pe cel disociat pe zile pentru ca azi noapte dupa doar o zi mi s-a facut rau, simteam ca lesin, n-aveam deloc energie din lipsa de proteine probabil, ca mancasem ieri doar legume si nici alea nu prea multe, ca nu-mi plac, ori nu-mi permit sa n-am energie pentru ca si asa ma trezesc de vreo 7-8 ori pe noaptea iar ziua ma calaresc amandoi flacaii. Asa ca o sa tin disociatul doar pe ore, plus abtinut de la dulciuri, nemancat seara, baut mult ceai verde si na, chiar daca slabesc mai incet, dar totusi vreau sa slabesc sanatos. A, si ma apuc de aerobic acasa, dupa casete, asta neaparat, ca altfel clar le pun la loc atunci cand nu mai am vointa sa tin regimul.

Monica, mami de Luca Andrei (17.07.2008) si Alexandru Matei (19.05.2010)
Doamne, ai grija de minunile mele!


Know you what it is to be a child? It is to be something very different from the man of to-day. It is to have a spirit yet streaming from the waters of baptism; it is to believe in love, to believe in loveliness, to believe in belief; it is to be so little that the elves can reach to whisper in your ear; it is to turn pumpkins into coaches, and mice into horses, lowness into loftiness, and nothing into everything, for each child has its fairy godmother in its own soul. (Francis Thompson)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Moni, de care ceai verde, sper ca nu de-ala "antiadipos"?! Eu stiam ca e contraindicat in sarcina si alaptare!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
19 luni
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui mcoca

Moni cate kg vrei sa dai jos? Eu nu ti-as recomanda disociatul. O sa le pui la loc, este frustrant. MAi bine, renunti la dulciuri, carne de porc, grasimi.
Acum cum alaptazi, e posibil ca organismul tau sa faca un mic stoc, pe care o sa-l dai jos imediat ce termini alaptatul.

Si mie nu mi se pare deloc ca esti grasa!!!!!


Vicky si Printzesone





Eu nu le-am pus la loc, desi nu am mai tinut disociat strict de cel putin 6 luni. Bine, eu de 10 luni sunt vegetariana, deci oricum nu pot face cea mai nociva combinatie si anume carne cu cartofi. Dar mananc de ex. omleta cu paine (in regim nu mancam paine decat maximum o data la 10 zile), cascaval cu ardei si rosii, paste cu sos de rosii si branza etc.
Bine, ideal e ca dupa un regim mai strict sa nu revii la toate obiceiurile proaste dinainte, ca atunci intr-adevar n-ai facut nimic, pui kilogramele inapoi. Sunt unele reguli care ar trebui respectate oricand, de ex. niciodata fructe dupa mancare, asta e unul dintre cele mai proaste obiceiuri si inca e practicat la scara destul de larga.

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
19 luni
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

ILINCA, nu scrie pe el ca e antiadipos, dar e ceai verde natural natural, la vrac, nu pliculete sau chestii ambalate superfrumos si artificiale. Eu am renuntat la cafea complet dupa ce am nascut si de cateva luni beau dimineata o cana de ceai verde in loc de cafea si ma simt muuuult mai odihnita decat dupa cafea, am energie toata ziua, la cafea dupa ce trecea efectul eram si mai adormita. Oricum nu beau foarte mult, beam o cana iar de cateva zile am marit doza la doua. Eu cred ca intr-adevar arde grasimile pentru ca la cate dulciuri si prostii am bagat in mine de sarbatori ar fi trebuit sa fiu dubla si totusi m-am mentinut la greutatea dinainte de sarbatori (care oricum e mult prea mare).

Dar chiar, am tot citit ca nu e voie fructe dupa mancare si am inceput si eu sa aplic, insa tot n-am inteles explicatia logica. De ce nu e voie? De ce ingrasa fructele dupa masa?


Monica, mami de Luca Andrei (17.07.2008) si Alexandru Matei (19.05.2010)
Doamne, ai grija de minunile mele!


Know you what it is to be a child? It is to be something very different from the man of to-day. It is to have a spirit yet streaming from the waters of baptism; it is to believe in love, to believe in loveliness, to believe in belief; it is to be so little that the elves can reach to whisper in your ear; it is to turn pumpkins into coaches, and mice into horses, lowness into loftiness, and nothing into everything, for each child has its fairy godmother in its own soul. (Francis Thompson)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Moni, grija cu ceaiul verde, nu stiu cat e de indicat pentru Alex. S-ar putea sa-l agite un pic. Mai bine apa plata. Ceaiul verde pastreaza-l pt perioada cand l-ai intarcat deja.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert Locul nostru www.jccoradea.ro" target="_blank"> preferat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

GABI, nu stiu ce sa zic, ca ceaiul verde are mai putina cofeina decat cafeaua, asa cred ca l-ar agita mai tare daca as bea cafea, si cunosc atatea femei care beau cafea in timp ce alapteaza. Oricum nu-l fac concentrat (e la vrac si pot pune cat vreau) si nu beau prea mult, max. 2 cani.

Monica, mami de Luca Andrei (17.07.2008) si Alexandru Matei (19.05.2010)
Doamne, ai grija de minunile mele!


Know you what it is to be a child? It is to be something very different from the man of to-day. It is to have a spirit yet streaming from the waters of baptism; it is to believe in love, to believe in loveliness, to believe in belief; it is to be so little that the elves can reach to whisper in your ear; it is to turn pumpkins into coaches, and mice into horses, lowness into loftiness, and nothing into everything, for each child has its fairy godmother in its own soul. (Francis Thompson)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Ilinca inseamna ca la tine disociatul a fost motorul slabitului. Ca apoi ti-ai schimbat stilul de viatza si de fapt cred ca asta a contat cel mai mult.

Cred ca pentru cine poate, e o super alegere : un regim bun, apoi mancat sanatos (cu care de altfel ai slabi, dar mai lent). Pentru mine regimul este frustrant, nu pot tine. In schimb nu mananc carne decat de maxim 2 ori pe sapt, dulciuri extrem de rar.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Moni, explicatia cu fructele nu stiu daca am retinut-o 100% corect, incerc sa redau cat am retinut: fructele se digera foarte repede, direct in intestin; restul alimentelor au o durata mai lunga a digestiei. Daca mananci fructele la mai putin de 3 ore dupa masa ele sunt silite sa zaca acolo impreuna cu celelalte alimente, fermenteaza, intra in putrefactie, baloneaza, dau gaze etc. Deci nashpa rau. De aceea se recomanda sa fie mancate fie cu minimum o ora inainte de masa, fie la minimum trei ore dupa.
Mcoca, eu toate kilogramele le-am dat jos in timpul disociatul, dupa ce l-am mai fentat (caci nu am renuntat 100% la el) doar m-am mentinut, dar nu m mai slabit. Mie mi-e foarte usor sa-l tin cand ma mobilizez, ma auto-motivez; dar cand ma paleste lenea si n-am chef sa-mi curat si sa tai legume...sa le pun la cuptor...ma complac in mancaruri gen oua ochiuri cu paine si muraturi sau vinete cu maioneza si alte prostii.
Cat despre ceaiul verde, cel de care zici tu, moni, cred ca e ok, ala antiadipos ar fi dat diaree copilului, ceva de genul asta. Eu cafea n-am baut 3 luni dupa ce am nascut (am baut cand m-am intors de la maternitate si a fost horror; am mai incercat dupa vreo 3 zile sa vad daca nu a fost o intamplare- iarasi horror; asa ca am taiat-o de tot, desi sunt foarte iubitoare de cafea si am baut si in sarcina jumatate de ceasca zilnic, sau chiar o ceasca intreaga uneori. Dupa 3 luni am mai facut o incercare (cu jumatate de ceasca) si n-a mai facut urat. Totusi si acum am grija sa nu beau chiar inainte de a o alapta, ci cu macar 2 ore inainte.

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
19 luni
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Eu am slabit cu regimul Montignac( pe care il recomand din toata inima). Am inceput cand avea fetita un an si pana a facut ea doi ani am scapat de 10 kg( timp in care am alaptat). Acum implineste 3 ani si eu sunt tot la aceleasi kg. Dar mi-am schimbat intreg stilul de viata

Eu stiam ca nu e bun ceaiul verde in timpul alaptarii.

Ani de Stefana (23.01.2008)
ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadaJianu spune:

Buna,
Sper ca nu vine prea tarziu raspunsul meu. Voiam sa-mi impart si eu experienta dar vad ca mi-a luat-o Puisor inainte :). Si eu tot asta iti recomand: dieta Montignac! mananci cat vrei si nu iti scade lactatia si slabesti foarte repede, caci si alaptezi. Eu am inceput sa o tin la un an si 4 luni ale fetei si alaptam inca. In 3 luni am pierdut rapid 22 de kg fara sa intrerup o clipa alaptatul si fara sa las fata nemancata. Am tinut dieta serios si cu spirit de responsabilitate si s-au vazut rezultatele foarte repede.
De atunci si eu tin acelasi stil de viata...chiar dc ma mai ingars slabesc tot trecand la faza I a lui Montignac.
Eu zic ca este cea mai buna solutie ca sa poti manca de toate intr-o zi, si fructe si legume si proteine (desigur dupa regulile lui) si fara sa te flamanzesti. Faza cu nemancatul dupa 6 seara nu e buna pt lapte...stai prea multe ore nemancata si sigur scade lactatia. Nu mai manaci cu 3 ore sau 2 ore inainte de culcare (depinde dc mananci masa de proteine sau de glucide). Citeste despre dieta asta si vezi dc poti sa o tii ca e cea mai buna solutie pt o mama care alapteaza.


Mergi la inceput