Dulcineii DC - Diabet zaharat la copii *9*

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana-A spune:

@areea2006 -tocmai am sunat-o pe doctorita noastra pentru ca dinsa are de obicei glucagon rezerva pentru pacienti dinsei insa din pacate momentan nu mai are. Oricum am dat sfoara in tara la cei ce m-au ajutat sa gasesc glucagon si altadata si sper ca pina la urma sa facem rost de unul.
Doctorita mi-a zis ca ai sunat-o deja si ca esti tare necajita. Cind vii la consultatie in Bucuresti zilele urmatoare, suna-ma si poate reusim sa ne intilnim cu copii (veniti la noi la o cafea). Pina atunci daca simti nevoia sa vorbesti da-mi mail pe ioanatoma2010@gmail.com sa-ti dau nr de telefon si putem vorbi
Numai bine si capul sus ca va fi bine, vei vedea. Si multa sanatate micutului ca am inteles ca sunteti raciti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana-A spune:

Unul din motivele care ma bucura ca mi-am facut blog este faptul ca prin intermediul lui am 'cunoscut' oameni minunati precum tinara Cori -o dulcinee ceva mai mare, acum casatorita, al carui debut in diabet a fost la virsta de 12 ani. Intrind astazi la ea pe blog am descoperit urmatoarea scrisoare scrisa de ea si 'trimisa' ei insasi, sfidind cumva timpul celei ce a fost cu ani in urma cind a aflat ca are diabet. Nu stiu de ce dar am simtit nevoia sa impartasesc cu voi aceste rinduri (mie imi face tare bine sa citesc blogul ei si sa-mi imaginez cumva proectia Aidei in timp intr-o tinara frumoasa si sanatoasa precum Cori)
Dar va las cu rindurile Corinei http://cuburidezahar.blogspot.com/2011/06/scrisoare-catre-mine-la-doisprezece-ani.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina2006 spune:

Buna ziua,

Numele meu este Geanina Mocanu si sunt mama lui Mihnea, un baietel dulce care a descoperit ca are diabet chiar in ziua in care a implinit 6 ani. adica pe 9 decembrie 2010. Am fost si la Buzias in seria din 6 aprilie si Mihnea a fost foarte incantat si-a facut prieteni, iar intre timp ne-am mai facut o programare in august. Tot la Buzias am aflat ca este posibil ca el sa aiba si intoleranta la gluten, diagnostic confirmat de alte analize facute la Grigore Alexandescu. Asa ca pe langa restrictiile impuse de diabet, acum au aparul si cele impuse de intoleranta la gluten, dar Mihnea este un copil foarte ascultator si receptiv la tot ce tine de cele doua probleme de sanatate asa ca ne usureaza sarcina. Ma bucur ca v-am descoperit si doresc glicemii bune tuturor dulcineilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina2006 spune:

Buna ziua, din nou,

Dani_roby am vazut ca si baietelul tau are aceeasi problema ca si Mihnea, ma refer la intoleranta la gluten. Noi am facut biopsia intestinala la Grigore Alexandrescu, si desi rezultatul ei este buna, in sensul ca nu au avut loc modificari ale intestinului, in baza analizelor de sange doamna doctor ne-a confirmat diagnosticul de boala celiaca. El a refacut Antitransglutaminaza tisulara, care de data aceasta a fost mai mare de 200, fata de rezultatul de la Buzias care a fost 40, iar suplimentar i s-au facut niste analize genetice la care au iesit pozitive genele responsabile de boala celiaca.
In urma acestor rezultate, doamna doctor mi-a spus ca va trebui sa tina regim fara gluten toata viata, nu doar cele 6 luni in care se pare ca intestinul se reface complet. Adresa mea de e-mail este geaninafoidas@yahoo.com, daca vrei sa-mi scrii, sa ne mai consultam in ceea ce priveste acest regim suplimentar pe care trebuie sa-l tina baietii nostrii, as fi foarte bucuroasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani_roby spune:

Buna dragele mele! Ultima hemo 5.9 si analizele f bune. Transaminazele ok, la fel si TGO, TGP , Ca, Mg..and so on. Bucurie mare ! Ne pregatim sa plecam in vacanta in Bulgaria sambata. Cu emotzii, dar clar ne vom descurca si Robi se va simti minunat. Pentru gluten plecam de acasa cu paine, cereale si biscuitei de acolo papam carnita, fructe si legume :).
Si noi avem al doilea baietel, are 7 luni si jumatate si este o scumpete. Ne.a schimbat viata si Robert nu mai este singurel, si.a luat in serios responsabilitatea de frate mai mare.
Vroiam sa va intreb de unde mai luati ace pentru penuri? Trebuie sa trecem si noi la cele de 8mm si ne.a luat putin prin surprindere, dat fiind ca aveam rezerve de ace de 6mm respectiv 4 cutii a cate 100 buc. Pe acelea le.am luat din Ungaria cu 10 E cutia. In caz ca vreuna dintre voi este interesata de ace de 6mm , eu vreau sa le vand ca sa cumpar din cele de 8mm.
Va salut pe toate si sa ne auzim numai cu vesti bune si f bune !!! Sanatate tutror si sa va bucurati de vacanta si de vremea frumoasa !
Dani si baietzii !:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns areea2006 spune:

Buna Dani Roby! Eu am cateva ace de 8mm. Noi nu le folosim deoarece copilul nostru e prea mic ptr 8 mm. Am putea face schimb de ace adica tu sa imi dai de 6 mm si eu tie de 8mm. Baietelul meu are 2 ani si 8 luni si foloseste de 5 mm dar in spital nu au avut decat de 8 mm. Adresa mea de mail este alined1981@yahoo.com.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Dani, eu vreau ace de 6mm. Tot caut disperata pentru ca sunt la ultima cutie. Macar cu o cutie sa ma ai si pe mine in vedere. Iti dau PM.

Editez: Nu ai activat PM-ul. Da-mi tu un semnal, te rog! Poate ne vedem undeva (vad ca esti din Bucuresti) si imi dai si mie o cutie de ace. Sa-mi spui cat trebuie sa iti dau pe ea, bineinteles.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani_roby spune:

Buna,
Mirela iti opresc desigur, eu inca caut de 8mm:). Adresa mea este ddani_home@yahoo.com. Cred ca suntem chiar vecine , din cate citisem anterior parca in Cartierul Latin stai tu si eu la cateva strazi de tine. Ne auzim, da.mi. pe mess si iti las telefonul meu. Eu cutia de 100 ace am cumparat.o cu 10 E din Ungaria. Salutari si ne auzim,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-pa spune:

Buna!
Va pup si va scriu dupa mai mult timp.
Nu stiu daca v-am scris, dar in urma analizelor de la Budimex-repetate dupa cele facute la Buzias, am inceput tratamentul cu Eutirox, pentru tiroida. Inca un tratament pe viata! O pastiluta, e adevarat, dar totusi...
Constatam ca tratamentul nostru cu insulina devine ineficient in urma reglarii glandei tiroide. D-na dr endocrinolog ne-a avertizat ca asa se va intampla. Am introdus insulina la pranz, 2,5 ui de Actrapid si cred ca va trebui introdusa si dimineata. Dar acum suntem in vacanta, in Grecia, pentru 2 saptamani. Probabil cand ne vom intoarce vom lua legatura cu Dna Dr si poate ca in loc de Levemirul de dimineata vom face AR si doar seara vom ramane de pastiluta...
Mamicilor nou venite pe forum le voi spune un adevar crunt: DA, veti stii sa gestionati situatia dar vi se vor umple des ochii de lacrimi cand veti auzi in jur mamici ce-si fac probleme si povestesc despre "drama" lor: un rosu in gat sau o enterocolita....Sau cand copilului i se vor "scurge" ochii la inghetata unui alt copil mancata la o ora nepotrivita sau la paharul de suc al unui prieten pe care l-ati vizitat impreuna...Da, e adevarat, copii nostrii pot manca orice dulce! Dar nu la orice ora, nu de sete un Sprite in loc de apa...Si eu am fost copil, si noi toate. Si nu incercati sa ma convingeti ca n-ati poftit vreodata copil fiind si ca "copilul meu nu este un pofticios sau nu jinduieste la vitrinele cu inghetata si dulciuri! Am un copil minunat si la fel de intelegator ca ai vostrii, dar...este copil! Au trecut 2 ani aproape si am momente dese de disperare...Nu va fi usor, tentatii sunt multe, copii nostrii sunt mult mai maturi decat altii la aceeasi varsta. Veti tremura de teama hipoglicemiilor, multe nopti, veti dormi iepureste si-i veti misca si intoarce de pe o parte in alta in somn sa-i vedeti ca reactioneaza, va veti feri sa spuneti ca au diabet pentru ca vor fi indepartati de alti copii, vor fi jigniti de alti copii si vor suferi oricat de mult le-ati vorbi despre educatie, bun simt si logica... Si-s multe de spus despre acest subiect, poate alta data, simt ca voi plange curand asa ca ma opresc.
Va pup pe toate si va doresc numai bine si glicemii liniare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Teo spune:

Buna dragi mamici

Paula daca tu pana la urma nu ai plans sa sti ca pe mine m-ai facut sa plang. Este totul exact asa cum ai descris, cateodata chiar mai rau...Daria este mai mare si intelegatoare dar eu cu Teo chiar nu stiu cum sa procedez uneori. Acum a luat vacanta la gradi si pana la ora 12 merge la cresa,pana cand s-a imbolnavit mancarea de la cresa nu ii prea placea, acum vine si imi spune mami eu cand pot sa mananc ciorba si felu doi cu copii.
Intr-o zi mi-a zis ca atunci cand nu mai trebuie sa faca pacuri(teste) si injecti o sa faca o petrecere cu copii si o sa bea cata sampanie de copii vrea el.Ce sa ii spun ....ca ziua aia e posibil sa nu vie niciodata. Nimeni si nimic nu o sa ne scape de neputinta si disperarea asta de a nu putea face nimic decat sa mergem inainte si sa avem grija de ei cat de mult putem.Sunt zile cand ne cuprinde disperarea si da plangem pe la colturi fara ca copii sa ne vada - noi stim bine Paula nu?Poate cu timpul o sa invatam sa acceptam situatia dar deocamdata e mult prea greu si prea devreme pentru noi.
Va pup pe toate mamicile si dulcinei vostri.Glicemii bune.

Mergi la inceput