Dulcineii DC - Diabet zaharat la copii *9*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Buna, dragi mamici !
Imi cer scuze ca nu ati gasit noul capitol la finalul celui vechi, dar pe cand sa fac anuntul, cel vechi fusese inchis, deja.
Multumesc frumos, pentru urarile adresate !
Aici, gasiti pozele de la petrecerea de 9 ani a Cristinei.
Tudor, la multi ani !
Teo, sa va creasca sanatos si voios !
Te asteptam cu vesti si povesti despre voi.
Laura, sper sa reusiti sa veniti la Buzias si voi ! Asteptam sa va revedem cu multa nerabdare si bucurie !
Anna, puteti sa va faceti inscrierea in seria X. Noi si Ana cu Alex, ne-am inscris in seria X.
Seriile sunt de cate 12-14 zile, dar poti pleca mai repede, in functie de cat poti sa stai.
Madalina, noi, s-ar putea sa mergem cu trenul, chiar de la Brasov, direct la Buzias, ca din M-Ciuc nu avem tren direct. Depinde de o prietena daca vine si ea, si ne ia cu masina sau nu.
Mirabella, cum o cheama pe fetita ta si cand e, mai exact, nascuta, sa o trec si pe ea in lista de la inceput ?
Ioana, stii cum e, "teoria ca teoria, dar practica ne omoara".
Cristina a inceput si ea, cu glicemii in jur la 200 la ora 22 si peste noapte din 27 ian., cam ca si la voi. Fara raceala sau alte semne de infectii. Daca la ora 24 glicemia este buna(115-135), la ora 3 dimineata este deja in crestere(160-190), iar dimineata la ora 7 este peste 200(chiar si 270). Am scazut din HC de la ora 22, ba, apoi am marit si doza de noapte a Levemirului cu 0,5 u si tot degeaba. Corectam glicemia la ora 3 dimineata(cum am invatat la Buzias), ca sa vina cu o glicemie buna dimineata, sa nu stea prea mult pe glicemie mare.
Deobicei in 7 zile, maxim 10, scapam de perioadele acestea, cand pare ca nimic din ceea ce facem, nu facem bine.
Azi a reinceput scoala, poate ca reluarea ritmului din timpul scolii ii va aduce glicemiile bune inapoi.
A fost vacanta, a dormit mai mult, poate a mai si crescut un pic, cine stie ce sta in spatele acestor glicemii mai maricele ?!
Am facut si noi analizele, toate sunt bune, hemoglobina glicozilata este 7. Atata timp cat prindem si corectam la timp glicemiile mari, e bine.
Symo, felicitari pt. rezultatul foarte bun ! Cat timp nu e un rezultat dat de hipoglicemii usoare dese, e foarte bine !
Asadar, veniti in seria X la Buzias, ne vedem, acolo ?
Mult succes la scoala dulcineilor scolarei si glicemii liniare, cum a scris si Symo, cat mai bune !
Pe curand !







Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana-A spune:

@Anina-n - ce mare si frumoasa e fetita ta!
Sa-ti traiasca si sa va bucurati de ea. Vad ca si voi sunteti fani Hannah Montana. Am sesizat ca cei de la Disney Channel au inceput sa puna Diabetul pe tapet: vezi Nick Jonas, Oliver din serialul Hannah Montana -zilele trecute m-a intrebat Aida mea de ce i-a zis Hannah Montana lui Oliver ca nu are voie sa manince dulciuri ca are diabet. Nu intelegea pentru ca eu am renuntat la indulcitori si cind GL e buna, ii dau dulciuri cu zahar (ou Kinder....). Asa ca daca pina acum nu-mi placea aceasta Hannah Montana acum ma bucur ca dulcineii nostri vad ca si 'vedetele' pot avea diabet (ca si ei).

Glicemii bune si sanatate multa. Noi avem varicela acum si ne rugam sa treaca mai repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirabella23 spune:

buna pe fetita mea o cheama andreea-viviana si are 9 ani si 10 luni.La buzizs trebui sa mearga mama sau se poate duce si tatal? Ne descurcam binisor cu glicemiile incerc sa nu treaca de 150-180 dar mai sunt zile cand se trezeste cu ea de 200. Dr mi-a zis sa ajustez doza de insulina in functiie de glicemie sa le cresc sau sa le mai scad si bineinteles sa umblu si la hidrati.Mult succes in continuare si sa aveti numai glicemii bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirabella23 spune:

e nascuta la 14.04.2001

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-pa spune:

Buna seara! De fapt, nu-i buna...
A fost racita, viroza, si de vineri incoace glicemiile sunt razna! Corectii zilnice...Am facut si hemo, au mai trecut 3 luni: 6.5...
Ne-am inscris la Buzias, seria X ( 28.04-09.05)dar nu am primit nici un email de confirmare sau ceva de genul. Trebuia? sa dau un telefon?
Altfel, nimic nou. Cu glicemiile astea simt c-o iau razna.
Va pup si va doresc numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Teo spune:

Buna ziua dragi mamici .
Din pacate ne alaturam si noi clubului de dulcinei.In primul rand va multumesc tuturor mamicilor care scrieti pe acest forum, pentru ca vazand ca sunt si alti copii "dulci" ca al meu, ma incurajez si spun ca nu suntem singuri pe lume, vazand la cei care au diabet de mai mult timp ca se poate trai cu aceasta boala, greu dar se poate trai.Ce altceva putem face? Ma ajutat mult experientele voastre descrise in cel mai mic detaliu atat bucurii cat si suparari si pot spune ca am invatat multe.Inca o data va multumesc.Am fost diagnosticati pe data de 14.01.2011 la Spitalul de copii Brasov de doamna doctor Moldovan. Sunt disperata nimic nu ma poate consola,caut tot felul de soluti salvatoare dar in zadar.Am uitat sa va zic avem 4 ani si 6 luni si ne cheama Teo.
Pentru mamicile care merg la Buzias si noi mergem in seria X ne-am inscris telefonic.
De vineri avem glicemi mari 400 si 300, nu stiu ii cresc doua maselute si ii curge putin nasul,asta sa fie cauza?Am ajuns deja de i-am dublat doza de insulina de la 1.5 la 3 U si tot nu scad sub 200.
Va pup si glicemii bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SymoDenysa80 spune:

buna,scumpe mamici
Ana,imi pare rau pt un nou dulcinel,insa privind partea plina a paharului,e bine ca ai gasit forumul,care este de real folos(spun din punctul meu de vedere)si fruntea sus,cu diabet se poate trai,si inca bine,pt ca tinand cont de regimul lor ajungem ca toata familia sa manance sanatos,eco mai nou
si da,un raspuns la intrebarea ta,din cauza maselutelor,cresc glicemiile,si s-ar putea si din cauza nasucului ascunde o mica infectie si atunci ele o i-au razna,acum cand ele trebuie tinute in frau,zic eu cu mici corectii ca apoi sa ai grija,se vor regla si reveniti la doza initiala,tot ajustand..
si noi ne-am inscris in seria x,deci v-om multii copilasi,si cam de o varsta
Ana sper ca Daria e mult mai bine acum,si rezultatul hemoglobinei f bun
Mirabela in privinta ambilor parinti la Buziasi,din ce am observat anul trecut,unsingur parinte sta alaturii de dulcinel,celalalt fiind nevoit sa stea la pensiune,dar mai multe i-ti poate spune livia,cred.
Nina ce faceti?cum sunteti?noi am inceput deja pregatirile pt ziua mamei;)
abia asteptam reintalnirea,ff nerabdatoare Denisa
numai glicemii bune dulcineilorsi o saptamana cu spor mamicilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia_and spune:

Buna!
Am vazut lume noua. Nu-i prea placut sa ne intalnim aici, dar capul sus pt copii nostri caci vorba Simonei, e greu dar se poate trai cu diabetul.
Ana bine ca te-ai inscris la Buzias, o sa-ti fie de un real folos acum la inceput. Cat despre al doilea insotitir nu se mai poate, caci in locul unui al doilea parinte poate fii un alt copil, spun ei.
In primul an cand am fost noi a stat si tati cu noi,Andreea era foarte mica si nu ma puteam descurca, apoi am mers cu rulota iar tati impreuna cu tatal lui Edi, a dormit acolo, ne-a facut mancare acolo... in fata spitalului in parcare.
Mai sunt pensiunile din zona dar ar fii bine sa mai gasesti pe cineva caci nu sunt prea ieftine. Poti cauta pe net sa te programezi sa fii sigura ca vor fii locuri, dar Laura iti poate da mai multe detalii. Noi anul acesta nu mai mergem. Imi e foarte greu cu Alex, care are aproape 6 luni, si nu il prea pot lasa acasa. Poate la anul ne vedem.
O zu buna va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-pa spune:

Buna seara!
Cu toate glicemiile razna din ultimul timp, hemoglobina ne-a iesit 6.5.
Ne-am inscris la Buzias pentru seria X.
Va pup si va doresc multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Buna,
Din pacate si noi suntem intr-o situatie tare urata. De 3 zile ne luptam cu febra , 40 grade. diagnostic : pneumonieGlicemiile sunt varza!!! 200-500 chiar . sunt nedormita de sambata noaptea . Tratament cu antibiotic pe branula, corectii multe si, varsaturi ....haos total.
Si noi mergem in seria X.
Acum trag de ochi ...sa vad creste sau scade glicemia ...are 161 , in sfarsit o glicemie pana in 200. Febra a scazut ...sper sa fim pe drumul cel bun.

Glicemii bune dulcineilor si imi pare rau ca pe zi ce trece ni se mai alatura cineva in aceasta lupta continuua. Curaj mamicilor noi si multa putere va doresc , aveti nevoie !

Mergi la inceput