de ce nu pleaca sotul meu daca iubeste alta femeie

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns calipso_zeus spune:

Balanta cred ca nu ai copii de gandesti asa.Si banuiesc ca esti si divortata sau vaduva.
Dar hai sa-ti zic alt scenariu :Daca persoana(persoanele)au servicii bune, totul le merge din plin, se hotarasc sa faca un copil.Toate bune si frumoase au casa lor au tot ce trebuie.BRUSC UNUL ISI PIERDE SERVICIUL SI TOTUL INCEPE SA NU MAI FIE ASA?aTUNCI CE FACEM CU COPILUL?
Gandind asa cum ai scris tu,aproape ca ma faci sa cred ca meriti sa ramai cu cartile si cand vei avea cosita alba.Si singura si sa plangi la filme.Si sa speri ca multe alte femei singure ca va veni printul calare pe cal alb.
Eu ma retrag caci topicul asta mai are un pic si,pe un forum despre copii, ni se spune sa nu-i facem decat daca avem palate...brrrrrr si cum era mai sus?nu-ti trebuie bani ca sa...

Bafta multa tuturor.

Si pentru linistea ta Balanta eu am facut copilul cand si eu si sotul castigam cate 30-40 milioane pe luna.Momentan el nu mai are servici si traim din indemnizatie.Ce sa cred de aici?

Sa inteleg ca tot ii tragi cu sufletu` si altel;e doar ca sa fii citita?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Calipso, te enervezi degeaba. Nu ai inteles exact despre ce se discuta, pui intrebarile gresit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta spune:

Calipso, am copil de 24 de ani, nu sunt vaduva, sunt recasatorita si in anumite momente ale vietii mele, cand eram singura...dimineata mancam margarina...la pranz margarina si seara tot margarina si copilul era la parinti...si ma bucuram cand primeam de la cate o colega de la servici de pomana de mosi ca mancam si eu ceva bun...chiar daca eram inginera...si cand eram insarcinata, ma sculam la 3 noaptea iarna, sa stau la rand la lapte si la un baton de salam...

cosita alba nu am, chiar daca am 49 de ani , cateva fire tot sunt...si momentan eu am prietene care traiesc trei persoane din 10 mil pe luna...si eu sunt linistita, chiar daca acum copilul e la facultate si costa, chiar daca sotul a ramas fara servici din mai si sta acasa, chiar daca, chiar daca, chiar daca...asta pt ca pe acolo pe unde a fost f. greu am trecut si stiu ca nu e un capat de tara...

...nu ma intereseaza sa fiu citita, chiar esti departe de adevar si daca te-ai iritat e problema ta...la asemenea atitudine, asemenea viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Citat:
citat din mesajul lui calipso_zeus

Balanta cred ca nu ai copii de gandesti asa.Si banuiesc ca esti si divortata sau vaduva.
-------------------
Sa inteleg ca tot ii tragi cu sufletu` si altel;e doar ca sa fii citita?



O femeie fericita si o mama si mai si...


Inteleg ca esti suparata din cauza situatiei dificile in care te aflii :( , dar asta nu e un motiv sa emiti judecati si sa iei in ris convingerile altora.

Casandra, este excelent daca iti este de folos acel caiet!!
Iti recomand si cartea Parintelui Tadei "Cum iti sunt gandurile, asa iti este si viata", cu siguranta vei gasi lucruri folositoare :)

_
spune-mi ceva bun
perlute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Banii.
Da, e absolut groaznic sa nu ai pt puiul tau. Nu doresc la nimeni sa stea noptile treaz si sa se gandeasca ce facem pana in data de 12 ale lunii, cum vom plati, achita datorii, facturi. Am trait cosmarul asta luni de zile, deci si eu stiu cum e.
Nu-mi venea sa cred unde am ajuns si cata neputinta am putut simti si cat de vinovata m-am simtit.

La mine insa a funcionat vorba aia cu binele care se intoarce.
Casandra bine ai spus, apropierea de DD ajuta (inca nu merg la biserica, tot nu cred ca asta e important in relatia cu DD). Nu stiu cum sa explic sa nu par nebuna complet, dar stiu ca daca eu ajut, cineva acolo sus cumva ma va ajuta.

Am fost foarte jos, atat de jos incat ma trezeam noptile si-mi doream doar sa mor, sa se termine odata totul pt totdeauna.
Nu stiu cum, nu stiu prin ce minuni, atunci cand m-am simtit extrem de disperata m-au ajutat foarte multi oameni.

Cred ca e usor sa fii fericit daca nu ai asteptari. Ci pur si simplu zambesti mult gandindu-te la cele mai banale lucruri posibile, cele mai marunte chestii care iti trec prin cap. Pana aici e cale lunga.


Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"


*** Concursul KloraneBaby *** www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic bebe - klorane baby&page=6" target="_blank">mam.jpg ***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns calipso_zeus spune:

Mamagiuliei ma gandeam sa te dau exemplu de om care a reusit si stie suferinta.

ELENA pentru linistea ta am inca doua masini,casa de umbla fiica-mea cu bicicleta prin ea si o meserie banoasa rau..trei acte jos banu` ca nu se poate altfel.Plus ca ma ajuta mama cu multi bani..daca spun,mi-o fur...40-50 milioane pe luna?

Dar nu pot sa nu ma gandesc ca daca nu ar fi fost mama si am fi fost o familie obisnuita cu sot fara servici si o indemnizatie derahat...ce as fi facut?

Ce fac miile de oameni care au facut copiii cand le era bine si acum le e rau?
Asa ca Elena nu du tu grija mea.
Si gandeste-te ca cineva zicea nu mai stiu ce scriitor sau filosof,ca pentru a fi leu trebuie sa te gandesti cum e sa fii caprioara.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu nu`s exemplu bun.
Mi-ar fi si rusine sa scriu cate ganduri si scenarii negre am avut, dar nu-mi permiteam decat sa le gandesc, a doua zi soarele rasarea iar si trebuia sa continui.
Am mai scris pe undeva, anul 2010 pana in noiembrie a insemnat un intreg cosmar. Cum nu doresc la nimeni. Lipsa banilor era egala cu zero fata de chestiile serioase.

Da, banii nu aduc fericirea, dar o intretin extrem de bine.
Cateodata ma gandesc ca doar astia-mi lipsesc sa fim si mai si io cu fetele Cred ca par atat de banala ca pot fi saptamani in sir marcata de cate un eveniment ca iesitul la cinema (hihi, bilet 1+1 = 12 lei) si imi raman in minte bucuria si fericirea acelor momente.

Teodora, te asteptam sa ne scrii despre voi
Pe mine in perioada imediat urmatoare m-a ajutat sa ma inconjor de prietene. Chiar daca-mi doream doar sa zac si sa plang pana crapam, ma fortam sa ies afara, ma fortam efectiv sa zambesc, sa vorbesc. Pirmele luni nu mi le amintesc, au trecut asa ca prin vis.
Diminetile cand ma trezeam imi doream ca totul sa fi fost doar in mintea mea, lucrurile sa fie cum au fost. Mi-a luat mult,mult timp sa inteleg ca asta nu se putea.


Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"


*** Concursul KloraneBaby *** www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic bebe - klorane baby&page=6" target="_blank">mam.jpg ***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Elena

Citat:
citat din mesajul lui balanta

Citat:
citat din mesajul lui Morgano

Da, clar ca The Secret are un impact.... il simt si eu de cateva zile, cel putin te face sa gandesti sau sa te regandesti. Mie mi-a placut partea cu relatiile interpersonale.... nu am aflat neaparat ceva nou, dar e o perspectiva demna de analizat, si de urmat, doar ca e greu.

Mami, Ana si Iris

http://fishing4ever.blogspot.com


Morgano, The Secret sa spunem ca e mai coafat, mai comercial, mai facut sa dea bine,dar in esenta are adevar...poate starni curiozitatea...si abia apoi poti incepe sa cauti...si gasesti

Puterea Extraordinara a subconstientului tau - Joseph Murfhy
Dincolo de gandirea pozitiva - Dr. Robert Anthony
Forta gandirii pozite - Normant Vincent Peale
Sentimentele ingropate de vii nu mor niciodata - Karol K. Truman
Dependenta de nefericire - Martha si William Piper
Daca dragostea ar putea gandi - Alon Gratch
Relatiile si Legea Atractie - Esther si Jerry Hicks
Banii si Legea Atractiei - Esther si Jerry Hicks
Framacie pt suflet - Osho







As mai adauga si cartea lui Ekhart Tolle - The power of now.

Referitor la The Secret, asa este, este un film comercial si trece cu vederea peste un aspect important:actiunea. Caci degeaba gandesti pozitiv de exemplu ca vei slabi, daca continui sa mananci dulciuri si junk food, e clar ca nu prea ai cum sa slabesti. Gandirea pozitiva este doar primul pas, fara indoiala necesar, dar nu se reduce totul la asta. In plus, un alt lucru omis in film este faptul ca pentru a echilibra lucrurile in tine, pentru a face subconstientul sa fie in acord cu constientul e musai sa scapi de blocaje si concepte paguboase, pe care le-ai acumulat de-a lungul vietii. Astfel ca degeaba gandesti pozitiv si vizualizezi de pilda ca vei intalni iubirea vietii tale, daca in subconstientul tau e bine instalat programul care ruleaza : "eu nu merit sa fiu iubita" sau "eu sunt o ghinionista, nimic nu iese bine, eu n-am noroc in dragoste, etc".
Atita timp cat omul nu scapa de acest gen de ganduri inradacinate cine stie de cand- poate din copilarie sau adolescenta, gandirea pozitiva nu va avea niciun efect vizibil.

_
spune-mi ceva bun
perlute




Ar fi bine sa revezi filmul - ceea ce am marcat cu rosu chiar exista in film. Mai mult decat atat sunt precizati trei pasi necesari.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui calipso_zeus

Revin si spun doar atata.Nu cred ca puterea gandului..scuze neavand bani poti gandi ca ai si sa cumperi copilului strictul necesar si il obtii daca nu ai bani.Da dar daca banii iti vin cand nu mai ai nevoie de ei?De ce toti romanii joaca la loto gandind ca vor avea normal, si nu castiga.Atunci puterea gandului unde e?
Banii sunt o necesitate si se pare ca nimeni nu mi-a raspuns la intrebarea cum poti sa cumperi ce ai nevoie fara bani?Cum poti plati cheltuielile casei fara bani?Cu ce cumperi haine copilului fara bani?
Sa fim seriosi vorbele nu tin de foame unui copil sa zicem.zicea cineva ca munca cinstita..bla bla.Sigur traiesti in Romania?Chestiile astea se intampla aici...hello aici...in Romania de unde fug toti...
Scuze devin of topic.



O femeie fericita si o mama si mai si...


Asa cum am mai spus tot ce este negativ va aduce la nesfarsit negativ. Gandesti negativ. Uita-te mai sus. Am subliniat cu rosu. Tu ceri asta... asta vine.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

la mine n-a tinut asta cu da sicrit, nici fengshui, nici nimik si io le-am incercat pi tuoatele
pana cand mi-am dat seama ca minunile nu se produc asa

consider insa ca fiecare are calea ei personala spre vindecare.

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"


*** Concursul KloraneBaby *** www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic bebe - klorane baby&page=6" target="_blank">mam.jpg ***

Mergi la inceput