de ce nu pleaca sotul meu daca iubeste alta femeie

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui vikinga

Ah sa mearga la sport, la cursuri de tango, salsa si asa mai departe, ar fi minunat! Ori orice ce ii aduce o viata sociala, prietene.




Iti dau dreptate in tot ce ai spus. La facultate o trimisesem si eu tot pentru o viata sociala dar si ca o palma data sotului. Insa cred ca am gresit, tot ce face trebuie sa faca cu gandul la si din dragoste pentru ea, nu la sot si la amanta. A mai fost si faptul ca mi s-a parut complexata ca nu are studii, insa clar nu are de ce.

Si eu o admir exact asa cum este. Nu vad de ce ar trebui sa fie mai rea(???) si nu stiu cum ar putea fi mai buna de atat.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui vikinga

Eu n-am inteles nimic din ce a zis Marius, si-s optimismul in persoana.
Exista cumva vreun secret, vreo reteta care sa mearga 100% in situatia asta? Nu, nu exista.

Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo



Da exista un secret care merge 100% oricand. Asa cum spuneam primul pas este ignorarea negarii. Nu eliminarea ei, nu ca nu ar exista. Ai inceput din start cu exact ceea ce spuneam. Faci loc negativului pentru ca asa doresti tu.
"Nu, nu exista."
Si pentru ca aceasta este optiunea ta liber asumata - acesta este drumul ales de tine. Nimeni nu va alege in locul tau. Tu singura iti alegi optiunea.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui vikinga

Eu n-am inteles nimic din ce a zis Marius, si-s optimismul in persoana.
Exista cumva vreun secret, vreo reteta care sa mearga 100% in situatia asta? Nu, nu exista.

Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo



Da exista un secret care merge 100% oricand. Asa cum spuneam primul pas este ignorarea negarii. Nu eliminarea ei, nu ca nu ar exista. Ai inceput din start cu exact ceea ce spuneam. Faci loc negativului pentru ca asa doresti tu.
"Nu, nu exista."
Si pentru ca aceasta este optiunea ta liber asumata - acesta este drumul ales de tine. Nimeni nu va alege in locul tau. Tu singura iti alegi optiunea.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Marius, ma uimesti, si totusi...sunt si caderi...eu sunt la faza intre...dar nu ma intreba de 2 ani cat citesc si ca ma tin de psihoterapie saptamanal...numa buzunaru meu stie...si vezi ce faci...sa nu ii "depasesti" pe cei de acasa...stii tu de ce...sincer, daca nu te deranjeaza, poti sa-mi scrii...poate facem schimb de expierenta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu-i asa ca e frumoasa lumea? Si surprinzatoare? Cand voi fi pregatit voi spune. Ai incredere in tine. E normal sa existe si caderi. Sunt doar reasezari. Priveste ascensiunea intotdeauna. (la)Restul nu te gandi. Ignora. Exista 100% ascensiune. Doreste-ti asta. Doar asta. In rest nu te gandi.
Inca ceva. Este la fel de important sa impartasesti atunci cand simti ca poti sa faci asa ceva. O canalizare pozitiva nu are limite, nu are granite, este peste tot si in toate, trebuie doar dorita. La modul sincer asumat. Suntem liberi cu noi insine. Noi ne dorim, noi avem, noi alegem, noi primim. Conteaza sa ai incredere. Este cred printre primii pasi pozitivi. Niciodata nu da gres pentru ca este ceva de genul unei intrebari cum arata apa in timp ce inoti. Interesant ca suntem in mijlocul apei si nu stim nici macar de ce intrebam cum arata apa. Dar o facem. Insa eu sunt convins ca va fi mai bine, din ce in ce mai bine, pentru din ce in ce mai multi oameni. Doar sa ne deschidem ochii, sa ne acceptam pe noi insine, si sa ne dorim sau sa ne invatam sa ne dorim doar lucruri pozitive.
Este ca e frumoasa lumea daca o privesti din acest unghi?


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Cu riscul sa supar multi membri dragi, care ma stiu de multi ani (de cand eram, Ripley).... am sa-i spun Teodorei cum e sa fii single mom de 2 copii, si am sa contrazic multe din sugestiile voastre de "revenire".

(Marius, balanta.... ale voastre tin de intrinsec, de cu totul altceva.)

Dar viata de zi cu zi a unui parinte singur, pentru cei/cele care nu citesc pe la binecuvantari, e al naibii de complicata si grea.

Nu mai se imparte nimic la 2, de la timp la cheltuieli.

Dimineata pregatesti copii de gradi/scoala, pana la 5 esti la job, si acolo nu stai degeaba. Iei copiii, daca te misti rapid, mergi inainte sa cumperi una-alta. Fie mergi direct acasa, fie mai iesi pe undeva la aer curat si ieftin. Tu esti factotum in casa, de la ordine, curatenie, mancare, calcat, calculat.....

Vorbiti de facultati, cursuri, tango-uri... cum dracu sa faci asta cand nu ai bani si timp? Cu cine lasi copiii? Cine te ajuta?

Majoritatea nu avem decat ajutoare temporare, si nu tot timpul. Ce bone? Ce iesiri sa faci cand fiecare minut ti-e dependent? Ce coafor sau relaxare la masaj sau la dansuri cand tu poate nu ai ce pune pe masa sau stai cu amenintarea curentului taiat? Vorbiti de parca traiti in alta lume. Eu am cazut de relativ sus, dar cumva mai fac fata pt ca nu am vut de impartit si casa. Dar platesc din urma de ma usuca.

Putine mamici singure au o stare financiara buna, restul ne kkm pe noi tot timpul. Micile placeri au devenit imposibilele placeri. Nu e o lamentare, e un trist adevar. Fie ca ex da minimum sau ceva mai mult, tot aia e. Tot cel singur esti cel care plateste tot in casa, casa care candva avea 2 venituri.

E un lux sa ai timp pentru tine, si nu aberez. Intrebati fetele vachi de pe aici cum este. Nu fac o tragedie din asta, dar e un adevar pe care Teodora trebuie sa il stie.

Cand iei decizii radicale, trebui sa stii ca au consecinte pe termen lung.

Sa mai zic cum e sa le explici copiilor de ce e asa????? Doare. Mami, Ana si Iris

http://fishing4ever.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Nu-i asa ca e frumoasa lumea? Si surprinzatoare? Cand voi fi pregatit voi spune. Ai incredere in tine. E normal sa existe si caderi. Sunt doar reasezari. Priveste ascensiunea intotdeauna. (la)Restul nu te gandi. Ignora. Exista 100% ascensiune. Doreste-ti asta. Doar asta. In rest nu te gandi.
Inca ceva. Este la fel de important sa impartasesti atunci cand simti ca poti sa faci asa ceva. O canalizare pozitiva nu are limite, nu are granite, este peste tot si in toate, trebuie doar dorita. La modul sincer asumat. Suntem liberi cu noi insine. Noi ne dorim, noi avem, noi alegem, noi primim. Conteaza sa ai incredere. Este cred printre primii pasi pozitivi. Niciodata nu da gres pentru ca este ceva de genul unei intrebari cum arata apa in timp ce inoti. Interesant ca suntem in mijlocul apei si nu stim nici macar de ce intrebam cum arata apa. Dar o facem. Insa eu sunt convins ca va fi mai bine, din ce in ce mai bine, pentru din ce in ce mai multi oameni. Doar sa ne deschidem ochii, sa ne acceptam pe noi insine, si sa ne dorim sau sa ne invatam sa ne dorim doar lucruri pozitive.
Este ca e frumoasa lumea daca o privesti din acest unghi?


Eu pur si simplu / Pagina legislativa



.......cam da!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta spune:

Morgano, din pacate un pret la un moment dat tot se plateste...pt ca nimic nu e perfect...e greu si asa si asa...nu mai spun ca unele, chiar si in doi...fac oricum asta de unele singure...adica se mai ocupa si de mnealui...fara nici un ajutor de la el, poate doar financiar...asta in cazul in care si aici e totul ok...dar alegerile in viata, daca am sti ce ne asteapta ar fi altele...din cauza asta eu am o alta "politica" de viata...cea de parteneriat...dar asta e alt aspect...pt ca un parteneriat e mult mai pragmatic

...eu am trecut doar cu un copil prin asta dar au fost sacrificii...cat m-am pus pe picioare, pana la clasa a cincea, copilul a stat la bunici....am fost single mum de vacanta si o data la luna cand puteam sa merg cei 300 km cu trenul...abia apoi l-am adus langa mine si nici de aici nu a fost simplu...pt ca am mai "infiat" unul, e drept, ceva mai mare decat el, si am avut doi copii...
....si inca ii mai am
asa ca eu si cu sotul meu am avea nevoie sa ne casatorim cu cineva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns calipso_zeus spune:

Morgano .Asa e ai dreptate.Nu-s in situatia voastra dar ma gandesc la cele singure....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Morgano

Cu riscul sa supar multi membri dragi, care ma stiu de multi ani (de cand eram, Ripley).... am sa-i spun Teodorei cum e sa fii single mom de 2 copii, si am sa contrazic multe din sugestiile voastre de "revenire".

(Marius, balanta.... ale voastre tin de intrinsec, de cu totul altceva.)

Dar viata de zi cu zi a unui parinte singur, pentru cei/cele care nu citesc pe la binecuvantari, e al naibii de complicata si grea.

Nu mai se imparte nimic la 2, de la timp la cheltuieli.

Dimineata pregatesti copii de gradi/scoala, pana la 5 esti la job, si acolo nu stai degeaba. Iei copiii, daca te misti rapid, mergi inainte sa cumperi una-alta. Fie mergi direct acasa, fie mai iesi pe undeva la aer curat si ieftin. Tu esti factotum in casa, de la ordine, curatenie, mancare, calcat, calculat.....

Vorbiti de facultati, cursuri, tango-uri... cum dracu sa faci asta cand nu ai bani si timp? Cu cine lasi copiii? Cine te ajuta?

Majoritatea nu avem decat ajutoare temporare, si nu tot timpul. Ce bone? Ce iesiri sa faci cand fiecare minut ti-e dependent? Ce coafor sau relaxare la masaj sau la dansuri cand tu poate nu ai ce pune pe masa sau stai cu amenintarea curentului taiat? Vorbiti de parca traiti in alta lume. Eu am cazut de relativ sus, dar cumva mai fac fata pt ca nu am vut de impartit si casa. Dar platesc din urma de ma usuca.

Putine mamici singure au o stare financiara buna, restul ne kkm pe noi tot timpul. Micile placeri au devenit imposibilele placeri. Nu e o lamentare, e un trist adevar. Fie ca ex da minimum sau ceva mai mult, tot aia e. Tot cel singur esti cel care plateste tot in casa, casa care candva avea 2 venituri.

E un lux sa ai timp pentru tine, si nu aberez. Intrebati fetele vachi de pe aici cum este. Nu fac o tragedie din asta, dar e un adevar pe care Teodora trebuie sa il stie.

Cand iei decizii radicale, trebui sa stii ca au consecinte pe termen lung.

Sa mai zic cum e sa le explici copiilor de ce e asa????? Doare.


Mami, Ana si Iris

http://fishing4ever.blogspot.com

Esti sanatoasa? Copiii sunt sanatosi? Cand deschizi ochii dimineata esti fericita ca ai o noua dimineata in care o sa-ti vezi copiii, o sa vezi oameni pe strada, soarele sau ploaia, ai sa respiri, poti sa rezolvi singura problemele tale (chiar poti) e greu, dar uite ca poti. Pentru ca asta vrei. Asta iti doresti. Asta ai. Vrei sa mergi la coafor? Daca vrei o vei face. Daca vrei. Dar de ce spui ca viata e al naibii de complicata? De ce nu spui cat esti de fericita ca existi? Daca nu ai exista ar fi mai greu pentru copii tai? Asa ca de ce sa ne gandim negativ cum tocmai am facut-o fortat un pic ca sa incerc sa te fac sa vezi "altfel". Nu e o mare bucurie ca ai copii? ca ei exista si te iubesc? Ca tu existi si ii iubesti? Ca existati impreuna? Ca sunteti sanatosi si traiti si in ziua de azi impreuna?
In loc de este greu ca platesti de una singura de ce nu gandesti este bine ca pot, chiar pot sa platesc de una singura si ma bucur ca pot face asta eu. Este acelasi lucru dar privit pozitiv.
Daca iti doresti ceva suficient de mult sigur se va intampla. Chiar si mersul la coafor. Sunt convins ca daca doresti din tot sufletul vei merge. Incearca. Dar ai incredere in tine. Doar de tine depinde. Este doar alegerea ta.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Marius, ce spui tu e minunat, copilele sunt sanatoase.
Dar eu ma trezesc nauca dimineata dupa max 3 ore de somn, pt ca nu pot adormi de griji.....
Intr-o familie destramata, sunt atatea momentele rele..... grele.....poate nu sunt eu destul de puternica, sau poate, naiba stie, pe-aici nu prea cutreiera fericirea si armonia, inca

Mami, Ana si Iris

http://fishing4ever.blogspot.com

Mergi la inceput