Bb Gabriele e Inger .

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Doina84 spune:

vreau si eu sa ma uit la cer si sa-mi inchipui ca iubita mea e acolo, ca ii este asa de bine...
cred cu adevarat ca este asa, ca este ingeras si ca totul are un sens chiar daca nu-l inteleg eu, dar tot imi este greu si as vrea s-o las sa se "odihneasca" si sa ma mai linistesc dar nu pot.
mie asa dor de ea...

mami de ingeras scump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Doina asa cum ii spuneam si Andreei ... acordati timp ... timpul nu sterge durerea, insa timpul o transforma. Multa putere.


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doina84 spune:

paulici
trebuie intr-adevar sa luam de undeva puterea asta...
dar cum zicea si Abramburica cred si eu in unele momente ca a foft voia Domnului si ma rog mult mult, iar apoi imi e asa de greu in cate-o zi ca ma doare inima si nimic nu ma poate incuraja.
alternez, zile bune zile rele, foarte bine spus ca durerea sa schimba cumva dar nu trece.
eu imi doresc ca in viitor sa ma gandesc cu drag la fetita mea scumpa si sa am puterea s-o las sa se "odihneasca" pt ca stiu defapt ca ea este intr-un loc minunat...

mami de ingeras scump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Doina vei oscila mereu ... asa e la ine, asa e la mame care au pierdut mai de mult copii ... am invatat sa accept aceste etape mai bune, mai rele ... Fetita ta se odihneste in cel mai frumos loc cu putinta si tie de acolo iti va trimite putere.


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doina84 spune:

paulici
abramburica

mami de ingeras scump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebeaca spune:

Fetele,imi pare tare rau pt pierderea voastra.Cu 6 ani in urma am fost pe punctul de a-mi pierde si eu copilul dupa o nastere f grea(incompetenta medicului cu care am nascut),puiul meu a stat trei saptamani la incubator,a iesit invingator,dar nu am incetat niciodata sa luptam.Asta pt ca el a suferit o hemoragie cerebrala grava,toti ne ziceau ca va fi o leguma toata viata.Am umblat cu el peste tot,in mintea mea era un singur scop:sa-l fac sa mearga.L-am facut sa mearga dupa 3 ani si jumatate,apoi,dupa primii pasi am primit un diagnostic care stiu ca nu-l vom invinge niciodata:autism.Nu vreau sa intelegeti gresit ce vreau sa va spun,imi iubesc copilul enorm,mi-as da viata pt el fara sa clipesc intr-o secunda,voi insa veti trece in timp peste durere,se va diminua cu siguranta,eu traiesc cu zbuciumul ca nu-l pot ajuta,ca diagnosticul e crud oricat as vrea eu sa zic nu,ma gandesc cu groaza cum se va descurca cand noi nu vom mai fi.Poate ca pentru ingerasii vostrii a fost mai bine asa decat o viata de chin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

bebeaca in primul rand nu vreau sa ma intelegi gresit, eu sunt de parere ca nu stiu ce e mai greu (pentru ca nu am fost in ambele situatii, eu chiar am discutat de multe ori pe un forum acest subiect si intotdeauna am zis ca nu stiu ce e mai greu) sa ai un copil cu handicap sau sa il pierzi, raspunsul l-am primit de la 2 mame care dupa lungi lupte alaturi de copiii lor cu handicap i-au pierdut ... raspunsul nu ar fi pe placut tau ... Insa au mai fost si cuvintele rostite de o mamica care a fost la inmormantarea fetitei mele si are copil cu SD (cu cateva luni mai mare decat fetita mea) cand o prietena comuna (acea prietena mi-a povestit) a intrebat-o cum este "Decat ea ... (aratand spre mine eu fiind langa sicriu) foarte bine" ... insa peste pierderea unui copil nu se trece ... bunica mea fiind deja senila de baiatul pierdut isi amintea si il pomenea si plangea pt el ... chiar mai mult decat pe cei 4 care traiau si erau la casele lor ... si erau deja peste 50 de ani de la pierderea lui ...

e foarte grea situatia ta si a copilului tau ... lupta ta continua pt copilul tau e o lupta in care ai parte si de bucurii, cum e de exemplu sa vezi zambetul lui, insa lupta noastra cu interiorul mutilat pe viata nu are parti bune, poate doar gandul ca nu mai sufera copilul nostru.

Iti doresc putere de lupta alaturi de copilul tau si incredere in ziua ce vine.


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doina84 spune:

bebeca multa putere doar tu sti si intelegi adevarat prin ce treci....asa cum pe noi cu adevarat ne pot intelege mamicile care au ingeras asa cred ca noi nu te putem intelege cu adevarat si ca tu suferi foarte mult, dar o sa ma rog pt tine

sufletul meu nu va mai fi niciodata la fel fara fetita mea chiar daca am cunoscut-o doar cateva zile. eu una trebuie sa recunosc ca i-am mutulit Maicii Domnului ca nu a lasat-o sa chinuie cu vreun handicap sau boala grava.

o sa ma agndesc la tine pt ca as fi putut fi si eu in locul tau chiar daca fetita mea nu a avut ce are copilasul tau.

mami de ingeras scump


"Dacă vei rosti numele copilului meu, poate că voi plange. Dacă nu îl vei pomeni, mi se va frange sufletul."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebeaca spune:

Off..fetele,sa nu credeti ca eu imi doresc sa fi murit copilul meu sau ca-mi doresc sa moara.Departe de mine aceste ganduri!
Eu am spus ca pentru puisorii vostrii poate e mai bine,nu contest ca doare si suflet si trup,,doare si in cazul meu si in cazul vostru.
Stii P@ulici ce e culmea?Ca de-a lungul timpului am intalnit si alte mamici cu copii autisti care erau cu moralul la pamant si eu le spuneam si inca spun fiindca asa simt,ca macar ai nostrii traiesc,ii avem langa noi,adevarata durere este la acei parinti care isi pierd copii,carora le mor copii in brate,cei care afla ca puii lor au boli incurabile si ei nu pot face nimic.Aceia simt durerea mai mare decat noi,cei care avem copii cu handicap sever.Deci ma repet:e mai bine pentru puii vostri,nu neaparat pentru voi.Eu va doresc putere in continuare si imi cer scuze daca v-am suparat,vroiam doar sa intelegeti ca uneori e mai bine asa,ca ei sa mearga la DD decat sa se chinuie.
As vrea sa va mai zic ca,atunci cand Gabriel al meu era inca in incubator,ma rugam zi si noapte sa nu mi-l ia,apoi am zis sa facem un pact:sa-l lase sa traiasca ORICE AR FI.Ca eu am sa lupt sa fie bine,dar el sa traiasca.Nu am uitat pactul nici o zi,chiar daca mai sunt perioade cand simt ca nu mai pot sa lupt,ca nu mai are rost.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

bebeaca nu e vorba, cel putin in cazul meu, sa ma supar, eu acum am trecut de la acea etapa in care orice cuvinte ma raneau si le consideram spuse cu rea intentie ... da ai dreptate, pt ei e mai bine ... pt noi ... nu ... nu stiu ... si eu m-am rugat sa mi-o lase pe Gabriela orice ar fi ca am sa lupt alaturi de ea ... mi-a lasat-o ... atat de putin ... iti doresc multa putere si daca pot sa te ajut cu ceva sa nu eziti sa ma cauti, pe blogul de la semnatura ma gansesti mereu ... poti sa lasi un comentariu eu le moderez, iar daca nu doresti sa fie publicat nu am sa il public ajunge sa specifici asta in mesaj.




Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput