intoleranta la proteina din laptele de vaca

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina_helena spune:

Tina, si eu ii dau fiului mei tot humana de soia acum. A crescut si mi-e tare greu ca pofteste diverse. Asa ca sunt interesata de retetele tale. Si cred ca mai sunt mamici care se confrunta cu probleme de genul acesta. Ar fi foarte bine daca le-ai posta chiar aici. Sau pe un topic nou special. Ne-ar ajuta enorm....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_boc spune:

Unde sunteti?
Tare mi-ar placea sa pastram acest subiect activ si sa schimbam pareri.

Participam la concurs: www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=2" target="_blank">cri.jpg


CRIS , Andrei Cristian, 7 dec 2009
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dilaural spune:

Buna,

am descoperit la 6 luni ca fetita mea era alergica la proteinele din laptele de vaca. Pana atunci o alaptasem exclusiv. Cand am inceput diversificarea am incercat sa-i dau cereale (din acelea care se prepara instant cu apa plata). Nu a apucat sa inghita foarte mult ca abia invata sa pape cu lingurita dar s-a murdarit la botic si am vazut ca incepe sa se inroseasca rau...
Am spalat-o repede cu apa rece si am sunat pediatra. Mi-a spus ce banuia ea ca ar putea fi si m-a indrumat sa-i dau Zyrtec. Pana sa se duca sotul sa cumpere, ea a adormit si petele rosii au inceput sa se paliditeze. Am mai facut un test cu iaurt dat pe obrajor (dupa vreo saptamana) si tot asa s-a inrosit pielea.
Am facut analize de alergie la proteinele din lapte si au iesit pozitive. Intr-adevar valorile nu erau prea mari sau asa de mari ca la alti copii.
Pana acum (1an 5 luni) am evitat sa-i dau lapte in stare pura sau alte lactate. I-am dat ALTHERA de la Nestle (acesta este pentru copiii cu alergii la proteinele din lapte de vaca) si orice altceva. Nu are alergie sau intoleranta la nici un alt aliment. I-am dat cu mare grija piersica, caisa, peste, albus... dar totul a fost ok.

In octombrie 2010 am repetat analizele (adica la vreo 8 luni de la primele) si intr-adevar valorile au inceput sa scada, erau la jumatate. Asa mi-a spus si dr alergolog... ca pana la 3-4 ani peste 85% din copii diagnosticati cu asa ceva se vindeca.

Nu am inceput inca sa-i dau lactate dar a mancat cozonac care era facut cu lapte si unt, a mancat gogosi facute in casa facute cu lapte si unt, a mancat paine cu unt... bine, nu am indopat-o, i-am dat incetul cu incetul, treptat pt ca pofteste foarte tare, vede la sor-sa si e tare mancacioasa.
Mai astept pana in martie ca sa-i repet iar analizele.

Nu vreau sa fortez organismul pt ca acesta daca se simte agresat iar va incepe sa produca anticorpii respectivi... vreau s-o iau incet si treptat...

Intr-adevar cred totusi ca fetita mea are o forma usoara a acestei alergii.

Abia am intarcat-o (acum 2 saptamani) din pacate fortat pt ca am fost in spital cu cea mare si acum ii dau Althera... nu il vrea decat cu biscuiti... este groaznic la gust si miros... si e si scump rau! Eu i-as mai fi dat inca sa suga... dar asta este!!!

Cam asta e povestea noastra. Daca are cineva intrebari... cu placere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marasara spune:

problema cu alergiile e ca difera de la copil la copil ...si fetita mea are dermatita atopica..descoperita de la 2 luni .ne tratam cu elidel cand are eruptii puternice doar si intretinem pielea cu trixiera de la avene . la noi e complicat pt ca ea face alergie si la soia, la citrice, la fructe cu seminte mici si telina. cam asta e ce am descoperit pana acum. cu zyrtec ne tratam si noi cand apar bubitele si ne mananca pielea tare..,pe langa singulair pe care il luam permanent. m-ar interesa cu cea mai mare placere orice reteta in fiecare zi ma gandesc ce sa ii mai dau sa manance ...si e asa de pofticioasa. saptamana asta am fost la control la iasi ( doamna doctor e incantata si multumita de cum a evoluat) si am facut si analize . asteptam, saptamana viitoare rezultatele si mai facem niste teste de alergie pt antibiotice...speram sa fie bn ...sanatate multa la bebei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tinabeve spune:

marasara, abia acum am citit ca Sara e alergica si la soia! La noi asta a fost de baza si nu am idee cu ce se poate inlocui...

Cristina_boc,alergia lui Andrei se manifesta exclusiv la nivel cutanat, iar iritatia disparea in cateva ore de la intreruperea administrarii produsului cu pricina (orice care continea lapte sau urme de lapte). Nu am facut tratament, am tinut numai regim alimentar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_boc spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tinabeve

Cristina_boc,alergia lui Andrei se manifesta exclusiv la nivel cutanat, iar iritatia disparea in cateva ore de la intreruperea administrarii produsului cu pricina (orice care continea lapte sau urme de lapte). Nu am facut tratament, am tinut numai regim alimentar.

Tina, mami de Andrei si Clara


Asa este si la noi, tot la nivel cutanat.

Eu i-am mai dat cate un pic de branzica cu mamaliguta sau macaroane, a mai papat si cate un pic de unt. Nu a avut nici o reactie. Acuma tot stau si ma intreb ca poate conteaza si cantitatea data.

Mi-a facut saptamana trecuta o alergie cutanata, a facut bubite pe tot spatele si nu imi dau seama de la ce . I-au aparut spre seara. Nu i-am fost data nimic nou, si nici lactate in acea zi. Am tot stat si m-am gandit ce am mancat eu??????

Eu sunt asa in ceata. Sper sa treaca cat mai curand.



Participam la concurs: www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=2" target="_blank">cri.jpg


CRIS , Andrei Cristian, 7 dec 2009
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

si baietelul meu de 3 luni si 3 sapt are o dermatita ingrozitoare.pt ca e alaptat exclusiv mi-e mai greu sa-mi dau seama la ce e alergic.ma gandesc sa-i fac niste teste alergice.il mananca,supureaza,e groaznic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_boc spune:

Citat:
citat din mesajul lui danny1

si baietelul meu de 3 luni si 3 sapt are o dermatita ingrozitoare.pt ca e alaptat exclusiv mi-e mai greu sa-mi dau seama la ce e alergic.ma gandesc sa-i fac niste teste alergice.il mananca,supureaza,e groaznic.

mami de 18.11.03 si Robert Stefan 27.09.10

mutanta:A1298 homozigot,C677 heterozigot-hihihi si bleah,bleah,bleah




Exact asa am inceput si noi. Cu dermatita atopica pe tot corpul pe la vreo 2 luni jumate.

Stiu ce zici. Zilnic ii mergea pielea de pe frunte, si avea niste crapaturi. Si acum cand vad pozele ma apuca.

Am incercat mai multe tratamente, dar nimic nu a functionat. Am cumparat si Trixera, crema si gel, dar nu a fost nu stiu ce.......
Atat ca era bine hidratat si cremuit. Am mai folosit Exomega si Emolium. Eu zic ca timpul le-a rezolvat pe toate. Acum mai are eczeme doar la nivelul coapselor, care tot apar si dispar.

Si Andrei a fost alaptat exclusiv pana la 6 luni, iar eu tineam un regim destul de strict. Dar toate astea nu prea l-au ajutat....

Nu stiu ce sa zic, cat te ajuta testele. Dar ar fi bine sa stii ce sa eviti pe cand incepi diversificarea.

Nu sunt eu sigura cat de stransa e legatura intre dermatita atopica (care, imi zicea dermatologul ca este doar o sensibilitate a pielii) si alergiile la alimente, mediu. Pedi la care am fost a zis ca este si ceva genetic (am fost la Cj, la Pedi I).

pentru Robert, sa treaca repede.

Vad ca ai si o fetita. Ea nu a avut nici un simptom?
Eu vreau inca un bb, si tare mi-e frica sa nu fie si el ca si Andrei.

CRIS , Andrei Cristian, 7 dec 2009
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

cristina boc, si fetitza a avut dar nu asa.doar bubite mici si rosii pe fata.nu o mancau,nimc.acum...e mai rau labaietel.eu zic ca asta sa nu te impiedice sa mai ai un bebe.mai rau de atat nu poate fi,zic eu.si la noi crapau de curgea sange.acum ii fac un tratam homeopat.sa vedem cum merge.deocamdata e mai bine,poate de la el.
medic de fam mi-a spus alergiile se leaga de dermat atopica.sigur.boala soc moderne,clar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

am uitat....eu am citit ca se poate declansa alergia la o anumita cantitate.

Mergi la inceput