Crese particulare din Bucuresti

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dulcica27 spune:

Buna ziua,

Adevarul este ca se exagereaza cu tot ce inseamna educatie, grija si produse pentru copii. Si mie mi se par exagerate preturile si chiar ar tb sa ne raportam la salariile din Romania.Insa, stiti cum se spune, daca exista cerere exista si oferta.Deci, o idee ar fi sa nu ii mai ducem la aceste crese foarte scumpe, mai bine la tara la bunici, caci eu acolo am crescut si credeti-ma ca nu am iesit nici mai proasta si nici mai altfel decat un copil dus la gradinita.
Un copil trebuie doar sa se joace cand este mic, are suficient timp sa invete cand se va face mai mare.
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns libelula spune:

Citat:
citat din mesajul lui dulcica27

Buna ziua,

Adevarul este ca se exagereaza cu tot ce inseamna educatie, grija si produse pentru copii. Si mie mi se par exagerate preturile si chiar ar tb sa ne raportam la salariile din Romania.Insa, stiti cum se spune, daca exista cerere exista si oferta.Deci, o idee ar fi sa nu ii mai ducem la aceste crese foarte scumpe, mai bine la tara la bunici, caci eu acolo am crescut si credeti-ma ca nu am iesit nici mai proasta si nici mai altfel decat un copil dus la gradinita.
Un copil trebuie doar sa se joace cand este mic, are suficient timp sa invete cand se va face mai mare.
Multumesc.


eu cred ca un copil ar trebui sa creasca langa parinti. la tara, la bunici, doar in vacanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anema_mica spune:

Poate cineva sa-mi recomande o cresa particulara in zona Titan, Piata Muncii, Diham, Potcoava sau Costin Georgian? Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

eu il am pe cel mic la bob de grau, este pe langa piata muncii pe strada popa nan. l-am dat acum 4 luni la 1 an si 6 luni si sunt foarte multumita. au si sistem online asa ca poti sa il vezi non stop. taxa e de 12 mil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia.b spune:

Eu mi-am dus pustiul la o cresa particulara de la 5 luni si sunt super incantata, in cele aproape 7 luni de cand merge acolo a evoluat uimitor, merge fara ajutor, mananca singur, bineinteles ca si hainutele mananca cu el dar mi s-a parut uimitor faptul ca pe doamne nu le deranjeaza sa-l schimbe dupa masa de pranz daca se murdareste din dorinta de a manca singurel. Noi suntem la Clubul spiridusilor si suntem foarte incantati. Sper ca v-am fost de ajutor in cautarea unei crese bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcica27 spune:

libelula, ai mare dreptate, dar atunci cand ma voi intoarce la serviciu, prefer sa il las cu mama mea (care sta in bucuresti, din fericire) decat sa il duc la o gradinita unde platesc 10-15 mil pe luna.Il voi da la gradinita, normal, dar dupa varsta de 2-3 ani.
Insa parerea mea este ca sunt niste preturi prea exagerate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pink_lady spune:

Pai si cat costa la Clubul Spiridusilor? Au educatoare sau sunt supravegheati doar (de ingrijitoare fara niciun studiu in domeniul educatiei)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRALS spune:

"Dragi mamici si tatici,
mare atentie cand alegeti "laudata cresa Little School".
Sunt mamica a 2 gemeni in varsta de 9 luni, ce a incercat timp de 6 luni sa stabileasca o programare pt vizionarea acestei "celebre" crese. Vizionarea locatiei nu se poate face decat daca exista locuri disponibile, sau cel putin asta ti se comunica telefonic.
Dupa numeroase telefoane si discutii purtate cu secretara acestei institutii(draguta si amabila), dupa numeroase "abureli" privind cat de solicitati sunt, cate liste de asteptare si prioritati sunt, cate sedii urmeaza sa isi inaugureze pt a reusi sa onoreze toate cererile, aflam ca de fapt, functioneaza cu circuit inchis prin marile companii multinationale cu care au incheiate parteneriate.
Intr-un final, recomandati fiind si noi de un angajat important al uneia dintre aceste companii(in conditiile in care nici noi ,parintii, nu lucram in vreo fabrica -ci tot in astfel de companii, dar care nu fac parte din conventie-, fara a jigni pe cei care au un astfel de loc de munca...) suntem programati pt o intalnire cu una dintre cele 2 asociate, la ora 7.30 dimineata.
Intalnirea are loc intr-una dintre locatii,sediul din str Al Deparateanu, un apartament de 3 camere , intr-un bloc nou, sediu greu de reperat fara detalii amanuntite, intrucat nu detine niciun panou publicitar si nu este mentionat ca locatie oficiala pe site-ul cresei/gradinitei.Apropo, sediul oficial din str Miron Costin, de asemeni este "dubios" intrucat o vizita in zona si discutia cu un vecin ne-a informat ca de fapt nu mai functioneaza nimic acolo, fiind in renovare de aceleasi min 6 luni!!!!!!!!!!
Suntem intampinati de o domnisoara ce nu ne dezvaluie identitatea sau functia in cadrul unitatii, ce ne conduce catre apt in care urmeaza sa o cunoastem pe doamna doctor.
Aici, nici picior de copil, angajat, fapt ce ne duce cu gandul ca mai exista inca o locatie "secreta" in care se desfasoara activitatea pe per discutiilor cu posibilii clienti.
Sincer, ne-ar fi placut sa cunoastem o parte a echipei, sa vedem copii venind la gradi, chiar daca de la distanta si asta din motive intelese legate de igiena si preventie, dar nimic.....in conditiile in care timpul s-a scurs si programul ar fi tb sa inceapa!
Revenind la intalnirea cu dna dr, discutia s-a purtat ca si cum eu si tati ne-am fi aflat la un interviu de angajare, am fost chestionati asupra pers care ne-a recomandat, ni s-au tinut tot felul de teorii privind cresterea si educarea copiilor, s-a scos in evidenta celebra acreditare CAMBRIDGE, care probabil "orbeste" publicul ascultator....ni s-a mai mentionat inca o locatie in zona Baneasa, la fel de incognito ca si acestea 2, dar si faptul ca urmeaza sa se renunte la acest sediu si sa se ......deschida un altul mai mare, mai modern......ca deeeeeee, sunt multe solicitari si nu fac fata!
Locatia, nimic impresionant, 3 camere, cu dubla functionalitate, ba chiar tripla in cazul uneia dintre ele(livingul) in care exista si mobilier de bucatarie-folosit pt incalzirea meniului zilnic furnizat de o firma de catering.Baia, fara amenajari adaptate varstei celor mici dpdv al lavoarului sau vasului wc, fara olite/reductoare, etc....Iar una dintre cele 2 incaperi mai mici, functioneaza si pe post de birou de interviuri pt dna asociat, fiind dotata cu birou+calculator, alaturi de cele aprox 8 patuturi-dulapior.
Toate camerele sunt echipate cu patuturi tip dulapior, chiar daca varsta copiilor este sub 1 -2ani, tocmai pt a valorifica la max spatiul, argumentul oficial fiind ca nu exista pericole de cazaturi/lovituri pt ca micutii sunt permanent supravegheati, iar preocuparea lor principala este sa dezvolte independenta copiilor.
Nu exista echipare pt monitorizare video, nu ca ne-ar preocupa in mod expres, dar parca iti aduce un plus de liniste stiind ca se simt monitorizati!
Incercam sa aflam si noi ca niste parinti preocupati de siguranta si binele copiilor nostri, aspecte legate de:
-asistenta medicala si frecventa acordarii acesteia-ni se spune ca este urmarita permanent de una dintre cele 2 asociate medic;
-grad de incarcare/grupa-ni se spune ca sunt max 5 copii/grupa, de aici si volumul mare de cereri ce nu pot fi onorate;
-alocarea personalului/grupa-aflam ca sunt 2 pers permanent(asistent+ingrijitor/grupa) alaturi de restul echipei prin rotatie(medic kineto, lb straina, muzica);
-program zilnic-ni se prezinta activitatile, masa si orarul de somn;
-plimbari in aer liber-ni se spune ca zilnic, copiii sunt imbarcati intr- un microbuz si dusi pt aprox 1 ora, in cate un parc, functie de distanta(Kisselef, Floreasca, etc), din cauza lipsei de spatiu de joaca in aceasta locatie.
Ne sunt prezentate costurile lunare,1200lei/copil+200lei/copil(ghiozdanel+lenjerie pat ce o curata saptamanal parintele acasa) la inscriere, fara alte activ optionale de tip innot, lb germana, etc.
Convenim sa ne gandim cateva zile, urmand a ne intalni sa semnam contractul(ca doar ne dorim de atata vreme sa patrundem in acest minunat univers si sa alegem ce e mai bun pt copiii nostri!).
Rugam sa ni se puna la dispozitie un draft de contract pt a-l studia in vederea semnarii, initial ni se promite ca ne va fi trimis prin mail, ulterior suntem refuzati, motivul fiind ca politica firmei presupune citirea si agrearea pe loc a contractului.
Ni se pare straniu, dar acceptam si stabilim o noua intalnire, fiind programati abia peste o sapt, vineri dupa amiaza, dupa ora 19.00, adica din nou dupa terminarea programului(18.00)!
Acceptam si ....surpriza: vineri dupa amiaza, de buna credinta si nerabdatoare sa ajung la intalnire, sun pt confirmarea prezentei noastra si ....ce aud? Ne pare rau, dar trebuia sa confirmati pana joi ora 14.00, si cum nu ati procedat asa,intalnirea a fost anulata.Seaca si dura conversatia purtata cu dra asociat.Nici urma de flexibilitate, nici urma de transparenta!Degeaba am sustinut eu ca nici vorba sa mi se spuna ca tb sa confirm telefonic intalnirea, in conditiile in care aveam un istoric al convorbirilor si reveniririlor dupa data de.....nu mai spun ca si sotul meu isi aranjase programul la serviciu in asa fel incat
sa putem fi prezenti la intalnire!
Va puteti imagina ce necajita am fost, in conditiile in care am asteptat o sapt intreaga, am formulat in minte ultimele posibile neclaritati ce speram a-mi fi lamurite si alungata orice indoiala!
Mi-as fi dorit sa ni se dea posib sa cunoastem echipa ce s-ar fi ocupat de copiii nostri, macar sa stim varsta si pregatirea acestora, sa vedem macar 2-3 copii venind/plecand din aceasta locatie, mai ales in contextul in care ni se spune ca politica prevede ca predarea/primirea copiilor sa se faca la usa sediului,din motive de adaptare rapida a copilului.
Practic, singurele parghii prin care un parinte poate fi instiintat cu privire la evolutia si programul copilului lui, sunt caietul de corespondenta si tel dnei asociat.Telefon la care te poti astepta sa nu ti se raspunda, sau sa fi tratat ca mine, care eram un potential client si nu un posibil parinte ingrijorat sau nemultumit de tratamentul aplicat copilului meu!
Accept o noua programare pt sapt urmatoare, tot intr-o vineri, tot dupa ora 19.00, imi notez mare pe agenda sa confirm programarea in ziua de joi anterioara si ......o noua surpriza!
Joi dimineata sun, si ce mi se spune:"ne pare rau, am facut o noua reevaluare a locurilor disponibile, si momentan nu mai sunt locuri, dar cum v-am comunicat, urmeaza sa ne deschidem o noua locatie-data fiind cererea tot mai mare- si va garantam ca sunteti printre primii vizati".
Intreb cum este posibil sa nu mai fie locuri, cand intalnirea noastra urma sa se finalizeze cu semnarea contractului?
Nu, asa intelesesem eu, dar de fapt, intalnirea urma sa ne "faca pe plac" si sa urmareasca parcurgerea contractului atat de secret, dar cum nu mai sunt locuri, ce rost mai are sa citim contractul??????????????
Deja satula de atata mister si plimbat de la o luna la alta si de la o programare la alta, solicit politicos si extrem de calm, sa mi se precizeze exact ce sanse sunt sa existe locuri pt noi la inc lunii mai, pt a nu ne mai consuma timpul pretios unii altora.Bineinteles ca mi se confirma ca raspunsul este negativ, suntem refuzati, pe motiv ca nu doresc sa ne incurce, ei fiind o unitate extrem de serioasa si transparenta, extrem de solicitata(a cata oara aud asta????????), deci ni se doreste succes in reorientare si gasirea unei alte unitati potrivita pt copiii nostri.
Multumesc si eu politicos, nu fara a mentiona ca asteptam mai multa seriozitate si transparenta, dar realizez ca probabil cer eu prea mult!
Consider ca nu este posibil sa nu ti se permita vizionarea locatiilor, sa nu ti se prezinte echipa educationala, dotarile, dar mai ales contractul, in conditiile in care costurile sunt semnificative iar siguranta copilului tau primeaza!
Te face sa iti pui numeroase semne de intrebare asupra veridicitatii celor prezentate dpdv al programului zilnic, a asistentei de care beneficiaza copiii, al alimentatiei si de ce nu, al locatiei in care copilul tau isi desfasoara activ, in conditiile in care,oficial, nu este mentionat decat sediul din Miron Costin, faptic acesta fiind intr-o permanenta renovare.




NOTA ADMINISTRATOR: Va aduc la cunostinta ca parerea exprimata mai sus este una personala, bazata pe experienta personala si implicit foarte subiectiva. In cazul in care decideti sa alegeti serviciile institutiei va rugam sa va documentati si sa va formati propia parere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuloidul spune:

Buna seara,

Incerc sa gasesc o cresa potrivita pentru fetita mea. Am avut cateva vizite iar cresa care mi-a placut este Tichiuta din Sectorul 1. Va rog sa ma ajutati cu pareri daca ati auzit despre aceasta institutie sau daca ati avut experiente personale.

Multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Am niste intrebari despre crese.

De la ce varsta primesc copiii? Inteleg ca peste 6 luni in orice caz.

Este vreuna unde se primeste mancare facuta acasa de parinti?

Ce program au in general si ce fac copiii cand sunt la cresa, mai ales cei mici?

Multumesc frumos pentru raspunsuri!

Mergi la inceput