Crese de stat din Bucuresti

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CriSimoRoxi spune:

Buna,
Numele meu este Simona si sunt mama unei fetite care in toamna va implini 2 anisori si va trebui sa mearga la cresa. Ma gandesc cu emotie la acel moment.
In apropierea casei noastre sunt doua crese: Titan II si Titan IV. Am fost sa le vedem zilele trecute si am inscris-o pe Roxana. La ambele crese listele de asteptare sunt foarte lungi.
Vreau sa fac cea mai buna alegere pentru copilul meu si de accea as dori sa cunosc impresiile parintilor care au avut sau au copiii inscrisi la cresele Titan II si Titan IV.

Cum a decurs inscrierea? A fost nevoie de “mici atentii”?
Care este atmosfera din cresa?
Care sunt tipurile de activitati desfasurate de copii?
Au material didactic? Au personal calificat?
Care este numarul de copii per supraveghetor?
Cum este mancarea?
De cate ori pe zi sunt scosi afara la joaca in curte?
Sunteti multumiti de comunicarea cu educatoarea?
Imi puteti recomanda o educatoare?

Astept raspunsurile voastre.
Va multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Buna
Nu cunosc cresele respective...insa am fost si noi cresari 1 an si pot raspunde la o parte dintre intrebari.
1) l-am inscris in martie pt. septembrie ( doar ne-a trecut pe caiet...in august ne-au sunat sa ne zica sa venim cu actele si analizele) nu am dat nimic dar stiu destule persoane care au dat
2)atmosfera e diferita d ela loc la loc -oamenii o schimba...poti gasi grupe cu ingrijitoare ok sau nu...e chestie de noroc
3)nu sunt activitati didactice ca nu au statut de gradi ( acest lucru i-l gasesti doar la grupa baby a gradinitelor private)...in principal au diverse jucarele-mai multe sau mai putine depinde de organizarea interna cu care copiii se joaca...optional si separat parintii platesc diverse pt. copiii lor: dans, teatru...si aud mai nou engleza...pt. cine doreste evident
4) jucarii diverse..este personal calificat pt. ingrijirea copiilor ( ingrijtoare si mai sunt asistentele)
5)in grupa baietelului meu erau cam 23 copii si sunt 2 ingrijitoare una pana la prinz una pana la 6... se intalneau amandoua si stateau impreuna la masa de pranz si cand bagau copiii la nani. Este o grupa cu copii pana in 2 ani unde sunt 3-4 ingrijitoare....acum or fi mia multe astfel de grupe caci sunt mai multi copii sub 2 ani in crese...
6)mancarea cam peste tot este f. buna nu-ti face griji in priv. aceasta...este meniu afisat fie zilnic fie luni pt. toata saptamana...
7)aici cu scosul afara e mai problematic... unele ingrijitoare ii scoteau altele deloc... nu prea sunt scosi ( vb. de zilele senine cu vreme buna)... poate or fi si crese unde sunt scosi ...la noi nu prea si vad ca si la gradi nimeriram la fel... dar e o dna care-i scoate zilnic deci e si aici chestie de noroc...eram multumita si daca i-a scos o data pe saptamana de obicei nici asta nu se intampla... acesta a fost cred singurul minus pt. perioada sederii noastre la cresa
8)nu sunt educatoare ci ingrijitoare -iar chestie de noroc... noi am avut noroc de 2 dne bune...una mai deschisa la vorba alta mai timida... dar ambele s-au ocupat exemplar de copii- nu m-a interesat sa stau la prea multe discutii cu ele -stiam exact ce asteptari sa am
9) nu cunosc

In principiu la cresa a invatat asa:
1) sa faca la olita( acasa nici sa nu o vada--dependent de scutec de credeam ca-l insor in pampers... in 2-3 luni a scapat de el pe timpul zilei si in alte 2-3 luni si de cel de noapte definitiv) este meritul deplin al doamnelor oricat m-am straduit acasa nu mi-a iesit acest lucru
2) sa se descurce singur- mancat singur ( la inceput cu ajutor) dezbracat ( ajutat) dar e pus sa incerce iarasi
3) invata sa se descurce intre mai multi copii sa imparta jucarii cu altii....etc.
cam atat...nu am avut mai multe asteptari de la cresa. Am nimerit niste doamne blande si bune ...cresa noastra s-a renovat dupa ce noi am plecat spre gradinita
Pt. alte mamici interesate descriu cresa din Berceni -spatele scolii 129 unde este si Politia Comunitara...imi scapa acum denumirea ei.Taoate cuvintele mele de lauda si la adresa dnei directoare...un om care s-a zbatut la propriu pt. copiii din cresa -cred ca si acum este la fel din pacate desi suntem la gradinita de langa nu am mai fost in vizita...


Mergi la inceput