MERGEM LA SCOALA SAU NU?

MERGEM LA SCOALA SAU NU? | Autor: irina_g

Link direct la acest mesaj

Buna fetele
Ma adresez in special mamicilor cu copii de 5 ani juma si va intreb urmatorul lucru.
Ce facem cu copiii nostri? Ii dam la scoala sau nu? Vad ca basescu a promulgat legea invatamintului.
ne obliga sa ii dam din toamna? Ne ofera optiunea sa ii dam de la 7 ani? Ce faceti voi?
Poate sunt copii care la 6 ani sunt superdotati si superdezvoltati si fac fata programului de la scoala insa am vb cu multe mamici care sunt convinse ca un copil de 6 ani nu poate sta 40 minute pe scaun, darmite sa fie atenti la ce preda profesorul/
Din cate inteleg de la mamici cu copii de scoala, indicat e ca, cu un an inainte de scoala sa alegem cu grija scoala, profesorul. Ce ne facem daca nu avem decat cateva luni in care sa decidem asta?
Multumesc anticipat

Irina si Mihai

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Noi am ales sa mergem la 7 ani jumate.E bine sa te interesezi din timp de scoala (noi stiam deja de anul trecut la ce scoala vrem) si acum in ianuarie -februarie se fac inscrierile.
Eu zic ca depinde mult de copil daca face fata sau nu.Am vazut copii de aproape 8 ani care abia s-ai adaptat dar si copii de 6 ani si 2-3 luni care au facut fata cu brio.

Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu73 spune:

Si noi in martie implinim 7 ani, asa ca vom merge la 7 ani si jumatate, binenteles am fost tentata s-o dau la 6 ani si jumatate, acum ma felicit ca n-am facut-o, mai uit la ea ca s-a schimbat mult, este mai increzatoare.
asa este, sunt copii cu varste de sase ani care fac fata la scoala, cu toate ca in clasa intai se cunosc diferentele intre ei.
Indiferent ce hotarati noi va dorim succes.

Va dorim un an nou plin de bucurii si impliniri.
La multi ani!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Noi o sa mergem la 7 ani jumate .Sunt convinsa ca n-ar fi facut fata anul asta si imi pare bine ca nu m-am grabit sa il dau la scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Va multumesc pentru raspunsuri si lamuriri.
Din pacate pentru mine, asi, babu, briantis aveti copii de ~7 ani. Pe mine sincer nu ma deranja si stateam linistita daca al meu avea 7 ani insa are 5 ani juma si peste juma de an face 6 nu 7.
Totusi va multumesc mult si va pupic pe toate.
Sa speram totusi ca se va aplica din 2012.
O saptamina frumoasa va doresc tuturor

Irina si Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui irina_g

Va multumesc pentru raspunsuri si lamuriri.
Din pacate pentru mine, asi, babu, briantis aveti copii de ~7 ani. Pe mine sincer nu ma deranja si stateam linistita daca al meu avea 7 ani insa are 5 ani juma si peste juma de an face 6 nu 7.
Totusi va multumesc mult si va pupic pe toate.
Sa speram totusi ca se va aplica din 2012.
O saptamina frumoasa va doresc tuturor

Irina si Mihai


Este mentionat in lege ca se va introduce grupa pregatitoare la scoala incepand cu anul scolar 2012. Deci pustiul tau va face inca un an la gradi, cu siguranta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lala_D
Este mentionat in lege ca se va introduce grupa pregatitoare la scoala incepand cu anul scolar 2012. Deci pustiul tau va face inca un an la gradi, cu siguranta.


Lala. Multumesc din suflet. M-am linistit acum.
Inteleg din ce spune Asi ca prin ianuarie -februarie incep inscrierile. Va dati seama ce stres inutil era sa incep acum sa caut scoala potrivita si intr-o luna sa am si copilul inscris?
La ce birocratie exista .....
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Va pe toti


Irina si Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

se pare ca legea se va aplica din septembrie,anul acesta.cel putin asa ne a anuntat directorul la ultimul consiliu profesoral...
pt mine e la fel de dificil,pt ca voiam sa dau copilul la scoala la 7 ani si 8 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cons spune:

Inscrierea in clasa I difera de la scoala la scoala.
Spre exemplu, la colegiul unde mi-am inscris baietelul, inscrierea s-a facut la inceputul lunii octombrie anul trecut. Specific faptul ca baietelul meu are 6 ani si aproape 4 luni, iar la toamna va incepe scoala. Asa ca....este bine sa te interesezi ceva mai devreme.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

se pare ca directorul ne a dezinformat.

Mergi la inceput