AJUTOR CU UN BEBE DE 11 LUNI.

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

A trecut mult timp de cand baietelul avea varsta fetitei tale, asa ca ma limitez sa-ti dau un sfat in legatura cu leganatul. Noi l-am leganat (ziua, seara), pana la 1 an si 8 luni. Aveam un leagan suspendat din tavan, special pentru asa ceva, cateva luni bune l-am leganat intr-o paturica, eram rupti de oboseala. Adormea numai leganat. Intr-o seara, l-am pus in pat, nu in leagan, i-am explicat ca este deja maricel, ca totul e bine, sa stea linistit ca mama e langa el, l-am mangaiat, si pana la urma a adormit. S-a foit cam o ora, dar pana la urma a fost bine. Trebuie rabdare multa, stiu, ti se pare ca aceasta perioada nu se mai termina niciodata. El doarme cu mine in pat sau cu sotul, facem cu randul la dormit, in patut nu mai doarme de cand l-am dezvatat de leganat.
Nu stiu, poate fetita ta va fi mai linistita daca va dormi cu tine in patul tau, eu am ajuns la concluzia ca e mai bine sa faci tot ce crezi de cuviinta ca sa-i fie bine copilului, in detrimentul multor teorii. Te asigur ca se va dezvata si de dormitul cu tine, la un moment dat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice_caf spune:

Multumesc mult pentru sfaturi.Nu pot sa spun k e un copil care plange mult. are uneori nopti in care plange. Da, si cand se trezeste noaptea ii dau lapte k altfel nu mai adorme cu niciun chip. O sa incep sa ii fac si eu ritual inainte de culcare. Cine stie, poate imi face si fericirea de a adormi singurica. Eu am incercat sa-i fac cat de cat si un program pt masa, dar ea nu prea vrea la aceleasi ore sa manance si ma adaptez dupa ea. Oricum are greutate buna. La 10 luni avea deja 10 kg. Am incercat si i-am dat ei bucatelele de pui si cartof fiert si a mancat acolo singurica, dar mi se pare k asa mananca putin. Oare e prea tarziu acum sa ii fac ritual inainte de nani???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Buna Alice, eu am un baietel de 7 luni, am cam aceleasi probleme cu baiatul..adica nu mananca decat lapte cu cerealesi ff rar 2-3 lingurite mar cu biscuite/banana cu branza sau piure..deci fff prost cu mancarea pt ca si lapte papa ff putin (nan2 cam 120ml la masa, uneori si mai putin ,60-90ml) are 73 cm si 7,500Kg...arata destul de slabut..noaptea tot asa se trezeste de 2-3 ori dar are si nopti cand se trezeste din ora in ora cu toate ca avem ora fixa de baie (ora 21)dupa care dam lapte cu cereale, doarme pana la 23 si apoi sta treaz inca o ora jumate, apoi doarme pana la 2-2:30 iar se trezeste, ii mai dau un biberon, doarme pana la 5-5:30, iar biberon, apoi maraie vreo 30min-1h, apoi mai doarme pana la 8:30...Cu leganatul am avut si eu probleme..ca se invatase sa adoarma leganat pe picioare..de la 2 la 4 luni asa m-am chinuit cu el..apoi n-a mai vrut el leganat pe picioare..pe urma in brate...recunosc ca si acum ziua tot asa il adorm pt ca e ff vioi ziua si altfel s-ar zbate continuu in patut, mai ales ca acum merge de-a busilea, se ridica in picioare..deci n-as avea sanse sa adoarma in patut,dar noaptea,il pun in patut, ii sprijin biberonul de o pernuta, prosopel sau pilota si el suge pana adoarme, daca nu adoarme pana termina biberonul incepe sa maraie..scanceste, dar nu-l iau...cam in 5-10 min adoarme singur...nu am intuneric in camera..am o lampita de bb care face lumina ff difuza, numai cat sa-l vad...nu e bine sa fie prea intuneric..pe unii bb ii sperie intunericul...Nu stiu ce sfat sa-ti dau, dar eu cred ca ar trebui sa o mai lasi si fara sa o legeni, eventual te duci langa patut, o mangai pe spate sau burtica, k sa te simta langa ea...Multa bafta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Niciodata nu e prea tarziu sa-i faci ritual. Incepe chiar de azi.

Cat despre lapte noaptea... la varsta ei ar trebuii sa nu mai fie nevoie de lapte noaptea.. asta daca mananca bine ziua desigur - si in cazul asta o linistesti doar cand se trezeste, si asa o sa invete sa nu se mai trezeasca noaptea sa manance pt ca nu are de ce. Daca continui sa-i dai lapte noaptea o sa se tot treasca pt are de ce - primeste lapte, si de aia nici nu mananca ziua alta mancare pt ca mananca noaptea. Desigur ca se poate si sa-i fie real foame, si ei ca si noi pot avea zile in care nu au pofta de mancare ziua si le e foame noaptea, sa le iasa dinti etc. Incerca macar sa te limitezi sa-i dai lapte o singura data. Acum mai depinde si la ce ora merge la culcare si la ce ora se trezeste, pt ca e clar ca nu rezista 10-12 ore fara mancare (zic si eu niste ore asa..).
Dar fiecare isi cunoaste copilul mai bine. Doar n-o sa o lasi sa planga de foame saracuta. A mea fetita de ex. are 6 luni si papa inca noaptea (o alaptez), o prietena are o fetita de 5 luni care doarme de la 8 seara pana la 6 dimineata cand primeste sticluta si doarme la loc inca 2 ore)..

Noaptea cand se treste nu apronde lumina sau daca ai o lampa cu lumina difuza.. Nu vorbi cu ea. Linisteste-o si atat.

Si tine-ti mainile pe ea si linistete-o pana adoarme. Sa simta ca esti langa ea, sa nu se simta parasita :(

Se poate sa nu manance singura asa mult, si sa fie sa-i dai si tu, dar incerca sa o lasi si pe ea sa participe si nu doar sa fie pasiva si sa deschida gura si sa inghita. Nu mai e bebelus

-----------------------------------------
Va rog sa nu dati quote la mesajele mele. Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice_caf spune:

Fetita mea de la 2 luni si pana la 7 dormea de la 21-22 pana dim la 7-8 fara sa se trezeasca, fara sa-i dau lapte noaptea. Apoi dr mi-a zis ca a avut un puseu de crestere si de aceea vroia si noaptea lapte. Adevarat, are zile in care ziua mananca f putin si atunci se trezeste pe la 4 si vrea lapte, are zile in care mananca f bine ziua si noaptea ii dau la 23 lapte,inainte de culcare, si ii mai dau la 6-7 dim. are zile si zile. Acum de cand ii da primul dintisor (are 11 luni) nici mancarea ei preferata nu prea o vrea...abia mananca. in schimb mananca biscuiti. ii roade pana termina cam 4-5 pe zi. ii plac bananele f mult.pe alea nu le refuza.nici nu poti manca o banana langa ea k vrea si ea. in rest, v-am zis...are zile cand la 4 ore mananca f f bine, alteori abia pe la 5-6 ore mananca si putin. i-am mai dat si lapte ziua cand am vazut k a mancat f putin.nu vreau sa o tin nemancata, desi unii mi-au spus ca sa o las asa cu ce mananca ea k atunci cand ii va fi foame va manca. dar ma gandesc k totusi 6 ore e destul de mult. Asta e...trebuia sa vina si perioada cu dintisori s la noi. E destul de greu, pt ca ea nici colici nu a avut, nu mi-a plans, a dormit bine. Acum de curand e mai dificila. Are momente cand pur si simplu urla. ii dau Panadol sau Nurofen atunci si se mai linisteste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice_caf spune:

De la ce varsta doarme un copil pe perna? Fetita mea abia asteapta sa o iau cu noi in pat si se aseaza cu capul pe perna. Nu as vrea sa ii dauneze si de aceea intreb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Buna Alice. DIn ultima ta postare, ar trebui sa retii un singur lucru: fetita voastra vrea la voi in pat! N-ai putea sa o adormi asa? Sa o adormi, atat, nu sa o lasi sa doarma in pat cu voi. O pui seara langa voi si o sa se fatzaie pana va adormi, intr-un tarziu. DImineata, daca spui ca doarme pana la 10.30, ar trebui sa-ti vezi de treburile tale prin casa si sa nu mai faci liniste sa doarma copilul. Daca se va trezi mai devreme, isi va decala tot programul de somn si va ajunge si seara sa adoarrma mai devreme. La 11 luni, e cam devreme sa aiba un singur somn. Copilul iti spune singur cum e el pregatit sa faca, nu trebuie sa o fortezi tu. Fetita mea a trecut la un somn la un an. Baietii cu cateva luni mai tarziu (un an si 4 luni).
Somnul de noapte. E agitata si din cauza dintilor. SI daca vrea cu orice pret lapte, nu vad de ce nu i-ai da. Cred ca o si linisteste.
Masa de peste zi. De ce la 4 ore? Poate nu e asta ritmul ei. Din experienta mea, de mama de mofturosi (primii 2), cele mai bune rezultate le-am avut cu 3 mese pe zi, in afara de lapte (laptele l-ar fi vrut la orice ora din zi sau noapte, dar il primeau peste zi doar la un somn). SI chiar si cu cele 3 mese: dimineata, pranz si seara, tot imi fac si acum figuri dimineata. Cand au avut probleme cu eruptia dentara (si problemele pot debuta si cu 2-3 luni inainte sa vezi vreun coltz de dinte) nu au mancat, sau au preferat sa rontaie ceva si sa bea lapte. N-o sa uit ca baietelul meu cel mic, un mancacios de altfel (singurul) a mancat 10 zile cat am fost la mare doar lapte gol si biscuiti pe care-i rontaia cu placere. Avea 10 luni si ii ieseau ceva dintisori.
Adormit singura? DUpa mine, poti sa incerci orice de la ritualuri de culcare pana la pus singura in pat si lasat sa urle cat vrei tu si tot nu se va adormi singura. Noi nu am reusit, dar e drept ca nici nu am incercat foarte tare. Ai mei au fost foarte lipitzi de noi si nu am reusit sa-i educ in sensul asta (ma repet, nici nu am incercat foarte convingator). Nu mi se pare un efort prea mare sa-i adorm eu.
Bafta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Poti sa ii pui o pernuta mai mica doar pt ea in pat sau sa iei din patut pe ce doarme ea acum.
Nu ii mai amana somnul cu gandul ca o sa iti doarma cat vrei tu si la ce ore vrei tu..

Oana nu ii mai lasa pe copil sa pape singur din biberon.



de Mamica îndragostita de comoara calare pe testoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice_caf spune:

Vreau sa va spun fetelor ca de 3 zile fata mea adorme la ora 22. fara sa fi facut nimic. peste zi tot 2 reprize de somn are. M-a surprins cum singurica si-a schimbat programul. Acum si merge f mult singura ziua si cred ca asta o oboseste si mai mult. Si doarme pana la 9 dim. Cel putin pana acum asa a facut. Si peste noapte s-a trezit 1 data pt lapte. De leganat tot o legan k nu vrea sub nicio forma altfel. Cu timpul o sa scap si de asta, sunt sigura. Cel putin am ajuns la un somn la o ora mai normala. Sper sa tina de acum incolo asa. Multumesc tuturor de sfaturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinab spune:

eu am un baietel de 1 an jumate si pot sa-ti zic cum am procedat noi si poate te ajuta. in primul rand nu l-am luat niciodata cu noi in pat, patul nostru si intimitatea noastra sunt o treaba si patul lui si intimitatea lui e alta. insa a dormit pana pe la un an cu noi in camera cu patutul langa. la culcare am trecut prin toate fazele, inclusiv leganat si cantat pana adoarme, eu ii cantam melodia cu un elefant se legana...ca nu stiam alta, si i-am dat si suzeta, are si un ursulet mic si moale cu care se mangaie si-l tine lipit de el, si mai are o lampa de veghe(plange cand uit sa o aprind si scoala peste noapte).ritualul de seara acelasi de cand s-a nascut: papa, baie, crema, pijama, si in patut. acum il pun acolo, ii zic somn usor, rugaciunea, ii zic papa, imi face si el cu mana si am plecat. daca se foieste ma duc intai dupa 5min, il managi ii vorbesc, iar plec, dupa 10 min ma duc iar si tot maresc intervalul la care ma intorc. nu ma duc sa-l verific, ma duc doar daca ma cheama, uneori sta si se mai joaca singur si-l las in pace. daca se scoala peste noapte il mangai ii zic ca mama e acolo, astept sa se linisteasca, nu-l iau in brate decat daca plange foarte rau, uneori doar ne verifica sa iesim la numaratoare :)
al meu se culca la 9:00 cel tarziu si doarme pana la 8:30, insa ultima masa este intotdeauna piure de cereale cu lapte care ii tin bine la burtica. peste zi mai doarme odata, mananca mereu la aceleasi ore cu mici variatii, lapte cum se scoala, 9:00-10:00 mic dejun, 13:00 pranz, 13:30-15:30 somn, 17:00 gustare, 19:30- 20:30 cereale. trebuie sa aiba 500ml lactate pe zi pt calciu (asa mi-a zis pediatra) si la noi cu laptele de dim si seara si cu iaurt etc se aduna.

la masa, are scaunelul lui, pt ca uneori nu are chef sa stea numai cu mine ii mai aduc o masinuta sau carticica si el e ocupat cu ele si papa repede, daca nu-i place ceva este infailibila la lnoi solutia cu iaurt in varful linguritei, adica iau o lingurita de mancare si apoi in varf iaurt si el da de iaurt inatai si-l si vede si atunci manaca. am incercat mereu sa ne vada si pe noi la masa cu el, eu cat ii dau lui de mancare mai rontai cate ceva sau cand e uichend il punem cu noi la masa ii pun ceva in fata sa-i ocupe timpul, de exemplu paste, atata trage si se lupta cu ele ca noi mancam linistiti si el are impresia ca manaca cu noi, apoi ii dau si lui masa. dupa ce papa il laud, facem bravo, ura, il incurajez de cate ori face ceva progrese, de multe ori ii aduc si lui o lingurita si el mesteca in mancare, mai nimereste si gura, se mozoleste si pe maini uneori si eu pe langa il hranesc.
suzeta nu-i dau decat la culcare. inca nu a renuntat la ea si nici nu-l fortez. si am incercat sa-i arat niste reguli nu sa impun, dar sa-l fac sa inteleaga ca asta e programul lui si nu cedez, pana la urma eu sunt adultul si el e copilul. eu incerc sa-l ajut sa se formeze nu sa ma formeze el pe mine.
succese.

Mergi la inceput