Gemanutzele si anul 2011!

Gemanutzele si anul 2011! | Autor: blackgirl0

Link direct la acest mesaj


La multi ani! Sa aveti parte de tot ce va doriti, multa sanatate, sa va traiasca pruncii sanatosi, cu putere, mancaciosi! Sa avem spor in toate, sa fim iubite si restul va veni de la sine!

Am ceva datorii...

Doina, imi asum toate suturile in fund si bataia peste obraz! Le merit si nu am nicio scuza! Nici macar ca sunt foarte ocupata, ca doar am net si la cabinet si cateva minute pot sa rup si pentru voi. Daca tu cu problemele tale si tot mai intri pe aici, d'apoi io...


Lora, cate cafele vrei doamna ca doar alaptezi? Cu umile scuze, macar acum sa te felicit pentru junioara! Sa fie sanatoasa, sa fie fericita si sa aiba parte de tot ce-i mai bun pe lume! Am inteles ca creste ca Fat-Frumos din poveste! Am vazut poze de la botez puse de Laura25 pe la alt topic (zau ca nu-mi aduc aminte care). Era mandra tare ca boteaza fata celei mai bune prietene si pac! aici mi-a cazut fisa ca este vb de tine!

Liliac, faptul cate-am citit prin alte parti (dovlecei) a fost de fapt triggerul pt care scriu aici . Te dulce, sa-ti traiasca scolarita si juniorul (chiar asa: 14 dinti dejaa???) si-mi pare rau sa aud de problemele voastre (cele cu reintoarcerea la munca, ca restul sunt private si cred ca numai tu stii-ce-si-cum).

Kokyi, sper ca vaccinul nu s-a lasat cu ceva reactii aiurea! Uite ca am facut capitol nou, numai merge sa schimb titlul sau nu stiu eu. Adevarul este ca si la mine a venit iarna, si chiar iarna din aceea geroasa, cu multe grade sub minus (vb de Predeal acum, nu de Brasov).

Pup pe Mercedes pe care as intreba-o cate ceva de logopezi (parca fetita ta a mers la logopedie, nu?), pup si pe Olim pe care numai stiu in ce tara sa o incadrez (Franta? ), pup si pe Adina, happy-mamy!


Despre mine, mai subtirel! Cred ca am umplut deja forumul cu problema mea si anume ca Dragos nu vorbeste. Este deja pe tratament de o luna, l-au vazut un medic neurolog si unul neuropsihiatru. Dumnezeu stie ce-mi mai tine mintile intregi, poate doar speranta ca va fi bine, ca trebuie sa fie bine. Mi s-a infirmat ca ar fi vb de autism sau de retard psihic, dar nimeni nu a exclus inca nimic sigur. Reevaluare abia in mai. Iar Dragos abia rupe cateva cuvinte: mama, tata, papa, apa, nu, pipi, caca, titi, tu-tu, insa habar nu am daca au si sens sau doar le spune asa. Nu mananca singur, nu bea singur, nu l-am invatat inca cu olita (caci am zis sa numai ametesc acum copilul si cu asta), nu ia in greutate. La 1 an si 11 luni nu are 10,5 kg. Slaaaab! Colac peste pupaza, ne-am petrecut Revelionul (al doilea din viata lui) doftoricindu-l (este ragusit, se lalaie pe 3 voci, ii curge nasul mai ceva ca robinetul, plus febra). Halal medic sunt, nu?

Nu ma mai plang de munca , ar fi multe de spus si pe-acolo, insa mai pastrez si pentru alte interventii!


De Raluca numai stiu nimic!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

Ok vad ca nu va inghesuiti dragi gemanute la scris,va urez asa ca la inceput de an de capitol si eu un sincer

La multi ani cu sanatate!

black-ti am scris un pm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

Sanatate,fericire si tot ce va doriti in anul 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Mercedes, primit PM! Cu multe multumiri! Sunt la studiu acum!

Kokyi, sanatate sa fie la toti, caci restul le mai facem si singuri!

V-as fi scris de dimineata de la cabinet (ajung la 7.30 si abia la 8.00 am primul "client"), insa azi au fost unii mai harnici (deja se duce vestea ca ajung mai repede ). Plus ca nu vreau ca d-na asistenta sa-si bage nasul sa vada ce scriu in laptop (altceva decat consultatia sau raportarea zilnica). E mai bine sa stie cat mai putin! Doamne fereste sa se auda vreun zvon de genul acesta pe-acolo! Incredibil ce mic "sat" este Predealul, cu incredibil de multa barfa, mancatorie intre colege, rautate gratuita... Norocul meu este ca inchid usa de la cabinetul meu (da, m-am mutat cam de 3 luni in cabinetul meu) si numai stiu nimic. Am ma largit cabinetul, caci am daramat un perete despartitor intre cabinet si-o incapere, hai sa o numesc "debaraua" femeii de serviciu (isi tinea maturile acolo). Am refacut toaleta policlinicii cu spijinul material al colegelor (insa si cu tot atatea vorbe de "bine"), sper sa se vada ceva din spiritul meu gospodaresc. Noroc cu mama ca sta cu Dragos, caci macar in privinta asta sunt linistita (cu frecusurile inerente, insa fara ea clar nu ne descurcam).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Si poate reiau un bun obicei:

E agitatie mare in jur, parca toata lumea a uitat de spiritul sarbatorilor si ridica tonul la orice fleac. Noroc ca tu te poti detasa cel mai usor de atmosfera tensionata in care te afli, pentru ca ai si alte lucruri la care sa te gandesti. Nu pui la suflet nervii colegilor, nici stresul eliberat la serviciu, nici traficul infernal al primei zile de revenire la normal, ci parca ai fi pe alta planeta. Se vede pe chipul tau ca reusesti sa-ti pastrezi calmul si zambetul, fara sa te implici in iuresul nervos din preajma.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

blackesti o mamica deosebita, si un medic excelent
eu zic sa nu te stresezi foarte tare ca nu vorbeste, fiecare copil are ritmul lui, alex are 3 ani, si nu vorbeste extraordinar, dar sincer nu ma mai stresez, caci fac mai rau.
eu cred ca totusi e prea repede un diagnostic , nu crezi?
alex a folosit scutec pana in vara, deci 2 ani si 8 luni, s-a dezvatat singur, nici cu aia nu l-am stresat.
cat despre mancat singur,nu bea singur, nu il mai stresa si fii si tu mai linistita
nu iti compara copilul cu al nimanui, si nici nu te stresa ca al tau nu face ce fac alti copii, asta e o prostie, fiecare e cu personalitatea lui
felicitari pentru cabinet
hai capul sus ca se poate, si sigur nu e asa rau cum credem noi.
sanatate multa va doresc si putere tie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

HOROSCOP GEMENI 2011!

Nu totul va fi bine pe parcursul acestui an! Dar, vei avea posibilitatea de a profita de ocazii interesante, de a merge pe drumuri noi pe plan profesional sau sentimental si de a-ti face un cerc nou de prieteni. Nu te vei confrunta cu piedici de netrecut. De aceea, nu te lasa pe tanjala si nu lasa sansa sa treaca pe langa tine, ci profita de ea!
Inceputul de an iti va aduce o instabilitate emotionala, asa ca daca esti singur(a) nu te grabi sa te stabilesti la un partener sau o partenera. Mai ales ca finalul anului 2011 s-ar putea sa te prinda gandindu-ti o noua strategie in dragoste, bineinteles daca ai pe cineva mai mult sau mai putin stabil(a). Strategiile bine aplicate te vor ajuta si profesional, acolo unde sfarsitul perioadei te va gasi mult mai relaxat(a), dupa un an in care vei fi luptat pentru stabilitate. Daca te vei pazi de inselatoriile altora si de riscuri, vei avea mereu bani in portofel. Ba, chiar mai mult, vei sti sa si economisesti, iar pe final de an te gandesti sa investesti cu profit. Totusi, dupa un calm aparent in ceea ce priveste echilibrul tau fizzic, problemele de sanatate ti-ar putea deranja viata, mai mult decat trebuie. Nu te lasa luat(a) de val si corecteaza ceea ce se poate corecta si apeleaza la doctor cand este nevoie fara ezitare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Black esti o simpatica, fato!!
Hai sa-ti zic si eu cateva cuvinte. Stii faza aia cu croitorul care n-are haine si cizmarul care n-are cizme?? Asa si tu acum
Si ca sa vezi ca nimic nu-i pierdut am sa o iau pe puncte:

1. de ce te ingrijorezi ca nu vorbeste Dragos?? Zice mama, tata, papa, pa-pa, si alte chestii de genul asta?? Le zice cu directie?? (adica tu esti mama si sot este tata) Atunci lasa copilul in pace!!! O sa prinda el intr-o zi curaj si-o sa-i turuie gurita muuuult si bine. Eu am o prietena care are fetita de 2 ani (in nov a implinit) si abia acum spune cateva cuvinte. A inceput sa lege direct propozitii.
Ca sa nu mai zic ca prietenul nostru de familie care este un tip extraordinar de istet a inceput sa vb la...4 ani! Baiatul lor, la 3 ani cand a mers la gradi nu lega decat cateva silabe. Din fiecare cuvant nu spunea decat prima silaba. La 3 ani!!
Eu cred ca tu ai cam mari pretentii de la el.

2. La faza cu nu mananca si nu bea...am voie sa ma tavalesc de ras??? Iubita mea, pai Andra are 7 ani!!! Si de 3 luni a inceput sa manance singura. Sa-ti povestesc cam cat dureaza o masa la ea??? De baut...la fel. Daca-i dau ciocolatica sau suculet...ohohooooo, poate. Mancarea si apa sunt cam cah.
Lasa copilul in pace ca este doar fff atasat de voi. Si nu sunt toti copiii ca din carti si nu simt nevoia sa fie independenti.

3. Olita are timp sa astepte. N-am vazut copil care sa se insoare cu pampersul pe ei

4. Greutatea...esti culmea. Pai tu ai 40 de kile cu totul. Cu cine ai vrea sa semene Dragos?? Si nici sotul nu pare a fi Hercule. Noi avem 9,7 kile daca te incalzeste cu ceva. Asta de Craciun.

5. Eu sunt convinsa ca esti un medic excelent!

6. Iti multumesc ca ne-ai reactivat! Ca tu erai locomotiva.

7. La Multi Ani si tie si tuturor (de fapt cu asta trebuia sa incep)!!!!

8. Multa, multa sanatate va doresc. Si noi suntem putin-putin mucios dar l-am trecut deja pe Vit C si vad ca e bine.

Va pe toate si speram sa avem un an minunat!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Olim, multumesc mult de sustinere! Esti un camarad de nadejde! Tot ce imi doresc de la anul 2011 este ca Dragos sa vb in sfarsit, sa fie el bine, ca restul le rezolvam noi! Am si-o lista personala de rezolutii la inceput de an, poate mai incolo am sa o dezvolt pe aici. Chiar: voi aveti ceva asemanator?

Liliac, iti multumesc pentru cuvintele tale (stii tu care ) . Numai stiu ce sa cred! Aici mi s-a cam spus ca Dragos are autism. Sunt praf! Si colac peste pupaza, noaptea asta va fi alba la mine: trebuie sa trimit maine dimineata raportarea lunara online si nu am ce! Sotul stie ca am terminat-o, insa de fapt eu stateam pe net in cautare de noi solutii pt Dragos (pe sot daca il intrebi are un copil perfect sanatos, dar mai lenes la vorbire). "Tata" spune cu intentie, insa "mama" nu! Clar baiatu' lu' tata!

Revin cand am un pic de pauza!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

WAW!!! Dublu, triplu waw!!!
Black, ma bucur nespus ca ai revenit! As fi vrut de nenumarate ori sa-ti trimit pm, dar mi-am zis ca daca vrei sa revii, o vei face tu, atunci cand va fi momentul!

Scuze ca nu pot scrie, ca bolfosenia mea tipa in patut, are ace, frate!! Dar revin io!

Black, cred si eu ca e prea devreme pentru un diagnostic, totusi...abia pe la 2 ani jumate cred ca e cazul.

Lora, mami de Iustina si Adelina

Carti personalizate - www.carteacopilariei.ro/" target="_blank">Cartea copilariei

Bazar umanitar DC - ajutati copiii

(Niciodata sa nu spui niciodata!)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

adica tu te iei dupa cineva care-ti zice pe net ca are autism?????????? esti de belea, zau asa! iti trimit bolfosenia sa tipe la tine, sa te trezeasca la realitate!

sunt cu ea in brate, de aia nu pot scrie mult

Lora, mami de Iustina si Adelina

Carti personalizate - www.carteacopilariei.ro/" target="_blank">Cartea copilariei

Bazar umanitar DC - ajutati copiii

(Niciodata sa nu spui niciodata!)


Mergi la inceput