Prietene la bine si la greu -95

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dozz spune:

La multi ani! Sa fie 2011 un an asa cum vi-l doriti!

La multi ani din urma si fulgusorului Matei, sa cresti mare si sanatos!

Si la multi ani, Ancutza, cu multe bucurii si reusite.

Am tot vrut sa zic zilele astea una-alta, dar nu am reusit, am fost asa aglomerata la birou cum nu as fi crezut ca se poate intampla. In cartea lui Anne Bacus, scrie asa:
- mersul: e normal sa apara oricand intre 12-18 luni si nu trebuie sa fortam copilul nicicum, nici sa nu ne ingrijoram cand vedem alti copii de varsta odraslei noastre ca merg, iar al nostru nu. Variatiile sunt ff mari. Ma gandeam la Licurici, cat are de tras pe tema asta de la rude, sa stai linistita ca faci treaba buna cu rechinasa, e in grafic pustoaica.
- mancarea: le incurajeaza Anne Bacus pe mamele copiilor mofturosi si nemancaciosi, spune ca e mult mai important sa fie copilul vesel si activ decat sa manance cele 50-100 gr de mancare solida. Recunoaste si ea ca e o mare incercare pt mame situatia asta, dar sfatul ei este sa nu fortezi copilul, nici sa nu intre mama intr-un blocaj psihic legat de mancare/cantarit portii etc, atata vreme cat copilul e activ, arata bine si creste frumos, totul e ok. M-am gandit la Lumi, la cat a tras ea cu solidele. E mai bine acum, Lumi?

Tot la capitolul lucruri nefacute din 2010:
- multumesc fetelor care mi-au zis de sac pt carut si celor care s-au conversat aici pe tema saniilor. I-am facut Anei echipament complet de iarna (saniuta si sac) in timp record si suntem ff multumiti. Bine, Ana e cam comoda si putin maraita in sanie pt ca nu poate sta tolanita ca in carucior, dar sper sa se obisnuiasca repede. Oricum, mie imi place tare mult plimbatul cu saniuta, e mai usor decat cu caruciorul.
- acum 3-4 zile am deschis mail-ul de yahoo si a aparut ceva asa ca am fugit de la calculator, peste nu stiu cate ore, cand am revenit, mail-ul era inchis si mesajele offline duse au fost. Cine mi-a scris, mai ales daca asteapta raspuns, va rog sa imi scrie din nou.

Intrebare: de acum putem incepe sa dam si albusul de la ou? daca nu, atunci de la ce varsta se poate?

Asa, cred ca m-am achitat de datorii.

sa trec acum la subiectele hot: tin pumnii la liniute Licuriciului, dar si celorlalte doritoare. Cat mai repede va urez.
Mi-a placut sa citesc ultimele pagini din capitolul trecut, cu multe postari pe tema asta.

De Revelion, noi nu am facut nimic. Nimic bine, adica. Ana si cu mine am trecut in raceala 2 inainte ca raceala 1 sa fi trecut complet, la miezul noptii am tinut-o in brate si nu stiam unde sa ma mai ascund pt ca artificiile si pocnitorile faceau un ecou intre blocuri de mama-mama. S-a trezit si speriat, dar a reusit sa readoarma relativ repede la loc. Apoi am avut o discutie grea si urata cu tati, mai rau fiind ca nu am rezolvat nimic purtand-o...
Dimineata, la 7.30, trezirea. Cam asa a aratat Revelionul la noi.
Inutil sa va spun cu cata invidie + am citit postarile voastre despre cluburi, vizite la prieteni sau invitat prieteni la voi acasa.

Ah, da, sa nu inchei fara sa va zic ca mi s-a spus si mie ca raceala 2 e de la iesitul afara . Eu nu cred asta, asa ca am fost si azi in 2 reprize scurte afara, cate 45 de minute de fiecare data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigore_tina spune:

Multumim de comentarii la pozici.

sus,sus,sus,
2 linii asteptam,
prietene felicitam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Lidia multam' ptr. articol. Este asa anevoios cu comisia asta, ca daca as apela cred ca m-ar plimba pana as implini 40 ani sau sotul ar ajunge la 90kg (adica niciodata) Nu se stie daca decontarea este valabila numai ptr. clinicile de stat, etc. Grele neica

mami de Vlad (29.10.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dozz spune:

many si lili, voi va stiati dinainte de odisee si DC? si mie imi place mult cum v-ati imprietenit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Dozz, vrei sa iti tin si eu de urat, stai linistita ca nu esti singura cu discutii in prima zi din an, rezultatul a fost asemenea ca la voi, concluzia lui e ca eu sunt borti si sunt irascibila, eu evident am alta concluzie, tema a fost testele de sarcina..in fine
Inutil sa zic ca si eu sunt plina de invidii ++ pt fetele care au sarbatorit frumos asta noapte. Noi..la fel la miezul noptii, s-a trezit de atatea bubuituri, ma ascundeam prin casa cu ea incercand sa gasesc o camera mai linistita, fara bubuieli de la artificii. Primele 10 min din an le-am petrecut cu matzela in brate, probabil ca tot anu va fi asa.., al meu se zgaia pe toate geamurile la artificii.
Sa stii ca au fujit piticii cu plecatul in piciorele ca s-a pus pe treaba rechinasa, si tare sunt mandra de ea cum o vad umbland de colo colo incercand sa isi mentina echilibrul, inca merge ca o curca beata.

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)

Firefly's shop

BLOGUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Dozz de la un an avem voie sa le dam oul cu albus cu tot. Eu fierb oul si apoi il pasez bine cu furculita, cu albus cu tot. Pun niste unt si frec bine. Apoi pun o lingurita de iaurt sau smantana ca mi s epare cam ... lipicios si inecacois doar ou + unt. Pinky il pape foarte bine. AM incercat omleta in tigaie (fara ulei) si nu i-a placut. Era cam uscat. AM incercat o omleta mai dietetica facuta la bain-marie si i-a placut. AM adaugat si cascaval Dorna bio.
Multumesc de rezumatul din carte. Ne-am regasit in amndoua dintre ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Noi nu am facut nimic deosebit de revelion. Am luat sotul si copilul din dotare si ne-am dus la mama. In scara vecina. Ne-am asezat la masa pe 9 si ne-am ridicat pe la 1 jumate. Am mancat pana ne-au pleznit burtiile, ne-am uitat la tv si am vorbit. Cam atat.

Pe mine ma sperie persepectiva noului an. SCumpirile si situatia de cacao de la noi. Nu stiu ce ne va aduce anul asta. Anul trecut am avut niste evenimnte cam nasoale: 2 operatii pe creier ale mamei, spartul casei si furtul tuturor bijuteriilor, la care s-a adaugat si situatia economica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui many_bani

Lidia multam' ptr. articol. Este asa anevoios cu comisia asta, ca daca as apela cred ca m-ar plimba pana as implini 40 ani sau sotul ar ajunge la 90kg (adica niciodata) Nu se stie daca decontarea este valabila numai ptr. clinicile de stat, etc. Grele neica

mami de Vlad (29.10.2009)



Din cate stiu eu este aplicabil pentru cei care nu au copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dozz spune:

Citat:
citat din mesajul lui dankutza
Multumesc de rezumatul din carte. Ne-am regasit in amndoua dintre ele.


Si Pinky mi-a trecut prin ganduri cand citeam. De fapt, cand citesc cartuliile astea despre copii, mereu ma duce gandul la voi, imposibil sa nu regasesc situatii povestite deja aici. Noi, citind aici cu ce se confrunta fiecare mamica, cred ca avem un soi de studii de caz care acopera 90% din situatiile intalnite la fiecare varsta. E fff util si suntem castigate toate!

multumesc pt raspunsul cu albusul.

cand ai programarea la dr Burloiu? sunt curioasa ce zice de ROR.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dozz
cand ai programarea la dr Burloiu? sunt curioasa ce zice de ROR.


pe 24 februarie. In martie ar trebui sa ma duc pt ROR. Mi-a zis pedi sa nu depasesc 15 luni. Ea, de obicei il face in acceasi zi cu Pentaximul la un an, dar eu am refuzat. In primul rand, pt ca nu m-am decis si in al doilea rand vreau sa stiu daca madam Burloiu imi recomanda Rorul in urma unui consult amanuntit si nu doar asa, in general.

Mergi la inceput