Cat de inalta e "prea inalta"?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui iarina

Xio...am prietene scundute rau...sotul nu e nici el exagerat de inalt si desi imi plac sandalele cu talpa groasa, inalta, parca nu-mi vine sa ma cocot pe ele. Pur si simplu mi se pare ca-s cam gard No, ce sa-i faci cu ideile astea fixe

"Experienta este numele pe care il dam greselilor noastre" Oscar Wilde



A, daca ai si prietene micute si sotul nu e atat de inalt e de inteles
Eu m-am invartit numai printre pers. mai inalte, de-aia ma simt de inaltime...medie (desi am aflat ca in Ro media e de 165 ).
In privinta prietenilor, cea mai mica inaltime a fost de 1,82 (actualul prieten), plus 2 care aveau 2 m.

***Fur is for petting**


www.adoptiicaini.ro si www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com si http://re-shop.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulix spune:

Ca sa ma bag si eu ca musca in lapte la aceasta discutie si eu am tot 1.69 si as fi vrut sa fiu mai scunda cu 4 cm (am un pitic pe creieras cu acesta chestie), desi prietenului meu i-ar fi placut sa fiu mai inalta (el are 1.85). Cred ca ideea asta a mea vine de la faptul ca am prietene care au in jur de 1.65 cu exceptia pe care v-am spus-o, iar membrii familiei mele nu sunt mai inalti de 1.70.
Si in legatura cu pantofii am vazut si eu multe modele dragute foc care erau 39-40 si imi era ciuda ca nu aveau numere mai mici (eu port 37).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Asadar, parerile sunt impartite
Mie 1.70 mi se pare inaltimea ideala pt o femeie. Inalt e ce trece de 1.74, ca la modelling.
Cat despre barbati, probabil chiar se atrag contrastele. Mie nu-mi plac barbatii inalti, mi se par asa, desirati. De-asta ma gandesc ca asa m-o vedea si pe mine lumea pe tocuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulix spune:

Ca tot a venit vorba de barbati si cat de inalti trebuie sa fie eu am fost si sunt pentru ideea ca unui barbat ca sa ii stea bine langa o femeie trebuie sa fie o idee mai inalt; astfel daca doamna se incalta cu pantofi cu toc sa nu fie inalta si sexy si el mic-pitic. ( a nu se intelege ca am ceva cu barbatii scunzi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

lolita daca tu te simti bine pe tocuri, poarta. orice ai face, tot o sa comenteze cineva ceva, asa ca pana la urma conteaza doar cum te simti tu.

si eu sunt inalta, bine, doar 1,74, daca port tocuri sunt mai inalta ca sotul meu, dar nu ne deranjeaza. port mai mult fara toc ca imi e comod, dar cand am chef de pantofi frumosi imi iau cu toc si gata. daca nu-i place cuiva, sau comenteaza ca-s mai mare decat sotul, sa fie sanatosi.

mie imi plac femeile inalte, mai ales daca sunt si suple.

mama de Carol (29.12.2008) si 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymca spune:

in legatura cu incaltamintea unui om inalt care traieste pe picior mare. eu port spre 41 si astazi nu mai am probleme mari in a-mi gasi ceva potrivit. DAR, numai in magazine mari, specializate pe pantofi (Bata, Deichman, Humanic, cateodata Leonardo). Lumea traieste cu senzatia ca raman mereu numerele mari, dar nu este asa. La modelele frumoase, numerele mari se dau repede. In magazinele mici, lumea se uita la tine ca la un urs de circ cand intri si ceri sfioasa: Marimea 41, modelul asta aveti? Nu doamna, tinem numai pana la 40. In Carrefour, Cora si altele, daca va uitati pe pliante scrie incaltaminte dama 35-40. Nu ca sufar foarte tare, dar mi-ar placea, ca oriunde intru: piata, hipermarket, magazin de cartier, SH sau magazin de lux, sa gasesc marimea mea si sa nu fiu privita cu mila. Sunt vanzatoare de cartier care chiar se mira: 41? n-am avut niciodata. Ani intregi mi-am cumparat incaltaminte din excursiile mele prin alte tari, dar era complicat ca nu plecam mereu si mereu ramaneam descoperita pe un sezon.

apoi, legat de inaltime, si mie inaltimea optima mi se pare a fi in jurul a 1.70-1.72.

fiind inalta, nu exista decat cateva firme care produc pantaloni cu cracul lung, care sa pice bine si pe un toc. adica iarasi, trebuie sa merg numai in cateva magazine (Zara, C&A doar la cateva modele) si sa-mi iau pantaloni de acolo. Debenhams, M&S, toate magazinele de cartier, firmele romanesti NU produc pantaloni cu cracul lung. Sau e ceva atat de la limita, incat trebuie sa-mi iau clar balerini cu cea mai subtire talpa posibila daca nu vreau sa arat ca Charlie Chaplin.

nu va mai zic ca de 3 ani nu imi gasesc un pantalon de trening ca lumea, pentru ca toate firmele produc pantaloni pentru pitici. am o vechitura de la champions, pe care am si patat-o cu ulei si cu aia defilez foarte mandra, pentru ca imi vine si mie pantalonul, asa putin cazut peste adidas. nike, puma - never! poate nici n-as da atatia bani pe ele, dar macar as vrea sa am aceasta posibilitate sa pot sa aleg daca vreau sau nu sa cumpar de la ei!

generatiile tinere clar sunt mai intalte decat noi. fetele mie mi se par foarte inalte si sper ca odata crescute ele, sa-si adapteze si firmele producatoare de haine modelele la noile dimensiuni, astfel incat la 80 de ani sa pot sa-mi iau si eu haine si incaltari de oriunde si sa nu ma mai simt ca Gulliver in tara piticilor.

(da, se pare ca am totusi un complex, pentru ca pe masura ce scriu, bat in taste cu mai multa pasiune)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

ymca

ce bine te inteleg, asa ma simt eu cand cauta hainute si incaltaminte pentru copil, ma deranjeaza si comentariile vanzatoarelor si faptul ca la 41 mi se propune incaltaminte cu toc . Cu pantalonii am ac problema ca si tine. Nu am crezut ca va fi atat de greu sa o imbrac.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Iarina, eu am 1.70 cm (si 40 de ani...) si am o singura pereche de balerini, restul pantofi cu toc de cel putin 10 cm. Si ma simt grozav pe tocuri si ma simt super bine cand sunt cea mai inalta dintr-o incapere/multime de oameni (de pilda, dimineata, in liftul super aglomerat de la birou ).

Barbatul meu are spre 1.95 cm, asa ca orice toc mi-as pune, tot par mica pe langa el.

Acum, referitor la intrebarea pusa de Lo_li_Ta, mie 1,80 mi se pare tocmai bine. Poate si pentru ca fata mea are la 6 ani si 8 luni inaltimea unui copil de 9 ani... Daca va avea 1,80 inaltime o sa fie ok; sper insa sa nu fie mai inalta de atat.

Si mi se pare ca pe fetele inalte totul pica mai bine, hainele arata altfel, cateva kg in plus nu se vad asa de repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

cred ca si mersul conteaza mult , dar cum spui ca ai fost manechin deci stii cum se merge cu tocuri,

e disgratios sa vezi cineva care nu stie sa mearga pe tocuri (parerea mea), apecata cocosata...

din partea mea , go ahead, eu una iubesc tocurile -8-10-12 cand am ocazia chiar so pt cumparaturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:



In modelling nu exista prea inalta, in 'ritualul de imperechere' insa, cred ca prea inalta este o femeie care nu mai trezeste barbatilor instinctul de a o proteja. Tocmai de aceea nu sunt deacod ca femeile inalte sunt avantajate ca li se aseaza kg mai frumos, dimpotriva cred ca foarte putine kg in plus pot transforma o femeie inalta intr-o femeie solida, aceleasi kg care are face o femeie mai micuta sa para pur si simplu plinuta, pufoasa, durdulie. Si oasele conteaza foarte mult in aspectul general.

Mergi la inceput