Messenger...

Messenger... | Autor: emilia.m

Link direct la acest mesaj

Buna,

Am o intrebare pentru mamicile de adolescenti.
De la ce varsta le-ati permis accesul la Messenger? Ii mai supravegheati din cand in cand sa vedeti cu cine vorbesc si ce subiecte abordeaza? Colega mea a divortat recent si are un baiat de 13 ani care - de cand cu divortul - sta foarte des pe messenger, ca un refugiu si dar inchide mereu fererestrele cand intra ea in camera. A incercat sa discute cu el si el i-a spus ca vorbeste cu un coleg ai carui parinti sunt divortati. O fi bine?... L-ar duce la un psiholog asa cum am sfatuit-o de atatea ori dar nu sta stralucit cu banii si in afara de probema asta nu are si alte probleme. Baiatul chiar l-a acceptat usor pe noul prieten al mamei si se declara multumit si de timpul petrecut doar cu ea si de timpul petrecut cu ea si noul ei iubit. Chiar au fost recent intr-o mica excursie si s-au simtit toti foarte bine.
Ea nu si-a facut probleme legate de statul baiatului pe messenger pana nu a vazut videoclipul de mai jos. De abia cand a vazut clipul si-a dat seama ca baiatul ei a inceput sa stea mult prea mult pe messenger fata de cum statea inainte sa se pronunte divortul. Era obisnuita sa-l stie mai mult cu bicicleta pe afara. E drept ca acum e frig si nu mai poate iesi cu bicicleta dar si pe zapada poate iesi cu prietenii, insa el nu mai pare interesat de asta. Se teme ca aceasta noua preocupare sa nu-i afecteze si rezultatele scolare, mai ales ca in afara de messenger se si joaca pe calculator destul de mult si in ultima vreme petrece cam 4 ore pe zi in fata calculatorului, cam 3 ore pe messenger si o ora jucandu-se.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Nu stiu daca-s multe 4 ore pe zi, cred ca e diferit de la om la om.
Fetele mele au calculator cu portia, cel putin Tea, care are 13 ani, ca Ioana e lasata mai libera, avand 17.
Mess-ul face parte din viata copiilor, aici se regasesc ei, pot discuta "liber". Eu am asistat la cateva discutii pe mess, mai bine nu ma uitam. Oricum, dupa aceea au inceput interdictiile. Le convine sau nu, asta e.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Da ce a vazut in videoclipul ala? Proasta piesa si videoclip pe masura.

Nu am ajuns cu ai mei la varsta messengerului dar nu cred c-as sta confortabil daca as sti ca stau cate 4 ore pe zi la calculator. Temele si invatatul cand mai are timp sa le faca?

Ce ar fi de facut acum cred ca tot o activitate care sa-l scoata din casa, chiar daca e iarna, un sport ceva care se practica si in sala. Sau o activitate extra care sa-l tina ocupat. Ma gandesc. Am zis nu am ajuns inca la varsta asta, ai mei sunt mici 5 si 3 ani. Dar de-acum incerc sa-i indrept catre sport, vreau sa le placa si sa fie ceva permanent, care sa-i recreeze intr-un mod mai safe si mai sanatos decat internetul.

EDIT: am uitat sa spun ca pe langa asta si calculator cu program. Si noi nu suntem la varsta messengerului dar le place la tv foarte mult. Dar in zilele de mers la gradi deci cand nu e vacanta de luni pana joi inclusiv au cate o ora de sport fiecare. Plus drumul si schimbatul pe-acolo sunt cu totul vreo 2 ore, una peste alta ajungeau acasa si dadeau iama sa se uite la televizor si peste alta ora cand ii anuntam ca trebuie sa intre la baie ca ne culcam se puneau pe plans ca n-au avut timp sa se joace. Asa ca am instituit regula: de luni pana joi nu deschidem tv si calculatorul. Ei isi mai incearca norocul si ma intreaba in fiecare zi daca le dau voie dar eu nu ma las deloc. Si asa avem timp de ce e mai bun.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
www.bijuteriiandroix.page.tl" target="_blank">Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

androix, nu-ti place piesa nu o asculta.
sunt mii de oameni carora de place dar nu poate sa placa tuturor. asta e. nu am cerut pareri despre piesa ci despre statul pe messenger si iti multumesc ca mi-ai raspuns si la subiect.
baiatul are timp si de teme pentru ca mereu le face asistat de matusa sau de mama. mie asta nu mi se pare bine dar asa a fost invatat si procesul de dezvatare e greu si anevoios.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Stai nu sari asa! Aprecierea ca piesa si videoclipul sunt proaste erau asa ca fapt divers, intrebarea ce a vazut in ele era pe bune. Adica ce anume a facut-o sa realizeze ca sta fiul ei mult pe mess din videoclipul ala, ca io n-am vazut decat doua fete si-un baiat care se "alearga" cu tramvaiul si una din ele din cand in cand isi mai scrie cu baiatu pe mess da vorba ta, cine stie ce-mi scapa mie.

Ca-si face temele asistat de matusa sau mama si in clasa a 6-a sau a 7-a e un lucru prost. Dar intrebarea era cand mai are timp? Inseamna ca sta pe mess noaptea, sau ia din timpul pentru altceva ca sa stea pe net, dupa mine cred ca din timpul pentru odihna. Altfel nu are timp fizic cu scoala si teme sa mai stea si cate 4 ore zilnic. In fine, pana la urma daca nu are dificultati la scoala, e fericit si nu da semne ca a intrat in cine stie ce belele asta e pana la urma. Poate sa mai scurteze putin intervalul, poate sa faca program dar nu e un capat de tara pana la urma. Dar daca isi face temele numai cu matusa sau mama in spate nu cred eu ca are cine stie ce note stralucite. Cu alte cuvinte daca e un copil exemplar, ii poti trece cu vederea aceasta pierdere de timp care lui ii face placere, dar daca observa ca SI acest mod de a-si petrece timpul liber il afecteaza la invatatura si in viata in general (se scoala cu ochii umflati de somn de exemplu) atunci cam trebuie sa ia masuri.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
www.bijuteriiandroix.page.tl" target="_blank">Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Androix videoclipul nu are legatura cu postarea, in videoclip e iubitul/viitor sot al Emiliei, probabil ca este adaugat la semnatura ei.

de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
Ea nu si-a facut probleme legate de statul baiatului pe messenger pana nu a vazut videoclipul de mai jos.


Asta zice Emilia in prima postare. Habar n-am avut cine apare in videoclip. Faptul ma face sa ma intreb atunci daca colega asta chiar exista sau doar e un motiv ca sa ne uitam la videoclip.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
www.bijuteriiandroix.page.tl" target="_blank">Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:





Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabidaniela spune:

Si eu ma intreb ce anume a ingrijorat-o pe colega ta la videoclipul asta. E foarte sec si banal.
Daca era ceva lacrimogen sau mai stiu eu cum, mai ziceam, dar asa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

clipul e despre o relatie intre in baiat si o fata care dupa o intalnire discuta si pe mess. colegei mele i-a picat o fisa (gresita zic eu) ca ar fi ceva de genul asta si cu fiul ei ca prea dupa ce vine de la scoala unde vorbeste in fiecare pauza cu colegul cu parinti divortati sta si pe mess sa discute pare-se tot cu acel coleg.
se intreba ce au atata de vorbit si daca nu cumva nu cu el vorbeste ci cu cine stie cine, cu vreo fata sau nu neaparat.
ea nu are blocat accesul la site-uri de net gen hi5 si se teme sa nu ajunga copilul intr-un anturaj dubios cu prieteni dubiosi.
m-a intrebat chiar cum sa-i acceseze arhiva de YM dar nu-i site parola.
vrea sa se transforme intr-un mic detectiv si eu i-am zis ca asa si-ar putea indeparta fiul si mai mult.
acum baiatul e in vacanta, situatia persista de aproape 2 luni si nu e chiar timp destul cat sa se cronicizeze oboseala deci nu se vede pe el ca ar fi sfarsit. dar intr-adevar temele nu si le face singur pt ca nu are rezultate stralucite la scoala, il ia pe nu stiu in brate si asa scapa de a si le face singur.
si pare ca e interesat doar de mess. cum vine acasa e primul lui gand, sa intre pe ym. asta e ingrijorator din punctul ei de vedere. nu are asa o comunicare stralucita cu copilul incat sa poata sa il descoasa si o intriga faptul ca el ascunde ferestrele de mess cand intra ea si daca sta mai mult da repede log-off.




Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

13 ani este o varsta tare periculoasa!Daca sta in fata calculatorului acum mai mult ,dupa divortul mamei ,clar ca se petrece ceva cu el (isi cauta un confident pe mess , are mai mult curaj comunicand astfel, se simte parasit de tata si-atunci incearca sa uite, sa treaca timpul...).

Ar fi foarte bine daca ar merge la un psiholog scolar pt inceput dar daca baiatul nu ,,colaboreaza" degeaba.Am o prietena psiholog, imi mai povesteste cate ceva despre sedintele cu adolescentii (mai ales acum de cand are cabinet vin multi tineri cu diverse probleme).

Mare atentie...ar trebui sa fie foarte sigura prietena ta daca este timpul ca baiatul ei sa-i cunoasca iubitul (eu am un baiat, este mare acum, dar stii cat de gelosi sunt baietii?!).Sfaturi pe care pot sa ti le dau pt prietena ta : mama sa se apropie de copil mai mult,sa fie mai afectuoasa ca de obicei,sa-l incurajeze sa-si petreaca timpul liber la salile de sport (deci mai putin Internet), n-ar face rau mama daca ar merge si ea sa-i tina companie, sa-i ceara parerea in orice (chiar daca este un copil) , sa comunice cu el ca si cu o persoana matura (barbat).

Mergi la inceput