Biserici si criza...

Biserici si criza... | Autor: My_Lady0091

Link direct la acest mesaj

In orasul Bacau, unde locuiesc de ani buni..se tot construiesc biserici...mari...si la una se tot chinuiau sa o finiseze de cand aveam eu vreo 10 ani..acum am 26....ramasese asa cu schelele de lemn ridicate pe constructie...caramida din care a fost facuta deja capata alta culoare, de la ploi si vant.de fiecare data cand treceam pe acolo ma intrebam "oare pana ajung eu la pensie o termina??"si acum constat cu stupoare ca au pus si acoperis(catapeteasma parca i se spune)..si cruci..o si finiseaza..are si geamuri..in fiecare zi inainteaza lucrarile ca prin minune, dupa ce vreo 11 ani au stat pe loc...
si nu e numai acesta biserica..mai sunt si altele in constructie, inclusiv Catedrala Ortodoxa, din centrul orasului..,care sunt in aceeasi situatie...lucrarile avanseaza in mod spectaculos...
acum vin si ma intreb, fara a aduce ofensa religiei..preotilor sau enoriasilor..si in niciun caz lui Dumnezeu, de unde bani dragii mei..caci oficial suntem in plina criza...
cand aparent nu era criza de ce lucrarile au stat in loc...acum de unde au aparut fondurile miracuoase..caci D-zeu sigur nu le-a trimis cu Western Union...



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

contracte cu dedicatie suna cunoscut?
s-a gasit firma aia buna (a se citi firma cuiva bine pus) care sa mai suga ceva bani de la buget.
e criza doar pt catei.pt sacali e vremea de dublat averile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Draga Lady0091,a mai fost un subiect asemanator acum vreo luna jumate,poate-l gasesti.Cum nimic nu se face fara ingaduinta Domnului,probabil ca e un temei pt care acea biserica a trebuit sa se construiasca.Uite noi aseara n-am avut unde ne spovedi:biserica noastra era inchisa,am fost la alta si acolo era un concert de colinde.Ei,daca eram la Bacau...

Oricum,macar acuma in prag de nasterea Mintuitorului nostru,hai sa nu ne mai luam de biserici si sa ne bucuram!Craciun fericit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091
de unde bani dragii mei ...

... din economiile facute prin reducerea indemnizatiilor de crestere a copiilor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Draga Lady0091,a mai fost un subiect asemanator acum vreo luna jumate,poate-l gasesti.Cum nimic nu se face fara ingaduinta Domnului,probabil ca e un temei pt care acea biserica a trebuit sa se construiasca.Uite noi aseara n-am avut unde ne spovedi:biserica noastra era inchisa,am fost la alta si acolo era un concert de colinde.Ei,daca eram la Bacau...

Oricum,macar acuma in prag de nasterea Mintuitorului nostru,hai sa nu ne mai luam de biserici si sa ne bucuram!Craciun fericit!

eu vorbeam strict din punct de vedere laic...am precizat clar in mesaj.nu Dumnezeu construieste biserici, ci oamenii!



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ari spune:

Ai dreptate, My_lady. Din pacate, insa, nu cred sa fie vreun raspuns clar la nedumerirea ta. Se pare ca in Romania biserica are prea multa putere, data, desigur, de...romani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091
si acum constat cu stupoare ca au pus si acoperis(catapeteasma parca i se spune)..


Nici vorba...la acoperis i se spune...acoperis. Catapeteasma e altceva: http://dictionare.edu.ro/definitie/catapeteasm%C4%83
Daca tot e anotimpul minunilor lui Mos Craciun, lasa intrebarile pentru carcotasi si bucura-te ca nu s-a mai construita un birt, in locul bisericii.
Cu ce bani? Ei, asta-i frumusetea credintei: minunile sunt posibile!

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Se construiesc biserici cu aceiasi bani cu care se schimba borduri aflate in perfecta stare (si schimbate cu jumatate de an in urma), cu care se cumpara noi decoratiuni de Craciun pentru bulevarde, cu care se decoperteaza si se asfalteaza de 3 ori in acelasi an aceeasi strada si....cred ca mai gasiti si voi exemple.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Dar ce sa zicem de nesimtirea ca in plina criza, in care sunt oameni care nu au ce sa manance cu toate ca muncesc 8 ore/zi, intr-o tara unde nu sunt crese, gradinite si scoli, drumuri, medicamente si aparatura in spitale, unde "jale" e cuvantul cel mai potrivit pentru a descrie existenta bunicilor nostri, aud in fiecare zi motoarele utilajelor cu care se contruieste Catedrala neamului.
O Catedrala a rusinii si a lasitatii. A saraciei si a impotentei. Zeci de mii de euro vor fi bagati intr-un colos al falei si al opulentei. Dumnezeu ne-a invatat ca ne putem ruga oriunde. Nu avem nevoie de nicio alta Catedrala, cu atat mai putin de una poleita cu aur. Rusine!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Cu ce bani? Ei, asta-i frumusetea credintei: minunile sunt posibile!




Hai mai Rufus, m-ai dat pe spate zau asa!

--------------------------------------------
´´Cel care nu stie si stie ca nu stie, stie mai mult decat cel care nu stie dar nu stie ca nu stie´´

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anca Wish

Dar ce sa zicem de nesimtirea ca in plina criza, in care sunt oameni care nu au ce sa manance cu toate ca muncesc 8 ore/zi, intr-o tara unde nu sunt crese, gradinite si scoli, drumuri, medicamente si aparatura in spitale, unde "jale" e cuvantul cel mai potrivit pentru a descrie existenta bunicilor nostri, aud in fiecare zi motoarele utilajelor cu care se contruieste Catedrala neamului.
O Catedrala a rusinii si a lasitatii. A saraciei si a impotentei. Zeci de mii de euro vor fi bagati intr-un colos al falei si al opulentei. Dumnezeu ne-a invatat ca ne putem ruga oriunde. Nu avem nevoie de nicio alta Catedrala, cu atat mai putin de una poleita cu aur. Rusine!!!!







"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele." - Rabindranath Tagore




Sunt intru totul de acord cu tine! Credeam ca doar pe mine ma revolta aceasta inutila Catedrala a neamului (la fel de necesara ca si Casa Poporului, pe vremea lui ceasca).

Mergi la inceput