Prietene la bine si la greu - 92

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Simina a mea haleste intre 200-300gr la pranz, iar in rest mai slabut, dimineata fructe max 150, la 5 papica max 150 iar seara la 8 cereale cu lapte 150ml.Spor la cozonacit zilele astea

Ionela, mi-am luat foi de placinte pentru turte..Mi-ati facut-o aseara tu si Many. Acusi ma bag sa le coc.

Many eu am o tigaie groasa groasa de teflon dar si foarte grea, se pot face si legume pe ea gen gratar, dar merg si turtele sa le coc pe aia, si le fac la foc pe aragaz, mi se pare enorm de simplu sa nu mai umblu de una la cuptor dupa foi.. Tot in tava aia mai fac uneori si turtite facute din aluat de paine, mai grosute, si le coc cu capac pus deasupra, cum le facea mama acasa pe plita..

Monis, gata carnatii afumati a la tati tau? Ce bine e de tine si de Floricik, stati la mami acasa, nu va mai bateti capu cu meniuri, gatit la bucatarie de Craciun.
Ma bucur ca iti plac brosele.Nu am gasit incuietori de alea ca pentru brose, sunt pe net..dar tre sa fac o comanda cu mai multe ca sa mi-o trimita vreo unii. Deocamdata le cos un ac mic de siguranta pe dedesubt..Nu arata profi..dar pt cine iubeste brosele mai 'inedite' e ok..zic eu..
Dankutza, m-am bucurat sa citesc mesajele muuulte, ce ati facut la pedi, si ca e ok per ansamblu, si meniurile. Eu spre rusinea mea nu i-am dat peste deloc, nu gasesc in oraselu asta mic nica peste proaspat gen somon/crap..

I-am gatit si eu astazi ciulama de pui, am fiert carnea separat la inceput cu morcov si pastarnac dat pe razatoare, separat am amestecat intr-un bol faina cu lapte, le-am pus pe foc si am pus si o nuca de unt. Le-am dat in clocot si am adaugat in sosul de faina cu lapte si supa de pui, apoi am adaugat si carnita. A iesit o minunatie, pacat ca mandra mea e o sclifosita.. Noroc ca in restul supei am pus niste galuste, niste conopida si un cartof si mi-a iesit si o supa de pui..ca altfel ramanea cu burta goala fiimea la pranz.
Asa ma oftic ,de cate ori ma stresez sa ii fac cate un fel nou de mancare nu ii place ..La fel si orezul cu carne, acum si ciulamaua..

Gata..ma duc sa coc turtele

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)

Firefly's shop

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Fimea are deja 2ore jumate de cand doarme.........n-a mai dormit atat de vreo 3 luni


fericita de ranjita delicioasa Maya Andreea ( 6-oct-2009)


Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

salutari

unul doarme, altu-i treaz dar e concentrat sa produca un kk, asa ca zic si eu 2 vorbe in timp ce se incarca pozele

oul eu il fierb dimineata inainte de a-l papa.Ei se trezesc la 8-8/30 si masa ela 10 asa ca am timp (au un bibe pe la 6-7).Pana acum au papat oul fiert (nu le place albusul fiert) si omleta cu cascaval (tot in tigaia incinsa).

Monis, super Santi cu pisica. Si ai mei au aici o pisica, dar nu prea ii las cu ea pentru ca a avut, anul trecut , o iesire nasoala ( a atacat-o pe mama) si imi e frica sa nu o apuce pandaliile si acum.Ei in schimb s-au prins unde sta pisica, si cum scapa pe hol o iau la goana (4*4) la pisica...deocamdata se refugiaza pisica sub pat cand e asaltata.

Am fost cu ei in Oraselul Copiilor aici in Craiova...saracie maxima; ne-am invartit in 2 tiribombe nasoale, am ametit eu si cam atat

In pana de idei de mic dejun, azi le-am dat si o portie de fructe blenduite (banana, un pic de mar, o felie pepene) pe langa un pic de cascaval si un iaurt

De 2 zile, distractia favorita a evei e sa lipeasca o jucarie din aceia cu ventuza de mobila si apoi sa traga pana o desprinde...si tot asa... cand nu reuseste o apuca nervii

s-a trezit si al doilea...pupici

Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

....

ps. Monis astept nota de la tine

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)

Firefly's shop

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Si unde spuneti ca sunteti cu toatele? Faceti turte pentru julfa???

Licurici, buna idee cu blogul! Arata frumos. Sa-ti fie cu noroc


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Ionela, prestat si eu azi doua pungi cu foi de placinta..Acum astept sa imi trimita mami nucile si pe joi pun de turte cu nuci
Chiar asa, toata lumea e la jupuit soricii de pe porci?

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)

Firefly's shop

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigore_tina spune:

Eu sunt prin zona.Am avut un copil super mofturos azi.Nu a mancat mai nimic.
Ciorbitza nu i-a placut;a luat 2 linguritze si gata.
Dovleacul care este favorit azi a fost cahh(i l-am facut fiert.Am adaugat apoi scortisoara,perle de branza si o linguritza miere.Si cu miere si fara a fost cahh.)
In afara de putina banana,juma' de mar si o portocala am reusit sa il pacalesc sa bea cereale cu lv.A lins vreo 250 ml in 2 min.Nu i l-am indoit cu apa.I-am dat Rarau 3.5% grasime.Mie asta imi place si aveam in casa.Nu e uht.
La ora asta baba fierbe organe pentru toba si lebar.Le fac maine dimineata.
Sotul imi face niste crissante cu cascaval si unt la cuptor.Va astept la masa.
Am culcat copilul de la 19.00.Pana acum a avut 2 treziri cu plansete.De 3 zile face 5-6 scaune normale.I-am rodia si mandarina,dar a papat portocala pe seara.Nu imi fac prea multe griji pentru ca nu da semne ca are ceva.Am zarit in guritza 2 parti umflate.Astept niste masele sau molari.


de George-Stefan (15.11.09)
l-am impodobit si pe il asteptam.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigore_tina spune:

Laura ma bucur ca ai blog,in sfarsit.
Va las.Ma duc la masa.


de George-Stefan (15.11.09)
l-am impodobit si pe il asteptam.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia74 spune:

Laurairina ce fain ca ti-ai facut blog. O sa iti poti posta acolo micile opere crosetate :). As vrea sa intru si eu pe blogul tau. Da-mi te rog linkul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Lidia linkul la blog e in aceasta postare intre zambaciosi

Citat:
citat din mesajul lui laurairina13

....

ps. Monis astept nota de la tine

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)

Firefly's shop



Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 )

Mergi la inceput