Fluturasi de martie-aprilie 2011 (101)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Am revenit, acum parca e mai bine, m-am mai incalzit si s-a mai incalzit si in casa

Ama, burtica e micuta inca , dar printesa vad ca sta bine acolo cu degetelul in gurita

Yasmi, 9 sapt numa` ramase? woow... sa vezi ca trece anul nou si incep bebeii sa apara felicitari

Ally, am vazut pozici cu burtica, nu se vede unde ai bagat soricii ieri sa mai treci pe la noi dar mai devreme nu numai pe la miezul noptii, asta pana o veni barbatu` si apoi chiar nu mai ai timp deloc de laptop

Simona, azi sper ca nu mai te duci sa faci frigu` pe la casuta ca am vazut ca ninge si e frig pe la Bucuresti , ahh ce mi-e dor de o zapada de aia faina, dar sper sa am parte de ea la socri de Craciun

Dorinut@ felicitari pentru noua semnatura

_
Mind the Bump!25+Sophia Nicole

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinut@ spune:

Mandreeac .
Vreau si eu reteta pentru gogosi .
Promit sa vad si eu pozicile, dar acum trebuie sa cobor sa infrunt nametii de afara

------------------------------------------------------------------------------------------
29+ cu Edutu mic si zglobiu - Eduard Gabriel
Doamne Doamne te rugam sa-l tii pe bebe in burtica la mami pana la termen


Ana-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

bai intrebarea mea de ieri a trecut neobservata nici macar una nu a raspuns la intrebarea mea despre vederea intesosata se pare ca numai eu sunt putin chioara

_
Mind the Bump!25+Sophia Nicole

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ph spune:

Neata,
Ama,inca nu am ajuns la urgente,dar azi noapte imi venea sa ies prin geam....nu cred ca am dormit o ora toata noaptea(este deja a doua noapte alba).La prima sarcina am avut starea asta de panica apox. o luna de zile(mai aveam putin si ajungeam la psiholog), speram ca acum stiind ce ma asteapta,nu va mai fi asa greu,dar starile sunt cam acelesi,accentuate pe baza racelii(azi noapte,in disperarea mea,mi-am pus si cate un puf de olynth in fiecare nara,ca simteam ca nu mai pot sa respir nici pe gura).
Medicul ginecolog mi-a recomandat valeriana(cate un comprimat cu 30 min seara inainte de culcare,dar nu au nici un efect,sau probabil ca se vad efectele dupa un tratament mai lung).
Oricum,printre cunostintele mele nu am mai auzit la nimeni sa aiba starile astea,insomnii da,dar atacuri de panica nu,asa ca e bine sa sti ca nu esti singura ghinionista .nu-mi ramane decat sa sper ca voi trece cu bine si de data asta.

Apropo de sanie,cred ca va fi bataie pe saniute in supermarketuri,noi asa am patit anul trecut,nu am mai gasit nimic....pe net ai incercat sa comanzi,sau vreti sa va plimbati azi?
o zi buna doresc tuturor gravidutzelor!!

Mamica lui Andrei(23.nov.2008) 29+ Bogdan Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinut@ spune:

Inca n-am iesit, mai am sa ma incalt.
Strumphy nu am retinut intrebarea ta. Daca te referi la faptul ca vezi mai naspa decat inainte de sarcina si eu la fel. Eu inainte purtam -2.25 la un ochi si -2.5 la celalalt. Tv-ul meu e la 2 m de mine si eu fara ochelari nu vad. Din ce am citit in sarcina daca ai deja probleme cu ochii, sigur ti se mai agraveaza. Deci eu ma astept la -3. Si cand am fost la dr mi-a zis iar ca facem cezariana si datorita ochilor, sa nu riscam nimic. Te pup , deci stai lini ca nu esti singura chioara

------------------------------------------------------------------------------------------
29+ cu Edutu mic si zglobiu - Eduard Gabriel
Doamne Doamne te rugam sa-l tii pe bebe in burtica la mami pana la termen


Ana-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Citat:
citat din mesajul lui strumphitza

bai intrebarea mea de ieri a trecut neobservata nici macar una nu a raspuns la intrebarea mea despre vederea intesosata se pare ca numai eu sunt putin chioara

_
Mind the Bump!25+Sophia Nicole


Repeta, ca stii noi gravidele stam mai prost cu memoria! Eu voiam sa iti raspund, ca si eu sunt chioara. Mi se mai intampla si mie sa mi se incetoseze vederea, nu stiu de la ce, intrucat si eu ca si tine sunt mioapa. O fi de la sarcina , nu am idee. Iti trecura nervii doamna (c)racita?

Andreea B. cu o minune in burtica. Multumim Doamne ca esti bun cu noi si ajuta-ne sa fim sanatosi 29 Rares Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

http://gourmandine.ro/retete-aluaturi-dulci/gogosi-aromate/

Dorinuta aici e reteta de gogosi! Pupici

Andreea B. cu o minune in burtica. Multumim Doamne ca esti bun cu noi si ajuta-ne sa fim sanatosi 29 Rares Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Multumesc de raspunsuri Andreea si Dorinuta

Andreea , nu mai sunt racita, dar vad ca azi dimineata m-am trezit ca ma doare putintel in gat dar bag eu acusi un homeopat sa tin sub limba si gata trece

Pai ieri intrebam daca mai are cineva probleme cu vederea incetosata ca eu de vreo sapt , doua sa spunem, ma tot trezesc ca vad din ce in ce mai putin si in ceata era o intrebare serioasa ca ma ingrijorez, desi am citit ca e normal in sarcina sa avem si probleme de genul asta , chiar de inainte vedeam, perfect, eu nu vedeam perfect, eu ochelari port doar cand ies afara, pentru la distanta.... si nu aveam probleme in casa, dar vad ca acum de vreo 2 saptamani mi-e greu sa citesc pe Tv ceva daca e scris cu litere mici si tv ul e la 3 metri de canapea si nu mai spun ca daca stau pe canapea si vreau sa citesc ceva pe laptop, care sta pe o masuta langa, deci cam juma de metru mi-e cam greu , inainte nu aveam problema asta... mi-e sa nu se agraveze, mi-e teama sincer vorbind acum

Alta intrebare: eu azi am cu cel putin 2 kilograme jumatate mai putin decat la inceputul saptamanii... si nu imi explic de ce , ca eu mananc, nu ma incurc cu calorii si cantareala de gramaje, niciodata nu am facut-o... doar tin cont de ceva vreme sa nu mai mananc foarte sarat ca retin apa, si nu mai tarziu de 6-7 seara... dar sincer am mai papat , ba biscuiti, ba napolitana, nu multm dar simteam nevoia de dulce si atunci bagam un biscuite , doi, sau napolitana.. dar in rest nu ... Cum sa imi explic eu aceasta scadere brusca? Mi-e teama sa nu aiba probleme bubulina!! Oare mai are lichid destul acolo sa inoate ok si sa stea cuminte in burtica la mami ?

Va multumesc pentru raspunsuri anticipat si iertati-mi paranoia, dar chiar ma ingrijorez acum cu scaderea asta

_
Mind the Bump!25+Sophia Nicole

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui strumphitza

Multumesc de raspunsuri Andreea si Dorinuta

Andreea , nu mai sunt racita, dar vad ca azi dimineata m-am trezit ca ma doare putintel in gat dar bag eu acusi un homeopat sa tin sub limba si gata trece

Pai ieri intrebam daca mai are cineva probleme cu vederea incetosata ca eu de vreo sapt , doua sa spunem, ma tot trezesc ca vad din ce in ce mai putin si in ceata era o intrebare serioasa ca ma ingrijorez, desi am citit ca e normal in sarcina sa avem si probleme de genul asta , chiar de inainte vedeam, perfect, eu nu vedeam perfect, eu ochelari port doar cand ies afara, pentru la distanta.... si nu aveam probleme in casa, dar vad ca acum de vreo 2 saptamani mi-e greu sa citesc pe Tv ceva daca e scris cu litere mici si tv ul e la 3 metri de canapea si nu mai spun ca daca stau pe canapea si vreau sa citesc ceva pe laptop, care sta pe o masuta langa, deci cam juma de metru mi-e cam greu , inainte nu aveam problema asta... mi-e sa nu se agraveze, mi-e teama sincer vorbind acum

Alta intrebare: eu azi am cu cel putin 2 kilograme jumatate mai putin decat la inceputul saptamanii... si nu imi explic de ce , ca eu mananc, nu ma incurc cu calorii si cantareala de gramaje, niciodata nu am facut-o... doar tin cont de ceva vreme sa nu mai mananc foarte sarat ca retin apa, si nu mai tarziu de 6-7 seara... dar sincer am mai papat , ba biscuiti, ba napolitana, nu multm dar simteam nevoia de dulce si atunci bagam un biscuite , doi, sau napolitana.. dar in rest nu ... Cum sa imi explic eu aceasta scadere brusca? Mi-e teama sa nu aiba probleme bubulina!! Oare mai are lichid destul acolo sa inoate ok si sa stea cuminte in burtica la mami ?

Va multumesc pentru raspunsuri anticipat si iertati-mi paranoia, dar chiar ma ingrijorez acum cu scaderea asta

_
Mind the Bump!25+Sophia Nicole


strumph, eu zic ca nu trebuie sa-ti faci probleme..e normal ca organismul sa reactioneze daca i-ai modificat menul/programul..sigur si sarea se vede la cantar..si e posibil chiar sa fi slabit pt ca daca organismul era obisnuit cu o anumita cantitate de mancare si acum i-ai dat mai putin sau nu i-ai mai dat seara el a reactionat..la fel cum la o persoana care traieste toata ziua cu un ou si o saptamana mai mananca o felie de paine in plus se vede la cantar, pt ca organismul era obisnuit cu ceva....eu zic ca e de bine felicitari

mami de Vlad 09.04.2009 si s29 cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

si eu am ochelari strumph-ule, ca am usoara miopie dar si astigmatism la OS.i-am purtat o perioada acum 1 an, apoi nu am mai avut nevoie- zisei eu, mai mult la citit si calculator..apoi deloc. dar de 2 saptamani nu mai pot sta la calc. fara ei- ptr ca imi lacrimeaza ochii, mi se micsoreaza pleoapa stanga si mi se incetoseaza vederea- de la efortul de acomodare..am auzit si eu ca apar diverse modificari in sarcina, iar la miopie mare chiar se recomanda cezariana
sapt. trecuta ati tot vorbit de clatite- m-am gandit sa negociez cu o verisoara mai tanara a sotului- de 23 de ani- sa-mi faca duminica, apoi de gogosele- am copiat si eu reteta, si poate ma apuc diseara.asa ca , pana luni, nu mai vb de nimic dulce, de casa, bine?ca altfel va chem la mine cu castronasul, ca-n filme


25 SA+ mami de 2 buburuze:

Mergi la inceput