Albinute & bondari mar-apr '07 (153)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Rein, la mine se duce serul cam ca apa....asa ca imi cumpar ser fiziologic perfuzabil....la flacon de 500ml sau punga de 500 ml care costa numai 2-3 lei spre deosebire de cel la fiola care e o avere.
Imi scot cu seringa cat imi trebuie de fiecare data.
E ok orice ser fiziologic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rein spune:

Am avut si noi serbare azi, a fost minunat Petrisor, iar eu am plans toata serbarea. Mama nebuna.
Ei au sala mare si noua si frumoasa de festivitati, cu scena, cortina si scaune de aplaudaci.
A fost tot o serbare in cor, adica au zis toti odata poeziile si cantecele. l-au strigat si pe Mosul care le-a adus cadouri (din partea gradinitei).
Doamna i-a pus pe scena in semicerc si Petrisor era chiar la mijloc, cu fata la sala. A cantat cap-coada si aveam impresia ca se aude vocea lui cel mai tare. Au topait, au cantat si in engleza.
Au plans vreo 3 fetite si un baietel, dar a reusit Doamna sa ii faca sa stea pe scena si pana la sfarsit s-au linistit si au colaborat.
A fost si Minnie pe care Petrisor o tot lua de mana sa vada daca e adevarata. Zicea apoi ca a vazut el in desene ca nu e rea si voia sa se joace cu ea.
Le-a facut Doamna si cate o sorcova mica si creponata cu care ne-au sorcovit si apoi ne-a dat si tot programul artistic scris intr-o felicitare cu Mos pictat chiar de copilul din dotare.
Va pun si poze cand le descarc.
Sunt foarte mandra de el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rein spune:

merci Rox, cred ca iau si eu la punga ca am de gand sa cumpar si aparat de aerosoli, acum am imprumutat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui rein

Revin: Roxana, spune-mi, pentru aerosoli cu ser fiziologic ai folosit si altceva in afara de ser la fiola de sticla? ca s-a dus sotul asta seara si i-au dat de la farma Phisioser la fiola de plastic, i-au spus ca se foloseste la aerosoli. O fi ok?



rein



Rein noi avem o asistenta de la spitalul de copii cu care ne mai sfatuim si de la ea stiu ca niciodata nu se fac aerosoli cu ser simplu. Mi-a spus sa pun ACC.
Eu le fac 1,5ml ACC cu 2 ml ser.
Si un medic ORL mi-a recomandat sa fac acasa aerosoli cu ACC sau Ambroxol. Si orice alta substanta doar la sfatul medicului.
Aparat am luat si noi de curand (am avut tot de imprumut) de la Sensiblu, Omron cu 250 de lei.

Sanatate multa!



Felicitari pentru serbare Vlad! Ai fost un pitic frumos frumos!
Am vazut si pozele Mariei si mi-au placut si acestea.

Noi aseara am mers la o petrecere pentru copii si in seara asta mergem la o petrecere surpriza pentru nasul nostru.

De abia acum s-a trezit si Bianca .... .
Tudor s-a trezit pe la 8 fara ceva ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

Buna dimineata si de la noi !!!
Friiiiiiiiiiiiiiig rau de tot...eu la munci, teodorica la ai mei...
Ieri am avut minunata serbare...care a fsot chiar minunata...nu ne asteptam...a durat pe putin 30min, timp in care s-a recitat non-stop, s-a cantat...noi aplaudam dupa fiecare poezie, ii mai stimula un pic...in principiu au fost cuminti, si-au vazut fiecare de rol...
Am fost f mandra de teodora mea, era ca o printesa, av pun poze diseara, cate am putut face, dar o sa primim dvd de la nenea si accolo avem poze frumoase.

Revin


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

cred ca Rein se referea la serul ca e simplu, nu aerosolii facuti doar cu ser...daca putea sa se sufoce Petrisor cu siguranta i-a mai dat si un ventolin ceva pe langa....


noi am facut si aerosoli doar cu ser...inmoaie secretiile
si aerosolii cu ACC nu fac bine intotdeauna, cel mai bine e sa va zica dr ce sa puneti in solutie.... ACC ajuta la expectorat dar daca copilul face accese de tuse nu e indicat pt ca ii provoaca si mai multa tuse....


asteptam poze cu bretonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Eu ma tot minunez cand citesc si aud de aerosoli peste tot. Am auzit ca sunt f buni, ca in cele mai multe cazuri de complicatii se scade doza de antibiotic etc. Dar eu una nu am luat niciodata in considerare aerosolii, nici nu i-au fost recomandati Mariei ce-i drept.... Deci: Cat sunt de eficienti si in ce cazuri se folosesc?

Azi am iesit cu sania o ora. Numai in fata blocului ce-i drept ca aici era zapada si pt ca eu obosesc mai repede si asa mi-a ajuns cate ture am facut cu gaza. Frig... a fost. Cica erau -12 cand am iesit noi dar mie nu mi s-a parut chiar asa si nici Maria nu s-a declarat nemultumita. In rest raportam tot muci cu carul. Cand i-ar trece nu stiu si dc as sti sigur ca nu se complica in nimic (otita sau amigdalita) nici ca m-as stresa dar cine stie....

Azi am facut curatenie si mancare. De cand sunt insarcinata a dat harnicia peste mine. Am un spor la treaba ceva de groaza desi uneori chipurile nu am timp nici sa respir.

Acum rugaminti: Caut costum cu totul pentru zapada. Unde as gasi unul gros si bun si pe marimea gazei mele? A, vreau si la un pret accesibil adica max 90 lei. Nu de alta dar mai avem de luat si ghetute. Nici de astea nu am gasit iar la un magazin mai ok unde-mi pusesem mari sperante ca gasesc imi spune dl ala linistit: pai de acum nu ne mai vin modele de iarna. Poftim? Pai din punctul meu de vedere iarna abia a venit. Cum de acum nu se mai primesc modele de iarna? Mi se pare o porcarie. Mai cautam dar ma enerveaza ca e din ce in ce mai aglomerat in Bucuresti si se circula greu, in magazine nebunie.... In fine vom gasi noi pana la urma. Trebuie caci ghetutele care le are acum desi sunt f bune (sunt de la RENO) ii sunt fixe si nu-i intra decat o soseta si la Piatra Neamt ne astepta geruri serioase....

Cam atat. Va urez week-end placut tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

tzuna fasuri de zapada sunt la real. sunt si cu totul si in 2 parti, cu salopeta inalta si geaca. ghete noi am luat de la un magazin de cartier.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

Poze cu fulgul meu de nea...http://family.webshots.com/photo/2453829790101595654vVVjja



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

IOANA- fasurile din real sunt cele la 39 lei? Dc-i asa le-am vazut si sunt fff subtiri. Preferam sa fie mai scumpe si mai groase. Ghetute tot la magazinele de cartier am cautat (dupa ce am ajuns la concluzia ca de cele din reno nu ma pot apropia) dar marimea Mariei nu se gaseste pe motiv ca de acum nu se mai primeste marfa de iarna. Poate aduc sandale la reduceri, cine stie....

Mergi la inceput