Atentie la unele alimente pentru copii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adry2010 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Foarte tare asta cu publicitatea pentru produse care nu se vand.



Chiar ca e o chestie buna de retinut si de aplicat :D Multumim pt ea ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Cu alimentantatia in ziua de azi e chiar o problema mare peste tot am primit ceva articol cu un studiu publicat recent in Franta, care atesta ca un copil de zece ani consuma o data cu meniul zilnic peste 80 de substante chimice din care aprox 40 daunatoare sincer m-am ingrozit. Exemple de genul neaparat un fruct macar ( dar aici in vest peste un fruct a trecut vero 20 pesticide intr-un an ) peste proaspat ( somon ) ca este sanatos doar ca a fost pulverizat cu vreo 10 substante chimice ca sa nu se strice din apa pana pe masa noastra ....sos de rosii doar ca si ala are o multime de E-uri . Chiar nu mai stii ce sa mananci, eu iau mereu pui fermier ( chiar bio ) daca gasesc, mereu legume cat mai multe bio care sincer au niste gusturi ciudate cateodata , mezeluri extrem de rar si atunci salamuri italienesti cu 150 gr carne pt 100 grame salam sau jambon uscat dar tot sunt convinsa ca mancam chimicale cu tonele... sper sa supravietuim cat mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Cu parizerul, ca am uitat, magie mare inexplicabila, eu de... ca romanul care merge in tara o data pe an ma mai trezesc ca imi cumpar " de pofta " 2 felii de parizer din ala mare taranesc ( ca am copilarit cu el ) trebuie sa il mananc pe ascuns ca daca da fiul meu de el e jale plange daca nu-l gusta. Culmea ca identificase si aici ceva asemanator, tot el, in magazine, cervelas ii zice dar l-am lamurit ca nu e bun ca e picant ca daca il bagam in casa....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Adevarul e ca daca am putea face abstractie de ce contine parizerul...nici-o sunca nu e atat de gustoasa ca parizerul . Daca pentru noi gustul poate avea si "gust de copilarie" pentru ai nostri copii oare ce are?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Pentru ei are MSG - monoglutamat de sodiu, stimulator de gust, care te face sa crezi ca orice gunoi e foarte gustos, da dependenta si distruge celulele creierului...

Cred ca doar daca am ajunge saraci si cersetori si asta am primi de pomana, doar atunci i-as da asa ceva...


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

"As a mother comforts her child, so will I comfort you." - Isaiah 66:13
Geneza 1:29 Si Dumnezeu a zis: "Iata ca v-am dat orice iarba care face samānta si care este pe fata īntregului pamānt, si orice pom, care are īn el rod cu samānta: aceasta sa fie hrana voastra."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

anya, chiar asta e marea problema, ca sunt aditivi si coloranti alimentari pentru un gust bun
cat despre carnea de porc, e la fel de nesanatoasa ca cea de pui, si in hrana porcilor, mai ales in sistem industrial se folosesc antibiotice, hormoni de crestere si altele, deci tot nu rezolvi nimic inlocuindu-l cu pui
silvi are dreptate cu fructele, multe provin din Spania, adica mandarine, clementine, portocale si celelalte.
vreau sa va spun ca eu cand am lucrat in Spania in rosii foloseau solutie de spalat vase Fairy, un litru la 100 de apa, pentru a proteja frunzele rosiilor de niste musculite albe
la fel ca lactatele si celebra 5 fructe si legume zilnic, o tampenie
vorba silviei sa supravietuim cat mai mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Am inteles carne - nu, legume - nu.
Mai avem ce manca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Nu, facem greva foamei si ne revoltam impotriva industriei produselor alimentare!

Serios acum, chiar nu avem ce face, oricat vrei sa te feresti, nu scapi de chimicale si alte prostii din alimente. Le prepari acasa si tot cu ingrediente cumparate. Ai pui de tara, sa zicem, dar legumele de la supermarket, uleiul e rafinat, etc. Nu poti sa ignori faptul ca nu mai traim ca acum cateva zeci sau sute de ani cand se manca natural. Asta este, evolutia are partile ei negative. Nu mai traim din ceea ce cultivam sau crestem pe langa casa, ci din ceea ce cumparam de la magazin. Asa ca mai bine acceptam realitatea si cu asta basta.

Anna si Ioana (11.07.2008)
asa creste Ioana
povestea nasterii
asteptam cu nerabdare pe !!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

in procesul evolutiei (si de efectele negative ale evolutiei) se pare ca scapa numai cei puternici, prin selectie naturala vor rezulta un set de indivizi care vor prospera si vor duce umanitatea mai departe doar hranindu-se cu E-uri de la cele inofensive la cele mai periculoase

sau hai mai bine sa adoptam teoria creationista si sa speram ca daca ne rugam cu suficienta credinta si smerenie vom scapa cu totii nevatamati din nebunia asta cu hrana otravita pe care ne-o punem zilnic/saptamanal in cosuri la magazine cu mana noastra si pt care suntem de acord sa si platim bani, si inca multi

Mergi la inceput