3 luni, cat de des suge?

3 luni, cat de des suge? | Autor: inbox

Link direct la acest mesaj

Astazi am fost la un control cu baiatul la pediatru, cum am intrat bebe a inceput sa planga si sa caute sanul fiindca tocmai se trezise..., pediatrul ma intreaba :" ii e foame", eu ii spun, " lui tot timpul ii e foame, mananca din ora in ora uneori si mai des", raspunsul:" nu se satura"

Eu fac pitici pe creier cand aud ca nu se satura copilul, in conditiile in care a luat 1 kg prima luna, 1,5 kg luna adoua si 1,2kg luna a treia ( care inca nu s-a incheiat).

Al meu baiat suge des, asta e, tzitzi e pe post si de suzeta uneori si pe post de calmant si pe post de orice... totusi ma intreb, alti copii tot asa des sug? Am eu vreo problema?...ziua intr-adevar imi simt sanii goi, nu sunt ca noaptea de exemplu, dar banuiesc ca nu ar suge daca nu i-ar curge nimic? Eu daca incerc sa mulg sa vad daca e ceva nu reusesc sa scot timic nici cu mama pompei de san, dar nu cred ca e asta o problema...

mamica de printesa Maria 15.11.2006 si bebe Mircea -25.09.2010

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

La 3 luni fetitza mea sugea mai tot timpul, dar mai ales cand se trezea din somn si cum dormea des in primele 3-4 luni...e clar. Cum sa nu se sature baiatul tau? A mea doar in primele luni a luat bine in greutate (prima luna 750 grame, urmatoarea aproape un kilogram) apoi a inceput sa ia in jur de 400 de grame, uneori ceva mai putin, uneori mai mult (dar nu peste 500 grame) dar tot nu mi-am facut nicio grija ca nu s-ar satura, asta a fost ritmul ei si gata.
A mea sugea si noaptea macar la 3 ore (asta face si acum); al tau suge mai putin noaptea?

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
19 luni
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Exact la fel e si Belle! Ar sta la san toata ziua...si se vede, are 7,2kg acum la 3 luni :)
Asa a fost si Aidan, apoi s-a mai rarit cand a inceput sa stea in fund, sa se joace si sa fie distras de alte lucruri.

Nu pot sa cred ca nu se satura cand castiga atat de mult in greutate, clar capata mancare multa si clar ii merge bine. Nu te lasa doborata de parerile pediatrului, uita-te la copilul tau si asculta-l si pe el. Eu una, o sa ii dau lui Belle sa suga cat doreste, cand doreste. Nu va mai dura mult o sa vezi :)

Adriana mami de Isabelle Marie - 3 luni si Aidan Alexander - 5 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Eu cu alaptatul m-am pregatit sa ma tin tare pe pozitie, fiindca imediat au incepu toti, cu "sfaturi", stiu ce greseli am facut la primul copil, care tot la sfatul aceluiasi pediatru a primit completare din prima saptamana de viata si am sfarsit alaptarea la 3 luni jumate pe motiv ca nu se satura, acuma cand l-am auzit am avut sentimentul ca pica cerul pe mine.

Stiu ca de la 3 luni nu mai ia asa mult in greutate, asa ca nu imi voi face probleme...de fapt asta a fost si argumentul meu impotriva pediatrului, ca a luat foarte bine in greutate cum sa nu se sature...a cam strambat din nas si nu a mai incercat sa ma convinga de nimic! Pacat ca la primul copil nu am fost mai bine informata si nu am pus piciorul in prag...am zis ca de pediatrul stie mai bine...

Nopatea doarme de la 21 la 1, apoi se trezeste cam la doua ore!

Stiam ca e normal sa suga des, insa vroiam o confirmare, ceva sa imi spulbere indoielile, si va multumesc ca mi-ati raspuns.


mamica de printesa Maria 15.11.2006 si bebe Mircea -25.09.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Eu cred ca se satura, daca intre mese nu plange, si e multumit de soarta lui. Iar cantarul arata ca se cam satura bine de tot

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert Locul nostru www.jccoradea.ro" target="_blank"> preferat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

la primul copil nu am avut pediatru. au fost mai multi factori intre care si acela ca daca nu mi s-a imbolnavit de nimic nu prea am gasit motive sa caut un pediatru. nefiind nimeni in jur sa-mi dea sfaturi din astea de povestesti tu legate de alaptare am alaptat pur si simplu cum a avut chef copilul (adica f f des). si a crescut f bine sanatos. chiar daca a luat greu in greutate, dar asa ii e felul. acum la al doilea am deja pediatru - si nu unul decrepit si cu mentalitati aiurea. si tot imi cauta nod in papura cu alaptarea desi bb2 a luatpeste un kg in prima luna. respectiv tot pe motiv ca suge "prea des". am incercat sincer sfaturile pediatrului (gen sa nu-i ofer san la primul scancet ci sa incerc sa-i vorbesc, sa-l plimb, sa-l manevrez, si chiar sa-l las sa planga , iar cand mananca si adoarme sa-l pun pe umar si apoi sa-l remufez - da de unde ?! ca daca adoarme nu-l trezesc nici cu pick-hammer-ul) ca sa "se sature mai bine" si sa manance la minim o ora si jumatate. dar daca copilul nu vrea, nu vrea si gata. end of story. nu stiu de unde invata ei lucrurile astea dar ar trebui sa aiba flexibilitatea sa observe ca nu se potrivesc mereu cu realitatea.

edit: iar laptele e fara numar la orice ora si dupa oricat supt - deci sigur nu e asta explicatia penntru care suge des - iar sanii mi-i simt si eu moi ca si cum ar fi goi, dar nu sunt absolut niciodata


Mami de (28.10.2008) si de (13.11.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

La noi, medicul de familie este si pediatru. Cu ambii copii cum am iesit din spital, chiar neonatologii la care au fost copii mi-au spus sa iau legatura cu medicul de familie, si ii dau fisa de externare a mea, a copilului, foaia de vaccinuri, a venit si a vazut copii la doar cateva ore dupa ce am ajuns acasa din spital ( o data a fost sambata la ora 16 si a doua oara a fost joia la ora 22), si a venit acasa lunar( mi-a spsu ca e obligatia lor sa vina)pana la 3 luni sa-i masoare, cantareasca etc. Tot atunci am primit o multime de informatii, la primul copil a stat cred ca o ora cel putin si mi-a dictat efectifv cum trebuie sa-l spal, cum ii curat nas, urechi, ochi...iar noi ca parinti incepatori scriam ca la scoala, la al doilea m-a intrebat doar daca am ceva nelamuriri si daca mai trebuie sa repete ce mi-a spus la primul copil.

Tot atunci am primit si pretioasele sfaturi despre alaptare- asta la primul copil- fiindca ajunsesem acasa a doua zi dupa ce nascusem si nici nu apucasem sa dorm in spital, iar asistenta care a trebuit sa-mi arate ce si cum cu alaptatul s-a multumit sa ma traga de sani ( fara sa-mi dau seama ce are de gand, ca am avut un soc) si apoi sa urle la mine " tu nu vezi ca nu ai lapte, normal ca plange copilul", pe fondul asta, am crezut ca poate copilul nu se satura cand mi-a spus pediatrul lucrul asta, tot la primul copil am avut si o anemie, nu aveam curaj sa ma ridic cu copilul in brate din pat ca nu cumva sa cad cu el, plus stresul ca poate nu ma descurc....chiar am crezut ca am o problema cu calitatea si cantitatea laptelui si am cedat bagand completare...imi pare rau si in ziua de azi!
De aia cand am auzit pediatrul ca incepe cu aceeasi placa pe care o stiam am simtit ca o iau razna. Toata perioada sarcinii m-am pregatit pentru alptare, mi-am spus ca de data asta va fi in regula, ca voi alapta mult si bine, si cand l-am auzit pe domnul pediatru spunandu-mi foarte grav ca nu se satura m-am si vazut cu biberonul in mana.
Si mie mi s-au spus chestiid e genul ca daca nu doarme dupa supt 3 ore neintors copilul nu e bine, ca trebuie amanat momentul alaptari astfel incat sa fie o perioada cat mai mare intre alaptari, cel putin 2 ore,pentru asta sa-i dau copilului suzeta si ceai intre alaptari...si la primul copil i-am datdesi eu stiam ca alaptarea este ceva natural, totusi am crezut ca altii stiu mai bine. Din pacate, o alta sursa de inspiratie in cresterea copiilor a fost Mama si Copilul de Capraru, care sustinea cam ce spunea pediatrul...
Acum sunt doar eu si bebe, cu tzitzi, traim intr-o simbioza perfecta, nu aveam suzeta, nu ceai, nu nimic...dar ma simt asa vinovata ca la primul copil nu mi-am urmat instinctul, parca acum sunt mai afectata ca acum 4 ani!

mamica de printesa Maria 15.11.2006 si bebe Mircea -25.09.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valicutu spune:

unii medici sunt foarte foarte depasiti. copilul se alapteaza la cerere! cand are el chef de tzitica mamei. ca-i e foame, ca-i e sete, ca-i e dor de codrul verde... acolo are el certitudinea ca e in siguranta. si al meu la fel facea, toata ziua tzitzi. medicul imi spusese sa nu amestec laptele vechi cu cel nou (in stomacul bebelusului) ca-l doare burtica, asta insemna sa nu-i dau mai des de 2 ore bla bla.. si ce sa fac.. sa ma uit la el cum urla. Si, ca multe alte mamici adepte ale alaptatului exclusiv pana la 6 luni, copilul meu nu a stiut ce e aia apa, ce e ala ceai pana la 6 luni. si, cum in prima luna a luat in greutate 1,5 kg,in a 2-a luna 1, 2 kg, mi-a zis dr. sa-i dau mai rar sa manance, ca arata ca un luptator de sumo.... la urmatorul control i-am zis sotului sa nu cumva sa-i zica cat de des il alaptez, ca nu mai am chef de sfaturi.. la cate ore trebuie sa manance copilul.
si noaptea la fel, nu dormea mai mult de 3 ore. dar asta e bine, ca stimuleaza lactatia, daca bebe suge mai rar, laptele se imputineaza.
acum are 11 luni, nu mai e grasut, ca doar toata ziua circula prin casa si are o gramada de treaba, iar noaptea tot asa de vreo 2-3 ori ma trezeste si numai dupa ce papa tzitzi adoarme.
daca e prea cald in camera in care il tii e posibil sa i se faca sete si de asta sa vrea sa suga mai des

al tau daca nu se satura iti plangea, nu lua in greutate, se vedea. asa ca "presteaza" in continuare cat de des vrea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Inbox, faci bine ce faci! Lasa-i in pace pe cei care habar nu au! Si la mine incepuse medicul ca uite, suge in gol... ca nu mai bine bag in supliment?? Si cand a vazut cat de bine a crescut, l-a cantarit de 2 ori!! Nu-i venea a crede!! Asa ca...

---------------------
Vine Craciunul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Astia cu programul de alaptat habar nu au despre ce vorbesc. Copiii se alapteaza la cerere in primul rand pt ca laptele matern se digera repede si li se face repede foame, nu e ca si praful care sta in stomacutul lor ore intregi.
Sunt copii care isi fac ei singuri program, asta e altceva dar sa ii impui unui bebe program e absurd.

Nu te stresa degeaba! Copilul a luat ff bine in greutate asa ca e clar ca primeste mancare multa :).
Eu ii dau lui Belle sa suga de cate ori cere, stam ore intregi asa si nu ma deranjeaza, in cateva luni o sa stea in fundic si nu va mai fi asa si o sa imi fie dor de momentele astea cand ma voia numai pe mine :))

Adriana mami de Isabelle Marie - 3 luni si Aidan Alexander - 5 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

unii bebelusi pur si simplu adora sanul.
eu pot sa fac diferenta intre prima care era non stop nurser si a doua pt care suptul e strict pt mancat. prima fiind bebe colic isi calma crampele si orice inconfort la san. trebuie sa recunosc ca la prima mi-a fost mai greu, era epuizant sa fiu suzeta ei noaptea. dormea cu mine iar ea la san se tot impingea avea o tentinta sa se catere, uneori ajungeam pe margine de pat gata sa cad si asa adormeam pana la urmatorul supt, tot la 1-2 ore. la 18 luni inca se trezea cam la 3 ore.

cartile si medicii pediatri ar trebui sa aibe niste sfaturi mai flexibile, in fc de nevoile fiecarui copil.
fa cum iti dicteaza inima. ideea e sa fie bb confortabil. tu pari foarte confidenta in abilitatile tale de parenting, esti o mama relaxata si asta e important. eu am auzit si pediatrii zicand: mama knows best.

legat de dormitul neintrerupt: cum doarme ziua? am observat la a mea ca pt un somn odihnitor si neintrerupt in timpul zilei e f important sa o pun la nani inca de la primele semne de oboseala.
dar si aici depinde de copil. unii bebelusi trebuie sa doarma in liniste deplina, sa le faci intuneric in camera... altii sunt ok sa doarma si cu muzica si zgomot, sau in leagan.

Mergi la inceput