3 luni, cat de des suge?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Multumesc mult de raspunsuri, va gasrantez ca de data asta nimic nu ma va intoarce din alaptat, si intr-adevar acum chiar sunt relaxata, chiar ma bucur de copii fara sa ma gandesc la program, fac fix ce simt..si cred ca simt bine :), dupa cum ziceti si voi.

Mindy, ziua doarme reprize de cate o jumatate de ora- o ora, cand e treaz e vesel si dornic de cunoastere :)!

Astazi l-am botezat pe bebe, sunt foarte fericita, a fost atat de cuminte, nici nu ma gandeam. Insa tot am avut un incident privind alaptarea, e greu cand se intalneste tot neamul si sexul feminin incepe cu sfaturi.Am ajuns la biserica, sii fiindca mai dura pana venea si celalalt preot si pana se mai saluta lumea, l-am luat pe bebe sa-l hranesc fiindca era foarte agitat...m-am retras intr-un colt ( chiar nu ma vedea nimeni decat daca insista) si i-am dat un pic sa suga, vine matusa-mea si ma ia la ture ca eu nu cunosc legislatia, ca pot primi amenda daca alaptez in public fiindca este considerat un gest obscen alaptatul ...i-am zis doar ca in tarile civilizate oricine intrerupe o mama din alaptat indiferent unde o face isi ia amenda...a balmajit ceva despre tara noastra cea de toate zilele si cum sunt "toate pe dos maica" si m-a lasat in pace.

Ce sa mai zici, eu nu mai iau in seama, ma bucur ca pot fi detasata!
Va pup!


mamica de printesa Maria 15.11.2006 si bebe Mircea -25.09.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

sa va traiasca micul crestinutz! si noi am botezat sambata si tot asa a fost foarte cuminte mai ales ca papase linistit in masina inainte. chiar e pe dos tara noastra din pacate si nu vad cum se va schimba ceva prea curand. lumea este realmente inapoiata si inca profund afectata de perioada comunista.
de multe ori mergand pe strada cu ambii copii singura mi se intampla sa se holbeze luuung diverse persoane (mai ales din categoria celor mai in varsta desigur) de parca cine stie ce ciudatenie as fi.

Mami de (28.10.2008) si de (13.11.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LilianaR spune:

Nu pricep de ce nu ai schimbat pediatrul?...
Mi-a zis si mie una asa ceva, ba chiar am intalnit mama de 2 copii care nu stia ca un copil se poate satura numai cu san, fara LP...
Pediatra in cauza n-am mai vizitat-o iar mama cu pricina mi-a spus ca nu-i vine sa creada ce bine arata fiu-miu fara LP.

Al meu suge din 2 in 2 ore, uneori mai des, alteori mai rar. Nu cred ca e etalon, ca oricum abia am recuperat laptele dupa o mastita nenorocita... dar daca vad ca suge si ca, atunci cand il iau de la san e fericit si cu chef de joaca ori ii e somn, e de bine.
Altceva nu ma intereseaza.

Multi ani!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Un copil care nu se satura plange de foame imediat ce a papat. Nu cred ca este cazul tau la fel cum nu a fost nici la mine. Si eu am alaptat exclusiv pana aproape de 6 luni si am fost surda la sfaturile binevoitoare ale altora. Si bine am facut. Am un copil cu o imunitate buna, f bine dezvoltat.
Explicatia pentru faptul ca papa mai des este simpla: laptele de mama se digera mai repede decat cel praf si este deci logic sa suga mai des decat un copil hranit cu biberonul. Daca evolutia lui este atat de buna, e clar ca asimileaza f bine si deci nu are niciun rost sa-i dai completare.
Pe fimiu l-am intarcat la 11 luni cand nu mai sugea decat de la un san. Dimineata cand i-am dat sa pape, dupa 30 minute plangea de foame...

Mamica fericita de Raducu (11.04.2009)
Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teutz spune:

Daca bebe a luat bine in greutate si e linistit dupa ce mananca, inseamna ca asta e ritmul lui de a manca. Nu inseamna ca nu se satura si de aceea mananca atat de des. Copiii sunt diferiti. Fetita mea cea mare cerea san cam la o ora si jumatate, doua cand avea trei luni, si luase in greutate peste 1 kg in fiecare luna. In schimb, cea mica, care are acum 4 luni si jumatate, de cand am venit de la maternitate a mancat la 3 ore, uneori chiar 4. Alaptata la cerere, bineinteles. Si a luat in greutate 1,5 kg in prima luna, 1,2 kg in a doua si 1 kg in a treia. Manca si dormea. Imi pocneau sanii, m-am muls o gramada. De-abia asteptam sa se trezeasca. Si acum mananca cam la 4 ore, iar noaptea doarme 6-7 ore neintrerupt.
Din pacate, destul de multi medici de familie sau pediatri nu stiu mare lucru despre alaptare sau nu vor sa-si bata capul prea tare si indruma mamicile aiurea. Tu urmeaza-ti instinctul. Daca bebe e bine, asta e tot ce conteaza. Bafta multa in continuare!

Teutz, mami de Alexia Iarina (10.12.2006) si Maia Carina (19.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

pediatrii sunt platiti de firmele care fac lapte praf sa faca reclama la lapte praf si in functie de cate mame conving sa-l foloseasca, isi iau bani frumosi pe treaba asta, vacante, premii etc.
asa ca nu va luati dupa ei



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bpaula spune:

Eu zic ca atata timp cat bebe ia bine in greutate, si in cazul tau a luat foarte bine nu are sens sa iti faci probleme.
Eu iti doresc sa poti alapta cat mai mult!

Si pe mine m-au mai zapacit unii cu programul de supt dar daca bebe vroia seara si noaptea mai des ce era sa fac, ii dadeam. Bine ca a crescut si a fost el fericit. Cat am avut i-am dat, cand nu a mai fost m-am resemnat si i-am dat biberonul.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=1" target="_blank">Votati fotomodelul Marius - bp.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

E bine ca ia in greutate ! A mea dupa 3 saptamani in care ar fi supt la o ora jumate nu luase aproape deloc, asa ca eu n-am avut ce sa fac si a trebuit sa bag completarea. Plus ca eram chiauna de la trezitul non-stop, eu nu puteam alapta culcata si aveam niste rani groaznice, Dar daca puiul tau ia in greutate, da-i inainte !

*****************************
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput