PEPENASII de 2008 se pregatesc de Sarbatori! (203)

PEPENASII de 2008 se pregatesc de Sarbatori! (203) | Autor: iul-aug2008

Link direct la acest mesaj


Bine ati venit
in bostana cu cei mai dulci

PEPENASI

Pepenasii asteapta cu nerabdare
www.youtube.com/watch?v=O3hrEGvVAv0&feature=related" target="_blank">CRACIUNUL



Aventurile pepenasilor
1-20, 21-40, 41-60, 61-80,
81-100, 101-120, 121-140,
141- 160, 161-180, 181-200,
201,202

Predarea stafetei
A fost odata ca niciodata o odisee minunata
1 - 131

Sarbatoritii lunii Decembrie:

4 Andrei (dma2007), 26 dr_anca

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bobitamica spune:

Niciodata nu am scris prima la un capitol...uite ca niciodata sa nu spui niciodata

MADA...asa e...macar daca ai stii ca asta e solutia salvatoare...grele decizii...
Si eu am niste probleme...imi tot curge sange din nas si ma supara si o ureche....in sensul ca nu ma doare,e ca o mancarime dureroasa. Iar cu sangele din nas,am tot auzit ca pot face chiar si accident vascular...asta ca sa ma vait si eu. Sotul meu a primit concediu medical la urgenta cand avut episoade din astea de sangerari nazale.

Dar eu inca nu am ajuns la dr....nu am dat asa mare importanta...
Cu urechea e mai suparator...asa ca daca ma duc la un orelist o sa impusc 2 iepuri. Sa nu ma duc degeaba...

Bobitamica-mami de IRINA
16 iulie2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Mada multa sanatate!

Bobita nu mai sta, du-te la doctor!




Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Masa de Craciun, la noi o sa fie de Ajun. La Craciun suntem invitati. Am hotarat asa:


Caltabosi, sunca, icre, mini foetaje cu branza sarata

Mos Craciun goleste sacul

Cocktail de fructe de mare
Foie gras home made by me
Piftie
Sarmale
Spuma de castane
Cozonac facut ca niste mini briose

Poate, poate fac si o praji, nu stiu inca.



Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

Deci io de Craciun, nu stiu daca fac ceva, ca vine soacra-mea. Si ea face niste sarmale de te lingi pe degete, deci ii pasez responsabilitatea ei. Da' io am voie sa maninc sarmale daca alaptez?

Io cred ca o sa fac dulciurile, adica niste prajitura cu brinza de vaci si zmeura a la Maya si niste lava cake, adica prajitura din aia cu ciocolata calda inauntru. Numai ca o sa fac doua variante, una nesanatoasa cu faina alba, unt, zahar rafinat si alta sanatoasa cu faina integrala, applesauce in loc de unt si sirop de artat in loc de zahar. Barbatu-meu zice ca asteapta cu nerabdare

Asa.
bobita, da, ma simt ca si cum o birfesc pe prietena mea si nu-mi place de mine ...
oricum fetele, va multumesc ca v-ati batut tastele pe dilema mea.

In rest, ce sa zic, mie imi place ca subiectul nostru fu un pic mai animat, chiar daca au fost discutii in contradictoriu. Pina la urma nici nu putem fi de acord in absolut orice, sintem cu personalitati diferite, avem experiente de viata diferita si e normal sa avem si opinii diferite din cind in cind.
In plus, si modul asta virtual de a comunica are neajunsurile lui, ca tonul devine citeodata altfel de cum l-ai vrea.
Io personal le cunosc pe siby si pe ooka si, chiar daca acuma se intepara, sint convinsa ca in real life s-ar place si ar avea o multime de puncte comune

Asa ca in bunul spirit al Craciunului, propun sa ne pupam cu toatele

ps: mai anka, ce inseamna aparat de pop-corn? Ce face in plus de microunde? Ca io bag punga de popcorn la microunde si gata
ps2: mada, mortala fata ta




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sibylle
Ana, nu stiu cand te-ai ars tu cu mine, am schimbat 3 PM-uri in ultimele zile , iar ultimul suna cu totul altfel decat ce-ai scris tu aici ... tu stii mai bine, sa fie cum vrei tu.

Sib Aripi tot mai grele *** Nasterea ariciului Vladimir *** *** Anna, o nastere cu viteza



Nu vreau sa se creada ce ne-am certat in vreun fel, exprimarea mea poate a fost cam dura, imi cer scuze.Nu mai revin acum cu alte detalii aici, ceea ce am avut de lamurit am lamurit noi doua in PM-uri, m-am simtit doar datoare sa spun celorlale participante la discutie ca nu era vorba de vreo cearta ci doar de cateva neintelegeri datorita faptului ca atunci cand scriem nu se simte intodeauna si tonul pe care vrem sa-l transmitem.
Asta este, se pare ca nu ma pricep la cuvinte, sunt convinsa ca "face to face" tonurile sunt mult mai calde.

In plus, am invatat ceva din toata treaba asta, ca, atunci cand nu intelegi ceva este mai bine sa remediezi problema pe loc, nu sa astepti, sa te consumi, sa iti faci scenarii...etc asa cum obijnuiesc eu sa fac uneori...
Si acestea fiind spuse am incheiat acest subiect.

Inca nu am hotarat ce vom pune pe masa de Craciun. De regula se lasa cu sarmale, piftie, ceva salata, ciorba acra de perisoare sau ciorba de vitel si o friptura de ceva. Nimic sofisticat ca nu am cui sa ofer mancaruri sofisticate.
Feciorii mei sunt innebuniti dupa sarmale asa ca o sa ma straduiesc sa le fac cat mai potrivite pentru ei, fara ciolan grasan .

Cozonac, o prajitura musai cu ciocolata si probabil un tort si mai vedem...

Va doresc tuturor numai bine!


Ma intorc la treburile mele, sunt nitel nervoasa ca mi sa stricat masina de spalat...


blog
proud


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

Vicky cum se face foie gras in casa? si nu e greu tare, adica mananci azi si bolesti maine?

Revin cu intrebarile mele
ghimbir decorativ am, as vrea sa il mananc, cand se recolteaza ghimbirul de casa?

salate sanatoase nu mancati domne? vreau si eu niste retete, va rog..

iar referitor la discutie, io cred ca adevarul e numa' unu si ca io am dreptate ca tot nu facu' nimeni parte cu mine

mami de Sofi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Turtu eu zic ca sunt ok sarmalele. Aici nu mi-a zis nimeni sa nu mananc aia sau ailalta, si am mancat de toate si a fost ok. Cand avea colici am testat cu niste fasole, colicii au avut aceeasi intensitate si inainte si dupa fasole.

Ooka foie gras se face relativ usor daca e fara vene. Nu e greu ca nu mananci mai mult de 1-2 felii.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pica1 spune:

OOKA eu am f#259;cut in ultima vreme o salaata de ton cu orez. Orez cu nobil lung, fiert si l#259;sat la rece peste noapte (po#539;i sa îl la#537;i si numai ca sa se raceasaca, dar eu prefer sa îl las pest enoapte la frigider), pe care îl amesteci cu ardei gras t#259;iat cubulete ( prefer de 2 culori pentru aspect), ro#537;ii t#259;iate cubulete, castraveti acrii, capere, masline, seama de lamiie, ulei si sare dup#259; gust si bineinteles tonul din cutie....

Revin dup#259; ce ajung acas#259; de la serviciu.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

ooka, io fac o salata buna cu cus-cus, seminte de pin ceva legume, scriu reteta mai incolo, cind ma eliberez.
vicky, vreau si io reteta la fois gras ala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadnabr spune:


Asa duamna Ooka admite ca iegzista si adevaruri universal valabile daca-s personale Nu bag nene parte-n parte cu tine, mi-am cam consumat token-urile de scris si ma calareste asta mica de numa' nu pok ca sa ma bag Ce e ala sanatos nene? Beof fetili nu se ating si cina de craciun n-as zice ca e total nesanatoasa, aici se merge pe multe legume fierte impreuna cu cina de Craciun. Iar din alea sanatoase sanatoase n-am nene sanse sa gatesc la mine in casa ca-s neste mofturosi De ghimbir nu stiu, poate la freptura ceva?

Aoleu Ano masina de spalat stricata e nasol rau pt mine...te cred ca ai nervi!

Turtu din cate stiu eu alimentatia mamei care alapteaza trebuie sa fie cat mai variata si nu exista alimente care nu se pot manca cand alaptazi, papa sarmale dar cu masura asa, eu fusesem acasa cand avea Sonia 6 luni si primul lucru care l-am poftit a fost varza murata la cuptor cu carnati si n-a avut cupilu' nika

Amu' vin si io cu o intrebare. Julia mananca margarina cu lingurita, e normal? Ca-mi sta piticu' sculat ca o fi avand stiu eu ce lipsuri!

Ma duc sa scot cupilu' la zapada, poate mai consuma din baterii

Mergi la inceput