Comunismul - o idee buna?!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:


Condamnati la fericire - Experimentul comunist in Romania I

http://www.trilulilu.ro/clauteo/c885068bfbdfd1


Condamnati la fericire - Experimentul comunist in Romania II

http://www.trilulilu.ro/clauteo/933c36208e7c8f?video_google_com=

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Ruxandra, tot ce spui tu s-a intamplat intr-o anumita perioada, la inceput de tot. Nu exista justificari pentru ce s-a intamplat, dar la un moment dat lucrurile nu mai erau asa. As zice ca in mare parte ceea ce ti s-a povestit tie dateaza din anii '50. Dupa aceea nu mai erau locuri separate la facultati, taranii nu au mai fost impuscati (bine, cooperativizarea se facuse, acolo unde se facuse), chiar si inchisoarea de la Sighet s-a transformat in altceva (ceea ce nu inseamna ca nu existau inchisori). Oricum, puteai primi si trimite scrisori in strainatate, umbla vorba ca ar fi fost deschise, eu una nu am observat desi atat eu cat si parintii mei corspondam cu persoane plecate. Canalul inceput pe vremea lui Dej a fost in paragina ani intregi, nu stiu cand a reinceput constructia, oricum nu s-a mai facut cu detinuti politici. Nu mai erau oameni deportati, cu "domiciliu fortat" in Baragan.

Eu una cand am inceput sa citesc "Cel mai iubit dintre pamanteni" (ca de terminat nu am terminat-o) am spus ca este fictiune si mi-au spus altii ca "Eheee, asa era pe atunci, tu nu erai nascuta."

Insa bancurile politice merita atentie separata! Inchisoare pentru bancuri politice? Asta doar daca vreti sa spuneti, cum spunea cineva mai devreme, ca toata Romania era o inchisoare. Bancurile politice erau extraordinare. Toata lumea spunea bancuri politice. La scoala spuneam bancuri politice inainte de a le intelege deplin. Sigur, nu se spuneau in autobuz dar in rest se spuneau chiar peste tot. Acum oamenii cand se intalnesc incep cu intrebarea "Cum va descurcati cu criza asta?" atunci incepeau cu "Hai sa-ti spun un banc." Erau sute, mii, circulau cu o viteza extraordinara. Cum mai aparea o decizie de-a lui Ceausescu, un discurs, orice, cum, hop, bancuri. Ma si intrebam cine le inventeaza. Circula varianta ca le-ar inventa securitatea ca sa vada cine le spune. Habar n-am dar toata lumea spunea. Si multe erau chiar bune. Mi-e dor de bancuri noi si bune. Nu am mai auzit un banc nou de luni de zile. Inainte nu cred ca trecea o saptamana sa nu aud unul. O saptamana e mult...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Citat:
citat din mesajul lui Fomalhauti
dateaza din anii '50. Dupa aceea nu mai erau locuri separate la facultati,


Nu este adevarat.

In anii '50 nu putea sa te aproprii de facultate daca aveai dosar prost! Erau dati afara copii si din licee.

Asta cu locurile separate la facultate era valabila in anii '60.

_


Pe de alta parte, ce conteaza daca erau in anii 50 sau 60, 70 sau 80?? Nu erau tot in comunism?

Nu inteleg seninatatea asta.. da.. intr-adevar s-au omorat oameni, au fost batuti si schingiuti, si atatia si-au pierdut tineretile si sanatatea prin puscarii (amnistia a venit de abia in anii 1962-1964).. da asta a fost hat-hat, demult..

Cu cata lejeritate amintim de Canal, de deportari.. hmm.. ciudat

Atunci viata a zeci de mii de oameni, cei mai bravi si cei mai harnici, a fost calcata in picioare de o gloata (in marea ei majoritate).



..adevarata fericire in tine rasare si-n tine infloreste si leaga rod, cand ti-ai pregatit sufletul pentru ea. (Alexandru Vlahuta)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxandra_sb


Citat:
citat din mesajul lui Fomalhauti
dateaza din anii '50. Dupa aceea nu mai erau locuri separate la facultati,


Nu este adevarat.

In anii '50 nu putea sa te aproprii de facultate daca aveai dosar prost! Erau dati afara copii si din licee.

Asta cu locurile separate la facultate era valabila in anii '60.
_


Pe de alta parte, ce conteaza daca erau in anii 50 sau 60, 70 sau 80?? Nu erau tot in comunism?

Nu inteleg seninatatea asta.. da.. intr-adevar s-au omorat oameni, au fost batuti si schingiuti, si atatia si-au pierdut tineretile si sanatatea prin puscarii (amnistia a venit de abia in anii 1962-1964).. da asta a fost hat-hat, demult..

Cu cata lejeritate amintim de Canal, de deportari.. hmm.. ciudat

Atunci viata a zeci de mii de oameni, cei mai bravi si cei mai harnici, a fost calcata in picioare de o gloata (in marea ei majoritate).



..adevarata fericire in tine rasare si-n tine infloreste si leaga rod, cand ti-ai pregatit sufletul pentru ea. (Alexandru Vlahuta)




In anii '50, cine avea dosar prost era exmatriculat si din liceu (cazuri reale, traite de ai mei, intrat in mijlocul orei, tu, tu si tu afara).
Parintii mei si fratii lor au facut facultatea in anii '60, dar ce au putut (dosarul nu le-a permis ce ar fi vrut): recte Agronomia si ISEP (Ase-ul), unde erau locuri garla; ar mai fi avut varianta Sportul. Si inca au zis merci ca li s-a permis sa faca ceva. Poate din anii '70 sa nu mai fi functionat regula cu locurile separate si inginerii pe puncte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fomalhauti
Bancurile politice erau extraordinare. Toata lumea spunea bancuri politice. La scoala spuneam bancuri politice inainte de a le intelege deplin. Sigur, nu se spuneau in autobuz dar in rest se spuneau chiar peste tot. Acum oamenii cand se intalnesc incep cu intrebarea "Cum va descurcati cu criza asta?" atunci incepeau cu "Hai sa-ti spun un banc." Erau sute, mii, circulau cu o viteza extraordinara. Cum mai aparea o decizie de-a lui Ceausescu, un discurs, orice, cum, hop, bancuri. Ma si intrebam cine le inventeaza. Circula varianta ca le-ar inventa securitatea ca sa vada cine le spune. Habar n-am dar toata lumea spunea. Si multe erau chiar bune. Mi-e dor de bancuri noi si bune. Nu am mai auzit un banc nou de luni de zile. Inainte nu cred ca trecea o saptamana sa nu aud unul. O saptamana e mult...


Mie nu :) pentru ca nu erau decat o forma de a ne mai "indulci" suferinta (eternul haz de necaz). Erau amuzante, aveau haz... dar eu ma bucur ca in loc sa auzim bancuri bune ne putem sui in avion cu destinatia Polul nord si putem iesi in strada sa tipam, daca asta vrem. Nimic n-a fost bun in comunism, nici macar lucrurile aparent bune, pentru ca totul a fost obtinut prin constrangere.

edit: Parintii mei o duceau mult mai bine atunci, financiar vorbind. Agronomii aveau salarii de 5000 de lei, erau bani. Dupa revolutie a venit inflatia, salariile bugetarilor erau foarte, foarte mici si nu se mai ajungeau cu salariul de la o luna la alta. Si saracia, evident, nu duce decat la certuri si reprosuri. Si cu toate astea n-au regretat nicio clipa 'vremile apuse', pentru ca oricand de rau le-a fost dupa, tot mai rau era inainte. Asta e ceva ce am apreciat intotdeauna la ei, ca in ciuda neajunsurilor ulterioare au stiut sa aprecieze libertatea la justa ei valoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Citat:
citat din mesajul lui ellej
Nimic n-a fost bun in comunism, nici macar lucrurile aparent bune, pentru ca totul a fost obtinut prin constrangere.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianm spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxandra_sb



Nu inteleg seninatatea asta.. da.. intr-adevar s-au omorat oameni, au fost batuti si schingiuti, si atatia si-au pierdut tineretile si sanatatea prin puscarii (amnistia a venit de abia in anii 1962-1964).. da asta a fost hat-hat, demult..



Seninatatea asta vine dintr-o mare si profunda ignoranta, combinata cu informatii "din auzite" si cu o lipsa a dorintei de informare din surse reale si bine documentate.

Legat de partea cu accesul la invatamintul superior, unele facultati au ramas prohibitive pina hat, la admiterea din vara lui 1990. Ceva timp trecut de la nivelul anilor '50...

Foarte bine punctat, Ellej. Intr-adevar nimic bun si din pacate, cu repercursiuni pe durata lunga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe_io spune:

Eu propun ca tuturor utilizatorilor care posteaza pe aici despre cat de bine era inainte de 1989 sa li se suspende contul de utilizator.
Nu de alta dar eu sunt sigur ca daca regimul PCR-ist ar fi supravietuit (prin absurd) pana astazi acesti utilizatori simpatici nu ar fi avut oricum calculator personal si nici acces la Internet si as dori sa se simta ca in comunism macar din punct de vedere al posibilitatii libere de exprimare in acest colt de Internet. Le-as mai interzice eu si sa paraseasca tara (asa cum era inainte de 1989) dar n-am cum...

Sau, daca suspendarea contului se gaseste a fi o masura prea dura, macar sa se inchida topicul asta. Ca-mi provoaca greturi (si nu, nu poate fi altceva de vina, dat fiind ca sunt barbat).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui bebe_io
Sau, daca suspendarea contului se gaseste a fi o masura prea dura, macar sa se inchida topicul asta. Ca-mi provoaca greturi (si nu, nu poate fi altceva de vina, dat fiind ca sunt barbat).

In democratie nimeni nu-ti impune sa citesti cu forta un subiect care-ti provoaca greata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Draga bebe, eu am incercat sa raspund intrebarilor puse aici, de ce unii considera comunismul o idee buna si de ce spun unii ca nu au suferit in timpul comunismului.

Am tot scris ca parerea mea este ca, desi a fost o idee buna, comunismul a fost un esec. A fost un esec la nivel global. Dar a avut si parti bune, aspecte pozitive. Iar partile negative nu au fost, dupa parerea mea, atat de rele cum vor unii sa le zugraveasca acum.

Eu una nu sunt o nostalgica a comunismului desi imi place teoria. Cred ca se traieste mai bine acum. De aceea as dori sa te rog din tot sufletul sa nu-mi tai accesul la internet (nu numai pentru forum) si nici sa nu-mi interzici sa ma plimb in strainatate (atat cat imi permit fondurile, adica un pic de tot).

Totusi sunt convinsa ca vei gasi cateva persoane care vor accepta sa le tai net-ul si sa nu-i lasi sa plece in strainatate (sau numai la Praga, la Budapesta, la Moscova si la Leningrad, pardon la St.Petersburg - oau, ai vazut ce preturi au astia in Rusia acum?! Bine ca am fost un pic atunci, in vremurile alea oribile, am dat si eu o tura prin Ermitaj si l-am vazut pe Lenin-mumie). Dar va trebui sa oferi totusi ceva la schimb. Va trebui sa le oferi o casa cu chirie. Nu prea mare, o garsoniera pentru doi tineri casatoriti, un apartament cu doua camere daca au un copil sau doi copii de acelasi sex sau unul cu trei camere daca au doi copii de sexe diferite (curata discriminare!). Apartamentul nu va fi prea grozav, va avea finisaje proaste, un robinet lipsa pe ici-pe colo. Dar chiria trebuie sa reprezinte numai cateva procente din venitul familiei. Va trebui sa le asiguri celor doi si locuri de munca. Platite prost, dar vor avea un program fix, vor iesi pe usa institutiei fix la ora terminarii programului. Nu ai voie sa-i dai afara niciodata, salariul va creste in timp, putin dar garantat. Nu isi vor pierde serviciul decat in cazul in care vor spune bancuri cu Basescu sau cu orice alt presedinte doresti tu sa numesti. Vor beneficia in fiecare an de "o serie" de 12 zile pe litoral, nu in Spania ci obligatoriu in Romania. Vor primi trei mese pe zi, meniu pe care nu il vor alege, dar vor plati pentru asta ceva mai putin decat un salariu. Si eventual vor mai primi si cateva zile la munte sau la Amara....Eu cred ca vei gasi amatori desi vei gasi si multi care te vor refuza categoric.

Mergi la inceput