Comunismul - o idee buna?!

Raspunsuri - Pagina 35

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Nu-l citesc ca e francez si e de dreapta! Glumesc. Multumesc, promit ca-l citesc, mai ales ca e si sociolog, am aruncat un ochi si ma intereseaza la prima vedere punctul lui de vedere.

Uite, asta ar fi un mod bun de a lasa discutiile intre noi sa curga, mai putin aprige si mai putin personale. Sa luam cite un autor din asta 'valabil' sau pe care il consideram noi valabil si discutind pe marginea ideilor lui, le-am putea scoate la iveala pe ale noastre.

Mi-am adus aminte ca stiu de el, nu am citit nimic, dar stiu ca este printre adeptii multiculturalismului...

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianm spune:

Nelia, nu fii chisata [cu s de la sare]. Francez e, de partea a doua e acuzat numai, el nu admite asta.
...si chiar daca ar fi dupa cum spui tu (desi eu te banui de lipsa de timp din cauza sezonului!), lectura si concluziile vor fi cu atit mai interesante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ce e aia chisata? Am spus ca glumesc, citesc... ma intereseazaa sociologii ginditori, sincer! Si am cel putin doi sociologi francezi carora le impartasesc opiniile...

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianm spune:

Opusul lui open-minded, dar nu cu tenta grava .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:


Iulia, am citit documentatia (excelenta), multumesc. Foarte interesanta dezbaterea din acel capitol al cartii si ofera multe raspunsuri. Raspunsul general este evident, dar nu este legitimat. Din nefericire, suntem pe nisipuri miscatoare si acum, la inceputul sec. XXI... Acum am inteles exact ideea amintita de tine. Gandesc in acelasi mod. .... Radacinile ideii sunt foarte adanci...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui nelia

Nu-l citesc ca e francez si e de dreapta!
CORNELIA, mami de www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)




Ha, ha, mie un francez de dreapta mi-e aprioric simpatic , in schimb la unul de stanga am tendinta din start sa ma uit chioras :)

O sa citesc link-ul, doar ca mai tarziu sau maine. Azi inca am mult de lucru (capitalismul, deh:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Am glumiiiit... Nu am o slabiciune pentru francezi, dar daca sint, ii prefer mai pi chentru dreapta asha (a cu caciula)...

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Iulia, ai perfecta dreptate, am formulat eu nu tocmai in cel mai fericit mod. Vroiam sa zic doar ca din ce am citit si urmarit temele care dezbat comunismul(aici), nu iese in evidenta nevoia de a se folosi de nazism pentru a arata cit de rau a fost comunismul. Pentru ca nu e nevoie. Sunt comparata o multime de date, exact cum zici si tu, in rest.In ce priveste nostalgia dupa comunism, iar lucrurile sint departajate, nu e amestecat la fiecare cuvintel nazismul.Cum ziceam, nostalgicii s-au ales cu o mare antipatie, unii au inteles, unii au explicat si asa mai departe. Dar legal iar nu e aceeasi reactie.neaparat sa citesc si eu linkul pus de tine, acum e zapaceala la mine.Lady, da da prietena mea cea mai buna lol:), dar am noutati tre sa readuc subiectul cu pricina la o birfa asa la vin fiert, ca merge:)) Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianm spune:

He, he, Nelia, scrii "di shentru" da' nu stii ci-i aia "chisata". M-ai confuzat di tat. Iiiiiii...ntz, ntz, ntz!

Courtois a fost tradus in romaneste (Humanitas, Polirom).

Ruxandra, cum a fost filmul? Ai avut ocazia sa citesti cartea lui Ogoranu, sa poti face comparatie? Eu astept dvd-ul. Sper sa nu patesc ca si cu "Amintiri din Epoca de Aur".

Vikinga, si la noi tot zapaceala, preocuparile principale fiind gen "adaugam sfecla cu hrean la lista ori nu adaugam?"

Mergi la inceput
Mergi la inceput