Comunismul - o idee buna?!

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulianm spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui iulianm
Ce profil moral si ce valori are persoana care, in conditiile descrise, alatura si pune semnul egal intre victime (luptatorii din munti) si un angajat (locotenentul, sef de pluton), reprezentant al organizatiei (Securitatea) ce a avut ca scop principal tocmai exterminarea victimelor mai sus amintite?

Acelasi pe care il are orice istoric care este pus in situatia de a pune intre eroii luptelor de rezistenta din munti cativa legionari.


Ah, da, hai sa dezbatem acum problema legionara. Sa completam subiectul, nu-i asa? Ori sa deturnam atentia de la miezul discutiei intr-o alta directie, in care ne simtim mai confortabil sa balacarim, sa ridiculizam, sa sfirsim prin a minimaliza, inca o data, partile negative a tot ce a insemnat regim comunist? Ai avut tu o incercare de a-l anula inclusiv pe Petre Tutea cu o abordare tot prin unghiul legionar.

Invoci obiectivitatea in slujba adevarului istoric. Sa-ti vedem obiectivitatea intr-o discutie despre grupul legionar.

Ce mai astepti? Desfasoare-te!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulianm
Ori sa deturnam atentia de la miezul discutiei intr-o alta directie,

Miezul discutiei l-ai alterat TU deturnand atentia de peste 10 pagini catre profilurile morale ale mele, ale lui Rufus, ale tuturor celor care nu sunt EXACT de aceeasi parere cu tine. Si nu generalizand, ci aratandu-ne user cu user cu degetul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ellej

Adica nu vezi diferenta intre o expropriere pentru constructia unei autostrazi si sistematizarea fortata a unei tari intregi? Pai daca am un teren care ii trebuie statului pentru autostrada eu astept sa fiu despagubia de stat la valoarea respectiva, altfel il iau de gat si castig procesul la CEDO. Pe cine puteai da in judecata daca nu erai de acord cu modul in care erai despagubit atunci?




Castigi la CEDO? Poate vine cineva si spune despre castigul unui singur expropiat la CEDO. Sau macar un proces castigat de un expropiat, caruia nu i-a convenit suma oferita de compania de autostrazi, de vreo primarie.
Da, teoretic e posibil. Practic, va astept cu exemple.
Pana atunci...teorie sterila.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianm spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui iulianm
Ori sa deturnam atentia de la miezul discutiei intr-o alta directie,

Miezul discutiei l-ai alterat TU deturnand atentia de peste 10 pagini catre profilurile morale ale mele, ale lui Rufus, ale tuturor celor care nu sunt EXACT de aceeasi parere cu tine. Si nu generalizand, ci aratandu-ne user cu user cu degetul.


Lovely, continua. In fond, facem si noi, la o dimensiune mai mica, ce fac nemtii. Important nu e ca tu sau eu avem sau nu dreptate, important e ca lumea sa citeasca. Unii or duce cititul mai departe, depinde de nevoia de informare. Eu degetul l-am indreptat spre mesaje si afirmatii. Si am scris inainte, eu (si citiva altii de aici), am trait intr-o alta Romanie. De aici si vederile diferite. Noi avem perceptii diferite asupra unor realitati si sisteme, si absolut avem valori si principii in si de viata foarte diferite. Atita tot. Chiar daca TU invoci cu ardoare si atit de persistent conceptul de obiectivitate, insinuind usor ca o si detii. Fa-ti un upgrade la anul 2010. The '50s au expirat de ceva vreme.

Asa ca...ma duc sa-mi valorific ziua, incepind cu micul dejun. Asta anunt ca nu cumva sa te simti nebagat in seama, ori sa tragi concluzia (in scris) ca am atins fundul sacului cu replici.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui denizel
gradul de sublocotenent cu care ai terminat armata arata cat de intelegator erai si pe atuncea.

Multumesc pentru caracterizare.


Nu-ti fa griji...e vorba de propaganda.
Pe vremea aia, nici un TR-ist nu termina fruntas...toti erau, la sfarsit sublocotenenti in rezerva.
Da' e la moda sa te dai istet...nici macar bulau nu se numea, asta e jargon de post-revolutionar. Se numea "mititica" sau "bell-house".
Ce conteaza?

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Nu-ti fa griji...e vorba de propaganda.

Uite-asa ii tocau si la Pitesti. Marele nostru noroc este ca spre deosebire de regimul comunist tocanitza e doar virtuala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul
Marele nostru noroc este ca spre deosebire de regimul comunist tocanitza e doar virtuala.


Si ce, crezi ca asta o face mai comestibila?

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui denizel
gradul de sublocotenent cu care ai terminat armata arata cat de intelegator erai si pe atuncea.

Multumesc pentru caracterizare.


Nu-ti fa griji...e vorba de propaganda.
Pe vremea aia, nici un TR-ist nu termina fruntas...toti erau, la sfarsit sublocotenenti in rezerva.
Da' e la moda sa te dai istet...nici macar bulau nu se numea, asta e jargon de post-revolutionar. Se numea "mititica" sau "bell-house".
Ce conteaza?

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde



Dap, propaganda anticomunista, sa-mi fie rusine .


In alta ordine de idei, batranul Rufus, ca de obicei, le stie pe toate si crede ca daca el n-a vazut girafa, girafa nu exista .
As vrea sa-ti pot arata livretul sotului meu (in anul acela, nu fost singrul TR-ist care a terminat fruntas), dar asta ar insemna sa ma intalnesc o secunda cu tine. Nu-mi doresc .

Iar barbata-mio si colegii lui asa spuneau, "bulau". "Mititica" si "bell-house" n-am auzit niciodata in povestirile lor.
Poate ar trebui totusi sa iei in considerare faptul ca sotul meu e mai tanar ca tine :)).



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Nu-ti fa griji...e vorba de propaganda.

Uite-asa ii tocau si la Pitesti. Marele nostru noroc este ca spre deosebire de regimul comunist tocanitza e doar virtuala.



Yeps, te-am enervat!!!



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul
Marele nostru noroc este ca spre deosebire de regimul comunist tocanitza e doar virtuala.

Si ce, crezi ca-i mai comestibila?

Deloc. Dar macar pot sa o dau la o parte. Schimb fereastra.

Mergi la inceput