Comunismul - o idee buna?!

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulianm spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui iulianm
Stai, Andries, ca astia cu rucsacul sunt altceva. E diferenta. Eu nu deschid poarta asta .

Cand vei deschide aceasta poarta vei face un mare pas inainte spre intelegerea istoriei. Iti trebuie doar curaj sa infrunti lumina adevarului care va navali prin poarta deschisa.


Pe un forum public nu se deschide orice poarta. Fiecare cu motivele lui. Si scuteste-ma de mingiieri pe cap, nu esti atit de intelept ori informat asupra mersului lucrurilor incit sa-ti permiti sa o faci cu toata lumea si la orice moment. Ori la orice comentariu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Rufus, tu vorbesti de constructii. In comunism s-a construit masiv si aveau nevoie de fierari betonisti. S-a construit si dupa revolutie si au fost perioade in care fierarii-betonisti o duceau chiar grozav, fugeau de la o firma la alta pe bani din ce in ce mai multi. Stiu bine ca tot cam pe-atunci mi-am facut si eu casa, un pic inainte de fapt...
Daca ritmul constructiilor scade in perioade de criza, fierarii betonisti invata sa faca si altceva si sigur multi o fac deja. Reparatii, finisaje, fier-forjat, montat invelitori sau orice altceva inclusiv agricultura. Oamenii invatati cu munca fizica si cu manualitate si respectarea unui proiect au ce face. Ca nu toate aceste munci sunt la fel de banoase, ca cer flexibilitate si adaptare, asta pan la urma e ceva de care toti ne lovim . Ca nici avocatii si contabilii n-au mereu de lucru, probabil doar brutarii, covrigarii si bonele nu prea someaza niciodata, da nici nu suntem dispusi sa punem prea mare pret pe munca lor. Asta ca pomeneam cofetarii carora le ducem noi dorul. Sau putem sa ne amintim acum de putinii producatori si comercianti de alimente bio de la noi si automat preturile ni se par gigantice. De ce? Ca-s putini, ca-i munca ce necesita timp si ingrediente de calitate, deci mai putine si mai scumpe. Timpul de fapt e cea mai mare avutie, da nu toti gandesc ca mine, l-ar da pe tot bani si-s fericiti ca fac o mare afacere.

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulianm

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citat din mesajul lui ruxandra_sb


Denizel, si eu cred ca locul acestui subiect este la GENERALE.


Doar noi doo, restul nu se gandesc si la altii . Plus ca nu-i deranjeaza deloc sa fie off-sectiune :)).

....te poti adresa lui intr-un pm. Te pot doar preveni spunandu-ti ca nu ai nici o sansa .


Pai Denizel, atunci ce rost mai are deranjul ?

"Double, double, toil and trouble; fire, burn; and caldron, bubble."



Voi vorbeati despre Rezistenta, nu eu :)).



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Cand vei deschide aceasta poarta vei face un mare pas inainte spre intelegerea istoriei. Iti trebuie doar curaj sa infrunti lumina adevarului care va navali prin poarta deschisa.



Nu poti avea inima calma decat atunci cand esti undeva, confortabil de departe, de ceea ce doresti sa analizezi.
Tu pari ca esti confortabil de departe de profunda tristete si lipsa a sperantei specifica acelor ani.
Nu avem inca varsta (ani foarte multi traiti dupa comunism, adica) si experienta de viata care sa ne faca apti pentru analize dintr-astea care se vor reci si precise.
Daca iti vei reciti mesajele, ai sa vezi emoticons triste doar atunci cand ai pomenit despre paduri...
Mie una cel putin, asta imi arata cam pe unde e "comoara" ta.

Si, fiindca sunt realmente indignata pentru pomposenia plina de suficientza cu care au fost tratate postarile lui Iulianm, iti mai spun ca gradul de sublocotenent cu care ai terminat armata arata cat de intelegator erai si pe atuncea. Barbata-mio, de exemplu, a terminat TR ca fruntas . A, si a petrecut ultima zi de armata la bulau .
Vai, cat m-ati enervat!!!!!



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel
gradul de sublocotenent cu care ai terminat armata arata cat de intelegator erai si pe atuncea.

Multumesc pentru caracterizare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Sper ca te-am enervat macar un pic .



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Prin anii 80 ai mei parinti au fost intr-o excursie organizata in Germania Democrata, iar printre multele obiective vizitate a fost si lagarul de concentrare Buchenwald. Buchenwald, la o aruncatura de bat de Weimar, orasul special al spiritualitatii germane, orasul lui Goethe. Au avut un ghid local, om de aproape 60 de ani. Bineinteles ca a fost intrebat ce credeau localnicii despre ceea ce se intampla la Buchenwald, ce stiau, ce parere aveau "atunci". Ei bine, omul a zis cam asa: li se spusese ca acolo sunt elementele periculoase internate in lagar de munca, "pentru reeducare", da, zvonuri circulau dar lumea era prea ocupata cu problemele lor, cu razboiul, cu lipsa de alimente, cu problemele de fiecare zi ca sa se preocupe prea mult de ceea ce se intampla "peste deal". Cand vantul batea spre oras, fumul, funinginea si mirosul de carne arsa de la Buchenwald ajungea in oras, dar in general oamenii erau preocupati cu propria supravietuire, a lor si a familiei lor, erau mai interesati sa aiba ce manca, ce pune pe foc, aveau grijile lor, rudele pe front, bombardamentele etc, ce se intampla "acolo" nu se discuta pentru ca... nu era treaba lor sa o discute.

Dupa ce au venit americanii si au eliberat lagarul, TOATA populatia Weimar-ului a fost scoasa, incolonata, si infrunte cu primarul au fost dusi SA VADA ce se petrecuse la o aruncatura de bat de ei. Lumea a fost ingrozita, multe lacrimi, persoane care au lesinat, li s-a facut rau.
Nu stiu ce sa zic, poate a fost foarte dur din partea americanilor, la urma urmelor oamenii astia nu au fost "rai", "bestii naziste", erau doar niste oameni care au trait, au muncit din greu, au avut grija de familiile lor, au incercat sa supravietuiasca, sa traiasca cat mai bine in vremurile acelea grele. Dar sigur nici unul dintre acesti oameni NU A UITAT ce a vazut... nenorocirile si atrocitatile care s-au petrecut "peste deal" dar care "nu aveau nimic de-a face cu ei".

Vorba lu' bunicu'-meu (odihneasca-se in pace): "Sa dea Dumnezeu sa nu fiti nevoiti sa va parasiti casa cu o bocceluta sau doar o valiza si sa fiti recunoscatori Cerurilor ca ati avut timp sa o luati si pe aia! Noi [se referea la generatia lui] am trecut prin asta, dar parca vad ca peste 30-40 de ani lumea o sa dea din umeri si o sa zica "deh, povesti de la Adam-Babadam" ca lumea uita usor ce nu vor sau nu le place sa-si aminteasca". Saracu' bunicu, a gresit doar cu 10-20 de ani!





Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianm spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Cand vei deschide aceasta poarta vei face un mare pas inainte spre intelegerea istoriei. Iti trebuie doar curaj sa infrunti lumina adevarului care va navali prin poarta deschisa.



Nu poti avea inima calma decat atunci cand esti undeva, confortabil de departe, de ceea ce doresti sa analizezi.
Tu pari ca esti confortabil de departe de profunda tristete si lipsa a sperantei specifica acelor ani.
Nu avem inca varsta (ani foarte multi traiti dupa comunism, adica) si experienta de viata care sa ne faca apti pentru analize dintr-astea care se vor reci si precise.
Daca iti vei reciti mesajele, ai sa vezi emoticons triste doar atunci cand ai pomenit despre paduri...
Mie una cel putin, asta imi arata cam pe unde e "comoara" ta.


Si ca sa completez "comoara" definita de tine, Denizel, tristete si indurerare au fost prezente si in mesajul care aminteste de locotenentul de securitate, ce i-a fost sef de pluton Capcaunului. Mesaj scris cu intentia de a enerva. Mesaj scris iar in batjocura la adresa celor care au luptat in munti. Cit bun simt si decenta poti avea cind scrii

"locotenentul care ne-a fost cu ani in urma sef de pluton. Un om de toata stima si respectul. Pe care il pun alaturi de toti martirii rezistentei din munti. Pentru ca si el a fost un martir".

Alaturi de martirii din munti. Adica de cei care au devenit martiri vinati fiind, si ucisi fiind de trupele de securitate. Iar cei ce au supravietuit, au fost capturati de trupele de securitate, anchetati, batuti, inchisi. Iarasi batuti in inchisoare. Si, finally, cei ce au supravietuit detentiei, eliberati fiind, au continuat sa fie discriminati, urmariti, persecutati si hartuiti de angajati ai Securitatii.

Ce profil moral si ce valori are persoana care, in conditiile descrise, alatura si pune semnul egal intre victime (luptatorii din munti) si un angajat (locotenentul, sef de pluton), reprezentant al organizatiei (Securitatea) ce a avut ca scop principal tocmai exterminarea victimelor mai sus amintite?

Cu un minim de decenta se putea scrie ca locotenentul respectiv isi merita locul alaturi de martirii Revolutiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulianm
Ce profil moral si ce valori are persoana care, in conditiile descrise, alatura si pune semnul egal intre victime (luptatorii din munti) si un angajat (locotenentul, sef de pluton), reprezentant al organizatiei (Securitatea) ce a avut ca scop principal tocmai exterminarea victimelor mai sus amintite?

Acelasi pe care il are orice istoric care este pus in situatia de a pune intre eroii luptelor de rezistenta din munti cativa legionari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianm spune:

Citat:
citat din mesajul lui Vikinga
ma refeream la altceva, prin comparatie cu ce vad la tv-urile de aici. care si la atitia ani de la terminarea razboiului prezinta emisiuni despre ororile acestuia, is difuzate imagini din arhiva personala a lui hitler, despre lagare nu mai zic, cind mai e si vreun moment aniversar sa te tii atunci! intilnesti astfel de filme si documentare pe citeva posturi odata.

de ex imaginile alea cu copiii de prin orfelinate is uitate complet de catre nostalgici ori tinerii care nici macar nu au habar.
pai sa li se aduca aminte cit mai des.
imagini cu tineri, copii, la munca patriotica, femeile dupa serviciul de 8 ore munceau inca vreo 3 ore peste program, in ultimii ani era frecventa treaba asta.
pai sa vada si doamnele care acum au timp de colindat prin malluri ori timp de spart seminte si uitat la telenovele, cam ce soarta au avut mamele noastre.
femeilor le e mai bine acum, numai privind acel documentar "decreteii" plus din ce auzi din gura femeilor care si-au trait tineretea in acele vremuri, prinzi asa un respect pentru suferinta lor.

prea multe se uita. si vorbesc de viata oamenilor simpli, care nu au timp, dispozitie, inclinatie pentru a cauta informatii de alt nivel. si care au nevoie de aduceri aminte pe linie mai simpluta asa. adica comfort personal.
sa li se prezinte un studiu cu lista de cumparaturi de atunci si cu cea de acum.

tot timpul se departajeaza anii 70 de situatia din anii 85. nu ar trebui.


Am inteles eu gresit. My bad, Vikinga.

Am zis si eu asemanator, cu citeva pagini in urma. E o mare diferenta in cum a tratat Germania problema nazismului si cum trateaza Romania problema comunismului. Germania a avut Nurnbergul si a inceput toata munca de educare a populatiei pt ca asa ceva ca nazismul sa nu se mai repete. Au fost si factori/considerente de ordin extern, dar indiferent de ce fel de presiuni, ori interese, ori motive au fost si sunt, informarea populatiei si mediatizarea evenimentelor continua. Fiecare generatie are cunostinta de cauza, i se spune, i se explica si i se arata ce a fost si ce s-a intimplat. Nimeni nu se impiedica in "poate deranjeaza" si "imagini grafice".

Eu la inceput nu intelegeam vina colectiva impusa nemtilor. Doar erau oameni care se opusesera, ajutasera pe cei haituiti, unii dintre ei au platit pt atitudinea si actiunile lor. Am inteles insa cind m-am gindit la dimensiunea ororii sistemului respectiv si la atitudinea luata dupa incheierea sa, acel "Never again" spus si considerat cu orice pret.
Exact cum a scris si DarkBendis.

Pe cind in Romania...una ca nu a existat un proces, nimeni nu a fost tras la raspundere, nimeni nu a platit pt faptele sale. Ceausescu si a sa consoarta au fost doua personaje, dar unde sunt ceilalti? Nici macar documentarea asupra ceea ce a fost nu-i finalizata. Douazeci de ani de la decembrie 89. Douazeci de ani si citesti comentarii (romanesti) care nu ar fi fost posibil de facut ori acceptat in Germania anului 1965.

Cit despre sensibilizarea, informarea, reamintirea populatiei...e de ajuns sa citesti ce scriu unii. Imaginile cu copiii abandonati si tratati ca niste animale deranjeaza, de se aminteste de asta, replica "partii adverse/deranjate" merge la generalizare, ca prin generalizare sa ridiculizeze si sa desfiinteze. "sigur, toti copiii erau abandonati, exterminati, etc". Viata era buna, in anumite perioade, s-a stricat doar la sfirsit. Lipsurile materiale primau, lasati astea cu partea intelectuala, spirituala. Oponentii au fost putini si cu actiuni firave. Si nici nu au fost toti oponenti adevarati, erau bine merci amestecati cu indivizi de drept comun. Viata era buna, lumea avea slujba, si apartamente, si mergea la mare, se juca in nisip si faceau aerosoli. Ce poti sa-ti doresti mai mult pt o vacanta...proletara?

Se ridiculizeaza la greu, se invoca motive serioase, inclusiv obiectivitatea. Cei de specialitate sunt trimisi la plimbare, ori sugerati ca fiind un grup obscur, necunoscut. Noroc de cei incapatinati in munca lor de informare a populatiei neinteresate, si de documentare a perioadei 45-90, tocmai ca Romania sa-si recapete istoria.


Mergi la inceput