Comunismul - o idee buna?!

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

De ce in loc sa va aplecati asupra subiectului, ii comentati pe margine pe userii care au pareri contrare? Calificandu-i ba oportunisti, ba fiind greu de convins, ba gradati, ba procomunisti, ba nostalgici, ba demni de excursii in coreea, ba de-a dreptul porcosi sau jignitori.

Imi pare rau ca tocmai persoane care combat grozaviile comunismului adopta stilul acelor vremuri cand infiereaza cu manie anticomunista tot ceea ce nu se incadreaza in limbajul de lemn al discursului anticomunist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui ellej

Mi s-ar putea obiecta ca nu sunt eu la cei aproape 34 de ani ai mei cea care sa fi trait cel mai mult timp in comunism. Dar am trait suficient cat sa-mi amintesc cozile, frigul din casa si sticla cu apa fierbinte din asternut (un prieten imi zicea ca ei isi tineau muraturile in dormitor), lista de asteptare la apartament / dacie / telecolor, clatitele facute cu bere in loc de lapte si painea "improspatata" la cuptor, bunica cu urechea lipita de radio ascultand Europa Libera.
Si pe langa cele traite, parintii si bunica ne-au povestit (chiar in vremurile alea) despre comunismul anilor '50-'60, despre confiscari si perchezitii, despre monarhie.




Da, s-ar putea obiecta...dar nu de asta-i vorba.
Ci de simplitatea si inutilitatea unor exemple, cu nimic diferite de ceea ce traim azi: frig in case este din gros si acum, pamanturile sunt la indemana proprietarilor, nu le mai ia nimeni- dar tot nimeni nu le lucreaza, salam de soia, de parca acum ar fi din altceva...ba nu, nici de soia, ci chestii mult mai rele...clisee, clisee si iar clisee.
Toate astea amestecate cu adevaruri amarnice, ca ce ai trait tu in comunism nu se numeste comunism, ci ceea ce au trait cei deposedati, deportati, intemnitati sau omorati direct...nu pentru bancuri politice spuse la scoala, ci pentru binele "clasei muncitoare".
Crezi, cumva, ca te compari cu ei ca te-a prins cu agenda?


Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Evident ca nu ma pot compara cu ei, dar vezi, spre deosebire de personale limitate despre care vorbeam mai devreme, eu pot sa fac abstractie de lucrurile efectiv traite de mine si sa vad comunismul in adevarata lui ororare. Pentru ca daca m-as limita doar la experintele personale as putea zice si eu ca parca n-a fost atat de rau.
Exemplul dat de mine cu agenda e minor, dar arata indobitocirea si frica pe care sistemul a inculcat-o tuturor varstelor si categoriilor sociale. Crezi ca diriginta mea era vreo scorpie sau vreo comunista convinsa? Era si ea doar un om obisnuit, imbecilizat de frica si indoctrinarea sistemului.

Sunt cinica pentru ca afirm ca o mare parte din oameni sunt limitati? Asta e adevarul. Multi sunt 'defectati'definitiv de sistemul comunist si nu se mai pot adapta la altceva. Au fost dresati sa tina capul jos si sa zica merci de un codru de paine si scapatul putin din lesa, in schimbul unei relative sigurante. Si acum ar prefera biciul si painea de dinainte libertatii, pentru ca desi democratia iti oferta o multime de oportunitati, nu-ti moaie posmagii. Si nu e mai simplu sa-ti moaie cineva posmagii decat sa te agiti sa faci rost de o friptura?

Alta dovada a limitarii e incapacitatea multora de a nu confunda regretul pentru anii tineretii (si toti ii vom regreta) cu regretul pentru vremurile cand erau tineri. Probabil e si asta un mod de a te consola ca nu ti-ai ratat viata din cauza circumstantelor istorice. Apropos, obtuzitatea n-are nicio legatura cu numarul de facultati absolvite. Poti fi doctor docent in fizica atomica si inchistat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

De ce in loc sa va aplecati asupra subiectului, ii comentati pe margine pe userii care au pareri contrare? Calificandu-i ba oportunisti, ba fiind greu de convins, ba gradati, ba procomunisti, ba nostalgici, ba demni de excursii in coreea, ba de-a dreptul porcosi sau jignitori.

Imi pare rau ca tocmai persoane care combat grozaviile comunismului adopta stilul acelor vremuri cand infiereaza cu manie anticomunista tot ceea ce nu se incadreaza in limbajul de lemn al discursului anticomunist.





Pai e consecinta tot a represiunii comuniste, ca reactie automata de aparare la repetarea obsesiva cliseelor propagandistice cu "dusmanii poporului" , "infractorii de drept comun"... parca se apasa un buton si se face brusc frig in incapere, nu poti asculta calm asa ceva, cand stii cine si in ce imprejurari folosea aceste cuvinte. Cam asta e, cred ca ne trebuie mai mult timp si o asezare fireasca a lucrurilor, sau un mare efort de vointa, pentru a nu mai ne simti brusc teleportati in trecut si radicalizati de citirea unor astfel de exprimari.

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulianmVikinga, o luam a treia oara de la capat cu documentarea? Exista documente. Si informatia a inceput sa fie impartasita populatie de la inceputul anilor 90. Canale de televiziune ce au prezentat documentare si interviuri cu cei care au participat, care s-au opus instaurarii regimului comunist, si cu cei care s-au tot opus. Au acoperit intreaga perioada. S-au publicat carti, unele scrise de cei implicati, memoriile lor, altele despre ei si lupta lor. Exista mult material on line. Foarte mult chiar, faata de acum citiva ani. Se progreseaza.
ma refeream la altceva, prin comparatie cu ce vad la tv-urile de aici. care si la atitia ani de la terminarea razboiului prezinta emisiuni despre ororile acestuia, is difuzate imagini din arhiva personala a lui hitler, despre lagare nu mai zic, cind mai e si vreun moment aniversar sa te tii atunci! intilnesti astfel de filme si documentare pe citeva posturi odata.de ex imaginile alea cu copiii de prin orfelinate is uitate complet de catre nostalgici ori tinerii care nici macar nu au habar.pai sa li se aduca aminte cit mai des.imagini cu tineri, copii, la munca patriotica, femeile dupa serviciul de 8 ore munceau inca vreo 3 ore peste program, in ultimii ani era frecventa treaba asta. pai sa vada si doamnele care acum au timp de colindat prin malluri ori timp de spart seminte si uitat la telenovele, cam ce soarta au avut mamele noastre.femeilor le e mai bine acum, numai privind acel documentar "decreteii" plus din ce auzi din gura femeilor care si-au trait tineretea in acele vremuri, prinzi asa un respect pentru suferinta lor.prea multe se uita. si vorbesc de viata oamenilor simpli, care nu au timp, dispozitie, inclinatie pentru a cauta informatii de alt nivel. si care au nevoie de aduceri aminte pe linie mai simpluta asa. adica comfort personal.sa li se prezinte un studiu cu lista de cumparaturi de atunci si cu cea de acum. tot timpul se departajeaza anii 70 de situatia din anii 85. nu ar trebui.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Edip

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui Edip
te multumesti cu asta si nu speri sa ai mai mult doar ca intr-un alt sistem politic erai avantajat pe nedrept.


Uite, poate imi explici chestia asta: de ce era avantajat pe nedrept Petre inainte de Revolutie?



Hai nu imi zice ca trebuie sa fac teoria cererii si ofertei acum, munca eficienta, competitie etc... Petre primea salariu, casa sau alte cele in functie de ce pe perioada comunismului? Nu era cumva cam egal cu multi cu care nu ar fi trebuit sa fie?

Citind celelate mesaje ale tale sunt de acord ca se faceau case si pe timpul comunismului.. .stii pe cineva in familia ta caruia i s-a demolat casa si a fost mutat fortat intr-o cutie de chibrituri? Vazusem ca ti-ai facut casa ... ce ai zice daca ai fi in situatia aia? Nu te omoara nimeni, nu te tortureaza.. deci e ok,nu? Ce atata dramatizare atata timp cat nu te trimite nimeni in Siberia.



Nu vrei sa raspunzi...o dai cotita.
Petre nu era avantajat cu nimic, mai ales pe nedrept. Lucra, primea bani si o ducea mai bine. Casa si-a luat dupa revolutie, si-a cumparat-o cu credit la banci, nu i-a dat-o nimeni moca. Salariu primea pentru ca era de lucru garla, sau cu cine crezi ca s-a construit atata? Era egal cu altii? Habar nu am, tu nici atata. Muncea si o ducea mai bine ca acum Punct.
Am cunoscut oameni cu case demolate de Ceausescu. Si, ca sa fiu explicit, cunosc unul cu casa demolata in favoarea pasajului Basarab. Nu e nici o diferenta. Ceausescu voia blocuri si ce stiu eu ce alte chestii, astia vor poduri, autostrazi. Tot in "cutii cu chibrituri" au ajuns si atunci si acum. Asta din Basarab s-a dus singur in Berceni, nu la fortat nimeni. Care-i diferenta?
Te rog, daca poti zice ceva concret. Daca nu, nu.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui vikinga

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui olympia
in comunism nici nu visau la mai mult de un apartament de bloc



Gresit, gresit, gresit.
In comunismul asta romanesc, e drept, in anumite perioade ale lui, oamenii si-au facut case. Case adevarate. In orase. E drept, eu am stat la bloc...dar am neamuri si prieteni care si-au facut case, In Bucuresti in Cotroceni, in Cluj, pe str. Campului, In Tg. Jiu. In comunismul acela, am fost la cineva care tocmai isi monta un lift in casa cea noua...era un inginer constructor.
Ce sa vezi...chiar si initiativa privata a fost incurajata. Se numeau mandatari...cred ca astazi ar fi fost PFA.
Ai uitat, sau nici n-ai stiut?

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009


Am avut si eu asa un unchi, dar sa stii ca dupa 90 i-a fost si mai bine! A plecat din tara, a venit, a cumparat, a muncit, a investit.





Da, stiu...imi pare rau si acum ca nu m-am decis sa fac acelasi lucru, ma framant cu fiecare zi ce trece si vad ce am pierdut.
Dar vikinga, nu toata lumea poate...si nici nu trebuie sa poata sa plece. Normal inseamna sa stai la tine acasa (daca asa vrei) si sa traiesti decent, fara sa-ti spuna unu'-altu' ce inseamna asta dupa standarde statistice.

Mie imi pare rau ca, poate, prin posturile mele las impresia ca regret ceva din perioada in care am trait mai bine de jumatate din viata mea. Nu am trait deloc mai bine, insa asta nu ma impiedica sa fiu realist si cinstit cu mine, cu anii petrecuti si cu tara asta.
Poate de aia nu agreez aerele de superiorite gratuite de la cei care vorbesc din auzite sau din impresii de pe vremea pionierilor. Pentru ca daca sunt oameni care spun ca au dus-o mai bine atunci, fara a fi activisti de rang inalt sau mai stiu eu ce securisti, inseamna ca asa a fost, oricat se strofoaca unii sa-i scoata limitati.
Caci, pana la urma, nu stiu unde-s limitatii...

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Si totusi capcaunul are dreptate cind zice ca romanilor li s-a potrivit comunismul, pe care in mare majoritate si l-au insusit cu usurinta si chiar entuziasm, initial.Asa cum in anii 2010 Romaniei i s-ar potrivi un partid de f stinga, care sa ia de la hulitii bogati si sa tot dea la birocrati si asistati social.Mai cred ca in germania criza s-a resimtit cel mai putin si si-a revenit economia atit de usor, in primul rind puterii economice dar si norocului ca exact in anii astia a fost prinsa sub un regim de centru dreapta. De ar fi fost SPD-ul acum pe timp de criza, lucrurile ar fi stat altfel.Asa si cu Romania, poate.Azi cind am timp, am de vazut alt documentar: evolutia daciei. A fost acum citeva zile, l-a inregistrat sotul pt mine. Cica e interesant de vazut, ia Dacia de la prima aparitie pina in zilele noastre.Este incredibil succesul daciei! Vad citeva pe zi! printre masini "grele" ca-i pe aici colt de banosi, hop si daciutele colo mindre:)Pai asa sa fie, oamenii care nu-si permit masini scumpe, sa cumpere o dacie nu masini din asia!e interesant de inteles succesul daciei, cum de nu a avut aceeasi soarta ca alte firme si nume romanesti, vindute ca fier vechi doar.cind am fost ultima oara in romania, acum vreo 4-5 ani, i-am luat sotului pantofi romanesti, produsi in romania. puteai jura ca-s de firma respectata italieneasca:), f frumosi si in plus si acum ii are si am facut ceva dansuri in astia 5 ani impreuna cu barbat in incalatari romanesti.ma uitam dupa niste cojoace din blana de oaie, asa frumusele, finute, pai numai astea fara pretentii costa minim o mie de euro, daca vrei sa iei ceva realizat de firma micuta, draguta si respectata, atelier care face fiecare detaliu la mina, scoti lejer peste 2000 euro. in romania sunt acum pina si astea importate? sa nu-mi ziceti! se exporta ceva? sunt atitea domenii unde ar fi fost loc de un succes in stil "dacia", firma cu baze pur comuniste. dar sa nu ma luati iar cu vinurile.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Hai nu imi zice ca trebuie sa fac teoria cererii si ofertei acum, munca eficienta, competitie etc... Petre primea salariu, casa sau alte cele in functie de ce pe perioada comunismului? Nu era cumva cam egal cu multi cu care nu ar fi trebuit sa fie?

Citind celelate mesaje ale tale sunt de acord ca se faceau case si pe timpul comunismului.. .stii pe cineva in familia ta caruia i s-a demolat casa si a fost mutat fortat intr-o cutie de chibrituri? Vazusem ca ti-ai facut casa ... ce ai zice daca ai fi in situatia aia? Nu te omoara nimeni, nu te tortureaza.. deci e ok,nu? Ce atata dramatizare atata timp cat nu te trimite nimeni in Siberia.



Nu vrei sa raspunzi...o dai cotita.
Petre nu era avantajat cu nimic, mai ales pe nedrept. Lucra, primea bani si o ducea mai bine. Casa si-a luat dupa revolutie, si-a cumparat-o cu credit la banci, nu i-a dat-o nimeni moca. Salariu primea pentru ca era de lucru garla, sau cu cine crezi ca s-a construit atata? Era egal cu altii? Habar nu am, tu nici atata. Muncea si o ducea mai bine ca acum Punct.
Am cunoscut oameni cu case demolate de Ceausescu. Si, ca sa fiu explicit, cunosc unul cu casa demolata in favoarea pasajului Basarab. Nu e nici o diferenta. Ceausescu voia blocuri si ce stiu eu ce alte chestii, astia vor poduri, autostrazi. Tot in "cutii cu chibrituri" au ajuns si atunci si acum. Asta din Basarab s-a dus singur in Berceni, nu la fortat nimeni. Care-i diferenta?
Te rog, daca poti zice ceva concret. Daca nu, nu.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
[/quote]

Adica nu vezi diferenta intre o expropriere pentru constructia unei autostrazi si sistematizarea fortata a unei tari intregi? Pai daca am un teren care ii trebuie statului pentru autostrada eu astept sa fiu despagubia de stat la valoarea respectiva, altfel il iau de gat si castig procesul la CEDO. Pe cine puteai da in judecata daca nu erai de acord cu modul in care erai despagubit atunci?

Si eu stiu o gramada de oameni "demolati"; cineva avea ditamai casa pe locul destinat Oribilei Magaoaie si despagubirea a constat in 3 camere la bloc in zona Turda.

Si nostalgia asta dupa "aspectele pozitive" din comunism e o mare ipocrizie: de la confortul zilei de azi (ca din cate inteleg nici aparatorii "aspectelor" nu si-ar dori sa mai fie comunism) hai sa vedem si "lucrurile bune", ca slava domunului nu mai sunt sanse sa ne intoarcem acolo. Dar e mai cool sa fii "nostalgico-obiectiv" de la adapost. Uneori am impresia ca aceasta carcoteala si vaicareala ancestrala a romanilor e o mare piedica in evolutia noastra ca popor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Pavlov saracul mare dreptate avea. Eu si acum tresar cand vad o dacie alba parcata intr-un anume fel, plus ca pun in permanenta 4 pachete de unt in cos la hipermarket desi nu am nevoie decat de maxim 2. Vikinga are dreptate, singurul leac este educatia, informarea, trebuie bani bagati in copii si in scoala. Stiu ca suna ca un alt fel de propaganda, dar trebuie facuta.

Petre nu era avantajat pe nedrept, muncea si castiga. Sub umbrela acoperitoare a partidului. Problema era ca altora li se dadea in cap, erau "elemente" iar partidul a omis sa-l invete pe Petre cum se "da din coate" si sub alt regim. Cea fost a fost, ce facem mai departe? aia e durerea, ce facem mai departe, unde mergem? DE aia sunt oamenii nostalgici, nu ca ar fi fost fabulos de bine sub comunisti sau pentru ca au uitat de puscarii si de canal, ci pentru ca nu au o proiectie optimista despre viitor.

In orice sistem social vei avea oameni avantajati, pe "nedrept" in viziunea celorlalti. Dar cu ceilalti, ce faci? Unde ii duci? Dupa ce a falimentat ideologia comunista, o scurta perioada toata lumea capitalista a trait peste posibilitati, rezultatul fiind actuala criza care ne-a secat pe toti. Deci nici visul capitalist al prosperitatii nu e chiar atat de roz. Nici o uniune monetara nu a rezistat si nu va rezista fara uniune politica si fiscala, de aia suntem luati "la mitraliera" sa ne aliniem la UE. Am intrat in hora democratiei, trebuie sa jucam, sperand ca intr-un final o sa tina constructia. Si in tot balciul asta cineva trebuie sa gestioneze si asteptarile oamenilor (in sensul de expectations management), ce se poate face, ce nu, ce s-a mai incercat si nu a reusit, si daca o faci ca lumea probabilitatea de a creste numarul de nostalgici scade, numarul de optimisti creste si tot asa, avem toti o sansa. De trait ca-n Dallas n-o sa traim in veci, dar din pacate multi inca viseaza.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Cei mai multi oameni sunt ca oile. Au nevoie de una bucata persoana care sa o ia inainte, iar turma o urmeaza.Din turma mai sunt cativa care carcotesc, dar nu se rup de ea sa apuce pe alt drum, daca asta ales nu le place.

Iar cand turma primeste mancare, bautura si un acoperis deasupra capului, adica nevoile de baza, e totul minunat. Campul pe care ai putea, tu ca oaie , alerga in voie, in cautarea unei hrane mai bune, unui culcus mai confortabil, isi pierde din importanta, deoarece presupune risc.Unul mare,defapt.
Plus ca, uneori oaia capitan e asa de hotarata, ca nici sa vrei nu mai poti parasi turma.


Nu toti indivizii sunt facuti sa conduca.(sau sa se conduca pe ei insisi) Sunt doar cativa care pot face asta. Ceilalti, aleg sa fie condusi. Le place sa stie ca exista acolo ceva sau cineva care are grija de ei, care-i scuteste de raspunderea existentei si impotriva caruia se pot rascula cand lucrurile devin chiar nasoale.(rascula=adica a-ti varsa oful si cand e varsat iar te loveste rabdarea) E mai simplu sa dai vina pe acel ceva sau cineva decat sa te tragi pe tine insati la raspundere.
Si din cauza acestor multi care-si doresc sa fie condusi, regimul s-a facut din ce in ce mai puternic iar aia putinii care s-au opus au fost eliminati.

Asa si in Romania. Sunt foarte multi cetateni care odata usa deschisa spre libertate, ai intrat in panica ca nu stiau incotro sa apuce. Nu stiau ce sa faca cu libertatea.´´ Cum, adica trebuie sa am eu grija de mine singur?? Statul nu imi mai da casa si masa? dar eu nu vreau asta! eu vreau sa primesc cele necesare atat cat sa supravietuiesc, in schimb voi oferi urale si plecaciuni!´´
Multi romani spun ´´pai sa dea patronu´, ca doar are de unde´´. De ce zic asta? pentru ca in locul stapanului Ceausescu au venit alti ´´stapani´´, mai mici dar mai multi. Si romanii si-au pus sperantele in astia, ei ´´trebuie´´ sa le dea. Doar ca patronu nu e regimul comunist si nu da asa, in virtutea unei ideologii .Si iaca-ta ca romanul se simte pacalit, si il cere pe ´´sefu´´ al ´´bun´´ inapoi, aka comunismul, ca el macar le dadea fara sa aiba pretentii mari: o plecaciune, un cantecel, o cravata tricolora si gura inchisa. Simplu!

S-au spalat multe creiere , in orice dictatura. Pentru ca asa e omul, are destule puncte sensibile care pot fi atinse usor, cu un pic de maiestrie.

--------------------------------------------
´´Cel care nu stie si stie ca nu stie, stie mai mult decat cel care nu stie dar nu stie ca nu stie´´

Mergi la inceput