Comunismul - o idee buna?!

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

"Mai adaugam rezistenta armata FIRAVA din zona rurala si montana. Cateva zeci de grupuri dezorganizate si necoordonate, unele conduse de infractori din vechiul regim, altele conduse de oameni integri (fosti ofiteri sau demnitari locali). Oricat am incerca sub imperiul emotiilor sa le cosmetizam, multe din resorturile acestor rezistente nu au de-a face cu idealuri marete (stiu, este greu de acceptat adevarul crud)."

Iulia, tu de exprimarea asta zici nu? Capcaune si pe mine m-ai enervat atunci, am tinut minte si am cautat-o. Asta cu "infractorii" e ca aia cu "golanii" Timisoarei.
Vikinga eu am o cunostinta care a lucrat trei ani in China ca profesoara de engleza. Sa vezi acolo dictatura si exploatare pentru bogatasii lor comunisti. E bine ca ai adus China in discutie. Acolo o viata de om chiar ca nu valoreaza nimic.


Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Eu sunt convinsa Capcaunul sincer crede ceea ce zice. Si nu are cum sa fie altfel. Pentru ca el a nimerit acel culoar in care a fost bine. Si daca vrei sa il convingi, il convingi cu argumente, desi e greu pentru cineva peste 25 de ani sa-si schimbe convingerile. Cu pistolul la tampla nu o sa-l convingi in veci si de fapt nici nu vrem sa punem mana pe pistol, pentru ca am lua-o de la inceput. Si avem multe alte lucruri mai importante de facut decat sa ne dam in cap unii altora.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianm spune:

Da, merci Olympia. Asta era. Urmata de citeva schimburi de mesaje, si concluzia mea, exasperata fiind, intr-un final, ca or sa ajunga sa-i traga la raspundere pe astia de-or luptat in munti, ca n-or stiut sa se organizeze si sa centralizeze miscarea, si de aia au esuat, n-au invins sistemul. I-or blama pt viata de mai tirziu, anii 60-90. Om trai si om vedea.

Merci frumos ca ai cautat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andries
Sunt unii care nu au auzit de comunism din filme documentare, ci le-au simtit pe pielea lor si a familiei lor si cei ce n-au fost exterminati le-au povestit pana si pe patul de moarte, ca poate in viitor nu ne vom intoarce acolo.Andries
dar ar trebui. Uite asa taximetristul tinerel de care vorbea cineva mai in urma, ar avea macar idee.da dom'le sa fie documentare din astea la greu, sa fie difuzate de cinspe ori pe an imaginile alea cu copiii de prin orfelinate, chit ca programele ar fi evitate, tot s-o mai nimeri macar unul sa se uite si sa zica si el doua vorbe-n autobuz pe urma. sa fie reluat memorialul durerii, eu eram tinerica cind l-am vazut, mi-ar prinde bine sa-l revad.asa ca aici.am fost contrazisa in rindul trecut cind am zis de frecventa cu care sunt date pe la tv-uri imagini de arhiva de pe vremea razboiului, a lui hitler, din anii de dupa razboi, despre crime, despre lagare. is la saturatie eu, de citiva ani aici, iesi cu inima grea de o tona dupa ce vezi asa ceva. cum ca nu ar ajuta cine stie ce, ca uite ce se intimpla aici in anii 90-95, cind tineri rasi in cap vandalizau, atacau, scandau impotriva strainilor.nu am avut timp sa revin, zic acum. atunci in germania era vorba de acele conflicte intre nemti si turci, astea au alta poveste. plus curentul punk, plus tinerimea-problema dusa de primul val iesit in cale si lipsa unor legi. ca din cite am inteles fusese interzis pina la acea vreme sa fii pro hitler, sa arati salutul, insemnele etc, ins anu prea clar legiferat ca nu e voie s afii nici "anti" turc ori alta natie.lucrurile s-au linistit si pentru ca s-a intervenit, insa si pentru ca turcii au rabdat ce-au rabdat si pe urma au raspuns is mai agresiv. dupa ce au omorit vreo citiva rasisti rasi in cap, s-au imprastiat toti.ca vazui documentar si pe tema asta:)) inafara din ce am mai citit, dar documentarul fu interesant pentru ca intervieva participanti la acele atacuri, spasiti acum, unii si cu ani de puscarie, asa mai chelsoi si cu burta, la casele lor.acum doua saptamini urmaream ceva la tv despre terorism(incidentul Sacalul) si in dreptul omului era scris numele si mai jos ex-terorist. era sa cad pe jos. da, a facut puscarie, a iesit si acu' da interviuri.asa si cu "hitleristul" asta spasit, sub nume scria "fost rasist" ori naiba stie, ceva de gen, tre sa-mi amintesc. dar stiu ca mi-au iesit ochii din cap.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Iulia, n-au razbit atunci, am razbit acum, dar ce folos? Acum ai de luptat cu "pietele libere" si cu un alt tip de ideologie. Rezistenta nu mai e in munti undeva izolat sau in puscarii, rezistenta e printre noi, isi cara linistita bombele in rucsac mergand cu metroul. Este acelasi comportament prin care cel slab incearca sa infiga un cutit in spatele alora de-l secera cu mitraliera. Si pentru ce?

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andries
Nu stiu de ce tot timpul avem nevoie de un dusman. Asta a fost problema si inainte de comunism, si in comunism si dupa. Uitati-va la ultimul razboi din Europa, in care au distrus Iugoslavia. O tara superba, facuta praf. In numele unei religii sau a mai multora. Mai nou e China aratata cu degetul, plus ca e de mentionat conflictul ce sta sa izbucneasca intre cele doua Corei. Irak, Iran si Afganistan s-au facut praf de mult. Eu nu pot sa inteleg asta. De ce trebuie sa ne luam beregatile?Andries
Nu e vorba de beregata lor.E vorba ca trebuie sa invatam sa avem grija de a noastra.Aici se tot zice: cumparati produse nemtesti, cumparati nu numai nemtesti dar s afie si de aproape, din regiunea unde esti.Nu lapte din alpi daca esti la marea nordului, ca mine, nu un milion de plasticuri si cauciucuri din asia la copii, care-s uite si nocive. mai bine o jucarie din lemn si lina facuta de un producator mic. sa fie un mestesugar roman ar fi mai bine pt mine.noi oamenii suntem vinovati prin alegerile facute. am inghitit visul asta de a avea cit mai mult, de a cumpara, de a consuma, pe nemestecate.asa s-au dus si butiqurile alea frumoase(zic de europa de vest) si-s numai mall-uri si magazine enorme, pe care iar nu le plac, eu madam' din aia rujata si pe tocuri care adora shoppingu' pot numara pe degete de cite ori am intrat in viata mea in asa ceva! mai bine un magazinas dupa buzunar, ori mai rarut dar ceva dragut.si inca in germania, franta, elvetia, prin centrele vechi ale oraselor cu pretentii inca mai gasesti, in rest numai enormitati.numai pentru ca noi am ales gresit.si gata ca-l chem pe capcaun si pe iuliamn la baysitting miine. ori rufus si tora ca-s antrenati cu trei:))Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianm spune:

Stai, Andries, ca astia cu rucsacul sunt altceva. E diferenta. Eu nu deschid poarta asta .

Vikinga, o luam a treia oara de la capat cu documentarea? Exista documente. Si informatia a inceput sa fie impartasita populatie de la inceputul anilor 90. Canale de televiziune ce au prezentat documentare si interviuri cu cei care au participat, care s-au opus instaurarii regimului comunist, si cu cei care s-au tot opus. Au acoperit intreaga perioada. S-au publicat carti, unele scrise de cei implicati, memoriile lor, altele despre ei si lupta lor.

S-au organizat mese rotunde, simpozioane, intilniri. S-a inceput documentarea stiintifica. S-au scris articole. S-au creat centre si institute de cercetare, acre adreseaza special comunismul. la ora actuala, cercetarea este facuta atit de romani, cit si de persoane din afara. Vezi ca am pus o lista cu o parte din cei implicati in munca asta, citeva pagini inainte,ieri cred. Nu-s obscuri deloc, chit ca o parte au fost trecuti de Capcaun la "&Co.". Sunt subject matter experts.

Exista mult material on line. Foarte mult chiar, faata de acum citiva ani. Se progreseaza.

Principala problema e ca la data asta, 2010, multi din cei care au participat, nu mai sunt in viata. Accesul la informatia directa e din ce in ce mai limitat.

Memorialul Durerii a fost pus pe dvd-uri, daca le gasesti sa nu fie sold-out. Mici parti din el le gasesti postate pe you tube (!).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edip spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui Edip
te multumesti cu asta si nu speri sa ai mai mult doar ca intr-un alt sistem politic erai avantajat pe nedrept.


Uite, poate imi explici chestia asta: de ce era avantajat pe nedrept Petre inainte de Revolutie?

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Hai nu imi zice ca trebuie sa fac teoria cererii si ofertei acum, munca eficienta, competitie etc... Petre primea salariu, casa sau alte cele in functie de ce pe perioada comunismului? Nu era cumva cam egal cu multi cu care nu ar fi trebuit sa fie?

Citind celelate mesaje ale tale sunt de acord ca se faceau case si pe timpul comunismului.. .stii pe cineva in familia ta caruia i s-a demolat casa si a fost mutat fortat intr-o cutie de chibrituri? Vazusem ca ti-ai facut casa ... ce ai zice daca ai fi in situatia aia? Nu te omoara nimeni, nu te tortureaza.. deci e ok,nu? Ce atata dramatizare atata timp cat nu te trimite nimeni in Siberia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianm spune:

Citat:
citat din mesajul lui vikinga
si gata ca-l chem pe capcaun si pe iuliamn la baysitting miine. ori rufus si tora ca-s antrenati cu trei


Rizi, tu, rizi, dar am antrnament, ca-mi mai ajut amicii. Da' miine nu pot, in fara ca-i a special day, nu vad cum ies din nametii de aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulianm
Stai, Andries, ca astia cu rucsacul sunt altceva. E diferenta. Eu nu deschid poarta asta .

Cand vei deschide aceasta poarta vei face un mare pas inainte spre intelegerea istoriei. Iti trebuie doar curaj sa infrunti lumina adevarului care va navali prin poarta deschisa.

Mergi la inceput