Comunismul - o idee buna?!

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul
Citat:
citat din mesajul lui vikingaCred ca asta-i singurul lucru bun ramas dupa comunismul din Romania: natura, protejarea deltei, zonele din Carpati unde ajung numai oierii, in rest nu-i picior de om.
Si stii care-i marea nenorocire?Ca dupa ce regimul odios a refacut sutele de mii de hectare rase de liberali si taranisti, apoi de sovietici in contul datoriilor de razboi, regim care a cultivat respectul padurii, revolutia a venit la pachet cu libertatea de a taia la ras. Si se taie in draci.
Chiar nu stiu multe pe tema asta. Ma gindeam asa, oare pt ca fiind o tara saraca, unde regimul comunist nu a investit in stil "destept", a facut ca natura sa ramina intacta in perioada de dinainte de 89?dar nu are cum sa fie asa, nici celelalte regimuri comuniste din europa de est nu au fost mai competitive, si totusi numai romania a ramas un colt de rai al naturii.E pacat de ce zici tu acolo. Merg opriti? Exista vreun partid care are in vedere situatia asta? Sa stiu de merg la vot peste 4 ani.Chiar asa, de ce atit de multi arabi in romania? Din cauza frumoaselor romanice? Nici vorba. Toti sunt ori au fost bagati in afacerile cu lemn. Asta-i frumusetea Romaniei vinduta pe degeaba, violata si batjocorita.imi aduc aminte, acum vreo 10 ani veneam cu avionul din Franta si am atipit, ma trezesc, fiind sigura ca am dormit doar vreo 5 minute, ma uit in jos si cum era un cer senin, ziua in amiaza mare, vad o frumusete de am incremenit! Cit se vedea cu ochiul, munti, superbi, verde, natura, vag de tot semnele unui satuc pierdut printre, si acum simt greutatea pe inima simtita atunci, nu exagerez atit de frumos a fost sa vad totul de sus. Am zis, vai dar aici trebuie sa vin si eu neaparat in vizita, ba chiar poate o sa emigrez din romania aici! ma intrebam, deasupra carei tari oare sunt, ca totusi nu eram la mare inaltime dar zapacita de somn nu am rationat cum trebuie, oricum juram ca tre sa fie alpii, jonglam printre tarile probabile. Ca sa aud pilotul in difuzoare: in 20 de min aterizam la bucuresti, vreme frumoasa, 15 grade bla bla:))Si nici documentarul asta nu a putut egala acea impresie, insa de ex sotul e pentru a doua oara cazut in fund de atita frumusete din romania, prima oara fu acum niste ani cind ma vazu, lol:)). Vrea acolo in vacanta, neaparat, cica de ce nu duc copiii mai des sa vada asta de mici, sa se simta legati de romania. vor si altii, a inregistrat documentarul, probabil va mai fi vazut si de alti prieteni, poate vezi ca ne mutam sandramaua in Carpati ori vin iar la Dunare si fac ciorba de crap. Si cind le zic ca nu e tursim pt allinclusivisti din astia molii, ci pt ai' cu singe in vene, is si mai entuziasmati:)) Vor acolo pe munti si in delta. Nu le pasa de strazi, blocuri nu stiu cum, astia din vest au altfel ochiul format, nu-s dati gata de falimea pe care se simte romanul sa o aiba, sa ia ochii:) Ci doar natura, naturalete, traditii.Oricum allinclusivurile astea, dupa parerea mea, care nu le-am avut niciodata la matze, trebuie sa fie pe coada de val. In lumea mai cu pretentii, nu materiale(ori pot fi si materiale), oricum is jenante. Toti zic ca-i ca naiba sa te duci in turcia sa te intilnesti cu vecinul, ori sa stai pe nu stiu ce meleag mai exotic, total izolat de locul respectiv, numai printre europeni, baltotind mincare zi lumina.Deci avem ce ne trebuie, doar reclama potrivita nu-i.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andries
Eu am inteles altceva, scuze.

Le-am acceptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Sub regimul comunist au existat doua lucruri bune: sistemul sanitar a ajuns la mai multi oameni (vaccinari, eradicarea TBC -ului care acum de ex este in floare) si al doilea este ca au continuat scoala obligatorie (introdusa de Carol I - 4 clase) si au extins-o la 8 si apoi la 10 clase. Asta a ajutat sa creasca baza de selectie a tarii. Au facut copiii scoala.

Restul... dezastru. Generatii intregi au fost ciuntite, nu au stiut sa-si planfice viata si viitorul si nici nu aveau cum. Partidul facea tot, oamenii nu erau responsabilizati deloc in ceea ce privea viata lor. Suferim si acum de pe urma acestui lucru, a zis Brucan 20 de ani? vor fi 50 cel putin.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianm spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andries

Eu am inteles altceva, scuze. Ma cam "aprind" la subiectele despre comunism si am si motive personale, nu numai ideologice, desi incerc sa-mi pastrez un echilibru emotional si sa rationez la rece, nu iese intotdeauna.

Andries


Ba ai inteles foarte bine, Andries. Daca ai inca pe cine intreba, intreaba cum suna propaganda anilor '50 si cum aratau notele ce informau populatia asupra situatiei din munti si din inchisori. Cum erau descrise evenimentele, cei din munti si cei inchisi. Si apoi reciteste ce a scris Capcaunul. [daca ai timp, ca-s multe pagini]. La subiectul asta si la unul de acum citeva saptamini, tot discutie similara, nu-mi aduc aminte titlul. Exista posibilitatea sa o faca fara intentie, doar concluzia lui sa sune asemanator cu mesajele anilor 50.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Ca veni vorba de TBC, adevarul nuantat e ca mama a lucrat 2 ani ca medic veterinar la o ferma de vaci unde TOATE animalele erau bolnave de TBC si tot laptele se trimitea la consum, ca asa erau ordinele. Cand a scapat de-acolo bolnava doar de hepatita, a zis ca l-a apucat pe D-zeu de-un picior.
Andries treaba cu scoala a fost chiar buna si s-a extins si la alfabetizarea adultilor. Invatatorii faceau asta seara cu parintii elevilor pe care-i aveau ziua.

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulianm

Citat:
citat din mesajul lui Andries

Eu am inteles altceva, scuze. Ma cam "aprind" la subiectele despre comunism si am si motive personale, nu numai ideologice, desi incerc sa-mi pastrez un echilibru emotional si sa rationez la rece, nu iese intotdeauna.

Andries


Ba ai inteles foarte bine, Andries. Daca ai inca pe cine intreba, intreaba cum suna propaganda anilor '50 si cum aratau notele ce informau populatia asupra situatiei din munti si din inchisori. Cum erau descrise evenimentele, cei din munti si cei inchisi. Si apoi reciteste ce a scris Capcaunul. [daca ai timp, ca-s multe pagini]. La subiectul asta si la unul de acum citeva saptamini, tot discutie similara, nu-mi aduc aminte titlul. Exista posibilitatea sa o faca fara intentie, doar concluzia lui sa sune asemanator cu mesajele anilor 50.

"Double, double, toil and trouble; fire, burn; and caldron, bubble."


Stiu. Ai mei (care n-au murit crapandu-le o vana in cap) ca sa-si "spele pacatele" recitau pagini intregi, ore in sir de opere alese din Stalin si din propaganda comunista. Mi le-a recitat si mie bunica inainte de a muri, nu mai stia cum ma cheama, dar stia ca trebuie sa isi spuna "lectia". Important este ca si copiii nostri sa stie si sa nu mai ajungem acolo vreodata.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui vikinga
imi aduc aminte, acum vreo 10 ani veneam cu avionul din Franta si am atipit, ma trezesc, fiind sigura ca am dormit doar vreo 5 minute, ma uit in jos si cum era un cer senin, ziua in amiaza mare, vad o frumusete de am incremenit! Cit se vedea cu ochiul, munti, superbi, verde, natura, vag de tot semnele unui satuc pierdut printre, si acum simt greutatea pe inima simtita atunci, nu exagerez atit de frumos a fost sa vad totul de sus.

Ma doare sufletul. Daca vii acum cu avionul, vei vedea zeci, sute de patratele si dreptunghiuri maro. Sunt parcele taiate la ras. Pe principiul: este padurea mea, fac ce vreau cu ea.

Abia in ultima vreme, de cand cu catastrofalele inundatii de prin 2005 incoace, au inceput unii sateni sa se prinda ca medalia are si un revers. Dar stomacul tot e mai aproape decat viitura de la anu'.

Ma doare sufletul si imi este ciuda ca pe vremea aia padurea era ocrotita pe bune. Si nu numai pentru ca pe alocuri vana tovarasu. As fi vrut sa fie acum mai respectata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adrianaa
Pe mine ma ingrijoreaza un lucru. Faptul ca multi romani regreta regimul comunist pentru ca aveau o anumita protectie sociala in ce priveste locul de munca si locuinta, cat si posibilitatea de a-si petrece concediul anual fara a face mari eforturi financiare. In cei 20 de ani doar atat a ajuns sa isi doreasca romanul? Necesitatea de subzistenta si cea de securitate personala, care se afla la baza piramidei trebuintelor fundamentale? Si pentru a putea privi obiectiv istoria, sa vedem ce se intampla pe plan economic, social si politic in SUA si Europa in perioada postbelica pana prin anii 1980.Dupa cel de-al II-lea razboi mondial, americanii aveau un nivel de trai ridicat, nefiind afectati de razboi. Europenii inca aveau ratie si un nivel foarte scazut de trai. Prin Planul Marshall, prin ajutoarele americane date statelor europene (16 au beneficiat), europenii au inceput sa-si revina din criza economica. Americanii au exportat in Europa masinile cu productivitate marita. Intre 1953-1973 a fost o perioada foarte usoara de trai, fara grija zilei de maine, casele si aparatele electrocasnice, distractiile erau foarte usor de realizat, salariile crescusera, nivelul de trai, la fel. In 1960-’63 se cautau tot mai mult muncitori, se gasea de lucru foarte usor si somajul aproape ca nu exista.Europenii deveneau treptat si repede din consumatori si producatori. Pretul petrolului era foarte mic pana in 1973, cand acesta a crescut de 4 ori. Acesta era folosit ca energie la orase, la fabrici si toate utilajele vietii moderne. El era pretul modernismului, petrolul incepea sa se imputineze. In 1973 incepe asadar, lent, treptat, regresul economic, iar din 1980, criza economica. Trecusera 20 de ani de bunastare. Dupa studiul “Istoria economiei europene – De la revolutia industriala la Uniunea Europeana”:“In primele trei decenii postbelice, tendinta marcanta a evolutiei acestui ansamblu de tari a fost multiplicarea schimburilor comerciale, financiare, monetare, a curentelor ideologice si a modurilor de viata, toate dand imaginea unei‚ internationalizari’ crescande a economiilor occidentale. Intre 1945 si 1975 se pot distinge patru faze esentiale ale evolutiei economiilor occidentale: Faza reconversiei si reconstructiei dupa cel de-al doilea razboi mondial, ce a durat pana la inceputul anilor 1950 si a fost caracterizata de o crestere ezitanta, accelerata din 1950; A doua faza a fost caracterizata de o crestere moderata, insa neregulata, desfasurata pe parcursul anilor 1950, marcata de cresterea record din 1955 dar si de doua puternice recesiuni in 1954 si 1958; A treia faza a fost una de crestere relativ regulata, care se intinde din 1959 si pana in 1973, marcata de recesiunile din 1960-1961, 1967 si 1970; in aceasta faza, accelerarea cvasi-continua a inflatiei a fost un semn a dezechilibrelor sistemului; A patra faza a fost o foarte puternica recesiune declansata la sfarsitul anului 1973 datorita cresterii pretului petrolului.”Mai mult puteti citi aici:http://www.uplbox.com/file/download/33970
Adriana excelent mesaj!Regresul din 80 s-a datorat si lipsei unor pieti noi de desfacere. Se muncea, se producea in draci dar deja incepusera sa faca tranzactii cu banii "viitorului", aveau nevoie de piata de desfacere noua. Probabil de asta, eu zic ca in mod sigur de asta, cazu subit si comunismul in est. Veni din vest. nevoia de mina de munca ieftina si mai ales piete noi de desfacere, plus destinatii noi pt afaceri.America avea China, Europa trebuia sa aiba ceva.Eu cred ca totul ar fi functionat mai bine pentru europeni, si de est si de vest, daca China nu s-ar fi bagat atit de agresiv pe aceeasi piata, stricind planurile europenilor. Si uite asa multi bani care trebuiau sa fi ramas prin zona is acum in asia.De aia am eu si ciuda pe jucariile lor si pe tot ce vine de acolo. De poluare nu mai zic.Hai ca eu vin cu rezumatul documentarelor vazute aici, sa mai zic de unul.Ca vazui destule eu cu Romania dar despre Rusia si China...sa te tii!Da, si recent am vazut soarta bidoanelor de platic reciclate. Strinse aici in baloturi, pe vas spre China. In china is bagate in fabrici, plasticul de la bidoane e fluidizat, transformat in fibra, ata, textura si pe urma imbracaminte ieftina care ia drum inapoi spre europa. de est. dar si in vest. Treninguri din alea "sintetice", flisuri, nu stiu cum le zice pe romaneste, dar cam toata lumea are ori o jacheta, ori o captuseala la geaca, ori o patura colorata si enervanta la catel macar. Si se intimpla asa ca ca intr-un sat cu oameni burtosi si bogati carea aveau de toate si curgea si miere si lapte dar care au simtit ca mult nu mai merge asa, au vindut intre ei masini scumpe, haine, sucuri, trebuiau sa vinda si la altii.Dar la cine?La vecinii aia sarantoci si tinuti in lant oare? Intii lantul jos, pe urma vorba aia, tre sa imbogatesti nitel sarantocul ca sa aiba cu ce sa cumpere un covrig agatat in coada de ciine, ori macar sa-i dai impresia ca si el poate fi bogat si poa' sa aiba de toate. Si asa tiris grapis ar fi mers, dar hop ca veni altul din alt sat si-i vindu si sarantocului si bogatanului si fugi cu banii:))Si iar alta criza. Toti au criza, numai chinezii nu.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul
Citat:
citat din mesajul lui olympiaCapcaune, sper ca doar ai facut armata acolo...
Pai, m-a intrebat doar daca am avut grad. I-am raspuns strict la intrebare. Nu-ti insel speranta. Dar daca tot am facut armata la trupele de securitate, am avut prilejul sa cunosc in detaliu multe aspecte pe care majoritatea nu le cunoaste. Sau le cunoaste din povesti, distorsionate.Uite, de exemplu trupele astea de securitate au sarit la o inundatie, venita in urma ruperii unui baraj, sa salveze printre altele, si gainile si porcii oamenilor. Ale oamenilor. Oameni simpli dintr-un sat. Repet, ale oamenilor. Pentru ca erau destui oameni si in trupele de securitate. Aproape 50 dintre ei ucisi miseleste de "vajnicii aparatori ai revolutiei romane". Printre ei, locotenentul care ne-a fost cu ani in urma sef de pluton. Un om de toata stima si respectul. Pe care il pun alaturi de toti martirii rezistentei din munti. Pentru ca si el a fost un martir. Tot pentru libertate a venit sa apere Otopeniul. Numai ca el nu stia ca au fost chemati doar ca sa fie sacrificati la cererea publicului de a vedea ceva "teroristi" casapiti.
acolo a murit sun un tinar de 20 de ani din familia mea. desigur ca a fost un martir. cineva trebuia sa moara si da, trebuie sa recunosc, diabolica alegere. nu au fost prosti.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Nu stiu de ce tot timpul avem nevoie de un dusman. Asta a fost problema si inainte de comunism, si in comunism si dupa. Uitati-va la ultimul razboi din Europa, in care au distrus Iugoslavia. O tara superba, facuta praf. In numele unei religii sau a mai multora.

Mai nou e China aratata cu degetul, plus ca e de mentionat conflictul ce sta sa izbucneasca intre cele doua Corei. Irak, Iran si Afganistan s-au facut praf de mult. Eu nu pot sa inteleg asta. De ce trebuie sa ne luam beregatile?

Andries

Mergi la inceput