Comunismul - o idee buna?!

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Evenimentul "Otopeni" a fost una din crimele revolutiei romane.
La fel cum consider o crima si violentarea si aruncarea in strada din scoala a unei fete de 18 ani in 1946 pe motiv ca e element periculos, fica de burghez nenorocit sau urcarea in tren in vagon de vite a unei intregi familii in luna noiembrie cu destinatia Siberia - acolo ii astepta o magazie de lemn, goala, zero lemne si nici un fel e aliment, in luna decembrie la minus 20. Doi copii au murit (unul pe drum si unul acolo) si-au ajuns oamenii aia sa manance si ..nu mai zic ce. Eu nu ma vait de cozile la care stateam iarna de la 5 dimineata ca sa se termine laptele la 7:30 cu trei persoane in fata mea si sa nu mai aiba mama lapte pentru sor-mea, dar sangele ala ... purtat prin lagare si injosit sub demnitatea umana (ca un glont era infinit mai uman) ...curge inca prin venele unor oameni, printre care si eu. Asa ca Rufus... imagineaza-ti o clipa ca ar fi fost fata ta...si poate ai sa vezi cu alti ochi comunismul.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianm spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui iulianm
Si tu ai jignit, pe mine si pe ai mei.

Inventezi.


De fiecare data cind te-ai referit in bataie de joc la cei ce au luptat in munti si la fostii detinuti politici i-ai jignit pe ai mei. Care nu mai sunt. Si pe mine, ca pe urmas al lor, copil crescut si educat de ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Sunt unii care nu au auzit de comunism din filme documentare, ci le-au simtit pe pielea lor si a familiei lor si cei ce n-au fost exterminati le-au povestit pana si pe patul de moarte, ca poate in viitor nu ne vom intoarce acolo.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Capacaune, am cunoscut si io cativa securisti si inainte si dupa revolutie. Vecini de bloc, baieti cu ochi albastri veniti la facultate sa vada ce mai rumega tineretul studios, parinti ai unor iubite ai unor prieteni din grup, la unii am fost in casa, altii ne-au intrat in casa. Toti erau "ciuntiti" sufleteste de educatia primita, asa i-am simtit, oameni cu stapan, inregimentati care se credeau membrii ai vreunei caste grozave, purtam o conversatie "pe varfuri", ne mai intepam ca la floreta, faceam o pirueta s-o dreg, ce mai i-am trecut la categoria celor fata de care e bine sa tii distanta. Am avut insa si un iubit in liceu care s-a nvartit sa faca armata in Bucuresti cand a picat la facultate si cum avea un unchi la "baieti" si unchiul ala i-a aranjat sa faca armata la Secu. A terminat armata, a terminat cu ei, sper, ca n-am mai tinut legatura.
In schimb, nu pot sa-i uit vocea porcului care-mi zicea la telefon sa casc ochii sa nu ma calce masina-n lift.
Am vorbit si cu doi securisti batrani ajunsi pe patul de spital. Unul ajunsese sa recunoasca si sa regrete colectivizarea la care participase cu pusca-n mana si pe nefericitii pe care-i lichidase si pe cei pe care doar ii batuse. A murit cu sufletul un pic mai impacat. Altul insa, fost ambasador, avea atunci copiii la post prin strainataturi si se tinea tare, cauta de zor sa scoata partile roz ale comunismului din hibele societatii de azi.
In privinta Otopeniului, zici de autocarele de la Campina?

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulianm
De fiecare data cind te-ai referit in bataie de joc la cei ce au luptat in munti si la fostii detinuti politici i-ai jignit pe ai mei. Care nu mai sunt. Si pe mine, ca pe urmas al lor, copil crescut si educat de ei.

Inventezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui iulianm
De fiecare data cind te-ai referit in bataie de joc la cei ce au luptat in munti si la fostii detinuti politici i-ai jignit pe ai mei. Care nu mai sunt. Si pe mine, ca pe urmas al lor, copil crescut si educat de ei.

Inventezi.


poate da, poate nu...n-au murit toti

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui olympia
Toti erau "ciuntiti" sufleteste de educatia primita, asa i-am simtit.

Perfect adevarat. In privinta APV-istilor asa era. Ai folosit cel mai potrivit termen. Ciuntiti sufleteste. Mi-a placut pentru ca este mult mai aproape de adevarul nuantat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andries
poate da, poate nu...n-au murit toti

Andries, ca sa nu fim pe langa, era vorba de jignirile pe care cica i le-am adus. Astea am spus ca-s inventate, jignirile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianm spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui iulianm
De fiecare data cind te-ai referit in bataie de joc la cei ce au luptat in munti si la fostii detinuti politici i-ai jignit pe ai mei. Care nu mai sunt. Si pe mine, ca pe urmas al lor, copil crescut si educat de ei.

Inventezi.


II inventez pe ai mei sau inventez formularea atit de atenta si respectuoasa "muntii erau impanziti de partizani, cate zece pe fiecare kilometru patrat versus tonele de cafea de pe rafturile economiei de piata"? Asta fiind ultima scriere a ta. Ori cind la alt subiect, ai insinuat ca ar fost muntii impinziti cu ceva partizani, dar si cu d'astia de drept comun, si sugerai o oarece fraternizare intre astea doua categorii. Si altele.

Da, inventez. "Cite zece pe metru patrat" e o descriere plina de respect. Si comparatia cu tonele de cafea tot pioasa este. La adresa unora care au luptat pt ideile lor. Multi ucisi inainte de vreme. Restul alegindu-se cu o viata nicidecum roz in sistemul care se instaura, si pe care il combatusera.

E bine ca majoritatea dintre ei nu mai sunt. sa fie scutiti de a citi ori auzi asemenea comentarii.

Ai spus ca nu imi mai raspunzi. Acuma te rog eu sa nu o mai faci.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Eu am inteles altceva, scuze. Ma cam "aprind" la subiectele despre comunism si am si motive personale, nu numai ideologice, desi incerc sa-mi pastrez un echilibru emotional si sa rationez la rece, nu iese intotdeauna.

Andries

Mergi la inceput