Comunismul - o idee buna?!

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulianm spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui iulianm
Pai tie si dvd-urile cu Memorialul Durerii al lui Hosu Longin ti s-au parut net inferioare dvd-urilor cu filme Disney. Fara sa le fi vizionat, numa' asa, dupa nume.

Tu iei in nume personal tot ceea ce nu-ti convine. Totusi, ce ai cu oamenii care spun ca vad lumea in culori, si inca plina de nuante?

Vrei neaparat ca toata lumea sa vada numai in alb-negru? Si comunistii isi doreau asta ...


La ea e mai mult cu nuante de rosu. Doare capul. Iar eu nu vreau ca toata lumea...etc. D'aia i-am si recomandat "Tangled". Much more colorful.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui vikinga


Si in general peste toti veni vraja consumului care ademeneste omul sa cumpere sa cumpere.





Si iata cum, dintr-o data, putem gasi noi piste de lucru...parca nu mai este chiar asa simplu cu analiza "inainte si dupa".
Sau dupa vorba romanului (mare mester la vorbe...): si-asa-i rau, si-asa nu-i bine.
Si apar sondajele...

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianm spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui iulianm
Acuma incepi sa scrii porcarii, ca poate se vind la mai multi. Cine si unde a scris de pistolul la timpla, zece partizani pe km patrat (pt asta , ca multi din aia au murit), tonele de cafea, sutele de modele de masini.

Unele "porcarii" le-am luat din postul tau:
Eu va recomand "Moscow on Hudson", cu Robin Williams jucind un rus ajuns in US. Ca tot e weekend. Faza aia, cind merge el la supermarket, si ajunge la raionul cu cafea. Vede rindurile si rafturile cu cafea, si lesina. Asta da rezultat la presiunea de a alege!


Da, taman asa ai luat. Care e exact legatura dintre postul de mai sus, o adaugire la comentariul despre oferta de produse, si mesajul tau, in totala bataie de joc, "muntii erau impanziti de partizani, cate zece pe fiecare kilometru patrat versus tonele de cafea de pe rafturile economiei de piata".

Tona de cafea, to'arshu caporal?!? V-o disparut complet simtul umorului, de la faptul ca sunteti contrazis vi se trage? Vreti o poza de la sectiunea "coffee and tea" dintr-un supermarket de aici ca sa realizati ca nu e vorba de "tone"? Aida de...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulianm
Tona de cafea, to'arshu caporal?!? V-o disparut complet simtul umorului, de la faptul ca sunteti contrazis vi se trage? Vreti o poza de la sectiunea "coffee and tea" dintr-un supermarket de aici ca sa realizati ca nu e vorba de "tone"? Aida de...

Eu nu te-am jignit. Tu m-ai jignit de cateva ori in ultimele pagini. Asa ca nu-ti mai raspund.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui olympia
Capcaune, sper ca doar ai facut armata acolo...

Pai, m-a intrebat doar daca am avut grad. I-am raspuns strict la intrebare. Nu-ti insel speranta.

Dar daca tot am facut armata la trupele de securitate, am avut prilejul sa cunosc in detaliu multe aspecte pe care majoritatea nu le cunoaste. Sau le cunoaste din povesti, distorsionate.

Uite, de exemplu trupele astea de securitate au sarit la o inundatie, venita in urma ruperii unui baraj, sa salveze printre altele, si gainile si porcii oamenilor. Ale oamenilor. Oameni simpli dintr-un sat. Repet, ale oamenilor. Pentru ca erau destui oameni si in trupele de securitate. Aproape 50 dintre ei ucisi miseleste de "vajnicii aparatori ai revolutiei romane". Printre ei, locotenentul care ne-a fost cu ani in urma sef de pluton. Un om de toata stima si respectul. Pe care il pun alaturi de toti martirii rezistentei din munti. Pentru ca si el a fost un martir. Tot pentru libertate a venit sa apere Otopeniul. Numai ca el nu stia ca au fost chemati doar ca sa fie sacrificati la cererea publicului de a vedea ceva "teroristi" casapiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianm spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui iulianm

So..care e legatura cu democratia, exact?




Cum care? Sa poti sa scrii ce vrei, in limbajul dorit, in vreme ce ceri altora masura? Sa spui ca-ti interzice cineva ceva, desi asta tine de inchipuirea ta (adica un fel de dizidenta)?
Nu-i democratie asta?



Pina si in democratie, anumite limbaje ramin de neacceptat. Pina si in democratie, anumite comentarii, tip "aflat in treaba", despre persoane sau situatii, sunt condamnate de societate. Limbajul dorit de un individ poate include the "f" word, sau the "n" word, asta nu inseamna ca va fi si acceptabil sa fie folosit. Societatea sanctioneaza asemenea limbaje. Dupa cum si preocuparea pentru ce face altul, cit cistiga altul, unde se duce altul, samd, este sanctionata. E principiul lui "be proper" si al lui "mind your own business". Daca ai sa ajungi in Canada, asa cum planuiai la un moment dat, ai sa le intelegi.

Ai sa fii liber sa folosesti ce limbaj doresti, numai ca la urmatoara discutie s-ar putea sa stai cu fata la spatele celorlalti. In fct de limbajul ales.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fomalhauti Pe bune,imi place capitalismul. Asta nu inseamna ca nu-i vad defectele (si barbatului meu i le vad). Dar raman cu ei - cu capitalismul si cu sotul. Comunismul ramane prima mea dragoste. Prima mea dragoste in adevaratul sens al cuvantului nu mi s-ar fi potrivit deloc. L-am revazut destul de recent si zau ca nu mi-ar fi fost deloc bine cu el.
ai avut umor. Eu una am inteles pina la urma ideea mesajelor tale. Mai si tata zice ca inainte mergeau si ei la un mic, o bere, o cantina scuturata, un restaurant. Chestia ca si acum si-ar permite macar de doua ori in an, insa s-ar simti ca niste alliens, numai printre "hoti""aroganti""bogatani", cum zic ei. Aici, cind sunt la mine merg fara probleme, si culmea e ca-i chiar colt mai exclusivist asa:)) Acum nu o duc rau, insa doar cu ajutorul meu si al fratelui, pot zice ca au o viata ok.Insa nu i-am auzit nici macar o singura data regretind comunismul! Nu au fost pilosi, ori membri de partid, au reusit sa evite la mm, ba chiar cu probleme.Stiti ce zic ai mei, mai ales tata? El se simte pacalit, simte ca a trait in contratimp. Tineretea a prins-o in comunism , cind s-a dus comunismul nu mai era destul de tinar si ager sa se adapteze, a facut greseli cu economiile avute, pe urma bani bagati aiurea..ce mai a invatat din mers regulile noului joc si hop ca a imbatrinit intre timp. Un rahat, zice el. Lasind la o parte micii, mersul pe litoral, democratia, ii e ciuda ca nu l-a prins democratia tinar.Dar si acum merg ai mei ba cu pensionarii pe la munte, au facut si petreceri de Nicolae si Paste iar intre pensionari, organizate de Casa de Pensii, preturi micute, nu lux dar merge, cica se lasa cu niste dansuri pe acolo de mama mama:), au facut turul minastirilor din Nordul Moldovei, organizat de biserica, chiar au fost incintati de cum a fost, cazare, mincare in minasturi, pretul decent.Adica, da dom'le, e si normal ca intr-o societate de stinga toata saracimea sa-si permita la fel acelasi rahat, in Romania eu inteleg ca e greu inca, muncitorul lui Rufus n-are nicio vina. Numai locatia e gresita. Daca ar munci aici, si-ar permite poate mai multe, cu toate ca cei cu venituri modeste nu se baga pe aici la credite, banci ori cine stie ce cheltuieli ori vacante, e poveste lunga si buna pentru alt topic. Insa el muncitorul va avea cu siguranta un trai mai bun aici. Deci nu democratia e de vina ci saracimea Romaniei. De ce e Romania saraca? Pai e in urma vestului inca inainte de razboi si de fapt de pe vremea cind se scria istoria si pe urma comunismul, nefiind un bun manager o saraci de tot.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianm spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui iulianm
Tona de cafea, to'arshu caporal?!? V-o disparut complet simtul umorului, de la faptul ca sunteti contrazis vi se trage? Vreti o poza de la sectiunea "coffee and tea" dintr-un supermarket de aici ca sa realizati ca nu e vorba de "tone"? Aida de...

Eu nu te-am jignit. Tu m-ai jignit de cateva ori in ultimele pagini. Asa ca nu-ti mai raspund.


Si tu ai jignit, pe mine si pe ai mei. But never mind. Fair enough.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Citat:
citat din mesajul lui olympiain comunism nici nu visau la mai mult de un apartament de bloc
Gresit, gresit, gresit.In comunismul asta romanesc, e drept, in anumite perioade ale lui, oamenii si-au facut case. Case adevarate. In orase. E drept, eu am stat la bloc...dar am neamuri si prieteni care si-au facut case, In Bucuresti in Cotroceni, in Cluj, pe str. Campului, In Tg. Jiu. In comunismul acela, am fost la cineva care tocmai isi monta un lift in casa cea noua...era un inginer constructor.Ce sa vezi...chiar si initiativa privata a fost incurajata. Se numeau mandatari...cred ca astazi ar fi fost PFA.Ai uitat, sau nici n-ai stiut?Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Am avut si eu asa un unchi, dar sa stii ca dupa 90 i-a fost si mai bine! A plecat din tara, a venit, a cumparat, a muncit, a investit.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulianm
Si tu ai jignit, pe mine si pe ai mei.

Inventezi.

Mergi la inceput