Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(54)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Sarcina usoara grvidutzelor!
.....
Adevarul e ca noi am folosit dupa 4 luni patuturile mai mult pe post de tzarc, pt ca cel putin noaptea dormeau cu mine in pat.






Ah..asta am facut si eu cu Amelie..si am mai "gonit-o" de la noi la ea in camera abia acum vreo jumatate de an(are aproape 7 ani acum:)Mi-am propus sa nu repet figura cu gemenii,dar pe de alta parte nu prea ma bazez ca o sa ma tin de cuvint,imi aduc aminte ca eu dormeam tare linistita cu Amelie linga mine,un bebelus e un somnifer curat!Si tati ,cind venea de la munca obosit o lua pe burta si dormeaaaau...apropierea asta e minunata si necesara,zic eu,trebuie profitat din plin,pentru ca iaca,acum la 7 ani,trebuie sa o fugaresc prin casa si sa o tin cu fortza la pupat:))

Mami de Amelie si cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramo1981

Buna mamici de gemeni si tripleti
Speram sa ne primiti si pe noi la voi, sunt insarcinata in 17 saptamani cu 2 fetite gemene si incepem sa ne pregatim incet incet sa intampinam minunea in viata noastra
am si eu cateva intrebari la cele care au mai trecut prin acesta "incercare" si sper ca ma puteti ajuta cu cateva sfaturi utile
1. ce carucioare ati avut la gemenii vostri? noi am gasit in strainateate o varianta completa cu landouri, scoici si carucior sport pe cand vor sta in fundulet, e mai greu si complex dar mi se parea mai sigur...voi ce carucioare ati folosit, mie ce am gasit pana acum la noi pe site-uri mi se pare f nesigure pentru primele luni din viata
2. am auzit pareri ca, in cazul gemenilor e bine sa asezam patuturile in asa fel incat copii sa se vada, e corect asa, voi cum ati procedat?
3. cum se calculeaza totusi indemnezatia de crestere a copilului in cazul gemenilor? am vrea sa stim ceva sigur sa stim cum ne facem previziunile bugetare pe urmatorul an :-)
va multumesc anticipat



Bun venit!
Sarcina usoara in continuare.

1. noi avem caruciorul Firstwheels City Twin cu landouri si varianta sport de la 6 luni.Al nostru e adus din Turcia (l-am gasit mai ieftin, si n-am platit transport, mi l-au adus nasii fetelor).
E destul de greu (noroc ca am facut muschi ), scheletul cantareste 11 kg, iar 1 landou 3,6 kg .....dar se manevreaza usor. Eu reusesc sa scot singura fetele afara, ceea ce ma face f fericita ca nu tb sa depind de nimeni.Ce-i drept sunt multe manevre de facut dar incapem amantrei in lift.
Noi boxa n-avem, la uscatorie nu l-as lasa (e sparta des)...asa ca-l plimb cu liftul. Acum depinde unde stai si ce ajutoare ai si cat esti dispusa sa dai pe carucioar si accesorii. Eu sunt f multumita de carucior, are si rotile fata pivotante.Mi-ar fi placut sa aiba saculet pt picioare, dar nu e sf de lume ca n-are.
Scoici avem simple de la Bertoni.

2. din lipsa de spatiu (sper eu ca nu pt mult), noi am pus patuturile in L. Au dormit f putin impreuna, intrucat una din fetite avea/inca are somnul f agitat.

3. eu iau procent (asa zisul 70% din cei 85%)din media veniturilor pt 1 bebe, iar pt celalalt iau suma fixa de 600 ron. Cred ca si legea asta noua tot asa se aplica, difera doar perioada 1 sau 2 ani.





binecuvantata cu gemanutele Mara&Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Rayuela, eu nu am avut cum sa 'supravietuiesc' altfel. Amandoi se trezeau f. des noaptea (ceva de genul din ora in ora Rares, cam odata la 2-3 ore maxim Bianca) si mai mereu alternativ. Adica maraia unul, ma ridicam din pat, ridicat din patut, linistit ( adica alaptat sau apa, bibe, leganat, schimbat daca era nevoie. De multe ori cand puneam Rares la un san punem si pompa la celalat sa scot lapte pt pitica), pus la loc, asezat in pat, inchis ochii (eventual atipit juamte de ora), inceput de plans celalalt si reluat ciclul anterior. Uneori erau plangareti amandoi odata. Eram epuizata si fizic si psihic, asa ca atunci cand i-am luat langa mine a fost mana cereasca. Ei dormeau mai linistiti si mai mult, cand se trezeau nu mai trebuia sa ma ridic.





www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=5" target="_blank"> Rareshic - lau.jpg

Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Vai,Laura,nu ma speria...asta e scenariul de care ma tem si eu,ca o sa se trezeasca des noaptea si nu simultan.Mai ales ca am si experienta cu Amelie care ne-a terorizat citeva luni bune cu trezit noaptea des si urlete ca-n filme,colici,tipa citeva ore neintrerupt,eram zombie si eu si tati.
Oare nu exista nici o "reteta" sa-i facem macar sa se trezeasca in acelasi timp si sa urle?

Mami de Amelie si cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rayuela

Vai,Laura,nu ma speria...asta e scenariul de care ma tem si eu,ca o sa se trezeasca des noaptea si nu simultan.Mai ales ca am si experienta cu Amelie care ne-a terorizat citeva luni bune cu trezit noaptea des si urlete ca-n filme,colici,tipa citeva ore neintrerupt,eram zombie si eu si tati.
Oare nu exista nici o "reteta" sa-i facem macar sa se trezeasca in acelasi timp si sa urle?

Mami de Amelie si cu


Nu stiu 'retete' in acest sens pt ca eu am mers in ritmul lor, nu i-am fortat cu nici un fel de program, nici de somn nici de masa (dupa ce am inceput diversificarea incercam sa le dau simultan sau imediat unul dupa celalalta, aproximativ la aceleasi ore, dar nu batut in cuie). Am considerat ca stau cu ei acasa ca sa ii cresc pe ei, nu sa ma plimb eu cand am chef. Asa ca m-am pliat eu nevoilor lor.
Stiu ca sunt mame de gemeni care afirma ca fara program de somn / masa / baie nu poti sa supravietuiesti. Ca musai trebuie organizare si rigurozitate. La noi a mers asa, mai haotic si in ritmul lor.
Plus ca pt mine noptea ar fi fost mult mai rau daca se trezeau amandoi, pt ca singura imi era greu sa ii schimb/hranesc pe amandoi odata. Ziua mi se parea mai ok, dar noaptea nu imi era greu sa ii 'manuiesc' pe amandoi odata. Sotul s-a implicat si m-a ajutat f. mult, dar el noaptea doarme ... pot sa trag de el pana fac febra musculara, nu se trezeste. (Era f. obosit si a adormit intr-o dupa-amiaza acu vreo jumate de an si s-au suit copii pe el, unul i-a deschis pleoapa, celalalt i-a bagat o lanterna in ochi si el nu a facut decat sa se intoarca pe-o parte )



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=5" target="_blank"> Rareshic - lau.jpg

Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo1981 spune:

Mersi Lumi de raspunsuri
si noi am gasit pe net in Germania, de unde avem posibilitatea sa ni-l aduca cineva, un carucior asemanator cu landorui si toata nebunia.
si toata lumea imi spunea ca este prea greu si nu o sa ma descurc cu el ...
dar ma bucur sa vad ca totusi ne putem descurca cu un caurcior asa de mare
din fericire la mine parintii sunt aproape de noi, asa ca probabil nici o sa fiu nevoita sa plec singura ...asta cand taticul nu e acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramo1981

Mersi Lumi de raspunsuri
si noi am gasit pe net in Germania, de unde avem posibilitatea sa ni-l aduca cineva, un carucior asemanator cu landorui si toata nebunia.
si toata lumea imi spunea ca este prea greu si nu o sa ma descurc cu el ...
dar ma bucur sa vad ca totusi ne putem descurca cu un caurcior asa de mare
din fericire la mine parintii sunt aproape de noi, asa ca probabil nici o sa fiu nevoita sa plec singura ...asta cand taticul nu e acasa


Noi impartim momentan (in primavara-vara ma voi muta la curte ) apartamentul cu parintii mei, si nu mi-au fost de mare ajutor.
Asa ca mi-e mai bine sa stiu ca ma pot descurca singura, decat sa fiu dependenta de ei. cand erau fetele mici si pleca tati in deplasare, si noaptea plangeau amandoua, mama mea nici nu se sinchisea sa se trezeasca sa linisteasca pe una din ele.
Am reusit sa le alaptez simultan, iar acum pot sa le dau simultan biberoane si mancarica.
E clar ca-s destul de obosita, dar se merita.

Ps. o sa vezi ca o sa iti placa sa iesi afara neinsotita.
O sa ai alta stare si libertate. Cel putin in cazul meu asa a fost.







binecuvantata cu gemanutele Mara&Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rayuela

Vai,Laura,nu ma speria...asta e scenariul de care ma tem si eu,ca o sa se trezeasca des noaptea si nu simultan.Mai ales ca am si experienta cu Amelie care ne-a terorizat citeva luni bune cu trezit noaptea des si urlete ca-n filme,colici,tipa citeva ore neintrerupt,eram zombie si eu si tati.
Oare nu exista nici o "reteta" sa-i facem macar sa se trezeasca in acelasi timp si sa urle?

Mami de Amelie si cu

de asta mi-a fost frica si mie toata sarcina..Andrei abia dupa 4 luni a dormit cate-o ora pe noapte.si ne gandeam cu disperare ce ne vom face daca si gemenii vor fi la fel de "colicosi?". Am avut noroc..au fost foarte cuminti, se trezeau aproximativ de-odata..colkici avea, insa maxim 30 minute seara..si foarte usor..asa ca..am trecut cu bine peste:)


www.facebook.com/album.php?id=100000225799068&aid=53495" target="_blank">Comorile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rayuela

Vai,Laura,nu ma speria...asta e scenariul de care ma tem si eu,ca o sa se trezeasca des noaptea si nu simultan.Mai ales ca am si experienta cu Amelie care ne-a terorizat citeva luni bune cu trezit noaptea des si urlete ca-n filme,colici,tipa citeva ore neintrerupt,eram zombie si eu si tati.
Oare nu exista nici o "reteta" sa-i facem macar sa se trezeasca in acelasi timp si sa urle?

Mami de Amelie si cu


Noi am avut doar cateva nopti mai "proaste".
Eu zic ca inceputul e mai greu, cam asa vreo 2,5 luni, pan se mai linistesc.
Ale mele au renuntat treptat la mesele de noapte...si ce bine a fost.
Sunt destul de cumintele.
Mai cred ca si dupa cum le obisnuiesti asa le ai.

Fetele mai dorm cu mine in pat, dimineata, dupa ce pleaca tati la munca, nu de alta, dar dupa biberon au chef de joaca.


binecuvantata cu gemanutele Mara&Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

mirelo, sunt tare frumosi! sa nu fie de deochi!

Adi, mami de chimen si anason

Mergi la inceput