Concediu ingrijire incredintare adoptie

Concediu ingrijire incredintare adoptie | Autor: crinuta71

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,
As vrea sa va cer un sfat la cele care ati fost in situatia mea sau care stiti cum s-ar putea rezolva. Sunt necajita de cateva zile. Avem un baietel incredintat in vederea adoptiei, are 1 an si doua luni. Eu am intrat in concediu de ingrijire pentru copil pana la 2 ani. Problema este ca in certificatul de grefa si in hotararea de la judecatorie scrie clar ca baietelul este incredintat pentru 90 de zile. Pana va fi procesul de incuviintare si apoi pana voi primi hotararea (probabil va dura 2 sau chiar 3 luni dupa expirarea celor 90 de zile) eu nu voi avea nici o hartie care sa ateste ca baietelul e la noi. Mie mi s-au cerut aceste hartii sa le duc la dosarul pentru CIC, la expirarea celor 90 de zile. Nu stiu ce sa fac, cele care ati avut situatie asemanatoare cu mine ce ati facut? Daca ma reintorc la lucru pentru o scurta perioada pana primesc hartiile, probabil nu mai pot reintra in CIC, acum cu legea aceasta noua.... si nu as vrea sa am probleme nici la lucru.... Si micutul are nevoie sa stau cu el, stiti si voi foarte bine cum este....Va rog mult sa-mi spuneti, daca ati avut si voi concediu de ingrijire, cum ati procedat?



Asi pentru sfaturi



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Manuelita spune:

Buna, este simplu: cererea de incuviintare a adoptiei prelungeste incredintarea in vederea adoptiei. Adica inainte sa se termine sau fix cand se termina cele 90 de zile, faci cerere de incuviintare a adoptiei si asta e documentul. succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Manuelita, multumesc mult de tot pentru raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Intre timp a vorbit si sotul la protectia copilului de la noi si i-au spus acelasi lucru, despre aceasta cerere si unde scrie in lege. Daca mai intereseaza pe cineva, se gaseste in legea 273/2004 republicata in 2009, art.36, punctul4.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casamihaela spune:

Buna fetelor.

Ma ajutati si pe mine. dupa 1an si 2luni de cand avem atestat in sfarsit ne-au sunat si pe noi sa vedem un copilas.

Vineri avem termen la tribunal pentru incredintare in vederea adoptiei. Baietelul are 10 luni si vreau sa intru in cresterea copilului 1 an . Asistenta sociala ne-a spus ca in momentul cand avem certificatul de grefa putem sa luam copilul acasa iar eu pot intra in cresterea copilului.

Pot sa imi bag dosarul de cresterea copilului la ANOFM doar cu acest certificat de grefa?

Sau trebuie sa astept cele 15 zile pana hotararea judecatoreasca devine definitiva si irevocabila? si dupa aceia sa inaintez dosarul. nu de alta dar nu pot sa iau copilul acasa ca nu are cine sa stea cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puffy10 spune:

Buna!
casamihaela, cu certificatul de grefa... sau chiar hotararea judecatoreasca in unele cazuri mai rapide, poti intra in concediu de crestere copil. Pe acea hartie este trecuta data zilei in care a avut loc procesul de incredintare a copilului si aceea este data de inceput a perioadei tale de concediu, iar perioada de sfarsit este la implinirea celor 2 anisori ai copilului sau cand intrerupi tu. Intreruperea nu mai are nicio legatura cu restul hartiilor (expirarea celor 90 zile, sau perioada pana la definitivarea sentintei, etc.)... doar in cazul extrem cand vreti sa renuntati la copil....
Eu am inceput acest concediu in decembrie 2010 si l-am incheiat in iulie, cand baietelul nostru a implinit 2 ani..... si am trecut prin etapele descrise mai sus. Practic din ziua incredintarii, am intrat in concediu.... chiar daca, este un paradox, fiindca certificatul de grefa l-am luat a doua zi si copilul acasa l-am avut a doua zi.... nu din ziua inceperii concediului .
In rest, pot sa iti spun mult succes in continuare si va doresc multe bucurii alaturi de micut. Sa va traiasca! si mult succes in continuare.

puffy, mami fericita de Andrei Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Buna,
Cu certificatul de grefa am intrat in CIC (copilul l-am adus acasa in aceeasi zi cu procesul si in aceeasi zi cand am primit certificatul de grefa). Am dus apoi hartiile pe rand, ti-am scris mai larg pe PM. Asa cum scrie si Puffy.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui casamihaela
Pot sa imi bag dosarul de cresterea copilului la ANOFM doar cu acest certificat de grefa?

Sau trebuie sa astept cele 15 zile pana hotararea judecatoreasca devine definitiva si irevocabila? si dupa aceia sa inaintez dosarul. nu de alta dar nu pot sa iau copilul acasa ca nu are cine sa stea cu el.

Eu va contrazic, cel putin din xperienta mea.
Banii de alocatie, DA, se dau retroactiv de cind ai copilul acasa insa trebuie asteptata sentinta definitiva si irevocabila si abia apoi se merge la primarie si se depune dosarul. Dureaza insa asta e.
Bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casamihaela spune:

Buna fetelor.
Crinuta,Puffy multumesc pentru raspunsuri va

Irina mersi pt. raspuns. Vroiam sa stiu daca cei de la ITM si primarie iau in considerare ziua in care sa eliberat certificatul de grefa ca prima zi de CIC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luminoasa spune:

Buna fetelor,

Am si eu o intrebare: in cazul unui copil nascut in august 2010 si incredintat in vederea adoptiei in noiembrie 2011, la cat este plafonata indemnizatia de crestere a copilului, la 1200 lei sau la 3400 lei.
Am intrebat in mai multe locuri si am primit raspunsuri diferite asa ca,daca se poate, as vrea sa-mi raspunda cineva care a fost in situatia asta si stie concret.

Multumesc foarte mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Daca incredintarea e in nov.2011, te incadrezi pe legea noua, oug 111/2010, copilul e mai mare de 1 an, deci nu vei putea opta decat pt. varianta de a sta acasa pana la 2 ani.Ind. in acest caz se plafoneaza la 1200 lei.

''Succesul este suma eforturilor mici repetate zi de zi''
Robert Collier

Mergi la inceput