Suedia (3)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns florysya spune:

Multumesc Mihaela pt raspuns m-am lamurit si eu ce este semla mai ramane sa gust acum.
Foxy am nevoie cred de acelasi formular pe care l-ai trimis si tu la migration pt dreptul de sedere ca nu stiu sa scriu pe suedeza,
Nasi nu avem pt ca nu prea avem prieteni,iar rude ar fi fratele sotului care este aici dar nu s-a aratat dispus si nici eu nu prea vreau.Vreau pe cineva care sa stie ca are un fin adica sa-l mai viziteze din cand in cand nu neaparat sa-i aduca ceva.Eu nu am avut parte de asa nasi si nici baietelul cel mare si eram invidioasa cand vedeam ca la alti copii vin nasi si la mine nu.Nu stiu daca intelegi ce vreau sa zic dar eu asa gandesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

aha! miha am citit ce ai trimis tu. suna fff gustos, o sa luam si noi. vezi, daca nu avem suedezi in anturaj, nu stim de nici unele!
Flory-trimite-mi adresa ta pe PM si ti-l trimit. sper sa fie ala. nici noi nu am primit vreun raspuns inca. sunt n formulare pe siteul lor. eu cred ca asta e. Trebuie s-o intreb pe o amica, poate mai tine minte.
Ce-ti mai face bebele? e bine?
dar gravidutele?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ei, nici eu nu am suedezi in anturaj, dar am invatat multe de la copii. Plus faptul ca am lucrat aproape doi ani, am mai invatat cate unele chestii care mi-au placut. Semla am mancat anul trecut la serviciu de ex. Am facut comanda cu totii si am mancat la fika :). Dar eu stiam dinainte. Cred ca vazusem in magazine si am fost curioasa, a intrebat Diana mea la scoala si apoi am googalit :).

Vedeti ca pe 25 martie e våffeldagen care are tot o semnificatie religioasa. E ziua Bunei Vestiri-jungfru Marie Bebådelsedag. Noi o tinem ca ne plac www.google.se/images?rlz=1C1AVSX_enSE393SE393&q=v%C3%A5fflor&um=1&ie=UTF-8&source=univ&sa=X&ei=o-N5TafaK4TusgbC-dngBw&ved=0CEcQsAQ&biw=1280&bih=629" target="_blank">våfflor . Astea le fac acasa, ca e simplu de tot, mi-am cumparat aparat de vreo doi ani. Bine, våfflor fac si asa fara ocazia asta, ca nu are importanta. Va spuneam doar de curiozitate. Pe noi ne bat la cap fetele, ca stiu de la scoala de la copii.
Mie imi plac multe din obiceiurile de aici. Si de Paste au obiceiuri frumoase pentru copii. :) Plus impodobirea casei cu crengi cu pene si oua colorate de plastic :). Va mai povestesc daca vreti, ca am scris si pe blog anii trecuti :).

O zi faina, spor la treburi si bebei papaciosi!


vorbe de copil...

Hobby

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florysya spune:

Multumim Mihaela pt informatii,sunt foarte utile.Daca ai timp si mai vrei sa ne scrii din traditiile si obiceiurile de aici noi asteptam cu mare drag.Pe mine una ma intereseaza mult.Eu nu stiu sa fac vafe si nici nu am aparat dar poate o sa cumpar sa incerc si eu daca imi dai si mie reteta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliGrigore spune:

HI, hi, hi! Imi aduc aminte de prima semla. Ce mare dezamagire a fost. Exact asa ziceam si eu ca sunt un fel de savarine, ca apoi sa mi se adevereasca taman pe dos, ca sunt departe.Poate umplutura de mandelmassa sa fi fost de vina. Anul asta am incercat sa coc eu niste semle pe care sa le umplu ca pe savarine, dar bineinteles ca nu mi-a iesit. Dar intre vaffe si semle, prefer in continuare vafele.
Aceeasi problema cu nasii o avem si noi, ma rog, o vom avea, pentru ca nu avem prieteni aici. Imi spunea mama insa ca la nevoie si daca se poate, un frate, o sora mai mare a lui bebe poate "actiona" ca nas. Eu asa ma gandeam sa facem in cazul nostru, bineinteles daca imi va confirma preotul ca se poate, pana vom meerge in tara cu el.
A mai auzit cineva de asa ceva?

In rest toate bune si frumoase. Saptamana viitoare termin cu cele cateva ore de munca pe saptamana si ma ocup doar de scoala, poate da Domnul si termin jumatea asta de nivel. Stie cineva daca poti face vreun curs de Sv2 B "la distanta" sau part time ca mamica ce sta acasa cu bebe-ul?

P.S. Eu zic ca vine primavara totusi, voi ce parere aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ah, pai mie imi place semla TOCMAI pentru ca nu seamana deloc cu savarina . Eu am avut retineri sa o incerc cu gandul la savarina, care nu imi place. :) Våflor imi plac mai mult si mie, ca le mancam cu fructe si frisca.
Las aici niste trimiteri la articole despre Suedia la mine pe blog, sa nu le mai repet: Valborg, paste, tot paste, advent si targ de Craciundupa Craciun,
si o sarbatoare draga noua, a insulei: saptamana medievala . Sper sa va placa :).

Da Lili, primavara e aici, cu toate ca mai e zapada, dar pe zi ce trece se topeste vazand cu ochii. Ieri am vazut ghiocei intr-o curte, am vazut pasari ciripind in copacii din jurul casei(si le-am auzit, sunt fermecatoare!), mi-au iesit narcisele in fata casei, liliacul e inmugurit...deci e primavara!



vorbe de copil...

Hobby

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

categoric voi incerca si eu semla. imi plac migdalele.Våffla hmm. merge cu gemuri si frisca .
despre obiceiuri de botez nu prea stiu, dar ai putea suna la biserica din Malmö sa intrebi.uite nr:040134654 (alta eu nu stiu prin zona)
de primavara:sigur e pe drumul cel bun. noi aici oricum nu aveam zapada, asa ca vedem mai repede ghioceii si toporasii Maine cica vor fi intre 7 si 10 grade
Flory-azi sau maine iti trimit formularul. numele e ala din profil?
Va doresc sambata placuta (la mine cu bb mic si toata ziua acasa, toate zilele sunt duminica, asa ca...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliGrigore spune:

Deci vineeee! Daca si la "voi" pe insula au aparut ghioceii atunci sunt semne bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florysya spune:

Buna ziua.Foarte frumos scrii pe blog Miha despre traditiile de aici.Cand anume se impodobesc acele crengi?Si unde pot gasi pene si oua de agatat in ele?Crengile trebuie sa fie musai de mesteacan?Cu vafele tot nu m-am lamurit cum se fac.
Foxy numele meu este florina-daniela bobocea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Multumesc Flory, mie imi place sa invat lucruri noi si sunt interesante. Suedezilor le place cand de 1 Dec. punem steagul romanesc in fata casei, au fost tare surprinsi prima data si ne-au intrebat ce sarbatoare este. :) Stiti ca la ei sunt zile de steag destul de multe, cand ridica steagul pe catargele dintre case sau blocuri. Mie si asta imi place. Al doilea an al nostru aici in casa, am avut steagul un an(se face cu randul, un an fiecare vecin, suntem 14 in total) si mereu trebuia sa fim atenti la calendar sa vedem cand trebuie sa il ridicam. Sa va spun ca am fost mai seriosi decat suedezii? :)) Ca nah, ne gandeam sa nu ne facem de ras...

Crengile sunt cele mai bune cele de mesteacan, noi le culegem din padure ca e plin pe langa noi. Dar sunt si de cumparat in magazine, atunci in preajma pastelui. Pene, oua si ornamente de Paste apar in curand in magazine. De impodobit se impodobesc atunci, joi, vineri sau sambata dinainte. Crengile se pun in apa si vor scoate frunzulite verzi.
Florile specifice de Paste sunt narcisele galbene si zambilele. Narcisele galbene asa se si numesc: påsklilja(crin de paste).

Ce ma mai fascineaza pe mine sunt pasarile, aici la noi sunt tare multe si acum ciripesc de zor. Plus sunt pe mare multe care vin acum primavara, sunt tare frumoase. Invat sa le recunosc si sa la retin numele caci suedezii invata la scoala si fica-mea cea mica imi da lectii :). Eu nici in romana nu le deosebesc(adica stiu nume de pasari dar nu pot sa asociez cu figura lor, mai ales cele de padure).

O saptamana frumoasa la toate!

Edit sa scriu de våfflor: reteta o pot eu scrie daca vrei, e foarte asemanatoare cu cea de clatite dar ca e mai gros aluatul ca si consistenta. O gasesti rapid cu google. Pentru ca sa le faci acasa ai nevoie de un aparat de genul:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/15/Waffle_Maker.jpg/428px-Waffle_Maker.jpg pe care il gasesti in magazine, chiar si la COOP sau ICA, eu cred ca l-am luat de la ÖoB ca era ieftin si il am de vreo 2-3 ani...Succes cu ele.


vorbe de copil...

Hobby

calator de profesie

Mergi la inceput