Suedia (3)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Am o intrebare usor naiva sa zic asa. In Romania eu nu am consumat margarina, unt da. In Suedia am tot cumparat ''mini lätta''. Acum eu nu stiu daca e unt (asa cam ca in Romania) sau margarina de care vreau sa ma feresc. Si cam care este echivalentul margarinei aici? . Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

liliana, pai eu am explicat de ce a trebuit sa iau alte cursuri pentru CSN, atata era punctajul la SAS grund, 100 de puncte. Apoi SAS A si SAS B aveau fiecare punctaj de 300 de puncte. Nu stiu in alta parte cum e, o fi asa cum spune Tanti Z. Mie mi-a placut tare mult ca am luat cursurile, mi-au imbunatatit considerabil vocabularul chiar daca la acea vreme suedeza mea era undeva la nivelul de jos si la cursuri intelegeam cam 50 %. Dar m-am descurcat, am invatat si a luat prov-urile cu bine.

Tanti Z, de la CSN primesti raspuns in cateva zile(poate 10-12 cu totul). Daca ti se accepta cererea iti trimit un cod si intri pe Mina sidor la ei pe site unde vezi tot ce urmeaza sa se intample si ce s-a intamplat(cand primesti banii). Primesti bani si retro, eu am patit acum la facultate...am renuntat la o materie caci am crezut ca nu o pot face(am fost plecati in concediu in ianuarie si am pierdut doua saptamani de curs si laboratoare) dar pana la urma am vb cu profii si am putut recupera laboratoarele, am trimis un formular de ändring la CSN si am primit retro banii. Ei oricum verifica la sfarsit de termin si iti cer banii inapoi daca nu ai realizat punctajul pentru care te-ai inscris(asa am patit eu cu religia de 50 p la care nu am mai putut sa merg). Pe Mina sidor vezi in fiecare luna cati bani trebuie sa iti intre si data. Sunt foarte exacti, la fix intra mereu banii.

en kvinna, lätta e margarina. Noi mancam bregott care e 70% din lapte animal si restul emulgatori vegetali(ca sa se poata intinde pe paine). Am luat o data in pachet de hartie, se numeste Smör si e numai din lapte, dar e foarte greu de intins pe paine, trebuie lasat mereu afara macar 20 de minute, e insa foarte gustos. Nu am mai luat ca nu il scoteam niciodata inainte si stateam apoi sa ne uitam la el :)). Bregott insa are gust bun, de unt. Cand am fost in Ro nu am gasit unt care sa semene la gust cu Bregott, si am luat si romanesc si strain.
:(


vorbe de copil...

Hobby

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Despre lätta:
http://sv.wikipedia.org/wiki/L%C3%A4tta
si despre Bregott:
http://sv.wikipedia.org/wiki/Bregott
Bregott are si varianta ekologisk.:)


vorbe de copil...

Hobby

calator de profesie

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Multumesc. Sunt multe chestii pe care eu nu le itneleg bine in Suedia, deh, nu stiu nici limba foarte bine, doar asa cat sa-mi dau seama despre context .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

G´kväll! Pentru cele interesate de cursuri, va informez ca avem toate dreptate Exista mai multe variante de a studia la SAS si, in functie de cat de rapid merge cursul (deci cate ore petreci la scoala), punctajul creste. Exista intr-adevar si curs de un termin pentru SAS G, cu 400 p, dar si mai multe variante de 2 sau 3 terminuri, cu 300 sau 250 de puncte. Pentru ultimele doua e nevoie de completare pana la 400 de puncte. Si acum, intrebarea serii: hur mycket kan man få? Inteleg ca suma e oarecum fixa pentru cetatenii UE. Ugh, macar am obtinut niste lamuriri lamuritoare, ca sa zic asa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ce curios Tanti Z...eu am facut curs de un termin SAS grund si a valorat(ca sa-i spun asa :)) 100p. Apoi cum spuneam SAS A si B au fost fiecare cate un termin si a fost la närdistans...fiecare 300p.(desi acum stau si ma gandesc ca parca tot 100p a fost si asta si am luat numai 50% bidrag de la CSN...am sa revin cand am timp sa verific). Cred ca fiecare scoala are specificul sau aici, nu putem generaliza.
Despre bani, intra pe csn.se si gasesti o metoda de calcul, exact asa se numeste: hur mycket du kan få :) in partea dreapta a paginii principale. Bidrag-ul e cam 2500 de coroane la care se mai adauga bidrag pentru copii, cam 400 de coroane la fiecare. In tabel iti apare si cat lån poti primi si un grafic cum il returnezi si cand.
Primesti in functie de punctaj, poti lua 25%, 50%, 75% sau 100% din bani. Adica poti primi si cu 100p bani, dar sunt 25%, cu 200p 50%, etc. :)

en kvinna, am uitat ca nu stii suedeza foarte bine. In principiu scrie in articole ca lätta e margarina vegetala 100% si ca bregott e unt amestecat cu ulei de rapita ca sa ii dea consistenta moale sa poata fi intinsa pe panine. Nu scrie insa procentele de unt si ulei, eu asa tineam minte ca e 75% unt, dar acum nu am gasit asa ceva in articole. Cum spuneam, unt fara grasimi vegetale il gasesti sub denumirea de smör la pachete de hartie. Sunt variante sarate sau nesarate(eu din astea folosesc la prajituri) caci bregott are si sare adaugata in el.

Fug la scoala, sa fiti cuminti .


vorbe de copil...

Hobby

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Despre traditii, am cumparat Påskmust. Se vrea o varianta de Paste a Julmust-ului de Craciun. E bun la gust, ceva intre coca-cola (caci e carbogazos) si altceva dulceag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliGrigore spune:

Hej, allihopa!
I'm back! Eu si gagalicea mea Anastasia de 2600g. Doamne ca mici pot sa mai fie. Acum surioara ei mai mare mi se pare un gigant pe langa ea
O experienta incredibila, jos palaria in fata profesionalismului lor! Am putut sa stau dreapta de cum m-am dat jos din pat dupa mai putin de 24 ore, nu am luat analgezice decat 2 zile si atunci doar 2 panadol la 8 ore, iar antibiotic doar o doza administrata spre sfarsitul operatiei. Iar acum deja zburd prin casa, pe trepte fara probleme.


Mda, se pare ca scolile lor au fiecare mai multe variante de organizare a cursurilor.
Cu CSN, tantiZ eu stiu ca suma maxima pe care am putut-o lua pt punctajul maxim si cu tot cu bidrag pt copil a fost 3200 si un pic. Iar banii vin intr-adevar cum zis mihaela repede.

Si totusi intreb si eu, dar untul...unt din acela de casa, ca in Romania, alb si super gras nu am gasit. Eu intre Smör si lätta nu fac mare diferenta decat ca una e tartinabila si una e ptbgatit, cum e margarina Unirea la noi. Am incercat la magazinele polonezilor si fiindca scria doar in poloneza pe ele mi-am luat o mare teapa: era untura.

Si revenind la cele lumesti: trebuie sa ma apuc sa fac hartiile pt certificat care va sa zica? Si asta cat mai curand. Cat poate sa dureze aici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Liliana felicitari!!!! Sa va traiasca Anastasia(apropo, ce nume frumos!) si sa va aduca numai bucurii.


Eu in Ro nu am gasit unt care sa imi placa, asta de aici mi se pare foarte bun. Dar uite ca fiecare avem preferintele noastre. :)


Fetelor eu va doresc Sarbatori Fericite, am citit ca va fi soare si cald, adevarata vara deja(vara suedeza desigur).


vorbe de copil...

Hobby

calator de profesie

Mergi la inceput