math skills-detaliu practic pentru copii

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BalMascat spune:

wow, mi s-a parut asa de greu sa urmaresc toate trucurile la tabla inmultirii!!! si predau la facultate, fizica, sunt pro-mate. dar mi-am zis...uite o chestie pe care nu as face-o pt copilul meu. nu de alta dar sunt pt lucrurile simple si logice!! mi s-ar parea ca il ingreunez in loc sa-l ajut, daca mie mi se pare o greutate fara rost, oare el cum ar putea sa tzina minte asa reguli?
si am ramas agatzata in 3x4= numerele de dinainte
si am extrapolat la 3X5, etc....nu merge, nu are ce sa mearga, nu are legatura, nu exista logica. deci ....pass.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

khan academy este un site dedicat lectiilor de matematica, algebra, etc, pentru oricine pe pamantul asta, free. de la basic la avansat.
adresa este khanacademy. deja am vizionat cu ingerasul meu despre numere, aditie basic, scadere, basic....
la adresa adaptedmind.com sunt aceleasi video, insa grupate pe ani de scoala.
sper sa va bucure si foloseasca aceasta posibiltiate de "meditatie" in privat la matematica.

a! khan are video nu numai pentru matematica, are si pentru fizica, de exemplu.
numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:


iata si un site in care poti gasi jocuri, dictionar vizual si explicatii in matematica, pentru toate nivelele

http://www.mathsisfun.com/links/index.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui 3x3


iata si un site in care poti gasi jocuri, dictionar vizual si explicatii in matematica, pentru toate nivelele

http://www.mathsisfun.com/links/index.html




f bun situl. multumesc.
al meu in clasa a 2-a, deja a ajuns la fractii. situl cred ca imi va fi de ajutor.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

http://www.khanacademy.org/
este sponsorizat de Bill Gates.

toate video-urile sunt gratis.
cred ca din pacate nu are titrare in lb romana dar pt matematica e simplu video-urile sunt f. explicative.




michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui 3x3
[
am mai gasit o carte, in care un copil cu dificultati la tabla inmultirii, o poate invata in 15 minute. printr-o logica, care difera de tot ceea ce noi parintii am invatat in scoli. cartea se numeste, "speed math for kids" de Bill Handley.
uite un exemplu:
7x8
pentru a multiplica cele doua numere, se face o multiplicare simpla, a numerelor pana la 10.
numarul 7, pana la 10 mai este nevoie de 3.
numarul 8 pana la 10 are nevoie de 2
daca extragem 3 din 8 sau 2 din 7, obtinem 5. care este prima cifra a raspunsului la inmultire. apoi multiplicam cifrele 2 si 3 si se obtine cea de a doua cifra din multimplicare, 6. deci raspunsul la multiplicarea 7x8 este 56.

sau 8x9=?
de la 8 la 10 avem nevoie de 2
de la 9 la 10 avem nevoie de 1
scadem 1 din 8 sau 2 din 9, si obtinem acelasi numar, 7. multiplicand 1 si 2, se obtine cea de a doua cifra a raspunsului.
pana si eu ca mama sunt fascinata de metodele descrise in cartea asta. ma gandesc, ca pana la scoala, puiul deja o sa practice niste calcule.
sper sa va inspire.
poate facem niste calcule mai mari, de 2 sua 3 cifre. mai incolo.
numai bine

Valeuuuuuu ... asta este "speed math" ? Pai ei invata tabla inmultirii in cls a 2 a ... fac pariu pe ce vrei tu ca invata pe de rost de 10 ori mai repede ca 7x8=56 decat tot algortimul ala cu scaderi din 10, apoi pe diagonala, apoi inmultirea diferentelor ... Holly Molly ce porcarie ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui AB_AC

Mey trick-urile cu inmultirile trebuiesc si ele invatate... nu-i mai simplu sa-nvete direct inmultirile?

E o logica in spate si anume aceea a adunarilor repetitive...

Eu cred ca matematica cu "tricks" e ceva nenatural. Cu tricks-urile ii indepartati pe copii de esenta matematicii si anume aceea ca lucrurile se construiesc logic, ca orice poate fi cautat cand nu-l tii minte. Personal cand fii-mea nu-si aduce aminte cat fac mxn o las sa le adune sa vada ca poate ajunge singura la rezultat.

Oh ! In sfarsit a zis cineva ce vroiam eu sa explodez aici ... eu nu va inteleg efectiv ...dupa mine algoritmii aia povestiti de voi sunt de 100 de ori mai complicati decat explicarea conceptului de inmultire (numarul 9 adunat de 7 ori) si in final memorarea rezultatelor ...copiii la 7-8 ani memoreaza extrem de repede si cred ca e bine a fi invatati ca atunci cand nu isi aduc aminte rezultatul sa apeleze la metoda logica ... porcaria asta cu degetele, adunatul pana la 10, saderile pe diagonala mi se par asa mai mult de a aburi parintii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui 3x3

am luat o carte excelenta, "help your kids with math", an australian step by step guide. este o carte excelenta, cand este vorba de reprezentarea vizuala a matematicii.
tot pe aici se face reclama la un program brainetics, care invata metode de multplicare a numere in cateva secunde (https://www.brainetics.com/); eu am luat de aici o alta carte care invata cum sa faci calcule in cateva secunde. deja practic cu puiul meu de 4 anisori adunarea a doua numere. si am inceput tabla inmultirii.
am mai gasit o carte, in care un copil cu dificultati la tabla inmultirii, o poate invata in 15 minute. printr-o logica, care difera de tot ceea ce noi parintii am invatat in scoli. cartea se numeste, "speed math for kids" de Bill Handley.
uite un exemplu:
7x8
pentru a multiplica cele doua numere, se face o multiplicare simpla, a numerelor pana la 10.
numarul 7, pana la 10 mai este nevoie de 3.
numarul 8 pana la 10 are nevoie de 2
daca extragem 3 din 8 sau 2 din 7, obtinem 5. care este prima cifra a raspunsului la inmultire. apoi multiplicam cifrele 2 si 3 si se obtine cea de a doua cifra din multimplicare, 6. deci raspunsul la multiplicarea 7x8 este 56.

sau 8x9=?
de la 8 la 10 avem nevoie de 2
de la 9 la 10 avem nevoie de 1
scadem 1 din 8 sau 2 din 9, si obtinem acelasi numar, 7. multiplicand 1 si 2, se obtine cea de a doua cifra a raspunsului.
pana si eu ca mama sunt fascinata de metodele descrise in cartea asta. ma gandesc, ca pana la scoala, puiul deja o sa practice niste calcule.
sper sa va inspire.
poate facem niste calcule mai mari, de 2 sua 3 cifre. mai incolo.
numai bine



scuza-ma 3x3 dar nici eu nu am inteles conceptul. poate e prea de dimineatza la mine si nu mi-am baut cafeaua...

nu pot sa inteleg cu iti inveti copilul de 4 ani, inmultirile dupa aceste metode.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

ne jucam cu numerele, descoperim cum ele fac atatea povesti impreuna. Trebuie sa recunosc ca activitatile pentru copilul meu mereu sunt alese cu un grad de dificultate in mod crescendo.adica ne jucam jocuri pentru 4-5ani.
Sunt activitati pentru preschool si kinder. Games si explicatii foarte frumoase.in cautarile mele, daca gasesc un site interesant, il impartasesc.
Fiecare ,desigur, ia decizia care considera ca ajuta propiul copil, cel mai bine. Nu oblig pe nimeni, si mai mult, informatia m-a ajutat,ma va ajuta, si ca urmare, daruiesc, ca sa ajute si pe altul.
Nu intotdeauna am timp sa navighez pe internet.si multe informatii de la alte mamici m-au ajutat, tocmai prin efortul si daruirea cu care au impartit informatia.
Desigur, o gandire tehnica, priveste mate si metodele de predare cu critica. Este normal, sa faci un astfel de raport, dintre ceea ce se prezinta din exterior si cunostintele personale. Si eu fac la fel, unde e cazul, si cand e cazul.asta nu inseamna ca orice informatie o accept ca si potrivita pentru copilul meu. Eu o pot doar privi,accepta daca ma ajuta, sau nu.
Sunt un univers deschis. Nu sunt perfecta, si accept cu o limita informatia acolo unde educatia mea nu a acoperit domeniul.
Numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui 3x3

am luat o carte excelenta, "help your kids with math", an australian step by step guide. este o carte excelenta, cand este vorba de reprezentarea vizuala a matematicii.
tot pe aici se face reclama la un program brainetics, care invata metode de multplicare a numere in cateva secunde (https://www.brainetics.com/); eu am luat de aici o alta carte care invata cum sa faci calcule in cateva secunde. deja practic cu puiul meu de 4 anisori adunarea a doua numere. si am inceput tabla inmultirii.
am mai gasit o carte, in care un copil cu dificultati la tabla inmultirii, o poate invata in 15 minute. printr-o logica, care difera de tot ceea ce noi parintii am invatat in scoli. cartea se numeste, "speed math for kids" de Bill Handley.
uite un exemplu:
7x8
pentru a multiplica cele doua numere, se face o multiplicare simpla, a numerelor pana la 10.
numarul 7, pana la 10 mai este nevoie de 3.
numarul 8 pana la 10 are nevoie de 2
daca extragem 3 din 8 sau 2 din 7, obtinem 5. care este prima cifra a raspunsului la inmultire. apoi multiplicam cifrele 2 si 3 si se obtine cea de a doua cifra din multimplicare, 6. deci raspunsul la multiplicarea 7x8 este 56.

sau 8x9=?
de la 8 la 10 avem nevoie de 2
de la 9 la 10 avem nevoie de 1
scadem 1 din 8 sau 2 din 9, si obtinem acelasi numar, 7. multiplicand 1 si 2, se obtine cea de a doua cifra a raspunsului.
pana si eu ca mama sunt fascinata de metodele descrise in cartea asta. ma gandesc, ca pana la scoala, puiul deja o sa practice niste calcule.
sper sa va inspire.
poate facem niste calcule mai mari, de 2 sua 3 cifre. mai incolo.
numai bine



scuza-ma 3x3 dar nici eu nu am inteles conceptul. poate e prea de dimineatza la mine si nu mi-am baut cafeaua...

nu pot sa inteleg cu iti inveti copilul de 4 ani, inmultirile dupa aceste metode.

michelle


Eu nu numai ca nu inteleg cum, eu nu inteleg de ce ar face asta...

Mergi la inceput