Fluturasi de martie-aprilie 2011 (83)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

stiam eu ca am mai uitat pe cineva sa "tzucalesc"....alina.n tu parca intrebai de patut, nu?? pliabil sau de lemn?? prima oara am avut pliabil acum vreau neaparat de lemn cu baldachin.... . oricum il mai am si pe cel pliabil de la buburuza dar e rozzzz.....


mami de fetita cu codite 3+ si luna a 7-a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

mamici de bb2, 3 ati avut vreuna carucior de la primii pasi??? am vazut un model care imi place (la aproape 10 mil) dar parca nu am asa mare incredere in aceasta firma.... imi place sistemul la el, ca e format din cadru, pe care se pune pe rand landoul si partea sport. si modelul.


mami de fetita cu codite 3+ si luna a 7-a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

alina.m bine ai venit la odisee, am citit si eu prin ce ai trecut pana acum simi-au dat lacrimile,imi pare rau pentru atata suferinta insa ma bucur ca pana la urma Dumnezeu te-a binecuvantat cu bb Rares si cu bb 2 in burtica



mami de Naty (10.04.2009) si s29 cuAlex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina m spune:

SI AM INCEPUT SI EPISODUL TREI....

Tinand cont de experientele precedente cred ca ma intelegeti de ce nu imi doream un al doilea copil. Rares insa era foarte dornic de un bebe: toate carucioarele le oprea pe strada sa se uite un pic la bebe, pe toti copiii mai mici decat el ii alinta, ii draganea...

Si iar 2 liniute...si iar probleme:
Raul de sarcina l-am avut aproximativ la fel ca si la celelalte. Ajunsesem sa plang ca vreau sa mor si sa nu mai indur atata...Si va rog sa ma credeti ca sunt o fire tare si nici nu ma plang de la orice durere...insa asta e...Cineva mi-a spus odata ca D-zeu ne da la fiecare cat stie el ca putem duce...inseamna ca eu pot multe...nu?...macar cu acest gand m-am consolat...

La 10 sapt am inceput sa am niste scurgeri maronii. S-a dovedit a fi un hematom (acumulare de sange) intre uter si placenta. Am sangerat o luna intreaga.

Cand s-a oprit sangerarea m-am programat sa merg la consult la dr. si daca e bine cu hematomul...imi facea cerclaj. Un cerclaj preventiv doar, tinand cont ca am dus o sarcina gemelara si una cu cerclaj. Numai bine, cu o seara inainte de consultatie iar au inceput scurgerile.
Am mai sangerat vreo saptamana si jumatate dar in final au incetat. Totusi cerclaj nu mi-a mai facut (sarcina era cam inaintata pt cerclaj doar de preventie). Insa cu ocazia ecografiei am aflat ca in dreptul cicatricei de la cezariata peretele uterului e foarte subtire (“foita de tigara”).

Peste vreo doua sapt. au inceput durerile. Se pare ca odata cu marirea sarcinii, greutatea apasa pe acea zona si de la durere aveam contractii. Dr. mea era in concediu, si pt ca s-a dovedit ca si aceasta sarcina este cu probleme m-am hotarat sa ma schimb la un alt dr. mai bun, desi aproape dublu la pret.
Si aceasta dr. a confirmat ca, citez: “te sperii cand te uiti la uter, asa de subtire este”. Dar a mai adaugat ceva: am o brida pe peretele uterului de 4.7 cm cu 1.2 cm care nu se stie ce este dar ca si aceasta e posibil sa nu dea voie uterului sa fie prea elastic...si de aici durerile si contractiile.

Acum sunt la pat, in concediu medical...si tot asa pana la final
Va spun cum gandesc sa pot trece peste toate si sa fiu calma pentru ca asa e bine pt bebe:
DACA D-ZEU MI-A DAT ACEST COPIL FARA CA EU SA IL DORESC, SPER SA AIBE GRIJA SA VINA PE LUME CAND TREBUIE SI SA FIE SANATOS. EU IL VOI AJUTA CUM POT MAI MULT IN PLANUL SAU.

Acum, ca am facut cunostinta, sper sa nu parasesc acest grup si sa sporovaiesc cu voi despre toate problemele mari si mici din timpul odiseei...

Alina, mami lui Rares Fabian (05.09.2007) si 21+ tot cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

yasmi ce sa mai zic, ma uit cum ploua afara si imi dau seama ce mult mai e pana la vara :)) visez si eu frumos nah...eu cu geaca de iarna deocamdata nu am problema, ma incape si cred ca o sa fie ok mult timp de acum incolo, norocul meu e ca merg mereu cu masina si aproape nu merg pe jos, asa ca poate o sa pot sa o port chiar deshisa, sa vedem...in schimb tb sa merg urgent sa imi caut niste blugi, ca ma simt ca de capatat asa mergand mereu cu ei deschisi :)))

s 21, in asteptarea baietelului nostru minunat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

yasmi altcineva intreba de patut, eu da vreau sa iau dar dinacela pliabil caci noi suntem mai plimbareti, ideea era ca voiam cu fiermoar dar cel mai ieftin e 330ron, pana la urma am luat simplu cu 150ron azi din Auchan



mami de Naty (10.04.2009) si s29 cuAlex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

eu carucior am de la miniblu si de la pegprego -ambele au fost/sunt ok. cu Primii Pasi nu stiu ce sa zic...

mami de Naty (10.04.2009) si s29 cuAlex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

cris ......mai eeee pana la vara..... si eu prefer primavara-vara...

alina.n, eu am avut la iasmi pliabil cu fermoar....care s a rupt bineinteles si a trebuit sa cos intrarea.... noi aveam cate un patut pliabil peste tot unde "colindam" mai des


mami de fetita cu codite 3+ si luna a 7-a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

alina.n, eu vreau un carucior un pic mai aparte, mai "OZN".... si neaparat modelulu cu cadru separat pe care sa se poate pune scoica, landoul, partea sport...


mami de fetita cu codite 3+ si luna a 7-a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

cu imbracamintea deocamdata ma descurc, am si geci mai largi ,mi-ar trebui poate ceva dres de purtat pe sub pantaloni cand vine gerul sa vad cand imi iau si de unde..asa eu prea as vrea sa cumpar haine pe care apoi sa nu le mai port

mami de Naty (10.04.2009) si s29 cuAlex

Mergi la inceput