Nasterea Fanulei

Nasterea Fanulei | Autor: Ioannoula

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor. Am intrat azi sa povestesc si povestea nasterii puiutului meu. Eu sunt in Grecia. Sunt casatorita aici de aproape 2 ani. Ne-am dorit foarte mult copilul acesta si de 1 an "lucram" la el .Cand am ramas insarcinata am fost extrem de fericiti. Am avut o sarcina usoara si am fost foarte atenta pe toata perioada sarcinii.Totul a mers perfect pana cand, la sfarsitul lunii a 8-a am facut un atac renal din cauza semintelor. Pe bubuca mea am nascut-o la 38 de saptamani cu cezariana la urgenta. Luni seara m-au apucat durerile, dar marti aveam intanire cu doctorul si nu erau dese...erau la 10 minute. Cand am ajuns marti la spital doctorul m-a intrebat daca am dureri. M-a consultat, a ascultat inimioara puiutului, dar pentru ca era colul inchis m-a trimis acasa si m-a chemat joi. Pana joi, nu mi-a trecut nici o clipa durerea, dar in loc sa coboare bebeluta, ea se urca in sus si se zbatea. Joi m-a bagat in sala de nasteri. Contractiile ajunsesera la mai putin de 5 minute, si fata impingea in sus de imi oprise respiratia si ma durea rau de tot in capul pieptului. Eu ma certam cu sotul meu ca nu era de acord cu cezariana. (Aici cezariana se face doar in caz de urgenta).Cand a intrat doctorul la 1 in sala de nasteri, l-am rugat sa imi faca operatie ca nu mai suportam durerea, si sa nu il ia in seama pe sotul meu, ca nu comanda el pe corpul meu. Mi-a dat sa semnez o foaie, si m-a bagat in sala de operatii. La ora 14:15 s-a nascut printesa mea. Mi-a facut anestezie locala ca sa o pot tine in brate. Am vazut cand a scos-o. Era roza si rotunjoara. Avea 3 kg. Plangea timid...Dar nu am tinut-o in brate. Era infasurata toata cu cordonul. cap gat, picioare....cum s-a zbatut ea saracuta. Din cauza ca a sugrumat-o cordonul nu mai respira. A bagat-o la oxigen si mi-au trimis-o la alt spital pentru ca la spitalul in care eram nu mai aveau locuri la tuburi. Mi-am vazut puiul dupa 3 zie intr-o poza...facuta de tatal ei. Dupa ce mi-au scos punga de urina si perfuziile si am putut sa ma duc si sa imi iau puiul in brate si sa o hranesc. Nu a vrut sa ia lapte praf, si timp de 4 zile au tinut-o cu perfuzii. Era gaurita toata micuta si ramasese la 2.50 kg. Cand am pus-o la san l-a apucat imediat. Se mirau si asistentele... A doua zi mi-au dat-o acasa. Acum este bine, mananca, se uita in ochii mei si a luat bine in greutate. Sunt o mama fericita, si nu vreau sa imi aduc aminte ceea ce am trecut. Daca doctorul imi facea eco, vedea ca fata e infasurata. E bine ca viitoarele mame sa ceara eco inainte sa fie bagate in sala de nastere, ca sa nu pateasca ca mine.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RODY77 spune:

Sa va traiasca si sa fie sanatoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

Sa va traiasca si sa fie sanatoasa!

Off topic: tu esti sora celei care a avut un topic numit: "fara sprijin dar insarcinata"? Daca da, ea ce mai face? Cum e bebelusa ei?





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Da sunt sora lu Dulse. Bebelina ei e bine, sanatoasa, si Dulse a trecut peste problema ei, a cunoscut un baiat superde treaba, care iubeste piticul ca si cum ar fi al lui, si au scos actele. In Mai fac si nunta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

wow, ce veste minunata! Felicitari si casa de piatra! Ca sa vezi ca Dumnezeu inchide o usa dar deschide o fereastra. Sau mai romaneste: un sut in dos, un pas inainte...

toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Sa iti traiasca fetita,sa fie sanatoasa si parintii ei la fel! O mama stie intotdeauna ce e de facut,cum ai stiut si tu ca trebuie cezariana facuta! Cu Elena ma chinuiam prin vara sa ma intalnesc,dar nu am reusit,am ot fost plecata pe la tara si nu am mai dat tel sa ne vedem. Ma bucur ca amandoua sunteti bine,cu puiutele frumoase sanatoase!.
Lali

Vine ,abea astept sa si sa cadouri multe pentru Paul ( 01.10.2009)!

Bazar DC , Ajutor umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Va multumesc din suflet pentru urari, si pentru mine si pentru Elena. Asa e Dumnezeu stie ce da si cand da, si nimic nu e intamplator. I-a dat un ingeras sanatos si vesel, si acum un sot sa aiva grija de amandoua. Va pupic dulce!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana spune:

Sa va traiasca fetita, sa fie sanatoasa si sa va aduca numai bucurii!

Sotul tau ce spune acum, el care "nu era de acord cu cezariana"? Realizeaza ce s-ar fi putut intampla daca nu faceai cezariana?

Ioana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Multumesc!!! Nu are tupeu sa mai spuna nimic. Nu-i convine ca s-a inselat...Important e ca fata este bine. I-am spus eu ca nu stie nimeni mai bine de ce are nevoie bubuca.

Mergi la inceput