Floricele de liliac mai-iunie 2010 (37)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioana1234

MONI, legat de suptul noaptea si mie mi-a zis pediatru acelasi lucru. Mi-a motivat ca e mai bine pt bebelus sa doarma noaptea nu sa manance. ar trebui, pt sanatatea lui sa doarma cel putin 6 ore legat si m-a sfatuit sa ma chinui cu el 3, 4 nopti si sa il legan si sa ii dau un ceai luuuuuunnnnng fara gust , pt ca nu ii va placea si in scurt timpva stii ca nu are pt ce sa se mai trezeasca. Pe mine inca nu ma lasa inima sa pun in practica asta pt ca lui Vic chiar ii place sa pape noaptea, e mai linistit nu-l distrage nimic ( in timpul zilei se joaca ba cu picioarele , ba se uita dupa lumini, etc). Cred ca dupa diversificare ( dupa ce va avea 3 mese solide consistente) , daca va continua sa se trezeasca des voi aplica metoda.

Cea mai fericita mami de Victor Andrei ( 15.06.2010)


mie asta imi suna a prima tzeapa pe care i-o tragi copilului propriu. eu n-as putea. adica daca as tine neaparat sa nu se mai trezeasca noaptea, mai degraba as incerca sa-l linistesc, sa-l plimb putin, dar nu i-as da apa/ceai cand de fapt el vrea linistea si caldura sanului.
incerc sa ma pun in locul copilului: nici mie, daca as simti ca am nevoie de sustinerea sotului in vreo problema, nu mi-ar conveni ca acesta sa-mi zica:"du-te draga si bea un ceai, lasa-ma cu vaicarelile tale ca mie mi-e somn!".

bineinteles, fiecare mamica face asa cum simte, dar ar fi echitabil sa priveasca si din punctul de vedere al copilului. 6 luni e deja varsta la care apare la copil criza de separare, teama ca mama dispare pentru totdeauna. eu prefer sa-l asigur pe al meu ca sunt acolo ori de cate ori are nevoie de mine, caci pe langa sanatatea fizica (asigurata sau nu de alea musai 6 ore legate de somn) are nevoie de confort psihic si emotional.

nopti linistite .


Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioana5255

La multi ani bebelusilor de 19 mai. V-ati facut mari. Aveti 6 lunite.

Sabina, mamica fericita a gemenelor Ekaterina si Iustina (03.04.2010) si a Alexandrei (27.06.2006)


Multumim Doamne pentru cele 3 minuni sanatoase.


Numai eu credeam ca suntem in 18?
La multi ani sarbatoritilor de ieri si azi!Sa fiti sanatosi,ca este cel mai important!

A papat Sebi 300 ml de supaE prima oara,el nici la 2 mese nu insuma 300 ml.Si e bn k nu mai are nici diaree,dar partea proasta e ca,cred ca l-am constipat,ca nu a facut deloc nici ieri nici azi



Cristina,mamica implinita de sufletel mic Sebastian Mihaiwww.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png" target="_blank">(14.05.2010)
Nu cartile cresc oameni,ci mamele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana1234 spune:

asta e si motivul pt care nu ma lasa inima sa fac treaba asta, dar daca si dupa diversificare se va trezi fara motiv de 3,4 ori ...voi incerca sa fac ceva sa doarma si el macar 6 ore legate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura__ spune:

Ioana, dar daca-i bagi suzeta ?
La M asa am patit. Sugea de 3x/noapte, eu credeam ca moare de foame, dar el vroia sa suga ceva. Si de cand i-am oferit suzeta, nici ca s-a mai trezit noaptea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura__ spune:

Bravo Sebi !!!!
Cris sa vezi ce bine o sa manance acum !! Va recupera !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Buna !
Nana : s-ar putea sa fie pedofil ca prea are d-re cu pasa goala ! Cred ca ar trebui sa iti retragi pozele de la semnatura , din cauza asta pozele de pe webshots ale Sofiei sunt private iar pe cel personal il trimit prin email la prieteni. Cred ca ar fi bine sa il reclami.

Theo : pana ieri noi ne-am jucat de-a autodiversificarea si am testat gusturile d-rei; am vazut ca prefera fructele , la morcov si ardei s-a strambat si le-a aruncat si in concluzie am decis sa incep cu ce ii place mai putin ... suc de morcovi. Ieri mai mult la scuipat decat baut, astazi a fost deosebit de incantata , mai ales ca isi tinea ea singurica lingurita . Maine aburim morcovel cu dovlecel.

Sabina : eu zic ca esti o mama nemaipomenita , o supermama asa ca nu mai fi suparata, incearca sa te ralaxezi cu o vizita la Brasov . Daca nu reusiti poate dam noi fuga pana la voi, in Azuga ziceai ca ati inchiriat cabana ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana1234 spune:

sunt momente, de ex dupa 30 min dupa ce a manca ii bag suzeta , dar cateodata fara succes. Acum pun si pe seama dintisorilor trezirile dese. Vedem ce o mai fi si dupa aia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Monyca : nu esti singura , avem si noi perioade in care tzitilim din ora in ora ... te inteleg si eu cu oboseala, si eu sunt rupta dupa vreo 3-4 nopti dintr-astea. Partea buna e noptile cu trezire din ora in ora alterneaza cu nopti in care se trezeste de 3 ori ( pe care acum le numesc nopti bune ). La noi faza cu mangaiatul si plimbatul nu functioneaza , reusesc doar sa o enervez si sa ii sara somnul de tot ... asadar tzitilim de cate ori vrea.

R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 )

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura__ spune:

Maribell, din toamna acum, am dat-o si pe A la balet. Tot la Arabesque
Pacat ca ai apucat sa traiesti atata timp in afara Ro (si inca in ce tari !!!) si n-ai ramas acolo.
Nici eu n-am vrut sa emigrez pt ca sunt prea legata de mama si nu concepeam (nici acum nu concep) sa o las singura...dar chiar imi pare rau pt lipsa de curaj.
Asta e.
Sper doar sa-si poata lua zborul copiii mei.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Nana, Maribell, Sabina, Cris : multumim de urari , chiar avem puiuti mari ... cum trece timpul de repede !!!

celorlati puiuti nascuti pe 19

Cu trezirile dese sunt de parerea Vivelei. Sofia e mamoasa rau , din burtica se ghemuia unde imi simtea mana. Acum ce sa mai zic, ca ar sta lipita de mine non stop. Ea e alimentata de cele mai multe ori mixt, dar nu ar lasa sanul pentru biberon neam, pur si simplu il adora. O vad cum se relaxeaza si cat de senina e cand e la tziti ... deci e moarta dupa ea. Cand se trezeste din ora in ora mai avem si momente in care accepta suzeta doar ca sunt putine. Si eu si sotul am ajuns la concluzia ca se trezeste nu de foame ci doar sa ma simta aproape .

R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 )

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."

Mergi la inceput