Dovlecei veseli de sept-oct 2009 (6)

Dovlecei veseli de sept-oct 2009 (6) | Autor: septoct2009

Link direct la acest mesaj


Cateva mamici pontoase de dovlecei sept-oct 2009, si-au propus sa rada. Suntem niste mamici vesele de dovlecei, ne completam reciproc, ne sfatuim, ne serbam, radem cu gura pana la urechi. In acest topic NIMENI NU SE SUPARA.
Mamicile de dovlecei au fost intotdeauna prietene, sunt haioase si razacioase. Vor sa treaca peste momentele grele cu zambetul pe buze.
______________________________________________________________________________
Asa ne-am cunoscut
_____________________________________________________________________________
Apoi ne-am continuat drumul AICI, devenind buni prieteni
______________________________________________________________________________
Unii dintre noi au fost mai veseli asa ca ne-am mutat AICI
______________________________________________________________________________

Asa aratam la 1 AN
_____________________________________________________________________________



DOVLECEI VESELI

1;2;3;4;5

_____________________________________________________________________________

Dorim sa va facem cunostinta cu noi si mamicile din dotare:

  • 23.07 - Lisa Maria migdalata de mami SabinaY. • poza • + surioara Erika

  • 31.07 - Luca si Matei gemanuti dragi de mami mimika
  • 14.08 - Bruce de mami frumoasaIulika • poza • acum cu surioara Daniella

  • 20.08 - Andreea de mami Monique02 • poza • + surioara frumoasa Teodora

  • 21.08 - Razvan de mami tinerica Mary_07 • poza • + fratior Alex

  • 24.08 - Andreicuminte de mami santorini • poza •

  • 25.08 - Andrei si Stefan de mami Techila • poza • & • poza •

  • 26.08 - Dragos Alexandru zis Zdrelica de mami monica_dicut • poza •

  • 28.08 - Maria superba de mami aricelul • poza •

  • 29.08 - Ebru Fatima ursulica de mami selen80 • poza •

  • 31.08 - Ama carliontzata de mami crocodana • poza •

  • 31.08 - Maria pui scump de mami carinablanca • poza •
  • . Primul dovlecel mergacios
  • 03.09 - Natalia Pisi de mami Fragutza • poza •

  • 05.09 - Emma Ioana cuminte de mami Cristina_ana • poza • + fratior nazdravan Andrei Eric

  • 05.09 Alex Cristian frumos de mami anamaria1979 • poza •

  • 07.09 - Iris Teodora de mami miha94 • poza • + fratior Matei si surioara Laura

  • 07.09 David Andrei papacios de mami mamideandrei • poza •

  • 11.09 Matei de mami diamar78 • poza • + fratior David

  • 13.09 David cu ochi ca cerul de mami lutoniana • poza •

  • 13.09 Irinel Andrei motzat de mami madalina84 • poza •

  • 13.09 Stefania Gabriela cu ochi minunati de mami iuliapapusa

  • 14.09 - Carina Maria fotomodel de mami happy_uka • poza •

  • 14.09 - Dinu Andrei de mami draga anomis28 • poza •

  • 14.09 - Ruby Elena dragutzica de mami Crystina • poza • + surioara Lilly Elisa

  • 15.09 - Isabela-Maria frumoasa de mami vik-cj • poza •

  • 18.09 - Evacu ochi frumosi de mami emy10 • poza •

  • 19.09 - Ana delicata de mami NelaM • poza •

  • 22.09 - Maia Zana florilor de mami hepilica • poza •

  • 22.09 - Ioan Amos Mosorel de mami minunata biaz29 + fratior Busici

  • 26.09 - Alessia Zeina bufleica dulce de mami alex25 • poza •

  • 03.10 - Aidan Gabriel superb de mami MangaGirl • poza •

  • 05.10 - Alex finutz de mami Lullaby_2009 • poza •

  • 12.10 - Mihnea Costin smecher de mami suede • poza •

  • 16.10 - Alexandru Daniel de mami minunata Raluk16 • poza •

  • 16.10 - Ana Elisa finutza de mami Dana15 • poza •

  • 18.10 - Tudor Mihai dulce de mami moni_iulia • poza •

  • 21.10 - Radu Mihai parlamentar de mami liliac1 • poza • + surioara desteapta Andra Maria

  • 02.11 - Santiago (Iulian) piticutz de mami monis5 • poza •


    Va asteptam pe toti cei asemenea noua sa va alaturati.
    ______________________________________________________________________________
    In fiecare luna serbam pe cineva asa ca tragem cate-un chef

    Ianuarie: 15 - vik-cj; 24 - mamideandrei;

    Februarie: 12 - lutoniana; 16 - raluk16;

    Martie: 17 - monica_dicut;20 - monis5; 22 - madalina84; 31 - crocodana;

    Aprilie:01 - Crystina; 29 - MangaGirl;

    Mai: 25 - Liliac1 si David pui de Diamar;

    Iunie: 10 - suede si emy10; 17 - carinablanca;

    Iulie: 04 - happy_uka; 13 - moni_iulia; 15- mary07; 16 - Fragutza; 17 - monique02; 25 - Lullaby; 26 - Andrei pui de Cristina; 29 - Iulika29;

    August: 04 - diamar; 09 - techila;14 - mimika; 28 - anomis; 31 - Erika pui de Sabyna;

    Septembrie: 10 - SabinaY.; 15 - Dana15; 18 - NelaM; 29 - Andruska pui de liliac;

    Octombrie: 10 - hepilica; 19 - santorini; 21 - miha74; 27 - Lilly Elisa pui de Crystina; 29 - biaz;

    Noiembrie:02 - Alex de Mely; 09 - anamaria1979; 25 - alex25;

    Decembrie: 23 - Cristina_Ana;


    ______________________________________________________________________________

    Raspunsuri

    Inceputul discutiei

    Link direct catre acest raspuns septoct2009 spune:

    Sa fie cu vesti bune si dovlecei sanatosi.

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns happy_uka spune:


    Pai da!!
    Sa fie un capitol cu multi de 6, grupati dupa preferinta, dupa putinta...pe mai multe zile, sau doar o noapte !!

    Monikule, ma doare sa aud ce s-a intamplat, of, imi dau seama cum te simti, imi pare tare rau! Sunt sigura ca e bine Zdrely, stii si tu ca sunt rezistenti si au si ingerasul care-i pazeste mereu, chiar cand e si mami de fatza !
    Tin pumnii sa fie bine rezultatele!
    Va pup!
    A, neste puoze..


    mami de de 1 an Nihil Sine Deo

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

    Asa, ziceam ca scriu de activitati.
    La Zdrelica sunt la moda oalele cu forme de introdus. Stie sa bage cercul si triunghiul si atat. Altfel e innebunit dupa carticele, ne uitam la animale, explicam cum face fiecare iar el imita, mai stie legume si fructe. NE mai jucam de-a prinselea, ne batem cu pernele, ne jucam in cortul cu bile care e preferatul lui si se tavaleste acolo toata ziua.
    Din pacate plange dupa " na na" adica sa-i dau drumul la TV. Eu, pana pe la 10 luni asa nici nu dadeam drumul ziua la TV. Dar de cand am fost la tara s-a terminat smecheria, plange. Intr-o zi l-am "pedepsit" si nu i-am dat drumul. Nu va spun ce crize si urlete si suspine... NU stiu cum sa fac sa-l dezvat. Se uita la reclame in special, in rest merge pe muzica. La desene sambata si duminica la clubul Disney dar se plictiseste destul de repede
    De citit nu are rabdare sa-i citesc. Ii place in schimb sa stea cu mine sau tasu la bucatarie, scoate totul de prin dulapuri. Se joaca mult cu matura si farasul si mopul (desi nu ne vede facand treaba asta pt ca noi facem curatenie cand il epediem la mama cateva ore pt ca nu se poate face nimic cu el, cred ca ne-am si l-am invatat tare prost...)
    EU nu prea am imaginatie, in schimb mama il invata tot felul de lucruri, adica acum cateva zile l-a invatat sa mearga in pas militaresc stang-stang-stang drept-stang, l-a invatat "am pierdut o batistuta". EU l-am invatat cu "bate vantul frunzele" si incearca si el sa faca cu manutele cum bate vantul si cum zboara randunica. Ii place enorm de mult sa numaram becurile si degetelele de la maini si "spune" si el numerele pe limba lui, e tare haios.

    Nu este nicium pasionat de masinute. Este lesinat dupa tramvai/troleibuz/autobuz respectiv "vaiu" si "buuu" carora le face pa pa cand suntem afara (va dati seama cate tramvaie trec pe minut...)
    Ii mai arat poze si ii povestesc cine e acolo. Stie sa se arate pe el si daca il intreb cum il cheama se bate cu mana in piept si zice "dadi" acum, acum vreo 2 saptamani era "dadida". Stie sa ma arate pe mine si pe tasu si zice mami si tati si pe finul nostru Dodo cu care avem o poza in biblioteca si ne-o arata mereu si zice cu mare drag asa Doduu (il indrageste mult pe finul nostru).
    Hai ca iar m-am intins

    Tre sa fug sa ma imbrac sa ma duc dupa rezultate la analize ca am fost la FUndeni de dimineata

    Monica de Zgatie
    Povestea noastra
    Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",
    trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte
    Ingerasul Andrei

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

    Tema pentru acasa: ce le luati dovleceilor cado de Mosi (Nicoale si Craciun)??? Aveti vreun plan? Eu sunt in pana de idei...

    Monica de Zgatie
    Povestea noastra
    Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",
    trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte
    Ingerasul Andrei

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns happy_uka spune:

    Citat:
    citat din mesajul lui monica_dicut

    Tema pentru acasa: ce le luati dovleceilor cado de Mosi (Nicoale si Craciun)??? Aveti vreun plan? Eu sunt in pana de idei...

    Monica de Zgatie
    Povestea noastra
    Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",
    trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte
    Ingerasul Andrei


    eu stiu!
    o jucarica interactiva, gen catel/ pisica, care latra, merge, face peepee, doarme sau papa, se misca cand ii mangai..aproape ca omu
    au la noriel unele, da nu-s foarte incantata, mai caut pe net..
    uitati www.shopping-experts.ro/p-catelus-bobby-dog_795924.html" target="_blank">cam asa ceva



    mami de de 1 an Nihil Sine Deo

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

    sper ca e totul sub control, nu miscati in front ca revin in cateva ore

    Mami de David ocupata cu Santa www.13enterprise.co.uk/Mos%20Craciun" target="_blank"> In asteptarea Craciunului

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns happy_uka spune:

    Citat:
    citat din mesajul lui lutoniana

    sper ca e totul sub control, nu miscati in front ca revin in cateva ore

    Mami de David ocupata cu Santa www.13enterprise.co.uk/Mos%20Craciun" target="_blank"> In asteptarea Craciunului


    mooaaa,deci e cu bunghiu pe noi?? dejaaaa???
    deci, la loc comanda...fara 6-sime..
    ce faine costumase de craciun !!
    plata natur primiti? sau numa' cash?

    mami de de 1 an Nihil Sine Deo

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

    Buna ziua!

    Tema zilei: copiii violenti/masochisti. Mda, avem si noi unul! Dar Ana are mai mult inclinatii spre masochism (mai, e dur cuvantul asta, dar nu stiu in acest moment cum altcumva sa-i cataloghez iesirile) decat spre violenta...adica, ea nu se duce la alt copil nici macar sa-l atinga, asa, de control...ma, si tu esti bebe? (revin la treaba asta).

    Da, isi da si Ana cu mainile peste obraji! si apoi tipa suparata...nu am lasat-o sa continue, ci o luam si-i pupam obrajorii, incercam sa-i distrag atentia.

    Pana nu demult facea o chestie tare suparatoare pentru mine..se tragea de cercei! vai sufletelul meu! si cum asta nu a fost un motiv suficient de bun pentru a-i scoate (stiu! ) si nici faptul ca si i-a agatat de vreo 2 ori in perdele/prosoape de baie si i s-a inrosit urechiusa...insa acum vreo 10 zile, si-a prins unul tot in perdea si a tras atat de tare incat si l-a desfacut...va scutesc de detalii. Ana nu mai are cercelusi! si mi se pare ataaat de draguta! (regret enorm ca am chinuit-o sa-i fac gaurile, la 6 luni...)

    Alta chestie maso: daca statea in fundic langa piciorul mesei, langa vreun scaun/dulap si se lovea la caput eu imediat saream au, au , caputul meu! si ma vaitam...ea, ghidusa, incepea sa rada si se dadea iar, si iar, si iar...acum incerc sa ma invat sa o ignor cand face chestii din astea;

    Activitati: ce-mi place ca v-a placut tema aceasta!
    -I-am cumparat 2 papusele, din acelea moi, din material (de la Boribon, cand am fost in cluj), o fetita si-un baietel...nu le-am dat nume, sunt pur si simplu fetita si baietelul; i-am zis de cateva ori: uite ea e fetita! are rochita, are par lung, are codite.., baietelul are par scurt si pantaloni...daca-i cer sa-mi aduca fetita, pe ea mi-o aduce! si daca-l vreau si pe baietel, il cauta pana-l gaseste!

    -asta asa ca lauda, ca nu-i activitate: cand am fost in ro, la socrii mei a vazut chei in diverse usi; se tot intindea sa le manevreze si era super incantata daca-i scoteam vreo cheie si i-o dadeam; cand am ajuns in franta, n-am avut intr-o zi ce sa-i dau in mana cand eram la plimbare (suntem inca la faza cand musai trebuie sa aiba ceva in mana cand paseste) si i-am dat cheile casei; locurile de parcare au o chestie din metal pe care proprietarul o ridica cumva dupa ce-si scoate masina, ca sa nu vina altul...si astea au incuietoare; ce momente de liniste petrecem noi la locurile de parcare! trecem pe la toate si ea incearca sa le deschida

    -cu muzica: uite, noi asta nu o prea putem face pentru ca vrea sa vada de unde vine muzica...si daca vede laptopul, s-a dus linistea mea! trebuie sa fac cumva sa mai asculte si ea cantecele, sa mai cantam;

    - ii place sa umble la sertarul meu cu lenjerie...si scoate unul cate unul si si-l pune in cap, pentru ca apoi sa se admire in oglinda...este absolut delicioasa! cateodata mai stau si eu cu ea acolo si-i fac tot felul de bentite si ii pun cate un sutien in cap (ii da asa un aer de ducesa..parca alea aveau parul asa umflat, in ambele parti) si apoi zic vai ce fetita frumoasa! si ea se intoarce la oglinda, se admira si zambeste.
    astazi i-am pus o bentita (adevarata, de data asta!) de copil pe cap si eram in living..i-am zis esti o frumoasa! du-te la oglinda sa vezi cat esti de frumoasa!; s-a dus! si bineinteles ca a fost de acord cu mine.

    - si la coltul unde-i bucataria, i-am facut un sertar al ei (restul sunt lipite cu scotch din acela lat) in care sunt cutii goale...le scate, le pune la loc;

    mami de Ana Elisa (16.octombrie.2009)

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

    Citat:
    citat din mesajul lui happy_uka

    Citat:
    citat din mesajul lui lutoniana

    sper ca e totul sub control, nu miscati in front ca revin in cateva ore



    plata natur primiti?


    ce stii sa faci frumoaso ?

    Mami de David ocupata cu Santa www.13enterprise.co.uk/Mos%20Craciun" target="_blank"> In asteptarea Craciunului

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

    Dana te pup mami cu drag. Ce faci ? Sezlong ti-ai cumparat ?
    Nu te stresa cu Ana ca eu am intrebat si expertele de la gradinita si mi-au spus ca e doar o perioada si trece, vor invata sa ne manipuleze altfel....nu prin lovituri
    Acum te-ai asezat la alta coada cu gradinita ? in noul oras ?
    Numai bine va doresc si acomodare lina


    Mami de David ocupata cu Santa www.13enterprise.co.uk/Mos%20Craciun" target="_blank"> In asteptarea Craciunului

    Mergi la inceput