Dovlecei veseli de sept-oct 2009 (6)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

Asaa...aseara, la plimbare ne-am intalnit cu o bunica ce-si plimba nepotica de 19 luni..absolut minunata! fetita! o cheama Gaia si nu cred ca am vazut in viata reala, copil mai lipicios si dragastos!

A venit la mine (eram cu ana in brate..da, Ana mea cand a vazut ca vine un copil spre ea, s-a agatat de pantalonii mei si a facut fatzuca de ia-ma repede in brate! repede! ), mi-a cuprins picioarele, mi le-a imbratisat...o dulceata de copil! Am incercat sa o pun pe Ana jos si Gaia s-a intins sa-i faca draga draga...puiul meu, nimic! se uita la ea, arata cu degetul spre ea, dar numai din bratele mele..

Incerc sa nu ma ingrijorez (prea tare) si sper sa se remedieze situatia cand v-a merge la gradi/bona...insa atitudinea ei ma face sa cred ca se va adapta tare greu cu altcineva

ufff..le-om trece noi!

s-a trezit..mult prea repede astazi

Mely felicitari lui Razvi pentru mers! ce dragut trebuie sa fie cu facutul pe rusinosul.

Monica sanatate multa puiului! imi pare rau pentru cazatura...

Uka ma uit mai tarziu la poze; ieri am uitat sa-ti zic ce frumusei mi se par tripletii! si ce micuti erau in pozele de la final! oare cum se descurca mamica? cred ca nu-i simplu..

mami de Ana Elisa (16.octombrie.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lutoniana

Dana te pup mami cu drag. Ce faci ? Sezlong ti-ai cumparat ?
Nu te stresa cu Ana ca eu am intrebat si expertele de la gradinita si mi-au spus ca e doar o perioada si trece, vor invata sa ne manipuleze altfel....nu prin lovituri
Acum te-ai asezat la alta coada cu gradinita ? in noul oras ?
Numai bine va doresc si acomodare lina


Mami de David ocupata cu Santa www.13enterprise.co.uk/Mos%20Craciun" target="_blank"> In asteptarea Craciunului


Te pup mami!
Da ne-am pus la alta coada, ce mamaliga noastra sa facem? de data asta insa nu mai astept asa mult...lucrez pe doua planuri: incerc si cu asistentele maternale (un fel de bone, instruite si super controlate care iau 2-3-4 copii la ele acasa) si am impresia ca va merge mai repede asa. Te rog sa ma crezi ca abia astept sa o duc 2-3 ore de cateva ori pe saptamana! abia astept sa o vad ca intinde si ea manutele catre copii...

mami de Ana Elisa (16.octombrie.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Buna dragele mele,

Noi suntem bine dar in mare lipsa de timp asa ca in are v-am mai urmarit, dar nu am avut timp de scris.

Maine mergem la niste analize de sange si urina (pe care sincer nu stiu cum o voi colecta). SI mi-e tare groaza de ele, dar trebuie facute. De mai bine de 2 luni Maria traieste mai mult cu aer si doarme horor noaptea asa ca ne-am decis sa facem analizele sa ne convingem ca e totul ok. La controlul fizic nu pare sa aiba nimic si eu sper sa fie asa si dupa analize.

Uka si Miha, am vazut pozele voastre si pot sa spun ca aveti niste copii minunati, frumosi si fotogenici. Va pup cu drag.

Uka, de unde ai cumparat jucaria aia din lemn pe care poate Carina sa poarte cuburile pe sarmele alea. Tare m-a tenta de Mos sa ii cumpar asa ceva doar sa gasesec si eu.
A, si pentru Monica, ca tot intreba de cadouri eu vreau sa ii iau o minge de plastic care canta si scoate diverse sunete si cuvinte in romana pe care a vazut-o la Carrefour si am mai vazut niste un set mare de animale domestice si salbatice, tot la Carrefour. La astea -am gandit eu. Dar cred ca doar una de Mos Nicolae si cealalta impreuna cu alte posibile jucarii de Craciun. Ramane sa ne decidem.

Referitor la activitati ale Mariei, de prim rang este joaca afara in nisip. Cu vremea asta buna s-a jucat chiar si ieri. Iar acasa desface dulapuri, de preferat fiind cel cu condimente si alte cele ce se pot varsa, care in prezent e legat sau dulapul eu cu hartii sau dulapul ei cu hainute (la care are interdictie), dar tot ai da de el cand nu sunt eu de fata. Alta activitate preferata e urcatul si coboratul de pe canapea, aruncatul mingilor , scoatem toate jucariile afara, fugim una dupa cealalta prin casa si ne arunca pe jos, joaca cu masinute si altele ce nu imi vin in minte.

Iar referitor la crize si automutilare si Maria se pricepe de minune si la astea. Tot ai des se trage de par, urechi cercei (cred ca e etapa de autodescoperire a corpului si a limitelor), se loveste singura, iar crize face cand nu primeste orice gandeste ea in clipa aia.

Oricu e tare draguta si sta si vorbeste pe limpa ei toata ziua. Cuvinte, pe langa mama si tata, mai zice titi (la pisica), ham, bebe, pede (repede) sau mai are diverese prescurtari care abia acum le descopar.

Va las ca c-a trezit.

Pupici

Carina mami de printesa Maria (31.08.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

M-am intors, analize bune... pacientu mort

Am pus si poze pe Picasa, daca va era dor de Zdrelica

Si daca vreti sa vedeti ce am bucatarit eu in ale Raw food-ului

Monica de Zgatie
Povestea noastra
Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",
trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte
Ingerasul Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monique02 spune:

Buna dragelor

In sfarsit reusesc sa scriu doua randuri pt ca am fost foarte ocupata ori cu servici ori niste problemute de anatate cu fetele. Eu cum am doua si pentru ca se iubesc mult si se joaca impreuna iau una de la alta. Teodora a facut diaree saptamana trecuta si saptamana asta a facut conjunctivita. Saptamana asta a facut diaree Andreea si ma gandesc ca saptamana viitoare ar putea face si ea conjunctivita de la Teodora . Ma rog sa treaca repede.

Miha te salut, vad ca esti plina de energie si povestesti tare frunos de copilasii tai. Eu cu trei nu stiu cum m-as descurca.

Monica imi pare rau ca a cazut Zdrelica, totusi daca pana acum nu a avut reactii adverse cred ca e OK. Oricum e tare smecher in poze. Mi-a placut torul raw, de la un moment dat te-ai plictisit sa le mai pui titluri, faza e ca la astea raw greu iti dai seama ce sunt.

Dana imi pare bine ca ai revenit. Nici fetele mele nu au cercei nici una, o sa le las lor libertatea sa decida cand sa isi puna. Mi se parea bizar sa le fac eu gauri asa din initiativa mea, pana la urma sunt urechile lor. Mi-ar place mult sa te citesc pe blog dar nu am acces, ma primesti si pe mine?


Eu la cadouri va tb sa gasesc ceva care sa fie intr-un fel la fel pentru amandoua sau sa se poata juca impreuna cu el. Ma mai gandesc si va anunt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vik-cj spune:

fete dragi!

Dana...eu nu mi-am facut tema de casa dar intru sa iti spun ca si Isabela e la categoria masochista...se trage de par, de urechi si de cercei...da cu capsorul in usa si m-am prins ca daca reactionez da si mai tare asa ca eu o ignor, o iau de acolo si mergem in alt loc. Chesti cu trasul de par/urechi/cercei ma dispera ca le face la masa sau cand incerc sa o adorm. Si daca fac greseala sa ii iau manutele ...urllllaaaaa de ne stie deja tot cartierul! Asta este...o sa treaca. Eu sunt mai socata de faptul ca de cateva zile se da cu fundul de pamint si plange daca nu are pe loc ce vreau ea sau nu o las sa faca vreo nazbitie. Si asta e faza trecatoare asa ca imi tot zic "rabdare, rabdare".

Despre activitati...ii place sa isi rasfoiasca cartile, recunoaste animale, fructe, pasari. Are cuburi cu care se joaca singura, isi face turnulete, se joaca si cu turnul lui Montessori, isi pune sigura inele la loc si le scoate iar si iar si iar , are piese Lego dar deocamdata doar desface ce construiesc eu. E fascinata de roti asa ca are un camion si un hipopotam pe roti pe care ii cara prin toata casa. Nu e inca fascinata de oale, doar din dulapul ei scoate. Faza cu lenjeria mea o patim si noi...e innebunita dupa sutiene pe care le poarta pe post de bonete . Si dress-urile ei si le mai pune in cap . In rest isi cara cremele de pe raft si le rearanjeaza de cite ori are chef, cara sticlele cu apa minerala si bidoanele, canta la xilofon (adica il tot loveste ca nu e cantat ce face ea), danseaza si cand mai prinde TV-ul deschis e fascinata de reclame. Eu una nu am obisnuit-o cu TV-ul ca mi se pare deocamdata pierdere de vreme.

Uka...buna si tema ta. Astept si eu sugestii...ma gandeam sa ii iau un pian dar deja are prea multe jucarele cantatoare...asa ca sunt in pana de idei.

Monica Zdrelica (ce mortala e porecla) e frumos frumos! Are niste superbi! Si e tare nazdravan. Apropos de retete salata de andive eu o fac cu felii de avocado, gref rosu si nuci. Iar ca dressing ptr cine suporta pun vinegreta. Noua ne place tare mult asa...merge daca vrei sa adaugi si feliute subtiri de sunca...dar si fara e delicioasa. Bine ca mi-ai adus aminte de andive!

Mda...banui ca umplu o pagina singura...dar cred ca sunt cu temele de casa la zi.

Va !

de printesa Isabela Maria - 15 septembrie 2009
Isabela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimika spune:



Mami ultra-fericita de Matei Aram si Luca Ezram (31.07.2009)
hi5
www.facebook.com/album.php?aid=199702&id=828628953&l=148be6c59d" target="_blank">poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Citat:
citat din mesajul lui mimika




Iesi de acolo ca muream de dorul vostru. Zi-ne ce fac baietii frumosi

SI da si datele sa te trec pe lista, repede, repede

Monica de Zgatie
Povestea noastra
Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",
trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte
Ingerasul Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimika spune:



Salut! Suntem si noi pe aici prin zona. Suntem bine, alegam toata ziua. Din pacate, mai mult prin casa, afara imi este imposibil sa ii dau jos pe amandoi cand sunt singura. Mergem destul de bine in picioare, dar nu stim sa facem asa multe lucruri cum am citit ca fac ai vostri. Nu vor neam sa invete animalele, repeta destule cuvinte dupa noi, dar daca ii intreb cum face catelul nu vor sa spuna. Daca le zic: ham-ham , se uita dupa caine, dar atat. Matei e pasionat de telefonul mobil, vorbeste mult, zice Alo!, il tine la ureche si merge prin casa ca un om mare. Ii plac masinile, alea reale, le studiaza pe toate in parcare, se imbraca cu orice gaseste, asa, in legea lui, pune paturi pe el, sosete in cap, orice cablu si-l agata pe el, azi si-a dat jos o bluzica singurel. Luca e mai tehnic, ii pac butoanele, apasa orice buton, deschide cuptorul, desi incerc sa il indepartez de bucatarie, mai ales de aragaz, la masina de spalat au ajuns doar o data si se uitau uimiti cum se invart hainele. Luca e oarecum vionet, ca tot vorbeati de asta. Da cu palma si in noi si in frate-so, eu ii zic sa faca mai-mai. Isi da si lui palme in cap, fara motiv, sper sa ii treaca. El e si mai suparacios, vrea mereu jucariile lui matei, i le fura si ala lasa buza. Luca se pune cu capul intre picioare si bazaie cand nu-i convine ceva. Matei doar lasa capul in jos. La animale imi arata numai ochii, nu stiu daca ii recunosc sau nu, dar numai cu degetul pe ochi stau. Fiecare stie care e Luca, respectiv Matei. Daca le zic: du-te la tata, nu reactioneaza, daca zic: du-te la Matei, se duce...Au invatat sa dea Salut! , dau si pupici cand vor, de-aia balosi, cu gura cascata :D. Amandoi imi fac brotaci pe burta, mie sau lui tati, sunt haiosi rau. Nu i-a invatat nimeni, Matei a descoperit singur, apoi Luca l-a studiat si a furat miscarea.Ne alegam in casa in fiecare seara pana cadem lati, ei rad de dau in sughit si se rosesc, se mai dau si cap in cap cateodata:, fac bau si zic Bau, le place maxim, deschid toate usile, noroc ca am gasit o cheie si mai inchid pe unde este nevoie. Am pus sigurante la majoritatea usilor de dulap, am lasat doar cateva deschise. Luca este mare dansator, Matei doar se bucura de muzica, cand are chef da un pic din fund.
M-am lungit ca o placinta. M-a provocat Monica Rar mai intru si citesc cateva pagini, imi pare rau ca nu pot mai mult. Tin fb mai mult deschis si mai vad acolo pozici cu puiutii scumpi.
Moni, pe 31 iulie ne-am nascut.

Va pup cu foc!


Mami ultra-fericita de Matei Aram si Luca Ezram (31.07.2009)
hi5
www.facebook.com/album.php?aid=199702&id=828628953&l=148be6c59d" target="_blank">poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Hai ca v-am trecut, stiam ca 31 iulie ei. Da sa-mi zice daca data nasterii tale am tinut-o bine minte, pe 14 august???

Monica de Zgatie
Povestea noastra
Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",
trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte
Ingerasul Andrei

Mergi la inceput