Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(53)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

Ladies, in seara aceasta sunt plina de intrebari..

Andreiutasg – FELICITARI! Minunat! Sa-ti traiasca fetitzele! Sanatate si noroc! Asteptam pozele!

Sugubina – sunt impresionata de pozele cu Puficele tale in colac, la inot! spune-mi, te rog, de unde se pot cumpara colacele de baie pentru bebelusi? ai un program anume de inot, indicatii sau le inveti sa inoate de-acum, intuitiv? visul meu era sa nasc in apa :) (multumesc pentru info)

Fluturas - si eu sunt in sap. 29, stau mai mult la pat, ma odihnesc, uterul mi se face si mie pietroi, se 'tzuguie', mici contractii, am luat muuult in greutate si nu mai am rabdare pana ma intalnesc cu Porumbitzele mele.

Manu-Manu - multumesc pentru pont. ce culoare are caruciorul? care ar fi pretul? este de la 0 luni? (multam pt raspuns)

In privinta caruciorului de gemeni voiam sa va scriu.. am fost la BabyExpo si m-am intors si mai confuza . Asa ca va intreb pe voi, mult mai experimentate ca mine
- ce este mai practic/simplu de manevrat? carucior clasic (gemenii unul langa celalalt) sau modern/tip vagon (gemenii unul in spatele celulalt)?
- care este combinatia potrivita dintre carucior, landou, scoica, scaun masina? sa iau carucior + landou + scaun? Sau carucior + scoica + scaun? ce se foloseste cu adevarat?

Multumesc si weekend placut tuturor!
Adishor +29 si Porumbitzele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturas2010 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreiutasg

Salutare fetelor,

Nu am reusit din lipsa de timp sa intru pe forum si voi stiti cum e...
Pe 20.11.2010 au venit pe lume Alexandra cu 2210g si Stefania 2190g
Azi pe 27.11.2010 facem ...1 saptamana

Va pup si imbratisesz pe toate
+

MOTTO: Nu pot schimba directia vantului dar pot schimba pozitia velelor astfel incat sa ajung intotdeauna la destinatie[/i]





felicitari..bine au venit pe lumesa fie sanatoase si iubite

la cate sapt ai nascut????



fluturas 29EMANUEL MIHAI+ MARIA CLARA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

andreiutasg FELICITARI! Bine ati venut pe lume Alexandra si Stefania! La cate sapt ai nascut? Cum a fost refacerea?

adishor_1975 sunt comandate de pe ebay, intra pe linku asta http://cgi.ebay.ie/Safe-Baby-INFANT-Bath-Swim-Aids-Neck-Float-Ring-yellow-/250730824122?pt=UK_Baby_Baby_Bathing_Grooming_LE&hash=item3a60b8c1ba

Se pun la gat, sunt pt bb de 0-6luni si ei inoata acolo in cada. E distractie maxima, sa vezi ce dau din picioruse, se invart..O fata de pe odisee zicea ca a ei la 2ani cand a ajuns la mare era cea mai fericita ar fi vrut numa in apa!! Bine,nu fac baie in fiecare zi la colac desi le-ar place, nu vreau sa dau faliment cu banii pt intretinere



sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturas2010 spune:

super colacul...dar cum se fixeaza pa gat..cum se introduce???

noi am cumparat carut baby care de la 0 la 3 ani..u8nul langa altul...ca sa ii invatam cu egalitatea, tb sa luam landouri si am vazut la 70 lei..pe bucata..oricum asta le folosim la scosul din spital si un pic dupa,,,cu timpul tb luate scoicute de masina, dar tb sa cautam atent tot dde la 0 la 3-4 ani ca sa nu dam alti bani la un an..sunt mult mai scumpe...cele pana la un an sunt 150 lei bucata//

fluturas 29EMANUEL MIHAI+ MARIA CLARA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui adishor_1975

In privinta caruciorului de gemeni voiam sa va scriu.. am fost la BabyExpo si m-am intors si mai confuza . Asa ca va intreb pe voi, mult mai experimentate ca mine
- ce este mai practic/simplu de manevrat? carucior clasic (gemenii unul langa celalalt) sau modern/tip vagon (gemenii unul in spatele celulalt)?
- care este combinatia potrivita dintre carucior, landou, scoica, scaun masina? sa iau carucior + landou + scaun? Sau carucior + scoica + scaun? ce se foloseste cu adevarat?

Multumesc si weekend placut tuturor!
Adishor +29 si Porumbitzele



Noi am luat tip vagon dar am posibilitatea sa-i intorc fata in fata sau spate in spate. Mie, personal, asa mi se pare cel mai comod, modelul pe care-l am eu e foarte usor de manevrat, pot intra peste tot cu el, a spatiu de depozitare destul sub scaune.
Am facut "test drive" cu mai multe tipuri de carut, cel unu langa altu mi s-a parut incomod. Nu poti intra in toate magazinele cu el, daca ai ghinionul sa nu aiba magazinul usa dubla nu prea poti intra.
Prietena mea, de exemplu, nu poate intra cu carutul ei dublu pe usa de la apartamentul meu iar in magazine trebuie sa cheme pe cineva sa-i deschida si cealalta usa pentru a putea intra.
Modelul pe care-l am eu il gasesti jos la semnatura.

http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreiutasg

Salutare fetelor,

Nu am reusit din lipsa de timp sa intru pe forum si voi stiti cum e...
Pe 20.11.2010 au venit pe lume Alexandra cu 2210g si Stefania 2190g
Azi pe 27.11.2010 facem ...1 saptamana

Va pup si imbratisesz pe toate
+

MOTTO: Nu pot schimba directia vantului dar pot schimba pozitia velelor astfel incat sa ajung intotdeauna la destinatie[/i]




Felicitari, sa va traiasca minunile .

http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Vroiam sa va intreb daca intre gemenii vostri este o diferenta mare de greutate.
Ai mei deja au 900g diferenta intre ei, ma obsedeaza ideea, fac mereu comparatie intre ei, nu ma pot abtine. Seby are 6200kg iar Felix are 5300kg, mie mi se pare prea mare diferenta, pediatra nu se streseaza....bine ea nu se prea streseaza pentru nimic.
Plus au caputurile mici, Seby 40cm,el e in grafic pe cand Felix 38cm e la limita inferioara.

A doua problema, au inceput sa se constipe, Felix n-a iesit timp de 5 zile, pediatra cica sa nu stresez si sa-i dau apa cu zahar brun sau susc de pere diluat cu apa. I-am pus supozitor cu glicerina si tot n-a iesit, abia a doua zi a iesit de buna voie. Mai stii alte reedii inafara de astea.
Va raman recunoscatoare pentru orice sfat .

http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Dragaica si ale mele au 1kil distanta intre ele. Nu stu dc vor recupera..Din ce vad la tine se mentine, oare asa va fi si cand cresc? De fapt pan la urma daca iau in greutate e ok..


fluturas2010 colacu se introduce pe gat se desface asa, are cleme cu arici si se leaga si sub si deasupra ( e comod nu ii zgarie).

Si eu am luat tot carut unu langa altu (Bertoni Twin), desi mi-as fi dorit dinala tren, Dragaica zice bine ca intra pe usa si e un argument ok. Insa cele ca trenu erau de la 10mil in sus si nu ne-am permis. Daca ai carut de la 0-36 luni nu mai cumpara landouri, ca e ok de iesit si asa (am iesit noi, si am si gemeneii nascuti in iunie de la bloc care au carut ca noi si au iesit deatunci). Nu are rost sa dai bani si pe ele.. Scoici am cumpara de pe okazii, SH. Puficele stau in ele, dar nu prea le place, de doo ori am fost si au urlat mereu..Poate se vor obisnui odata si odata.

sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

ADISHOR, activeaza-ti te rog PM sau trimite-mi mie pe PM o adresa de mail, ca sa iti pot raspunde.

Citat:
citat din mesajul lui adishor_1975

Ladies, in seara aceasta sunt plina de intrebari..

Andreiutasg – FELICITARI! Minunat! Sa-ti traiasca fetitzele! Sanatate si noroc! Asteptam pozele!

Sugubina – sunt impresionata de pozele cu Puficele tale in colac, la inot! spune-mi, te rog, de unde se pot cumpara colacele de baie pentru bebelusi? ai un program anume de inot, indicatii sau le inveti sa inoate de-acum, intuitiv? visul meu era sa nasc in apa :) (multumesc pentru info)

Fluturas - si eu sunt in sap. 29, stau mai mult la pat, ma odihnesc, uterul mi se face si mie pietroi, se 'tzuguie', mici contractii, am luat muuult in greutate si nu mai am rabdare pana ma intalnesc cu Porumbitzele mele.

Manu-Manu - multumesc pentru pont. ce culoare are caruciorul? care ar fi pretul? este de la 0 luni? (multam pt raspuns)

In privinta caruciorului de gemeni voiam sa va scriu.. am fost la BabyExpo si m-am intors si mai confuza . Asa ca va intreb pe voi, mult mai experimentate ca mine
- ce este mai practic/simplu de manevrat? carucior clasic (gemenii unul langa celalalt) sau modern/tip vagon (gemenii unul in spatele celulalt)?
- care este combinatia potrivita dintre carucior, landou, scoica, scaun masina? sa iau carucior + landou + scaun? Sau carucior + scoica + scaun? ce se foloseste cu adevarat?

Multumesc si weekend placut tuturor!
Adishor +29 si Porumbitzele


mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Dragaica, pentru constipatie incerca cu lactoza (aici exista de la Humana, e un praf alb case se adauga in lapte). Noi am folosit cu succes in primele saptamani cand am avut aceasta problema.

Despre caruciorul dublu: noi avem pe cel trenulet de la Peg Perego, am fost si suntem foarte multumiti, din aceleasi motive expuse deja de Dragaica si altele - se manevreaza extrem de usor, este foarte comod pentru ei, faptul ca se poate pune in mai multe pozitii conteaza foarte mult dupa 6 luni, cand stau in fundulet si vor sa 'exploreze", de asemenea, faptul ca tot timpul pot sta cu fata la parintele care impinge caruciorul e un avantaj. Ce mi-a mai placut la el e ca scaunele sunt puse destul de sus, nu trebuie sa te apleci foarte mult ca sa ajungi la copil, sa-i dai sa pape etc. Rotile sunt mari, cu pneuri, se misca foarte bine si pe teren mai accidentat, frana este de picior si se actioneaza usor. Noi nici macar nu am cautat din cele "unul langa altul", de la inceput stiam ca vrem trenulet, greu a fost pana am ales. Ca minus (dar asta e valabil pentru toate carucioarele duble): greutatea. In schimb, se pliaza si se desface usor (cadrul), iar landourile se fixeaza dintr-o singura miscare. N-as sti sa spun cum ar fi la bloc cu unul din asta... dar nu poate fi mult diferit de cele unul langa altul, si alea trebuie carate sau depozitate undeva la parter.

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput