Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(53)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oliv2 spune:

Buna dimi,


"La multi ani" Katya Natalia si Sofia Alena sa cresteti mari, sa umpleti sufletul parintilor numai de bucurii!

Fetelor eu m-am pricopsit cu o otita, nu stiu cum am reusit, nu am mai avut niciodata. Mi s-a dat tratament printre altele si nurofen, eu inca alaptez, iar pe prospect scrie ca nu este indicat deloc in alaptare deloc, oare ce sa fac?

Livia si strumfi Amelie si Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

oliv eu stiu ca nurofen, algocalmin, paracetamol se accepta in alaptare



Comorile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sweet30

Citat:
citat din mesajul lui mirela2

Citat:
citat din mesajul lui sweet30

Mirela,si mie mi s-a recomandat Celestone (betametazona), si nu am gasit in Romania, mi l-a trimis o prietena din Italia. Daca ai pe cineva pe acolo sa-ti trimita....o cutie costa 9 euro


nu am pe nimeni, nush unde sa mai caut
mai ales ca in afara fara reteta nu se da nicio aspirina

+33 cu motaneii Razvan si Robert si mami de Vlad (12.12.1999)

AMR 19z, cu voia lui DD poate rezistam mai mult





prietena mea l-a cumparat fara reteta....daca as fi stiut imi lua mai multe si ti-as fi trimis eu....eu il fac la 29 de sapt, ca nu se stie cat mai rezistam, si vreau sa fiu sigura....dar poti folosi si dexametazona, intreaba medicul...mie imi raman 2 fiole de 4mg, daca te ajuta cu ceva, anunta-ma, ca ti le trimit tie

27+





tocmai ca dr mi a indicat celestone care se absoarbe mult mai bine decat dexa
sa inteleg ca tu faci 2 fiole si ti mai raman 2?


+33 cu motaneii Razvan si Robert si mami de Vlad (12.12.1999)

AMR 18z, cu voia lui DD poate rezistam mai mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_bubulina spune:

Salut!

Sunt si eu o mamica de gemeni de 11 luni, am intrat si am mai vorbit cu fetele dar destul de rar caci n uam timp, m-am intors si la serviciu...
de ceva vreme tot intru si am descoperit ca elenacatalin are 2 baietei ca si mine pe care ii cheama tot Tudor si Radu ca pe ai mei, si da la mine tot Tudor s-a tavalit de colici. Desi le-am dat o gramada de infacol din ala luat de la mama lui, Sab sau Bonisan...La Radu fuctionau, la Tudor nu a functionat nimic, plangea cate o jumate de zi!! Pana la urma neonatoloaga de la maternitate mi-a zis ca poate avea reflux si sa ii dau cate 2.5 Debridat Sirop, si a funtionat! nu mai urla si manca. Am uitat sa zic ca nici nu putea manca, si pentru ca nu mai aveam lapte sa-i satur pe amandoi mancau si LP de continuare, care normal ca ii constipa.
Debridatul ne-a ajutat cu ambele probleme urletele si scaunul.

Acum de cand am diversificat mancarea este foarte bine la capitoul constipatie, macam bine cu lingurita fructe, si de doua ori lapte seara cu cereale dimineata simplu.

Sunt extrem de energici si ne rapun pe toti! eu, tati si mamaie!
va pup, si daca are cineva orice intrebare raspund cu mare placere din mica mea experianta legata de cei 2 ....sa le zic ingerasi??? monstruleti??

va pup!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_bubulina spune:

Oliv, pe prospecte scriu multe contraindicatii ca sa fie siguri oamenii! mie asa imi spuneau medicii cand aveam indoieli de cate un medicament prescris in sarcina si nerecomandat....asa ca tu urmeaza tratamentul ca sa te faci bine, eventual daca nu iei foarte des, ia-l exact dupa ce alptezi si pe urma bea multa apa sa il poti elimina pana la urmatoarea alaptare.

Pe mine asa ma sfatuiau medicii cat am stat in spital cu bebeii si am stat vreo 3 sapt...pentru ca a fost cazul de aspirina din cauza sanilor care erau extrem de congestionati din cauza ca ei nu sugeau si eu ma mulgeam ...luam imediat dupa muls si apoi multe lichide.

Bafta multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweet30 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela2

Citat:
citat din mesajul lui sweet30

Citat:
citat din mesajul lui mirela2

Citat:
citat din mesajul lui sweet30

Mirela,si mie mi s-a recomandat Celestone (betametazona), si nu am gasit in Romania, mi l-a trimis o prietena din Italia. Daca ai pe cineva pe acolo sa-ti trimita....o cutie costa 9 euro


nu am pe nimeni, nush unde sa mai caut
mai ales ca in afara fara reteta nu se da nicio aspirina


mi s-a recomadat 6 mg la 12 ore, 2 zile. Cum fiolele sunt de 4 mg, trebuie sa mai stric inca una pt 2 ml....deci 8 fiole am nevoie....iar eu am 2 cutii a cate 5 fiole...deci imi raman 2...
poate mai gasesti pe net, pe la alte fete, plus ale mele...iti rezolvi treaba, la asta m-am gandit

27+




+33 cu motaneii Razvan si Robert si mami de Vlad (12.12.1999)

AMR 19z, cu voia lui DD poate rezistam mai mult





prietena mea l-a cumparat fara reteta....daca as fi stiut imi lua mai multe si ti-as fi trimis eu....eu il fac la 29 de sapt, ca nu se stie cat mai rezistam, si vreau sa fiu sigura....dar poti folosi si dexametazona, intreaba medicul...mie imi raman 2 fiole de 4mg, daca te ajuta cu ceva, anunta-ma, ca ti le trimit tie

27+





tocmai ca dr mi a indicat celestone care se absoarbe mult mai bine decat dexa
sa inteleg ca tu faci 2 fiole si ti mai raman 2?


+33 cu motaneii Razvan si Robert si mami de Vlad (12.12.1999)

AMR 18z, cu voia lui DD poate rezistam mai mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

Buna Alina,

Ce coincidenta...:) Tudor al meu mananca, as putea spune ca mananca de parca i-ar fura cineva mancarea :D.

Ne mai chinuim un pic cu infacol...nu plange chiar toata ziua, doar ca se foieste ingrozitor si mai ales noaptea :(.

elena fericita a lui Radu si Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

sweet30 am inteles
eu zic si bogdaproste pt cele 2 fiole
o sa l sun pe doctor sa l intreb cate fiole imi trebuie
cred ca mi a spus marti, dar n am fost atenta

+33 cu motaneii Razvan si Robert si mami de Vlad (12.12.1999)

AMR 18z, cu voia lui DD poate rezistam mai mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gemeni2009 spune:

buna mamicii
ce fac piticii?
eu nu prea am avut treaba cu colici cu ei
mai plangeau noaptea dar rar



clubul nostru
fabian si razvan
http://s591.photobucket.com/albums/ss360/ionut_mary/gemenii/?action=view¤t=1234.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweet30 spune:

Mirela, daca iti folosesc doar 2 fiole la ceva, ti le trimit cu cea mai mare placere



27+

Mergi la inceput