Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(53)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

eu am stat in spital 7 zile pentru ca am avut, ca si sugubina probleme cu tensiunea si cu hemoglobina. nici acum nu stau prea bine...dar ne refacem. important ca piticii sunt bine...ca eu m-a refac repede.

piticii sunt cumintei deocamdata, dorm si cate 4, 5 ore intre mese.

voi cum va dati seama ca nu se satura si trebuie bagat si lapticul praf?

poze pitici

http://picasaweb.google.com/100373684167556137606/InSfarsitAcasaBebei#

elena fericita a lui Radu si Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui gemeni2009

buna mamici
sunt mama de gemeni de 1 an si 3 luni 2 baieti
razvan si fabian
am gasit acest forum si vreau sa gasesc mai multe mamici sa invat mai multe despregemeni


Bine ai venit! Sa-ti traiasca flacaii! Scrie mai repede 10-12 mesaje ca sa scapi de moderare si sa te citim in timp real.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui fluturas2010


vreau si eu sa cumpar biberoane si pompa manuala de la avent..voi ce gramaje ati lut???cam cate bucati???
terometru de care??

fluturas 30EMANUEL MIHAI+ MARIA CLARA




Timpul fiind foarte pretzios ti-ash recomanda pompa electrica pt ca e mult mai rapida decat cea manuala, dar si mult mai scumpa (cel putzin cea de la avent). Biberoane eu am avut si avent si dr brown's. Mie si fetelor ne-au placut mai mult cele dr brown's. Ideal ar fi sa ai cate 8/copil daca alimentezi exclusiv cu lp, dar nu le lua de la inceput. Eu am avut 12 de la inceput dar de dimensiuni diferite (60 ml, 120 ml, 240 ml), dar initzial nu le foloseam decat pe cele de 60.

Termometru il avem pe www.chicco.ro/produse/nou-nascut-2/igiena-6/termometru-digi-pediatric-expres-96.html" target="_blank">acesta si sunt foarte multzumita de el.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

Ladies, bine v-am gasit!

Elena, ce bine arata flacaii!! Voinici! Felicitari!

Viss, multumesc frumos pentru pontul cu centura, sper sa ajunga maine sotul meu acolo, nu mai puteam, ma trage burtica in jos, dureri etc.

Fluturas, au la Cora oferta la biberoane Aventi. Mi-a luat sora mea 5 biberoane cu 100 ron.

Sugubina, cum a fost prima luna? cat de dificil este oare sa te acomodezi? Ai avut ajutoare, nu? este suficient sa fie o bunica? Multumesc pentru sfaturi

Mirela2 & all ladies, acum jumatate de ora s-a dat stirea pe hotnews! ati vazut? Ramane concediul la 2 ani, dar vor reduce din idemnizatie..

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-8100630-liderii-coalitiei-decis-durata-concediului-maternal-ramana-doi-ani.htm

cu drag, Adishor + 30 si Porumbitzele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Citat:
citat din mesajul lui fluturas2010
iar la gynipral vreau sa renuunt 1-2 zile sa vad,, ca burta si cu el si fara tot pietroi e si se tuguie..

ce puteti sa ma invatati????


fluturas 30EMANUEL MIHAI+ MARIA CLARA



Eu in locul tau nu as renunta.
Odata ce incepi cu gynipralul nu ai voie sa intrerupi.
Eu am luat de la 29 de sapt si dr meu de fiecare data cand mergeam la eco ma intreba daca iau gynipralul si sa nu cumva sa uit sa il iau ca daca il intrerup nasc in cateva zile, era de-a dreptul pisalog cat imi spunea, de aceea nu uit si iti zic si tie , dar tu faci cum vrei.
In plus , senzatie de burta intarita e normala pt ca se pregateste uterul pt nastere, dar aceste contractii BH nu sunt periculoase, gynipralul te fereste de cele dureroase, care chiar sunt periculoase, deci nu te astepta sa iti treaca senzatia de pietroi de la gynipral, cel putin mie nu mi-a trecut , dar gynipralul m-a ajutat sa ajung in sapt 37.
Sper sa nu te superi ca mi-am bagat nasul unde nu ...m-a intrebat nimeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

viss, eu zic ca daca stai cuminte in pat, o sa fie totul bine!

elena, am vazut pozele, sunt superbi bebicii, sa-ti traiasca, acomodare usoara in 4!
de ce te gandesti la LP? parerea mea e ca e cam devreme. o sa stii cand e momentul cand vor plange la o ora sau doua dupa ce au supt, aparent fara motiv.

gemeni2009, bine ai venit! f frumosi sunt bebicii tai! fetita e surioara lor?

Tuturor celor ce-si serbeaza astazi onomastica!

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oliv2 spune:

"la multi ani " tuturor sarbatoritilor

bine ai venit gemeni2009!

Elenacatalin felicitari pt baietei sunt f dragalasi!
cu privire la alaptare in primele saptamani a fost cam asa : mi-am facut un tabel cu fiecare bebe , cu ora la care papa si il cantaream inainte si dupa masa; la inceput urmaream sa manance fiecare aproximativ 60-90 de ml si sa pape aproximativ la 3 ore, dar de multe ori nu trecea o ora jumate, doua si iarasi vroiau; eu asa am procedat 3 sapt daca nu ma insel, deoarece Mihai ar fi stat la san nonstop, si nu imi dadeam altfel seama cat mamanca. Acuma bb-ii au 5 luni si o saptamana, inca ii alaptez, au doar o masa de formula, cea de seara, plus aproximativ 30 de ml de suc de mar si morcov dar aceasta numai de o saptamana.

Pupici si multa sanatate tuturor!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gemeni2009 spune:

buna mamici
da e surioara lor mai mare de 5 ani
am fost afar si noi s ai obosesc putin ca mau terminat psihic in casa
copilasi vostri ce fac?

http://s591.photobucket.com/albums/ss360/ionut_mary/gemenii/
poze cu gemeni
fabian si razvan baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

adishor mreci, am urmarit si urmaresc online pe realitatea balamucul asta

fetelor care primiti indemnizatia, este pentru fiecare copil, adik dubla??????

+33 cu motaneii Razvan si Robert si mami de Vlad (12.12.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturas2010 spune:


LA MULTI ANI pt toate NICOLETELE..sa aveti parte de copii asa cum vi-i doriti voi....



mirela..acum o sapt am vazut la stiri ca statul a dat acum o ordonanta sa se dea pt 2 indemnizatia..probabil s-a plictisit ca toate fam cu gemeni sa dea statul in judecata si sa castige...


bubu..sunt nebuna...sicer...de 2 zile nu l-am luat si simt la fel...mai stau un pic...

intre timp dorm 2 ore pe noapte, ma stresez..si astept vineri rez la analize...in loc sa fac deja tratament...mai ales ca fiecare zi conteaza..eu pierd sapt cu timpi morti..doctorii astia..imi vine sa ii omor...ce pot sa mai schimb acum???doar banii stiu sa ii ia..in rest..ce o fi o fi...

fluturas 30EMANUEL MIHAI+ MARIA CLARA

Mergi la inceput