Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(53)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fluturas2010 spune:

elena, felicitari, esti o fericitasi minunile tale de peste 3 kgrefacere rapida....te asteptam acasa si cu pozici de bebei bine dezvoltati

sa iti traiasca sanatosi, frumosi si destepti

fluturas 30EMANUEL MIHAI+ MARIA CLARA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Buna tuturor!

La Multi Ani tuturor celor care poarta numele de Andreea / Andrei! Tot binele din lume si muuuulta sanatate!

Felicitari noilor mamici si ingerasilor lor multa sanatate, sa fie papaciosi si fara colici si sa va insenineze zilele!
Comunitatea creste pe zi ce trece.

Noi suntem marisoare asa ca nu am prea multe de spus. Ne pregatim de serbarea de Craciun. Costumase, poezii de invatat s.a.m.d

Va pupam,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturas2010 spune:

sa stiti ca mi-au trecut mancarimile cu balsamul de la plafar...


acum ma confrunt cu insomnii si greturi..nu mai vreau sa mananc, nimic nu ma atrage, laptele nu ma mai calmeaza la arsuri..offfffffff

de catava zile cand mi se intareste burta am si crampe la uter, mai ales in partea de jos...e periculos oare

fluturas 30EMANUEL MIHAI+ MARIA CLARA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturas2010 spune:

sa stiti ca mi-au trecut mancarimile cu balsamul de la plafar...


acum ma confrunt cu insomnii si greturi..nu mai vreau sa mananc, nimic nu ma atrage, laptele nu ma mai calmeaza la arsuri..offfffffff

de catava zile cand mi se intareste burta am si crampe la uter, mai ales in partea de jos...e periculos oare

voi cum socotiti ..dupa sapt de la um sau dupa masuratorile eco???

fluturas 30EMANUEL MIHAI+ MARIA CLARA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmelly


Eu nu pot pune copilasii pe plapumioara pt ca nu stau in fundulet. Dar se tarasc, se rasucesc de pe o parte pe alta si dau si pernele la o parte sau daca nu trec pe deasupra. Am si spatiul mic si se lovesc de calorifer sau pat. In patuturile se lovesc ca sunt de lemn. Impreuna daca ii pun se zgarie. Credeam ca e o varianta buna patuturile tarc.
Mina mi-a facut temperatura, tuseste de mai bine de 1 saptamana. Mai si vomita, iar dr pediatru nu stie ce are. Zice ca nu tuseste asa rau. Acum mi-a facut si temperatura. Si Ioan a inceput cu tusea. Le-am dat aferin si sekrol sper sa ii scada temperatura Minei. Vom vedea.
Multumesc pt raspunsuri

mami de  Mina Anita si  Ara Ioan
Multumesc Doamne!

http://www.flickr.com/photos/carmelly2000


eu i-am pus pe plapumioara cand nu stateau in fund si doar se roteau/tarau. in dreptul caloriferului aveam pus unul dintre patuturi. in fine, la noi era si loc destul, nu ajungeau unul la altul si pentru noi asta a fost varianta cea mai buna.



Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreiutasg spune:

Va multumesc fetelor pentru urari

Ca sa raspund intrebarilor, am nascut la 36 sapt.si 6 zile, maine as fi fost programata sa nasc, numai ca maine ma duc sa-mi scoata firele. Recuperarea a fost putin anevoioasa pt. ca din cauza trombofiliei si a faptului ca eu nu am oprit fraxiparina cu 48h inainte, am pierdut mai mult sange decat de obicei.
Deh, am fost luati prin surprindere. Am avut si ceva probl. cu inchiderea operatiei si am fost nevoita sa merg ~zilnic la spital, sa stau pe perfuzii, pe langa uterul mic care a fost supus unor mari incercari....
Dar, toate peste toate, fetele sunt cele mai importante, sunt sanatoase, curate, plangacioase, rasfatate de toti
Poze am pe contul meu de facebook, la andreea sferlea
Acum am luat bine in greutate, la iesirea din maternitate fiecare avea 2020g, la 1 sapt. Alexa avea 2400g si Stefi 2270g. Ma ingrijoreaza faptul ca inca nu le-au cazut buricelele, o sa vad ce o sa ne zica pediatrul
Mami de Alexa & Stefi

MOTTO: Nu pot schimba directia vantului dar pot schimba pozitia velelor astfel incat sa ajung intotdeauna la destinatie[/i]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturas2010 spune:

salutare...

maine merg si eu la un ecode control, imi iau rezultatele la nalize, culturi de col...sper sa fie ok ca si pana acum, desi am observat ca urina e mai colorata si sper sa nu fi facut tocmai acum infectie urinara..

a venit mosu pt bichonita mea..dimineata i=am facut rochita rosu cu negru in carouri..e super cocheta...

ma tot mananca palmele si ma umflu..vergheta si inelele sunt o amintire...


o prietena care are tot gemeni pereche ma sfatuieste sa i=au un patut normal in prima faza si peste 5 luni altul la fel...voi ce ziceti??


fluturas 30EMANUEL MIHAI+ MARIA CLARA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

fluturas2010 si eu am facut ca prietena ta-un singur patut la inceput cat sunt mici. Dc te uiti la pozele din semnatura mea ai sa vezi si cum incap in el

sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

am avut o noapte horor.m-a apucat un junghi pe dreapta, regiunea inghinala, care la fiecare miscare a piciorului respectiv ma taia efectiviar cand ma ridicam in picioare spre toaleta, era si mai si: mai ceva ca durerile de apendicita.dimineata deja schiopatam de durere si imi muscam buzele.dar m-am hotarat sa merg la servici, ptr ca , atunci cand stateam jos, eram ok, doar dc miscam piciorul, ma aplecam era dezastru. la 15 am avut programare la dr.ginecoloaga,
in sfarsit m-am urcat si pe masa, bebicii sunt bine, colul e 32-33mm, dar usor intredeschis.
pai mai am 3 luni de stat la pat , o s-o iau razna, sau dc o luam altfel- macar sa mai stea bebicii 3 lunimi-e frica de nastere prematura, bienneteles..eu sunt de-abea in sapt 24. dr. totusi nu s-a panicat, ma vede peste 3 sapt, si vedem de cerclaj..mie mi se pare cam tarziu, cerclaj la 26 sapt, dar na..eu am mare incredere in ea, asa ca sper sa fie bine
mi-a marit doza de hormoni la 2 ovule/ zi, si ptr durerile mele, mi-a dat sa iau 1 indometacin supozitor / seara, 3 zile, si carpicon- antiinflamtor din conuri de pin, 10 zile. dc se intensifica s-o sun. ori este ligamentul rotund, ori zona respectiva e mai sesnsibila ca a fost tare rau punctionata, ca am avut 15 foliculi ovarieni, si a treb sa tot intepe pe-acolo, ori am un inceput de hernie inghinala..
concluzia- treb sa mai stau pe la pat- mama lui de col, ca s-a intredeschis, si treb sa-mi cumpar chilotei care sa sustina sarcina. am ditamai copii,cica, iar greutatea lor ma rupe..sper ca acest" rupe" sa fie doar o metafora, sa nu ma rupa de-a binelea si sper sa mai stea acolo, inca 8 saptamani cel putin
voi ati avut colul usor deschis, apoi sa se inchida, iar? a stat vreuna dintre voi la pat din sapt. 24? pana la ce sapt ati rezistat?dar cerclaj in sapt.26- 27? nu e cam tarziu?se mai poate oare face?v-ati luat chilotei speciali sa sustina sarcina? sau eventuala hernie, la mine


23 SA+ mami de 2 buburuze:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

VISS, eu am stat la pat din saptamana 23 pana la 37 sapt, cand am nascut. Nu am facut cerclaj. Colul a fost intredeschis in interior si nu s-a mai inchis.\pentru sustinerea burtii, am luat o centura elastica, de la firma Tonuselast, reglabila (se inchidea cu scai). Cred ca sunt buni si chiloteii, dar daca burtica e asa grea cum spui, nu stiu cat de bine sustin. Eu centura am luat-o asa ca sa nu stau tot timpul cu ea, o puneam numai cand ma deplasam prin casa, ca afara nu mai ieseam aproape deloc. In pat m-ar fi deranjat daca as fi stat tot timpul cu ceva strans pe burta, iar chiloteii nu puteam sa-i tot pun/dau jos, deci nu mi s-au parut potriviti.

Important acum e sa nu te panichezi, sa urmezi tratamentul prescris si sa stai cat mai mult in pat... asta e, va trece si vei vedea ca merita tot efortul! Si eu am avut momente in care simteam ca nu mai pot, dar fiecare zi trecea in favoarea mea si a copiilor, asa ca, cu multa rabdare, speranta si rugaciune, am rezistat!

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput