Palatoschizis si formele sale (7)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisu_r spune:

iuliana am citit ca medicamentul asta este recomandat asmaticilor. parerea mea este sa mai consulti un medic, nu sta asa, nu ai de unde sa stii ce efecte ar putea sa aiba, mai ales daca a dat semne de la primele utilizari.
eu le-am facut piticilor aerosoli, celui mare cu acc - fiole, combinat cu ser fiziologic, iar celor mic cu adrenalina plus ser. amandoi au fost ok si le-a trecut tusea, dar fara alte complicatii.

mai bine consulta si un alt medic, oricum comportamentul ei nu este scuzabil, indiferent de imprejurari. medicii nu sunt superiori pacientilor lor, nu au voie sa tipe! mai ales cand in joc e sanatatea unui copil!



sper ca pitica o sa se face bine repede, repede!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyana spune:

multumesc mult cecilia corina si crisu (vad cum fac si sun).....am pus mina pe telefon si am sunat la bucuresti fiinca se cam inmulteau efectele iar acea raguseala se transformase intr-o voce groasa ,pe care nu o mai intelegeam ,cearcane(care acum au ramas niste semne) ,plingea si era foarte nervoasa ceea ce eu nu am vazut asa ceva la copilul meu pina acum .....m-au chemat cu copilul la bucuresti si a zis sa intrerup tratamentul sa nu-i mai fac aerosoli ...acum vom vedea cind programam sa plecam ....spre amiaza am sunat-o si pe doctora de aici si i-am spus despre ce am patit cu micuta si se revoltase foarte mult ,ca nu are cum ca si ea ii face nepotului si ca daca nu face aerosolii sa ma interneze in spital cu ea ,sa o tin eu si sa-i faca injectia in timpan(binenteles ca urla la tel) ...ia nu a inteles ca micuta mea e alergica la cefalosporine si paracetamol iar din cunostintele mele ar trebui luate in calcul ...... ....am lasat-o sa s-si spuna punctul ei de vedere si i-am spus ca cei de la bucuresti mi-au zis ca nu are voie nimeni sa umble la ea sa-i faca nimic pina nu hotarasc ei ....sa calmat la cele auzite si si-a schimbat tonul si ma rugat sa ma duc sa-i schimbe medicatia (fara aerosoli deocamdata )......va doresc o zi buna ...acum trebuie sa plec cu micuta ...

daca viata nu ne va ucide vom fi nemuritori......mergi inainte ...........viata nu e un film in reluare .....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana26 spune:

off,iulyana!
imi pare rau ca tb sa treci si prin astea...
nu ma pricepeam sa-ti raspund,ca am citit imediat cum ai scris...
ai dreptate cu medicii astia;si pe mine m-a certat pediatra ca nu tb sa-i maresc tetinele lui bebe,iar cand i-am reamintit ca-n prima luna a luat 450 g si acum la 3 luni jumate avea 6600 a zis ca"aa,da,probabil nu avea putere sa traga normal si ca am facut bine ca le-am marit"...

fetele,ce faceti?va pregatiti de sarbatori?
noi facem sapt viit 4 luni si vrem sa incercam niste legume;cu lapticul nu se mai satura ;mananca aproape 1000ml pe zi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ewy spune:

Buna seara tuturor

In primul rand Iuliana ma adresez tie, imi pare rau ca va confruntati cu astfel de probleme, a fost cea mai buna decizie faptul ca ai cerut si alta parere.
Acum sa va povestesc prin cea am trecut noi in ultima perioada. V-am scris ca am fost amanati cu operatia, care trebuia saaibe loc in 22 noiembrie, datorita problemelor de sanatate ale anestezistului. In data de 2 decembrie ne-au chemat la clinica sa-l vada pe micut un alt anestezit, am mers sa vedem de ce insista sa-l vada, defapt traheostomia il interesa si a fost deacord cu prof. Urtila si medicul ORL care ne-au sfatuit sa lasam canula(desi copilul respira singur de cateva luni) tocmai pentru a ajuta la anestezie, adica sasefaca intubarea prin traheostoma. Luni 6 decembrie ne-au sunat ca suntem programati pe data de 8 la operatie (adica azi), dimineata ne-am prezentat la clinica de unde am fost trimisi sane vada pediatrul, adica dna dr. Urtila. Aceasta dna dr care il vedea pentru a 3 a oara pe pitic si-a schimbat radical optica in sensul ca ce era in regula pana acum.....de azi numai este in regula, ne-a sfatuit sa scapam de traheostoma si mai apoi peste 2-3 luni sa revenim pentru operatie. Comportamentul doamnei a fost socant pentru noi cu atat mai mult cu cat dupa ce 3 medici de specialitate ne-au spus ca interventia este una de dificultate media datorita faptului ca este afectat palatul moale si putin palatul tare, doamna s-a uitat in gurita copilului si a facut urmatoaarea exclamatie "are palatul despicat ca dracu'", a comentat si legat de greutatea copilului care stia mai demult ca nu este in grafic si mai stia si exact de ce, am dus cu noi o radiografie pulmonara facuta ieri si in care se specifica ca este totul ok, ea vedea nu stiu ce anomalie, in fine am plecat cu un gust amar si nu stiam cum sao catalogam incompetenta sau rauvoitoare. La ora 14 am ajunsacasa iar la ora 15 sotul meu cu radiografia in mana a fost la un alt medic de specialitate care i-a confirmat faptul ca copilul este perfect sanatos.
Am stat pe ganduri daca sa fac public sau nu toate astea, dar desi am fost avertizati ca clinica numai este ce a fost am mers acolo, poate si obsesia mea dupa pataniile de la nastere sa mai merg la un spital de stat. Am considerat ca trebuie sa stie si altii sa nu pateasca la fel. Sigur ca ne gandim ca dedesubturile ar putea fi altele in sensul ca ar fi ceva probleme pe la clinica si dna dr a fost calul de bataie, dar cert este ca am plecat convinsi ca acolo nu ne mai intoarcem. Am facut deja prea multe drumuri aiurea si desi e clinica privata organizare zero !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginye55 spune:

Iuliana imi pare rau ca a tb sa treci printr-o astfel de experienta. Dr de genul asta tb amenintati ca in caz ca nu-si fac datoria exista persoane competente care o pot zbura din postul pe care il ocupa. Multa sanatate micutei!

Ewy

Flori, mami de Eduard Stefan (12.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaZ spune:

Fetelor, ma cutremur cand citesc ce patiti cu medicii. Imi dau seama ca am avut un noroc imens sa nu trec prin asa ceva. Eu nici nu sunt prea rabdatoare si cred ca in secunda 2 as fi inceput sa ma iau de ei. Iar in privinta clinicii private... dupa parerea mea, asa ceva nu se face. Uite de asta au dreptate persoane ca si crisu_r sa plece sa isi opereze copilul in alta parte.
Ewy, parca voi in vara ati fost si in Ungaria. Nu este mai bine acolo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyana spune:

EWY sincer ma cutremur la ce vad ca se intimpla in tara asta ........nu stiu unde vom ajunge.....ti-e frica sa mai mergi la medic si ma ingrozeste gindul la ce patesc cele care nu au nici macar experienta mea ,cele care au incredere si fac exact cum spun uniii medici fiinca nu generalizez si recunosc ca avem si medici f f f buni...LILIANA 26 chiar ,nu-mi vine a crede ...cum sa te certe ca ai marit gaura tetinei??????acesti copilasi depun mai mult efort decit unul care nu are aceasta problema si trebuiesc ajutati ...eu habar nu am avut ce sa fac cind m-am trezit cu micuta mea in brate ...plingeam si ma gindeam cum sa-i dau sa manince ca in spital i-am dat cu lingurita glucoza si nu stiau cum sa ma externeze mai repede ,iar acasa am incercat mai multe tetine si am ramas la cele de la ANGEL fiinca pe astea le-a acceptat fiinca erau mai micute si mai moi si binenteles ca le-am marit gaura ....FLORI ,CORINA ,NICOLETA ,EWY, LILIANA ,CRISU ...SI CELOR CARE M-IAU FOST ALATURI VA MULTUMESC ...chiar aveam nevoie de sustinere .....credeam ca poate gresesc eu ,dar am luat cea mai buna hotarire ca de fiecare data ....eu sunt buna prietena cu doctora de familie si ea nu era in localitate in perioada aceea ,a avut un deces si nu puteam sa iau legatura cu ea si noroc cu asistenta ca ea mi-a deschis ochii si mi-a zis sa sun la bucuresti ,ca a vazut cum era copilul ......BINE AM FACUT CA NU AM ACCPTAT SI PROPUNEREA DE AI DILUA SI MICSORA DOZA .....CINE STIE CE MAI PATEAM .....ACUM MICUTA E BINE SI-A MAI REVENIT ,I SA DESUMFLAT SI FATA NU MAI E UNFLATA CEARCANELE SE VINDECA SI ELE RESPIRATIA A REVENIT LA NORMAL (am stat si am pazito ca respira greu),NU MAI ARE ACEA STARE DE OBOSEALA CU DUREI DE PICIOARE ,NU MAI E AGITATA ,DAR II CURGE NASUL SI NU GASESC MOTIVUL SPER SA-I TREACA CA NUMAI DIMINEATA SE INTIMPLA SI SPER SA NU-I FI PROVOCAT VRE-O RINITA ALERGICA ....acum e mai bine ieri a reinceput antrenamentul si am rugat amtrenorul sa o lase mai usor azi a avut pauza si miine are repetitie generala pentru duminica la spectacolul pe care il pregatesc si vor stringe si ceva bani (o tombola)pentru copii care au nevoie acum in prag de sarbatori .... va doresc o noapte frumoasa ... multa sanatate lu adelina si la toti copilasii

daca viata nu ne va ucide vom fi nemuritori......mergi inainte ...........viata nu e un film in reluare .....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyana spune:

scuzati greselile dar trebuie sa ma intelegeti ...sun rupta de oboseala ...azi a fost ultima tura de noapte,cu micuta ...acum doarme linistita si fug si eu la somn

daca viata nu ne va ucide vom fi nemuritori......mergi inainte ...........viata nu e un film in reluare .....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginye55 spune:

Iuliana ma bucur ca micuta e mai bine!

Flori, mami de Eduard Stefan (12.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebedulcik spune:

Buna fetelor! multumesc fetelor pt urarile de bine care s-au gandit la Andrusca. Imi pare sincer rau pt problemele cu care v-ati confruntat unele din voi ,da intr-adevar in ultima vreme se intampla numai lucruri urate in tara noastra dar asta este daca ne-am nascut aici ,suportam ca din cate vad noi suntem niste oameni mici(sunt dezamagita si pt mamele care trebuie sa-nceapa munca cand bebe este atat de mic 1an cand ei au atata nevoie de mami care numai ea ii da siguranta bebeului). ce sa mai spun "luati-ne domnilor si capu ca atat v-a mai ramas."
Fetelor sa stiti ca copii cu aceasta malf.vb si chiar foarte bine nu va faceti probleme asa cum m-am stresat eu acum ceva timp pt ca Andrei si-a dat drumu binisor in fiecare zi i se mareste vocabularu:
bau-miau-pisa-mami-mamica-tati-mamaia-apa-bebe-masa-ceas-ba da-ba nu-ada(alexandra)-edi-anei(andrei)-mahina(masina)patu-gigi-bidu(scooby-doo e inebunit dupa catelul asta)nino(salvareA)di ca(di calu)pipi-caca-papa-ena(elena)-pata(pasta de dinti),nenea-batu(baiatu).etc
ce sa va spun e un dulce,asa ca fetelor fruntea sus ,
Aaaaaaa sa va spun si Nadira vb foarte bine este si mai mare ,povesteste spune poezii e o dulcica poate o sa va mai spuna Mihaela daca are timp de nazdra

RALUCASERBAN SA STII CA NU MAI AM FIX DOAR COSMOTE ,SUNTE-TI BINE? NU MAI STIU NIMIC DE VOI?

VA POP SI SPER SA INTRU MAI DES PE FORUM

Mergi la inceput