Alaturi de Siluan! Puiuti de Randunici 2008! (462)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Din ce povestiti, inteleg ca sunt norocoasa cu Sanziana.
La noi ciocolata sta la liber prin toata casa. Mai mult mananca ma-sa , ca Zana mai ia asa, din cand in cand cate o bucatica mica.

Iar despre mancare, copilul meu clar are zile si zile. Perioade cand mananca ca sparta - ieri de exemplu, dupa ce a venit de la gradnita (unde mancase tot), acasa a mancat un maaare ardei umplut, apoi cand s-a trezit a cerut ciorba (); iar peste vreo 2 ore, a mancat 3 (trei!!) felii de paine prajita cu unt si miere!!! Peste vreo alte 2 ore, inainte de culcare a ras biberonul de lapte cu 300 ml.

Iar in alte zile, abia daca roade o coaja de paine...

De cantarit, n-am mai cantarit-o de mult. Ultima data la doctor, acu' vreo luna avea grasuna 13,500.


Mami si Sanziana


God didn't bring me this far, to leave me here!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daciana.t spune:

macar tu ai inceput de la 56 eu am inceput de la 63 deci daca mai stam mult pe craca sigur se rupe

kya mie mi-e si teama sa o cantaresc pe a mea...nu stiu daca a ajuns la 12 jumate...ca tot filiforma a ramas...desi a avut perioade cand mi-a mancat si urechile...

_
Siluan trebuie sa traiasca!http://bebesiluan.wordpress.com/

Copilule nu pot sa te opresc sa nu te impiedici, dar pot sa iti ofer mana sa te ajut sa nu cazi!

Claudia+34 si mami de Daciana - 13.01.2008 o galushca mititica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salutare.

Si, in special, salutare, gravidutelor!

Astazi avem la gradi Laternefest. Sa vedem daca vrea sa stea cu copiii (si nu cu mine). Si sa pot sa-l pozez si eu ca omu ;). Stefan nu va veni de data asta, desi ar fi vrut, dar serbarea incepe la 4 si eu intre 2 si 4 nu am voie sa ma duc sa-l iau.

Va doresc o zi buna. Ma intorc la ale mele...

-------------------------------------
Hai la drum si-om vedea noi ce si cum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mstela spune:

"na ziua!
Multzam de sfaturi cu dezpampersirea..M-am lamurit ca trebuie sa-mi iau curajul in vacanta de sarbatori cand voi fi acasa vreo 10 zile sa o las ziua sa pishe mochetele..altfel astept mult si bine sa vrea ea sa faca unde ar cam trebui...sa vedeti ce cearta voi avea cu soacra-mea asupra mochetelor mirositoare..si cum va sari randunoiul si va spune "calmeaza-te ca mocheta asta e cumparata de noi",dar ce ma voi face cu mochetele ei??mdea,de-ale mele stresuri in plus...mare mare noroc pt cine nu treb sa suporte soacra...soacra,am spus,nu mama,fiindca ai tupeu sa-ti eliberezi frustrarile cu mama,dar cu soacra nu indraznesti..cel putin,eu nu,din respect sau fire sau ce-o mai fi...Frate,voi ajunge si eu in viata asta sa am propria mea casa?cand va fi ziua aia,si baba de-as fi,o zi intreaga vreau sa stau in chiloti cu cracii pe pereti in amintirea anilor frustrati..sper sa nu fie prea tarziu si sa fiu prea obosita..na,ca m-am mai eliberat.

Ramo,gecko,luny,buna idee cu protectoarele de saltea..
Ramo,bravo pt paltonas..bun asa, in rate.
Clau,eu nu m-am bagat la haine de pe net pana acum..am ciudatenii..daca nu vad eu haina,sa vina turnata si sa-mi placa, nu ma bag..ca si asa am bugetul limitat.La miniprix zici ca se returneaza..
Luny,chiar m-am gandit la voi cum ati facut cu "treaba" la spital..bine ca l-ai lamurit,mititelul.
Claudia-Daciana
Vali,daca te incalzeste cu ceva,eu m-am resemnat cu mancarea putintik la Tea..sunt zile cand doar gusta cate ceva,zile cand bea doar lapte,zile cand mai inhatza si un crenvushte ca moare de pofta daca vede, iar eu ma multumesc si cu ala adunat cu o gura de mar,o lingura de ciorba sau o bucatik de cascaval...si ne minunam cu totii ca totusi arata bine...desi nu are nici 13 kg...auzi,Naty??12 kg arata cantarul acum vreo 3 sapt.
Lasa-l,are si el o perioada acum ca tot omul.
Apropo de mancat,Tea adora clatitele si il pune pe tacso (e meseria lui aici) sa faca..si de la o vreme ne-am amintit ca avem aparat de sandwichsi ii plac cu cascaval..o mai pacalim cu asta.
Iaurt sa nu mai vada.
Pupici tuturor...
Fug ca mai am treburi..maine lipsesc ca sunt in audit..
Poop.

mami de TEA

Nu exista vreun pictor care sa fi surprins cu adevarat sentimentele unei mame pentru copilul sau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mstela spune:

Vali,ce interesanta casa de marcat..cat si de unde?

mami de TEA

Nu exista vreun pictor care sa fi surprins cu adevarat sentimentele unei mame pentru copilul sau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mstela spune:

Ursulik,brava ca te-ai lasat de fumat..la multi ani!Deliciosi pui ai tu!

Tea e mortala cum vrea ea sa ia cu furculita si se chinuie sa infiga boaba de mazare in furculita sa o duca apoi la gura.."yo Tia"..vrea singura,dar putiiiin.

La noi cu dulciurile treaba e cam asa:papa,dar rezonabil,nu-i innebunita dupa dulciuri..se calmeaza cu o bucatik de cioco kinder..Placerea ei e alta:cand merge la magazin,musai sa-si ia produsul ei dulce pe care nu neaparat vrea sa-l manance ci doar sa stie ea ca a cumparat produsul ei.Si am orientat-o spre prajiturik ursulet (papi parca-i zice)pe care o mananca cam jumate.Ideea e sa-si ia ea ursuletul.Si noua ne convine ca se alege doar cu ursuletul si care e de fapt un pandispan..are mai multe e-uri decat l-as face eu,dar ce fac eu dulce nu-i place..ambalajul e tentant.Doar clatite prefera din casa.
Si cum asta nu se intampla zilnic,ea nici nu cere cioco sau altceva dulce zilnic,multumirea e mare..Dar nu care cumva sa vada ca atunci pofteste.

mami de TEA

Nu exista vreun pictor care sa fi surprins cu adevarat sentimentele unei mame pentru copilul sau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramo_cata spune:

Citat:
citat din mesajul lui mstela
mare mare noroc pt cine nu treb sa suporte soacra...soacra,am spus,nu mama,fiindca ai tupeu sa-ti eliberezi frustrarile cu mama,dar cu soacra nu indraznesti..cel putin,eu nu,din respect sau fire sau ce-o mai fi...Frate,voi ajunge si eu in viata asta sa am propria mea casa?cand va fi ziua aia,si baba de-as fi,o zi intreaga vreau sa stau in chiloti cu cracii pe pereti in amintirea anilor frustrati..sper sa nu fie prea tarziu si sa fiu prea obosita..na,ca m-am mai eliberat.

la fel am zis si eu,si baba de as fi dar tare bine e sa stai singur..eu sunt un pic mai norocoasa,in WE se mai duce la tara si atunci ma rasfat cu baietii mei..daca as sta si cu mami la fel as gandi,soacra nu ma deranjeaza cu nimic,inafara de sanatatea ei dar CEL MAI BINE ESTE SA STAI SINGUR!!!...am stat singura 8 ani si e mare diferenta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramo_cata spune:

Citat:
citat din mesajul lui mstela
dar ce ma voi face cu mochetele ei??mdea,de-ale mele stresuri in plus...
hmm nu te mai stresa degeaba...ce ,noi n-am facut pishu in lucrurile bunicilor nostrii..asa cum bunicii nostrii ne-au acceptat asa sa-si accepte si ele nepotii...uite ,la mine socra'miu imi zicea mai mereu sa-l las pe Andrei fara pampers ca sa-l obisnuiesc sa faca pipi la olita,era inca micut ,la putin timp dupa 1 an..soacra mea cand auzea zicea tot timpul..ei lasa-l ca e mic,face pishu in pat,pe covoare etc...am stat si am analizat problema si am zis ,mda asa-i!!! ..asta se intampla prin iarna...dar atunci cand m-am hotarat si am renuntat la pampers nu m-am mai gandit la consecinte...cand se intampla sa faca pishu pe undeva...luam totul in gluma si faceam haz de necaz ca sa zic asa..nu-i nimic,mami nu se supara..ne facem mari si o sa facem la olita etc..ce-mi trecea prin capsor si daca era soacra de fata... o data inceput procedeul copilul nu trebuie ametit ..ma intelegi?!? ..ia pampersul,pune pampersul...stiu ca nu-i placut sa ude mochetele ,patul dar asta este..eu aveam zile cand schimbam lenjeria la 2 zile,Andru a avut un pic probleme la somnul de noapte...erau nopti cand nu facea pe el dar si nopti cand facea ,uneori si 2 nopti la rand dar nu am revenit la pampers...deci,ca asta vroiam sa-ti zic :nu te mai stresa,faci cum crezi ca-i mai bine!!

iti zic asta pentru ca:- isi dau cu parerea, comenteaza dar niciodata nu ia initiativa;
-as zice mai multe dar poate nu-i cazul si nu-i frumos..de ceva timp am invatat un lucru...SA FAC CE VREAU !!! ca si cum as sta singura,la inceput si eu ma stresam,din orice..daca nu-i place,daca nu e bine,daca se supara ..ei si??? ce rezolvam??nimic ..decat sa-mi fac mie rau...sa ma agit,sa ma stresez...asa ca trebuie sa faci cum simti si cum crezi tu mai bine...te inteleg perfect,nici eu nu-s vreo curajoasa,tupeista,certareata..e o vorba"TACI si FACI!!!


hai ca scriu la mesajul asta de la ora 15 fara...intre timp am mai facut una -alta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VALENTINA C spune:

Citat:
citat din mesajul lui luny

daca tot l-am laudat ca pap tot, sa zic si de naspa: nu mananca singur cu lingura/furculita, ci doar daca e ceva de luat cu mana..nu nimereste bine, le tine invers si nu reuseste sa ia in lingurita mai nimic, si nu are chef si rabdare inca ptr asta..il mai las..

Iubirea mea, MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!


MAtei mananca singur doar la gradi, acaa doar noi ii dam! Deci nu sunteti singuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miradi spune:

Buna seara !

Iar au trecut cateva luni bune de cand nu am mai scris desi am tot intrat si citit ,m-am bucurat alaturi de voi sau intristat,dar nu am avut curajul sa scriu ca nu eram prea bine in butoi la fund de tot

Dar imi aduc aminte ca am vazut o gramada de pui frumosi ,isteti ,mamici frumoase si deosebite !

Nu am reusit sa felicit si sa spun cat frumosi sunt cei mai mici pui de pe crenguta .

Zoze ,iti spun acum cu intarziere ca este superba Maria cafenia Sa va aduca numai bcurii si sa fiti o familie minunata si fericita !

Olguta ,am vazut frumosul tau Alexandru si citit pe super tati
Sa va aduca numai bucurii si sa fiti fericiti alaturi de puiutii vostri minunati !

Si am mai vazut un puiut mic de Remaliss ,Tudor superb baietel !
Sa va traiasca si sa va aduca numai bucurii !

Daciana ,sarcina usoara in continuare si bebe sa fie sanatos!
Imi pare rau de pierderea suferita!




Si noi am suferit in setembrie o mare pierdere care inca nu-mi da pace ,socrul meu ,tocmai venisem din vacanta la 2 zile de la ziua sotului meu.

Simo , ma rog pentru voi si ma gandesc mereu sa dea Dumnezeu sa se termine totul cu bine si sa va bucurati de puiuti minunati si sa va linistiti .

Am vazut ca scrieti de olite si pampersi ,noi desi am inceput operatiunea asta de mai bine de jumatate de an ,din primavara putin inainte de 2 ani ,inca mai avem accidente ,la genul ca scapa putin pe ea si restul la olita sa fie vreo problema ceva
Cu kk nu mai avem probleme din primavara face intotdeauna la olita ,la pranz nu-i mai pun de vreo 1 luna ,uneori nu face deloc chiar daca doame 2 ore ,alteori da ,ii pun o paturica absorbanta sub ea.
Noaptea ii pun intotdeauna ,rar s-a trezit cu el uscat.
De cele mai multe ori face la olita dar inca se mai scapa ,cere pe strada daca are nevoie ,in magazin de multe ori am fost cu ea la toaleta ,a reusit sa se tina dar inca mai avem ,imi pare ca nu a evoluat mult din septembrie.

Cu kg noi stam asa avem si noi in sfarsit 12 kg ,dar suntem foarte mici adica 89 cm.
Mai are cineva atat de putin la 2 ani si 7luni ,maineSi inca avem foarte putin par
Am vurut sa o tundem cu masina ca pe un baietel nu am reusit sa o convingem ,cu greu la inceput dar dupa 2 bazuri a inceput sa urle sa se agite asa ca dupa ce eram chele acum in fata suntem de-a binelea
Cu mancarea la noi este dezastru ,dar asa a fost mereu ,uneori ma ia disperarea mai ales ca eu am 2 care la fel suntAndreea la fel inca ii mai dau la 6 ani ca daca o las sa manance singura ii ia peste 30 de min.
Asa ca stau intre ele si bag cu lingura si in stanga si in dreapta,dar uneori ma lasa nervi rau de tot .
In general noi asa mancam cu Tv ,jucarii ,calculator ,alergand dupa ea.

Am citit acum cateva zile la Ariel
Si ele se cearta ,tipa se mai bat pe jucarii ,sunt foarte galagioase ,imprastie jucariile peste tot ,chiar si in baie ,seara arata casa ca dupa razboi

Andreea este colega de clasa cu Vladut al Oanei .
Oana mereu vorbeste de Vlad acasa
Apropo ,imi place de bona voastra ne intalnim la gradi mereu ,mai vorbim.
Acum cateva zile Stef a vorbit cu Mede si s-au tinut de manuta si au urcat scarile apoi au intrat in clasa sa-si ia fratiorii erau asa scumpi.
Am uitat vreau sa le felicit pe Naty si Ariel pentru ce au reusit sa faca cu campania pentru Siluan
Am vazut intr-o zi poze cu Iulia Mov ,foarte frumoase !

Stela o sa reusiti cu dezpempersatul!
Am vazut de cateva ori poze cu voi esti o mamica tare draguta si ai o Tea dulce foc .

Si azi am vazut ursuletii frumosi
Si ceilalti 2 fratiori ,puiutii Valentinei foarte frumos se joaca ,de multe ori ma minunez cand povestesti de Matei cat de istet si cat e multe stie .

Si ma vreau sa pup pe Ramo ,imi place ca scrii mereu si mereu te citesc cu drag blondutul tau Andrei
Nici nu mai stiu ce sa zic, ar mai fi dar mai imi aduc eu aminte pe parcurs

Mergi la inceput