Bebelusi de Septembrie-Octombrie 2010! (6)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns donna79 spune:

Buna dimineata!

Aveam multe de spus dar am ramas fara cuvinte... ce nenorociri se pot intampla intr-o clipa...
ALYNTA, multa sanatate cumnatului tau iar voua... multa putere!Sper sa se refaca repede si sotul tau. pentru copilasi, sa treaca mucisorii! E drept ca uneori vin toate relele odata... Doamne ajuta ca de acum sa vina numai lucruri bune!




Donna, mamica lui Tudor Gabriel (04.10.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oramona spune:

Buna dimineata
Alynta multi . Imi pare tare rau de problemele prin care treci, dar DD o sa dea ca totul sa fie bine. Cu o reclamatie la ITM nu ati incercat pentru cumnatul tau?Tare as vrea ca toti sa fiti ok. Din nou multi
Vorbeati ieri de adormit copii, a mea a dormit pana acum in multe feluri, seara adormea numai pe piept iar in timpul zilei in brate sau pe pat singuric. Acum de vreo 3 zile nu mai adoarme decat cu sanul in gurita. Si de multe ori se trezeste daca il iau, trebuie sa fug repede de langa ea ca sa nu ma simta ca altfel se trezeste iar si iar.
Am decis, nu ma mai stresez pentru cat mananca. Daca ea sta toata ziua cu sanul in gurita, clar ca si papa cate ceva, iar ieri dupa ce ca dimineata a papat putin, vreo 260 pana la ora 13, asta insemnand de seara de la 21, a dormit pana la 18 si apoi a ras 170ml, mai vroia, dar mi-a fost teama sa-i mai dau ca sa nu vomite, ea nu a mancat mai mult de 130 vreodata.
Bubu, acum ca poti intra in album asteptam si pozici cu Sofia.


mamica fericita de mici comori- Maria Lavinia si Elena Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanamera spune:

Neata!

Alynta multa sanatate familiei tale.

Eu am o mare nelamurire,bebelusii stiu cand sunt satui?Albert dupa ce mananca si cate 150 ml de LP cauta cu gurita in continuare,apoi se pune pe un plans de nu pot sa il opresc.

Buburuza multumim pentru cafeluta si ananas.

O zi cat mai buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutza spune:

Donna referitor la wrap si pieptul mare. Si eu am bidoanele mari - acuma port 85E. Dar pt. ca wrap-ul vine legat in cruce in fata - trece printre sani si este exact ca si cum l-ai tine in brate in fata. Este foarte comod din acest punct de vedere. Eu nu puteam cu marsupiu si din acest motiv ca imi strivea sanii. Cu wrap-=ul nu am problema asta. Si trebuie neaparat sa legi wrap-ul in asa fel incat funduletul lui bb sa fie deasupra buricului tau si piciorusele lui flexate un pic sa vina la nivelul funduletului lui sau chiar mai sus. Asa e foarte comod. Eu l-am tinut 3 ore in el si nu m-a durut deloc spatele si in acest interval nu am stat deloc jos.

Aniast si lui Bobi ii plac corzile alea elastice - mai prestam in Poiana ca au si aici. Vroiam sa bagam azi iar parc aventura da .... ploua afara.....s-a terminat cu vremea buna. Sper sa mai fie macar o zi doua fain! De atunci Bobi mi se cere intr-una la tiroliana!!! Ca mai vrea sa se izbeasca de saltea la aterizare...! Ce mai...vrea senzatii tari!

Alynta ...o Doamne....nu multe ar rezista in situatia ta..dar tu esti tare si trebuie sa rezisti! DD nu ne da mai mult decat putem duce. Vorba Donnei ar trebui sa reclamati totusi la ITM - nu mi se pare normal sa minteasca si sa nu declare accident de munca. Hai ca trebuie sa treaca toate incet incet! multi de la noi! Si........ suntem alaturi de tine.

Dana - mami de Alex (31.08.2010) si de Bobi (06.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iunia82 spune:

Cu adormitul la noi a fost asa:

Prima luna, haotic...la san, in brate etc.

A doua luna...doarme toata noaptea (6-7 ore), dar nu cand vrem noi, cam dupa 11-12. Sotul tragea de mine sa o adorm langa mine. Eu nu si nu, ca se invata prost si eu nu o sa am mereu dispozitie sa o adorm langa mine sau in brate, asa ca am lasat-o in patutul ei si discutam, spuneam cate o poezie scurta, ii mai puneam suzeta, o mai mangaiam pe frunte, stingeam lumina si adormea in final. Totul era sa ia lapticul imediat inainte de a o pune in patut si asa foarte repede se linistea.
PONT: Nu veneam la ea cum incepea sa planga, o mai lasam si daca nu se linistea atunci luam masuri.
A adormit uneori doar pt ca am stins lumina (si-a format un reflex conditionat).

A treia luna...adoarme singura in patut (ii dau laptele in pat pe o pernuta si adormim asa) si nu ne mai trezim decat dupa 8-9 ore si nu se mai aude deloc noaptea. Ce-i drept trebuie sa fie lumina stinsa si sa fie liniste, altfel tresare si se fataie.

Atentie la cascat, cand casca des e clar ca vrea sa doarma. Stingem luminile si gata.

Atentie si la baita, sa fie facuta pe cat posibil la aceeasi ora si apoi sa primeasca lapticul. Noi am ales ora 8.

Toate astea combinate si avem un copil care adoarme singur, singurel si ziua si noaptea.

mamica de Ana Lavinia (01.09.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

salutare fetele,
Petru acum vrea sa stea la san...sa se rasfete la pieptul mamei

de dormit doarme singurel in patu, mai adorme la san...seara vre in brate la tati, baita e facuta intre 7.30-8.00 seara si de iesit afara iesim dupamasa..cate 2-3 ore, sa vedem azi daca iesim ca ...ploua
e un mare smecheras asa ca il mai las si sa ...tipe, ca nu plange , decat ma cheama, daca merg in camera si ii vorbesc imediat se linisteste

Alynta sanatate multa
donna, tamamera , puiuta, lora...si la toate fetele, merg in camera sa-i vorbesc

BAZAR GENERAL PE DC
ajutati la terapia pentru Ema pe DC

Ajutati-ma sa inteleg lumea!
BLOG


Mari, mami de baietel dulce PETRU MIHAI (23.09.2010) si de bomboana EMA (25.02.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns donna79 spune:

PUIUTZA & SUMMERTIME - multumesc pentru informatii, azi imi comand si eu wrap-ul. sper sa ma descurc cu el.

BEBECRIS & ADELENA, v-am admirat juniorii. Adelena, ce pletos e cel mic... haios fos, iar cel mare are niste ochi!!

ANIAST, intr-adevar nu il mai ridic sa eructeze cand adoarme. Dar nu este masa propriu-zisa. Ii dau sa pape stand in fotoliu, il ajut sa scoata aerul dupa care il asez in pat (al nostru, ca ne-a cotropit patul conjugal din a doua saptamana). Apoi ma asez langa el si il las sa mai molfaie nitel la san (de cele mai multe ori nu suge, doar tocaie). Cand vad ca atipeste il demufez dar il las cu obrazul lipit de san inca vreo 10 min pana adoarme profund. asta merge doar la somnul de seara. noaptea nu e nevoie iar ziua oricum nu functioneaza nimic. uneori nu doame nici in carut ziua, si nici in brate...


scriu la mesajul asta de peste o ora... timp in care am schimbat 2 scutece, am alaptat si am calmat de 10 ori bebele...




Donna, mamica lui Tudor Gabriel (04.10.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Multumesc frumos! Daca pana azi la 14 nu vin sefii sa cada la o intelegere(la notariat, nu cu vorbe), va merge sora la ITM sa declare! Am inteles ca termenul limita de a declara e pana azi la 16.

Alina-Mirela mami deMaria(14.09.2010),Matei (15.05.2009) si David (27.06.2007)

POZE

Cum a aparut Printul!
Un ingeras in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

ALYNTA - Doamne, sanatate si recuperare rapida cumnatului! Pe mine ma umfla nervii cand aud cazuri ca cel al angajatorului lui...oare chiar il crede cineva?? Doar nu vizita cumnatul tau santul in timpul lui liber...of...


Dupa vreo 24 de ore de frecaneala (suspectam puseu de crestere + colici) am trimis sotul de a luat si el un Debridad. I-am dat aseara 2ml si pentru prima data de cand s-a nascut a facut saracul copil un KK mai sa-i iasa din scutec...s-a eliberat si a adormit instantaneu. A fost ceva maibine azi noapte si dimineata asta dupa ce i-am dat iar si i-am dat sa suga vad ca doarme binisor...sper sa nu cobesc.
O singura problema am... cred ca nu-i place gustul debridadului, face intr-un fel de parca vomita saracul. Copiilor vorstrii le place?? Cu infacolul n-am avut probleme, tot gust de portocale are....oare face asa pentru ca ii dau mai mult?! chiar mi-e mila de el cand i-l dau...

mamica de Andreea Bianca si Victor Darian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mari-Mariuk spune:

Buna ziua.
Alynta! Sa dea Domnul sa fie totul bine cat mai repede!
toti bebelusii, ca tare dragalasi mai sunt! Ma uit zilnic in albumele cu ei.
Noi raportam cumintenie. Somn, joaca, mancat, si din cand in cand cate un planset, dar acela in cazul in care e singur in camera mai mult de 5 minute si se plictiseste.
Despre somn: Vlad doarme oriunde daca ii este somn cu adevarat.
Eu am o stare aiurea, nu ma doare absolut nimic, nu m-a suparat nimeni si totusi nu ma simt bine...caut cauza de ceva timp si nu o gasesc, ca din punct de vedere medical cica sunt ok, asa mi-a spus ieri dr mea...

Mariuk, fericita mamica de VLAD-CRISTIAN (27.08.2010)

http://picasaweb.google.com/102527437167244304186

Mergi la inceput